Spis treści

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu i jak ją ustawić

Podłączenie lampy z czujnikiem ruchu to prosta i stosunkowo szybka czynność, która nie wymaga żadnego profesjonalisty. Możemy ją łatwo podłączyć, posiadając standardowe narzędzia w domu. Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu? Standardowy czujnik ruchu posiada moc 230V. Reguła mówi, aby tego typu urządzenia podłączać pomiędzy lampą, a źródłem zasilania. Posiadając lampę 12V podłączenie czujki do lampy wyglądać będzie następująco:

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu i jak ją ustawić

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu i jak ją ustawić

Najczęściej wybierane czujnik przez naszych klientów:

CZUJNIK RUCHU 180' BIAŁY IP44CZUJNIK RUCHU 180' BIAŁY IP44Zobacz produkty
CZUJNIK RUCHU PIR 180ST 1,2KW 12M N/T IP65 230V WI-FI/BT SPECTRUM SMARTCZUJNIK RUCHU PIR 180ST 1,2KW 12M N/T IP65 230V WI-FI/BT SPECTRUM SMARTZobacz produkty
MIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU PIXI PIRMIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU PIXI PIRZobacz produkty
MIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU DLA HIGH-BAY UFO 1-10VMIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU DLA HIGH-BAY UFO 1-10VZobacz produkty
CZUJNIK RUCHU NA DRZWI V-TAC VT-8026CZUJNIK RUCHU NA DRZWI V-TAC VT-8026Zobacz produkty
Czujnik ruchu

Zobacz więcej z kategorii

Czujnik ruchu
Zobacz wszystkie czujniki ruchu

Czujnik ruchu stosowany jest w szeroko pojętym temacie oświetlenia. Począwszy od oświetlenia zewnętrznego, gdzie zazwyczaj stosowane są halogeny LED lub lampy ogrodowe po oświetlenie wewnętrzne, gdzie czujnik ruchu może być podłączony do większości rodzaju oświetlenia od podstawowej lampki, po nawet panele LED, wszystko zależne jest jedynie od tego, w jaki sposób poprowadziliśmy instalację elektryczną. Podłączenie lampy z czujnikiem ruchu nie stanowi większego wyzwania nawet dla laików oświetleniowych. Problem może stanowić jednak wybór samej lampy, do której możemy dokupić zewnętrzny czujnik ruchu, lub zdecydować się na oprawę ze wbudowanym już czujnikiem ruchu i zmierzchu. Lampa halogenowa z czujnikiem ruchu będzie znacznie wygodniejsza w obsłudze, a także zapewni nam jeszcze większą energooszczędność.

jak ustawić czujnik ruchu

jak ustawić czujnik ruchu

Czujnik Ruchu 180st Podczerwień Czarny V-TAC VT-8003 SKU 5077CZUJNIK RUCHU 180ST PODCZERWIEŃ CZARNY V-TAC VT-8003Zobacz produkty
CZUJNIK RUCHU LX40 BIAŁYCZUJNIK RUCHU LX40 BIAŁYZobacz produkty
CZUJNIK RUCHU SUFITOWY 360ST WPUSZCZANY OKRĄGŁY BIAŁY VT-8029 V-TACCZUJNIK RUCHU SUFITOWY 360ST WPUSZCZANY OKRĄGŁY BIAŁY VT-8029 V-TACZobacz produkty

Decydując się na lampę wyposażoną już w czujkę ruchu, otrzymujemy gotową lampę, którą wystarczy podłączyć do prądu, aby zaczęła swoją pracą. W przypadku kiedy zdecydujemy się na lampę, do której dokupimy czujnik ruchu zewnętrzny, wtedy będziemy musieli go zainstalować pomiędzy źródłem zasilania a samą oprawą świetlną. Zewnętrzny czujnik ruchu pozwoli nam na dowolne ustawienie miejsca jego montażu, a jedynym ograniczeniem będzie położenie instalacji elektrycznej. W przypadku lampy ze wbudowanym czujnikiem nie będziemy mieć takiej możliwości, ponieważ czujnik w większości przypadków jest wbudowany w lampie i dostaniemy możliwość jedynie ustawienia jego kąta detekcji.

HALOGEN LED V-TAC 30W SAMSUNG CHIP CZUJNIK RUCHUZobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED LINE PHOTON 50W 4000LM Z CZUJNIKIEM RUCHUZobacz produkt

Lampa halogenowa, halogeny LED, lampy ogrodowe – znajdziesz je w naszym sklepie!

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu – instrukcja

Wszystko zaczyna się przy samym wyborze lampy, gdzie możemy zdecydować się na osobny zakup czujnika ruchu lub gotowej lampy ze wbudowanym czujnikiem. Lampa LED zewnętrzna z czujnikiem ruchu będzie wygodnym udogodnieniem życia oraz wprowadzi wysoką energooszczędność, co pozwoli na oszczędność energii elektrycznej nawet do 90%. Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu – instrukcja, jakiej należy się trzymać, mówi o tym, że jeżeli decydujemy się na podłączenie czujki ruchu osobno, uprzednio trzeba przygotować instalację elektryczną, ponieważ jej instalacja przebiega pomiędzy źródłem zasilania a samą lampą LED. Podłączenie gotowej lampy z czujnikiem ruchu to kwestia zaledwie kilku minut. Na początku musimy przygotować 7 podstawowych narzędzi takich jak:

  • młotek
  • śrubokręt
  • mocowania do elewacji
  • klucz oczkowy
  • klucz torx
  • ołówek
  • próbnik napięcia
Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu – instrukcja

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu – instrukcja

MERRYTEK SENSOR FL ON/OFF DT IP65 QUICK-PLUG
MERRYTEK SENSOR FL ON/OFF DT IP65 QUICK-PLUG

Czujnik o napięciu roboczym 220-240Vac, 50Hz z obszarem wykrywania o promieniu do Maks. 8m (przy montowaniu na wys. 2m) i czasem podtrzymania wynoszącym 5s/30s/90s/3min/20min/30min. 5 lat gwarancji!

Zobacz produkty

Podstawową kwestią każdej pracy z prądem elektrycznym, jest wyłączenie bezpiecznika odpowiadającego za zasilanie elektryczne. Następnie, aby upewnić się, czy prąd nie płynie dalej w odstających przewodach, trzeba próbnikiem napięcia sprawdzić każdy przewód. Jeżeli prąd został faktycznie odłączony od instalacji, to świetlówka próbnika powinna się nie zaświecić. Kolejne kroki instalacji są równie proste, jak poprzednie. Wystarczy wziąć uchwyt lampy i przyłożyć go w miejsce na ścianie tuż przy odstających przewodach, następnie zaznaczyć ołówkiem otwory montażowe. Jeżeli przykręcamy oświetlenie do zewnętrznej ocieplonej elewacji, to dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych mocowań do styropianu. W takim przypadku wystarczy młotkiem wbić je w ścianę, tam, gdzie odrysowaliśmy otwory montażowe. Aby konstrukcja była stabilna, trzeba dokręcić mocowanie za pomocą klucza torx. Ostatnim elementem montażu podstawy lampy LED, jest dołożenie uchwytu do mocowań i mocne jego dokręcenie.

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu – instrukcja

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu – instrukcja

Podłączenie czujnika ruchu

Jak wygląda podłączenie czujnika ruchu? Przede wszystkim należy pamiętać, że podłączamy czujnik ruchu między źródłem zasilania a lampą lub innym odbiornikiem. Standardowa instalacja 230V wymaga przewodu fazowego, neutralnego, a także uziemienia. Podłączenie czujnika ruchu, zaczynamy od rozkręcenia tylnej puszki lampy. Następnie trzeba odkręcić dławik z tyłu obudowy i nałożyć go na odstające przewody. Kolejnym krokiem jest przeciągnięcie przewodów do puszki elektrycznej lampy i zakręcenie dławika bezpośrednio z tyłu obudowy, tak aby przewód się nie poruszał. Podłączenie lampy halogenowej z czujnikiem ruchu następuje w momencie przykręcenia wszystkich przewodów do kostki elektrycznej, zachowując zgodność kolorystyczną przewodów. W momencie, gdy chcemy podłączyć osobno lampę i czujnik ruchu, musimy niestety uprzednio poprowadzić instalację elektryczną. Takie rozwiązanie pozwala na osobne regulowanie miejsca położenia czujnika oraz osobne czujniki często oferują więcej opcji programowania.

NAŚWIETLACZ LED V-TAC 20W SAMSUNG CHIP CZUJNIK RUCHUZobacz produkt
PROJEKTOR OPRAWA ELEWACYJNA V-TAC 17W CZUJNIK RUCHUZobacz produkt

Zobacz również nasze pozostałe artykuły o czujnikach ruchu

Ustawienie czujnika ruchu w lampie halogenowej

Ustawienie czujnika ruchu w lampie halogenowej w większości przypadków polega na odpowiednim dostosowaniu jego potencjometrów. Na obudowie zazwyczaj znajdziemy 3 możliwości regulacji: TIME, LUX, SENS, bez znaczenia czy jest to halogen z czujnikiem ruchu, czy kupiony oddzielnie czujnik ruchu. Samo ustawienie czujnika ruchu zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych preferencji oraz zastosowania samej lampy. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu posiada zazwyczaj 3 wartości, które możemy zmieniać. Od tego, jak ustawić czujnik ruchu w lampie będzie zależeć oczywiście jej zastosowanie. Ustawienie czujnika ruchu możemy w każdej chwili zmienić, za pomocą trzech regulacji. Są to:

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

Halogen LED KFNLNC20NB2 o mocy 20W z wbudowanym czujnikiem ruchu świetnie sprawdzi się jako oświetlenie podjazdu, garażu czy elewacji.

NAŚWIETLACZ LED MHNC Z CZUJNIKIEM 20W PREMIUM BARWA NEUTRALNA

Zobacz produkt

TIME – jest to ustawienie czasu, określający jak długo będzie emitować światło nasza lampa

LUX – ta wartość definiuje tryb pracy Dzień/Noc, dzięki temu ustawimy optymalną jasność, przy której lampa ma się uruchomić

SENS – to ustawienie czułości czujnika ruchu oraz regulacja jego zasięgu. Bez różnicy, czy naszym wyborem będzie lampa halogenowa z czujnikiem ruchu, czy dokupimy go oddzielnie, w większości przypadków na jego obudowie znajdziemy 3 możliwości regulacji (w tańszych czujnikach nie będziemy mieli takiej możliwości i będzie on ustawiony optymalnie przez swojego producenta).

Interesuje Cię czujnik ruchu lub oświetlenie liniowe LED ? Sprawdź naszą ofertę!

Ustawienie czujnika ruchu w lampie halogenowej

Ustawienie czujnika ruchu w lampie halogenowej

Podłączenie czujnika zmierzchowego

Podłączenie czujnika zmierzchowego odbywa się w ten sam sposób co czujnika ruchu. Lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu rozszerza pracę naszej lampy, przez co może być znacznie bardziej efektywna i energooszczędna. Jak wygląda podłączenie czujnika zmierzchowego? Musimy pamiętać o odpowiednim podpięciu przewodów: niebieski kabel do N, zielono-żółty do PE, natomiast brązowy do L. Takie rozwiązanie pozwala na spore, nawet 50% oszczędności finansowe przy rachunkach za prąd. Ponieważ oświetlenie włącza się jedynie w nocy oraz gdy wykryje ruch. Dzięki zastosowaniu czujnika zmierzchowego lampa przechodzi w tryb czuwania w nocy, a następnie uruchamia się jedynie, gdy wykryje ruch. Pamiętać jednak trzeba, aby czujnik zmierzchu był w przestrzeni otwartej na zewnątrz, ponieważ wykrywa promienie słoneczne. W zamkniętej przestrzeni takie rozwiązanie niestety nie zda egzaminu.

Podłączenie czujnika zmierzchowego

Podłączenie czujnika zmierzchowego

CZUJNIK RUCHU 180' BIAŁY IP44CZUJNIK RUCHU 180' BIAŁY IP44Zobacz produkty
CZUJNIK RUCHU PIR 180ST 1,2KW 12M N/T IP65 230V WI-FI/BT SPECTRUM SMARTCZUJNIK RUCHU PIR 180ST 1,2KW 12M N/T IP65 230V WI-FI/BT SPECTRUM SMARTZobacz produkty
MIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU PIXI PIRMIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU PIXI PIRZobacz produkty
MIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU DLA HIGH-BAY UFO 1-10VMIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU DLA HIGH-BAY UFO 1-10VZobacz produkty
CZUJNIK RUCHU NA DRZWI V-TAC VT-8026CZUJNIK RUCHU NA DRZWI V-TAC VT-8026Zobacz produkty
Czujnik ruchu

Zobacz więcej z kategorii

Czujnik ruchu
Zobacz wszystkie czujniki ruchu

Czasem spotykane są warianty bezprzewodowe, które zazwyczaj zasilane są dołączonymi małymi panelami słonecznymi. Takie rozwiązanie sprawia, że w dzień lampa się ładuje od światła słonecznego, a w nocy przechodzi w stan czuwania i wykonuje swoją pracę. Montaż takiego rozwiązania często nie wymaga dodatkowych prac oraz specjalnych narzędzi.

NAŚWIETLACZ LED MHN 10W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁAZobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 20W PREMIUM BARWA ZIMNOBIAŁAZobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED MHN 30W PREMIUM BARWA NEUTRALNA BIAŁAZobacz produkt

Lampa z czujnikiem ruchu – ustawienia i wnioski

Jak ustawić czujnik ruchu, by działał poprawnie. Wiemy, że w każdym czujniku ruchu znajdziemy 3 sensory:

  • Pierwszy sensor – Reguluje zasięg SENS w zakresie od 1m do 12m.
  • Drugi sensor – Reguluje czas załączenia.
  • Trzeci sensor – Pozwala wykrywać dzień i noc.

Lampa z czujnikiem ruchu to nowoczesna forma oświetlenia, która jest energooszczędnym rozwiązaniem do zastosowań zewnętrznych lub wewnętrznych. Często stosowana w biurach, które wykorzystuje oświetlenie liniowe LED, pozwoli na oszczędności finansowe. Zastosowanie czujnika ruchu to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których pracownicy często zapominają gasić światło, dlatego często stosowany jest w firmowych łazienkach, kuchniach czy pomieszczeniach socjalnych. Lampa LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu to doskonałe rozwiązanie do oświetlenia swojej posesji, parkingu czy nawet ogrodu. Oświetlenie samoistnie będzie się uruchamiało w ogrodzie, gdy tylko wyczuje ruch, co wprowadzi nieraz niepowtarzalny klimat w ogrodzie.

jak ustawić czujnik ruchu

jak ustawić czujnik ruchu

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?

 Od tego, jak podłączyć czujnik ruchu do lampy, będzie zależeć przede wszystkim rodzaj urządzenia, na które się zdecydowaliśmy. Ale najprościej wytłumaczyć to, że do zacisku (L ) oznaczony kolorem brązowym w czujniku ruchu podłączam przewód fazowy. Do zacisku N (kolor niebieski) podłączamy dwa przewody jeden zasilający neutralny, a drugi idzie w kierunku źródła światła. Kolejnym przewodem jest przewód czerwony, na który podawany jest potencjał elektryczny, który podłączony jest bezpośrednio do żarówki. Wyróżniamy czujniki ruchu MV i PIR. Podłączenie czujnika.  Wyróżnia się czujnik ruchu MV i PIR. Te pierwsze działają na zasadzie emisji i odbioru fal elektromagnetycznych, natomiast w drugim przypadku będziemy mieli do czynienia z popularnym już wykrywaniem ruchu na zasadzie podczerwieni.
Jak podłaczyć lampę do czujnika ruchu

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?

Niezależnie czy zdecydujemy się na pierwszą lub drugą opcję, zawsze czujnik ruchu do lampy podłączamy pomiędzy źródłem światła a źródłem energii. Odpowiednie podłączenie czujnika sprawi, że ten nie wykrywając ruchu, nie będzie przepuszczał energii dalej. W momencie jego wykrycia, energia elektryczna zostaje przepuszczona przez czujnik i trafia do lampy na określony czas, który wyznaczymy na wbudowanym potencjometrze. Schemat podłączenia czujnika ruchu będzie nieco inny, jeśli będziemy potrzebować czujki ruchu do instalacji 12V i czujnika do standardowej instalacji 230V. Reguła jednak zawsze zostaje taka sama, czyli zawsze tego typu urządzenia powinniśmy podłączać pomiędzy lampą a źródłem zasilania.

PROFIL LED ZATIProfil LED ZATIZobacz więcej
Profil LED P-24-2Zobacz więcej
NOWOCZESNY KINKIET ZEWNĘTRZNY LED 7WZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA STOJĄCA DO OGRODU LED FORMZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA OGRODOWA LED 7WZobacz produkt

Schemat podłączenia czujnika ruchu

Podłączenie halogenu z czujnikiem ruchu zawsze powinniśmy zacząć od dokładnego przeczytania instrukcji obsługi. Tam w większości przypadków znajdziemy dokładny schemat podłączenia czujnika ruchu, który poprowadzi nas przez cały proces instalacji. Jak można zauważyć na pierwszy rzut oka, robimy to w bardzo podobny sposób. Schemat podłączenia czujnika ruchu: w przypadku instalacji 230V działamy na przewodzie fazowym, neutralnym i uziemieniu, natomiast w przypadku bezpiecznego napięcia, będziemy mieć do czynienia z przewodem czerwonym i czarnym, czyli „plusem” i „minusem”.
Schemat podłączenia czujnika ruchu

Schemat podłączenia czujnika ruchu

Czujnik ruchu 230V jest najczęściej wykorzystywany w ogólnie dostępnych na rynku lampach, natomiast wersja niskonapięciowa, doskonale sprawdza się w przypadku lamp wykonanych z profili i taśm ledowych, oraz w oświetleniu łazienkowym, kiedy zależy nam na tym, aby było ono w pełni bezpieczne podczas użytkowania. Powyższe schematy są oczywiście przykładowe i mogą różnić się nieco w zależności od konstrukcji samego czujnika, dlatego podkreślamy jeszcze raz, że kluczową rolę będzie odgrywać tutaj dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi czujnika.

Podłączenie lampy halogenowej z czujnikiem ruchu

Podłączenie halogenu LED z czujnikiem ruchu odbywa się na podobnej zasadzie co w przypadku zwykłego naświetlacza ledowego. Halogen ze wbudowanym czujnikiem nie różni się niczym w podłączeniu od zwykłej lampy zewnętrznej. Podłączenie lampy halogenowej z czujnikiem ruchu wygląda następująco: posiada trzy wychodzące przewody: N – niebieski (neutralny), L – brązowy (fazowy) i uziemienie (zielono/żółty) Podłączamy ją bezpośrednio do instalacji 230V, a ze względu na rodzaj zastosowań, musimy dokładnie zabezpieczyć łączenia przewodów przed dostępem pyłu, kurzu, czy wilgoci.

Podłączenie lampy halogenowej z czujnikiem ruchu

Podłączenie lampy halogenowej z czujnikiem ruchu

Wyjątkiem są halogeny LED firmy Led Line, które posiadają specjalny slot umożliwiający podłączenie do nich dodatkowego czujnika PIR, lub MV. Naświetlacze tej firmy dostępne są w wersji bez czujnika, ale nic nie stoi, na przeszkodzi, aby dokupić go oddzielnie i po prostu metodą wciśnięcia w pusty slot, umieścić w lampie. Taka opcja charakteryzuje głównie produkty Premium z wyższej pułki cenowej, które znane są jednak ze swojej wysokiej jakości i bezawaryjności

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł „Podłączenie halogenu LED„.

Czujnik Ruchu 180st Podczerwień Czarny V-TAC VT-8003 SKU 5077CZUJNIK RUCHU 180ST PODCZERWIEŃ CZARNY V-TAC VT-8003Zobacz produkty
CZUJNIK RUCHU LX40 BIAŁYCZUJNIK RUCHU LX40 BIAŁYZobacz produkty
CZUJNIK RUCHU SUFITOWY 360ST WPUSZCZANY OKRĄGŁY BIAŁY VT-8029 V-TACCZUJNIK RUCHU SUFITOWY 360ST WPUSZCZANY OKRĄGŁY BIAŁY VT-8029 V-TACZobacz produkty
MERRYTEK SENSOR FL ON/OFF DT IP65 QUICK-PLUG
MERRYTEK SENSOR FL ON/OFF DT IP65 QUICK-PLUG

Czujnik o napięciu roboczym 220-240Vac, 50Hz z obszarem wykrywania o promieniu do Maks. 8m (przy montowaniu na wys. 2m) i czasem podtrzymania wynoszącym 5s/30s/90s/3min/20min/30min. 5 lat gwarancji!

Zobacz produkty
CZUJNIK RUCHU 180' BIAŁY IP44CZUJNIK RUCHU 180' BIAŁY IP44Zobacz produkty
CZUJNIK RUCHU PIR 180ST 1,2KW 12M N/T IP65 230V WI-FI/BT SPECTRUM SMARTCZUJNIK RUCHU PIR 180ST 1,2KW 12M N/T IP65 230V WI-FI/BT SPECTRUM SMARTZobacz produkty
MIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU PIXI PIRMIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU PIXI PIRZobacz produkty
MIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU DLA HIGH-BAY UFO 1-10VMIKROFALOWY CZUJNIK RUCHU DLA HIGH-BAY UFO 1-10VZobacz produkty
CZUJNIK RUCHU NA DRZWI V-TAC VT-8026CZUJNIK RUCHU NA DRZWI V-TAC VT-8026Zobacz produkty
Czujnik ruchu

Zobacz więcej z kategorii

Czujnik ruchu
Zobacz wszystkie czujniki ruchu

Jak podłączyć czujnik ruchu do włącznika?

Gdy zastanawiamy się nad tym jak podłączyć czujnik ruchu do włącznika, należy pamiętać o tym, że do lampy trzeba podłączyć zacisk spełniający funkcję wyjścia. Pierwszy zacisk powinniśmy podłączyć do fazy, natomiast drugi do wyjścia czujnika.

PLAFON LED Z CZUJKĄ RUCHU STELLA 24W 2880LM IP54 4000KZobacz produkt
PLAFON Z CZUJNIKIEM RUCHU LED STELLA 24W 2880LM IP54 4000KZobacz produkt
PLAFON LED LUNA LED LINE SMD2835 24W 170-250V 4000K IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHUZobacz produkt

Czy można podłączyć dwa czujniki ruchu do jednej lampy?

Chcemy zamontować lampę LED i zastanawiamy się, czy można podłączyć dwa czujniki ruchu do jednej lampy. Warto sprawdzić, czy to w ogóle możliwe. Podłączenie dwóch czujników ruchu do jednej lamy jest jak najbardziej możliwe, nie wpłynie to negatywnie na czujkę. Pamiętajmy, że czujki powinny mieć 3 przewody. O czym jeszcze należy pamiętać? Warto wiedzieć, że ważnym aspektem jest sprawdzenie, czy czujniki będą zasilane tym samym bezpiecznikiem z tego samego obwodu.

Czy można podłączyć dwa czujniki ruchu do jednej lampy?

Czy można podłączyć dwa czujniki ruchu do jednej lampy?

Jak podłączyć dwie lampy z czujnikiem ruchu?

Często zdarza się tak, że potrzebujemy więcej niż jednej lamy. Czy konieczny jest zakup drugiego czujnika ruchu? Na szczęście nie jest to konieczne. Do jednego czujnika ruchu możemy podłączyć dwie lampy. Pytanie tylko jak to zrobić? Jak podłączyć dwie lampy z czujnikiem ruchu?

Jak podłączyć dwie lampy z czujnikiem ruchu?

Jak podłączyć dwie lampy z czujnikiem ruchu?

Podłączenie lampy z czujnikiem ruchu jest prostą i szybką czynnością, którą można wykonać bez pomocy profesjonalisty, używając standardowych narzędzi domowych. W naszym artykule przedstawiliśmy szczegółowe instrukcje, jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu oraz jak ustawić czujnik, aby działał efektywnie i zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. Rozważając podłączenie lampy z czujnikiem ruchu, warto zastanowić się nad wyborem między osobnym zakupem czujnika i lampy, a gotowym rozwiązaniem z wbudowanym czujnikiem. Zewnętrzne czujniki ruchu oferują większą elastyczność w montażu, umożliwiając wybór optymalnej lokalizacji. Natomiast lampy z wbudowanymi czujnikami ruchu i zmierzchu to wygodne i energooszczędne rozwiązania. Podstawowe kroki instalacji obejmują wyłączenie zasilania, sprawdzenie przewodów próbnikiem napięcia, montaż uchwytu lampy, podłączenie przewodów i dokręcenie lampy. Kluczowe jest odpowiednie podłączenie przewodów, zachowując zgodność kolorystyczną i zwracając uwagę na rodzaj instalacji (230V czy 12V). Czujniki ruchu, zarówno te zewnętrzne, jak i wbudowane, oferują regulację zasięgu detekcji, czasu działania i trybu pracy (dzień/noc).

Podsumowując, podłączenie lampy z czujnikiem ruchu to prosta procedura, która może przynieść wiele korzyści, takich jak zwiększenie bezpieczeństwa, oszczędność energii i wygoda użytkowania. Czytelnicy zainteresowani tematyką oświetlenia mogą również zapoznać się z naszymi innymi artykułami na temat czujników ruchu i oświetlenia zewnętrznego.

jak ustawić czujnik ruchu

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 22 sierpnia 2022