Spis treści

Jak podłączyć oświetlenie schodowe?

Męczy Cię ciągłe zapalanie światła schodowego po zmroku? A może robisz remont swojego domu i chcesz zmienić rodzaj oświetlenia na bardziej wygodny i energooszczędny? Oprawy schodowe LED charakteryzują się wysoką energooszczędnością w zaskakująco niskiej cenie. Dowiedz się jak podłączyć oświetlenie schodowe LED, które nada Twojemu wnętrzu jeszcze większej funkcjonalności i designu. W 2022 roku oświetlenie schodowe to „must have” każdego modnego domu. Jak podłączyć oświetlenie schodowe? W tym celu niezbędne są 3 przewody takie jak liniowy oraz dwa korespondencyjne. Poprzez przewód podłączamy włącznik, natomiast drugi włącznik podłączyć należy do źródła światła. W tym artykule dam Ci kilka cennych rad jak podłączyć włącznik schodowy, który pozwala na sterowanie oświetleniem z góry i dołu schodów. Rozwiązanie to jest coraz częściej praktykowane w domach, które gwarantuje wysoką wygodę. Wyłącznik schodowy to proste rozwiązanie sterowania oświetleniem, które może być wykorzystywane przy schodach, na posesjach, w pomieszczeniach z dwoma wejściami itp.

Jak podłączyć oświetlenie schodowe?

Jak podłączyć oświetlenie schodowe?

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów

Podłączenie włączników schodowych

Przystąpienie do podłączenia łącznika schodowego wymaga pewnych przygotowań. Przede wszystkim, aby zrealizować podłączenie schodowe, należy uprzednio przygotować instalację elektryczną. Podłączenie włączników schodowych do istniejącej instalacji, wiążę się z dołączeniem dodatkowych przewodów oraz zrobieniem miejsca na łączniki, co wszystko prowadzi do rozkuwania ścian, a następnie ich łatania. Jeśli zaprojektujemy oświetlenie wcześniej, unikniemy około 2 razy większych kosztów. Dlatego najważniejszym aspektem podłączenia oświetlenia jest ówczesne zaprojektowanie instalacji elektrycznej. Łączniki, których nazwa potoczna to włączniki lub wyłączniki, nadają się nie tylko, jak sama nazwa wskazuje do oświetlenia schodów, ale też w ciągach komunikacyjnych, długich korytarzach, przedpokojach itp.

Oprawa schodowa LED i sterownik schodowy– interesuje Cię ich zakup? Odwiedź nasz sklep i sprawdź przygotowaną dla Ciebie ofertę!

 

Podłączenie włączników schodowych

Podłączenie włączników schodowych

Jak podłączyć włącznik schodowy

W internecie można znaleźć wiele metod jak podłączyć oświetlenie schodowe oraz schemat instalacji schodowej. Jak podłączyć włącznik schodowy? Jeżeli temat elektryki nie jest Ci obcy, temat podłączenia pojedynczego lub podwójnego włącznika nie będzie dla Ciebie trudny. Niestety warto wiedzieć, jak instalacja elektryczna w domu została wykonana, a ta często wykonywana jest przez profesjonalistę. Dlatego wykonywanie trudniejszych prac przez osobę niedoświadczoną jest wysoce niebezpieczne. Na forach można przeczytać, jak proste jest zainstalowanie włącznika schodowego, natomiast odradza się tego typu pracę, bez podstawowej wiedzy na temat instalacji elektrycznych. Dlatego, jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności, to polecamy skontaktować się z profesjonalistą, który z wie jak podłączyć układ schodowy.

Jak podłączyć włącznik schodowy

Jak podłączyć włącznik schodowy

Schemat włącznika schodowego

Jaki jest schemat włącznika schodowego? Podstawowa wersja schematu włącznika schodowego zawiera 2 włączniki, gdzie jeden jest zazwyczaj zamontowany na dole schodów, a drugi na górze. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz nieprzyjemnej sytuacji wchodzenia po schodach w pełnej ciemności i wyłączysz oświetlenie na górze. Oczywiście schemat podłączenia schodowego pozwala zachować się tak samo, w momencie, kiedy chcemy zejść ze schodów. Logika nakazuje nam wywnioskować, że schemat włącznika schodowego musi być połączony dwoma przewodami. Ważne jest, że pierwszy łącznik schodowy musi być podłączony do fazy za pomocą przewodu elektrycznego, a drugi łącznik podłączony jest do źródła światła. Pamiętać trzeba, aby lampa zawsze była podłączona neutralnym oraz ochronnym przewodem. Przełącznik schodowy dzięki tak prostemu schematowi powinien działać sprawnie przez wiele lat.

Schemat włącznika schodowego

Schemat włącznika schodowego

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny

Schemat włącznika schodowego może zawierać też włącznik podwójny. Jego działanie różni się od pojedynczego tym, że możemy sterować 2 źródłami światła w dwóch różnych miejscach. Tego typu rozwiązanie pomaga zaoszczędzić sporo przestrzeni na ścianie i ograniczyć ilość zbędnych włączników, ponieważ podwójne włączniki zajmują znacznie mniej miejsca. Ponadto podwójny włącznik pozwala na wygodne i wysoce komfortowe zarządzanie oświetleniem w całym domu. Wyłącznik schodowy podwójny musi być połączony czterema przewodami między lewą, a prawą stroną.

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny

Z jednej strony wyłącznika schodowego podwójnego prowadzimy przewód fazowy. Za to z drugiej strony źródło światła połączone jest dwoma przewodami, gdzie w najprostszym schemacie występują dwie żarówki w dwóch różnych miejscach. Należy pamiętać, że między lampami muszą być poprowadzone przewody neutralne oraz ochronne. Łącznik schodowy podwójny pozwala na sterowanie oświetleniem w dwóch różnych miejscach. Swoje zastosowanie często znajduje na klatach schodowych lub długich korytarzach.

Schemat instalacji schodowej

Włącznik klatkowy to uniwersalne rozwiązanie, które nie stosujemy tylko na schodach. Schemat instalacji schodowej dla każdego przypadku może być różny. Wszystko zależy od ilości włączników oraz potrzeb użytkownika. Aby podłączyć włącznik schodowy musimy mieć 3 przewody: fazowy (liniowy) i dwa korespondencyjne. Pierwszy z włączników należy podłączyć do fazy poprzez przewód. Do drugiego z nich natomiast podłączmy źródła światła. Łączymy lampę z przewodami: ochronnym i neutralnym. Najtrudniejszym etapem pracy jest odpowiednie zaprojektowanie całej instalacji elektrycznej, w której trzeba przewidzieć jak podłączyć światło oraz ewentualną rozbudowę w przyszłości.

Schemat instalacji schodowej

Schemat instalacji schodowej

Warto więc przemyśleć czy w przyszłości nie chcielibyśmy dołożyć dodatkowych włączników, w przypadku zmiany rodzaju oświetlenia. Przystosowanie instalacji schodowej do przyszłego rozbudowania zaoszczędzi nam wiele czasu, nerwów a przede wszystkim pieniędzy. Pamiętać też trzeba, że oprócz możliwości wyłączenia i włączenia światła, ważne jest, aby po wyłączeniu oświetlenia nie pozostało napięcie na oprawce. Bardzo dobrym  pomysłem jest zainstalowanie oświetlenia na schody z czujnikiem ruchu. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale schemat instalacji schodowej z czujnikami ruchu jest niezwykle prosty. Za pomocą sterownika i czujników, nasze schody zostaną oświetlone tylko, gdy będzie taka potrzeba. Jest to więc energooszczędne rozwiązanie. Decydując się na taką formę oświetlenia schodowego, zapewniamy sobie komfort, a także wspaniały design.

Schemat instalacji schodowej

Schemat instalacji schodowej

Montaż włącznika światła

Gdy już wiemy jak podłączyć włącznik schodowy oraz mamy przygotowany schemat schodowy możemy przystąpić do montażu i zakończenia instalacji. Przede wszystkim najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. W tym celu wyłącz bezpiecznik odpowiadający za instalację elektryczną, a następnie dla pewności sprawdź miernikiem, czy w przewodach nie płynie prąd. Wykonując montaż włącznika światła pamiętać też trzeba, że włączniki schodowe są stosowane w różnych miejscach, a więc warto montować włączniki o konkretnej klasie szczelności. Tak więc dla miejsc takich, jak łazienki, kuchnie oraz inne miejsca, w których jest delikatna wilgoć włącznik o klasie szczelności IP44 spokojnie wystarczy. Natomiast do stosowania na zewnątrz trzeba zastosować łącznik o klasie ochronności IP65, który gwarantuje nam wysoki stopień ochrony. Montaż włącznika światła podwójnego lub pojedynczego jest praktycznie taki sam. Wystarczy wsunąć przewód elektryczny do zacisków śrubowych lub sprężynowych nowego włącznika. Pamiętaj przede wszystkim o kolorystyce przewodów oraz poprawnym ich połączeniu.

Montaż włącznika światła

Montaż włącznika światła

Kolejnym krokiem jest delikatne umieszczenie włącznika w puszce, tak aby nie uszkodzić oraz nie wyrwać przewodów z zacisków. Następnie włącz instalację elektryczną i sprawdź, czy wszystko działa. Jeżeli instalacja przebiegła pomyślnie, to dokręć śruby łączące puszkę z osprzętem. Ostatnim krokiem jest założenie ramki, dociskając ją mocno, tak aby wszystkie zatrzasnęły się wszystkie zatrzaski. Włóż klawisz we wgłębieniu i ponownie sprawdź, czy wszystko działa.

Jak rozmieścić oświetlenie schodowe?

Oświetlenie na schody to bardzo popularne i przydatne rozwiązanie do każdego domu. Gdy zdecydujemy się na jego instalację należy wszystko dobrze rozplanować. Jak rozmieścić oświetlenie schodowe? Przede wszystkim ważne jest, by na pierwszym i ostatnim schodku znajdowało się oświetlenie. Pamiętajmy, by umieścić je na odpowiedniej wysokości, najlepiej nie wyżej niż 20cm. Włączniki używane na schodach różnią się od tradycyjnego rodzaju włączników. Zarówno włączanie jak i wyłączanie światła znajduje się w 2 osobnych miejscach, na obu końcach schodów. Jest również możliwość sterowania źródłem światła z kilku miejsc poprzez zastosowanie włączników schodowych z wyłącznikiem krzyżowym.

Jak rozmieścić oświetlenie schodowe

Jak rozmieścić oświetlenie schodowe

Oświetlenie schodowe jest rodzajem oświetlenia, bez którego ciężko funkcjonować w domu piętrowym. Aby jeszcze bardziej ulepszyć oświetlenie można zastosować oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu. Dzięki temu nasze pomieszczenie zyska na oryginalnym wystroju i designerskim wyglądzie. Lampki z czujnikiem ruchu będą zapalały się z każdym naszym krokiem, jest to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale też pozwala zachować klasyczny, subtelny wystrój wnętrz połączony z nowoczesnością.

Oświetlenie schodowe na jakiej wysokości?

Jedną z najbardziej istotnych rzeczy podczas wykonywania tego typu montażu jest wysokość. Oświetlenie schodowe na jakiej wysokości powinno się znaleźć? Jeśli zależy nam na poprawnym rozmieszczeniu oświetlenia schodowego, powinniśmy montować je na wysokości około 15 cm nad schodkiem. Dzięki temu unikniemy efektu olśnienia, jaki moglibyśmy uzyskać umieszczając je na wysokości oczu. Możemy zaopatrzyć się w oprawy o ciekawych na przykład kwadratowych kształtach. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy efektowny strumień światła, dbający zarówno o nasze bezpieczeństwo, ale także charakter ozdobny. Przed przystąpieniem do montażu oświetlenia schodowego, warto zaplanować dokładnie plan działania. Przemyślmy rodzaj zasilania, a także zadbajmy o wysoką jakość wykonania, tak by bez przeszkód móc cieszyć się niemal niewidocznym i dyskretnym, ale za to jakże efektownym i pełnym estetyki oświetleniem schodowym.

Oświetlenie schodowe na jakiej wysokości

Oświetlenie schodowe na jakiej wysokości

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 4 sierpnia 2022