Spis treści

Jak podłączyć czujnik ruchu?

O tym, jak podłączyć czujnik ruchu do żarówki, taśmy, czy halogenu można pisać w nieskończoność. Obecnie na rynku występuje wiele modeli czujek, które podłączymy zarówno do instalacji niskonapięciowych, jak i tych 230V. W naszym wpisie postaramy się Państwu przedstawić uniwersalny schemat podłączenia czujnika ruchu, który pozwoli nawet laikom zrozumieć jego zasadę działania i przeprowadzi przez cały proces instalacji. Włącznik światła z czujnikiem ruchu to bardzo wygodne i funkcjonalne urządzenie, które pozwoli nam na całkowite zautomatyzowanie naszego oświetlenia.

jak podlaczyc czujnik ruchu baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowy czujnik ruchu dla Twojego oświetlenia

Czujnik ruchu schemat

Podłączenie czujki ruchu tylko nie pierwszy rzut oka jest skomplikowane, a postępując zgodnie z instrukcją ich producenta będzie to dosyć prosta i szybka konfiguracja Twojej instalacji świetlnej. Najważniejsze jest to, aby podłączenie lampy z czujnikiem ruchu odbywało się zawsze przy odłączonym zasilaniu. W przypadku instalacji 230V, jest to bardzo ważna kwestia, która uwarunkowuje nasze bezpieczeństwo podczas całego procesu instalacyjnego.

Jak podłączyć czujnik ruchu

Schemat podłączenia czujnika ruchu:

  • Przed podłączeniem odłącz zasilanie
  • Przymocuj obudowę czujnika, zgodnie z rysunkiem technicznym lub instrukcją obsługi
  • Podłącz czujnik zgodnie z oznaczeniami przewodów
  1. Zasilanie 230V – przewód fazowy L (brązowy) i przewód neutralny N (niebieski)
  2. Zasilanie 12V – przewód dodatni + (czerwony) i przewód ujemny – (czarny)

Pamiętajmy o tym, aby wszystkie przewody podłączyć zgodnie ze schematem producenta.

Czujnik ruchu – przykładowy schemat

czujnik ruchu schemat

Czujnik ruchu zasada działania

W zależności od tego, czy wybierzemy czujnik ruchu mikrofalowy, czy ten działający na podczerwień, będzie miał on nieco inną zasadę działania.

  • Czujnik ruchu mikrofalowy działa na zasadzie emisji i odbioru fal elektromagnetycznych. W momencie, kiedy emitowane fale przez urządzenie zmieniają swój schemat, czujka uruchamia naszą lampę. Dzieje się tak, kiedy ruchome ciało obce pojawi się w jego zasięgu i zmieni wcześniej zaprogramowany schemat.

Czujnik ruchu mikrofalowy

  • Czujnik ruchu PIR jest natomiast urządzeniem działającym na podczerwień. Uruchamia on urządzenie w momencie wykrycia jakichkolwiek zmian temperatury w obrębie zasięgu czujnika.

Czujnik ruchu PIR

Najczęściej czujniki ruchu MV są znacznie bardziej czułe i mogą wykryć ruch nawet za drzwiami, czy niezbyt grubą ścianą. W przypadku obu rodzajów czujek nie ma najlepszego. W jednej sytuacji lepiej sprawdzi się „pirka”, a w drugich „mikrofala”.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na temat czujników ruchu

 

Jak podłączyć czujnik ruchu do żarówki?

Podłączenie czujki ruchu do żarówki LED odbywa się na podobnej zasadzie jak w przypadku halogenu, czy innej lampy zasilanej 230V. Czujnik ruchu do żarówki podłączamy pomiędzy źródło zasilania, a gniazdo żarówki. Pamiętajmy o tym, aby sama czujka nie była zasłonięta, bo może to negatywnie wpłynąć na jej pracę. Oczywiście pracę należy zacząć od odłączenia zasilania (bardzo ważna kwestia bezpieczeństwa). Następnym krokiem będzie rozłączenie instalacji w miejscu, w którym chcemy podłączyć naszą czujkę. W przypadku źródeł światła 230V, podłączamy ją według poniższego schematu.

jak podłączyć czujnik ruchu

Po zakończeniu instalacji możemy sprawdzić, czy czujnik pracuje odpowiednio. Jeśli światło świeci się zbyt krótko lub sama czujka, posiada za mały zasięg, możemy ją oczywiście wyregulować za pomocą jej potencjometrów.

Podłączenie lampy LED z czujnikiem ruchu

Czujnik ruchu i zmierzchu oraz jego podłączenie do halogenu, czy innego rodzaju oprawy także nie jest zbyt trudnym zadaniem. Podobnie jak w przypadku żarówek i tym razem podłączamy go pomiędzy źródłem, a jego zasilaniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden czujnik ruchu obsłużył więcej niż jeden halogen LED. Wtedy należy zainstalować go przed naszą instalacją równoległą w ten sposób, aby do każdej z naszych lamp prąd płynął przez czujkę. Pamiętajmy jednak o bardzo ważnym parametrze, jakim jest maksymalne obciążenie czujnika. Jeśli nasz czujnik ruchu posiada maksymalne obciążenie 120W, nie możemy podłączyć do niego lamp, których maksymalna moc przekracza ten poziom. Wtedy najlepiej wykorzystać czujnik o większym obciążeniu lub po prostu wykorzystać większą ich ilość.

Wybierz razem z nami odpowiednią lampę zewnętrzną

 

Podłączenie Lampy LED z czujnikiem ruchu

Jak podłączyć czujnik ruchu?

Schemat podłączenia czujnika ruchu, jak i sama jego instalacja nie jest zbyt trudna, więc w większości podłączymy go we własnym zakresie. W przypadku bardziej skomplikowanych instalacji warto jednak posłużyć się doświadczonymi elektrykami.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 8 marca 2019