Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu i jak ją ustawić

Podłączenie lampy z czujnikiem ruchu to prosta i stosunkowo szybka czynność, która nie wymaga żadnego profesjonalisty. Możemy ją łatwo podłączyć, posiadając standardowe narzędzia w domu. Czujnik ruchu stosowany jest w szeroko pojętym temacie oświetlenia. Począwszy od oświetlenia zewnętrznego, gdzie zazwyczaj stosowane są halogeny LED lub lampy ogrodowe, po oświetlenie wewnętrzne, gdzie czujnik ruchu może być podłączony do większości rodzaju oświetlenia od podstawowej lampki, po nawet panele LED, wszystko zależne jest jedynie od tego, w jaki sposób poprowadziliśmy instalację elektryczną. W tym wpisie przedstawię Wam kilka cennych porad jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu.

jak ustawić czujnik ruchu
jak ustawić czujnik ruchu

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu – instrukcja

Wszystko zaczyna się przy samym wyborze lampy, gdzie możemy zdecydować się na osobny zakup czujnika ruchu lub gotowej lampy ze wbudowanym czujnikiem. Lampa LED zewnętrzna z czujnikiem ruchu będzie wygodnym udogodnieniem życia oraz wprowadzi wysoką energooszczędność, co pozwoli na oszczędność energii elektrycznej nawet do 90%. Jeżeli decydujemy się na podłączenie czujki ruchu osobno, uprzednio trzeba przygotować instalację elektryczną, ponieważ jej instalacja przebiega pomiędzy źródłem zasilania a samą lampą LED.

Podłączenie gotowej lampy z czujnikiem ruchu to kwestia zaledwie kilku minut. Na początku musimy przygotować kilka podstawowych narzędzi takich jak:

– młotek
– śrubokręt
– mocowania do elewacji
– klucz oczkowy
– klucz torx
– ołówek
– próbnik napięcia

Jak podlaczyc lampe z czujnikiem ruchu i jak ja ustawic
Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu i jak ją ustawić

Podstawową kwestią każdej pracy z prądem elektrycznym, jest wyłączenie bezpiecznika odpowiadającego za zasilanie elektryczne. Następnie, aby upewnić się, czy prąd nie płynie dalej w odstających przewodach, trzeba próbnikiem napięcia sprawdzić każdy przewód. Jeżeli prąd został faktycznie odłączony od instalacji, to świetlówka próbnika powinna się nie zaświecić. Kolejne kroki instalacji są równie proste, jak poprzednie. Wystarczy wziąć uchwyt lampy i przyłożyć go w miejsce na ścianie tuż przy odstających przewodach, następnie zaznaczyć ołówkiem otwory montażowe. Jeżeli przykręcamy oświetlenie do zewnętrznej ocieplonej elewacji, to dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych mocowań do styropianu. W takim przypadku wystarczy młotkiem wbić je w ścianę, tam, gdzie odrysowaliśmy otwory montażowe. Aby konstrukcja była stabilna, trzeba dokręcić mocowanie za pomocą klucza torx. Ostatnim elementem montażu podstawy lampy LED, jest dołożenie uchwytu do mocowań i mocne jego dokręcenie.

podłączenie halogen z czujnikiem ruchu

PRODUKTY LED NAJCZĘSCIEJ WYBIERANE DO OŚWIETLENIA ZEWNĘTRZNEGO:

lampy uliczne led halogen led z czujnikiem ruchu czujnik ruchu led

Podłączenie czujki ruchu

Podłączenie halogenu z czujnikiem ruchu, zaczynamy od rozkręcenia tylnej puszki lampy. Następnie trzeba odkręcić dławik z tyłu obudowy i nałożyć go na odstające przewody. Kolejnym krokiem jest przeciągnięcie przewodów do puszki elektrycznej lampy i zakręcenie dławika bezpośrednio z tyłu obudowy, tak aby przewód się nie poruszał. Podłączenie lampy halogenowej z czujnikiem ruchu następuje w momencie przykręcenia wszystkich przewodów do kostki elektrycznej, zachowując zgodność kolorystyczną przewodów. W momencie, gdy chcemy podłączyć osobno lampę i czujnik ruchu, musimy niestety uprzednio poprowadzić instalację elektryczną. Takie rozwiązanie pozwala na osobne regulowanie miejsca położenia czujnika oraz osobne czujniki często oferują więcej opcji programowania.

Zobacz również nasze pozostałe artykuły o czujnikach ruchu

Ustawienie czujnika ruchu w lampie halogenowej

Ustawienie czujnika ruchu w lampie halogenowej w większości przypadków polega na odpowiednim dostosowaniu jego potencjometrów. Na obudowie zazwyczaj znajdziemy 3 możliwości regulacji, bez znaczenia czy jest to halogen z czujnikiem ruchu, czy kupiony oddzielnie czujnik ruchu. Samo ustawienie czujnika ruchu zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych preferencji oraz zastosowania samej lampy. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu posiada zazwyczaj 3 wartości, które możemy zmieniać:
TIME – jest to ustawienie czasu, określający jak długo będzie emitować światło nasza lampa
LUX – ta wartość definiuje tryb pracy Dzień/Noc, dzięki temu ustawimy optymalną jasność, przy której lampa ma się uruchomić
SENS – to ustawienie czułości czujnika ruchu oraz regulacja jego zasięgu.

Ustawienie czujnika ruchu w lampie halogenowej

Podłączenie czujnika zmierzchowego

Podłączenie czujnika zmierzchowego odbywa się w ten sam sposób co czujnika ruchu. Lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu rozszerza pracę naszej lampy, przez co może być znacznie bardziej efektywna i energooszczędna. Takie rozwiązanie pozwala na spore oszczędności finansowe przy rachunkach za prąd. Ponieważ oświetlenie włącza się jedynie w nocy oraz gdy wykryje ruch. Dzięki zastosowaniu czujnika zmierzchowego lampa przechodzi w tryb czuwania w nocy, a następnie uruchamia się jedynie, gdy wykryje ruch. Pamiętać jednak trzeba, aby czujnik zmierzchu był w przestrzeni otwartej na zewnątrz, ponieważ wykrywa promienie słoneczne. W zamkniętej przestrzeni takie rozwiązanie niestety nie zda egzaminu. Czasem spotykane są warianty bezprzewodowe, które zazwyczaj zasilane są dołączonymi małymi panelami słonecznymi. Takie rozwiązanie sprawia, że w dzień lampa się ładuje od światła słonecznego, a w nocy przechodzi w stan czuwania i wykonuje swoją pracę. Montaż takiego rozwiązania często nie wymaga dodatkowych prac oraz specjalnych narzędzi.

JAK PODŁĄCZYĆ LAMPĘ Z CZUJNIKIEM RUCHU i zmierzchu
JAK PODŁĄCZYĆ LAMPĘ Z CZUJNIKIEM RUCHU

Lampa z czujnikiem ruchu – ustawienia i wnioski

Jak ustawić czujnik ruchu, by działał poprawnie. Wiemy, że w każdym czujniku ruchu znajdziemy 3 sensory:

  • Pierwszy sensor – Reguluje zasięg SENS w zakresie od 1m do 12m.
  • Drugi sensor – Reguluje czas załączenia.
  • Trzeci sensor – Pozwala wykrywać dzień i noc.

Lampa z czujnikiem ruchu to nowoczesna forma oświetlenia, która jest energooszczędnym rozwiązaniem do zastosowań zewnętrznych lub wewnętrznych. Często stosowana w biurach, które wykorzystuje oświetlenie liniowe LED, pozwoli na oszczędności finansowe. Zastosowanie czujnika ruchu to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których pracownicy często zapominają gasić światło, dlatego często stosowany jest w firmowych łazienkach, kuchniach czy pomieszczeniach socjalnych. Lampa LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu to doskonałe rozwiązanie do oświetlenia swojej posesji, parkingu czy nawet ogrodu. Oświetlenie samoistnie będzie się uruchamiało w ogrodzie, gdy tylko wyczuje ruch, co wprowadzi nieraz niepowtarzalny klimat w ogrodzie.

jak ustawić czujnik ruchu
jak ustawić czujnik ruchu
przez

Post Author: Marcin Pietrasik