Spis treści

Jak podłączyć świetlówkę LED?

Wymiana świetlówki na tę wykonaną w technologii LED staje się coraz częstszą praktyką, której dokonujemy w magazynie, na hali produkcyjnej, czy przydomowym garażu. Świetlówki ledowe zużywają 50% energii elektrycznej mniej od swoich tradycyjnych zamienników, a ich trwałość jest zdecydowanie dłuższa. Montaż świetlówki LED do belki, czy oprawy przystosowanej do tej technologii jest bardzo prosty i zazwyczaj wymaga od nas jedynie, podłączenia odpowiedniego gniazda oprawy do trzonka świetlówki. Pamiętajmy, że używając tuby LED zamiast świetlówki tradycyjnej w oprawie, powinniśmy ją odpowiednio przerobić. Lampa jarzeniowa LED nie powinna posiadać żadnych dodatkowych stateczników ani starterów i powinna zasilać nasze świetlówki, bezpośrednio prądem o napięciu 230V. Jak podłączyć świetlówkę LED?

jak podlaczyc swietlowke led, sklep z oswietleniem smd-led.pl, baner reklamowy

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowe oświetlenie dla Twojego wnętrza

Najczęściej wybierane świetlówki przez naszych klientów:

ŚWIETLÓWKA LED TUBA T8 120CM 18W 230V 100LM/W NEUTRALNA BIAŁA ANLUXŚWIETLÓWKA LED TUBA T8 120CM 18W 230V 100LM/W NEUTRALNA BIAŁA ANLUXZobacz produkt
tuba-led-premium-120cm-18w-4000k-2880lm-high-lumenTUBA LED PREMIUM 120CM 18W 4000K 2880LM HIGH LUMENZobacz produkt
tuba-led-120cm-18w-4000k-glass-high-lumen-130lm-wTUBA LED 120CM 18W 4000K GLASS HIGH LUMEN 130LM/WZobacz produkt

Świetlówki ledowe

Świetlówki LED ze względu na rozmaitą ilość ich rodzajów możemy podzielić rodzaj trzonka, jaki w nich zastosowano, rodzaj obudowy, w którą została wyposażona, oraz typ zasilania: jednostronne lub dwustronne.

świetlówki ledowe

Świetlówki ledowe dostępne są w wersji T8 oraz T5. Świetlówki o oznaczeniu T8, to najpopularniejszy rodzaj, który został wyposażony w trzonek G13, oraz rurę o średnicy około 26 mm. Są one najczęściej wykorzystywane do ogólnego oświetlenia i dosyć często spotkamy je w halach produkcyjnych, magazynach, czy przydomowych garażach.

Zobacz więcej z kategorii

Świetlówka LEDZobacz produkty

Świetlówki T5 ze względu na swoją budowę, mają nieco inne zastosowanie. Ich średnica to jedynie 16mm co zdecydowanie sprzyja temu, aby używać ich jako lamp doświetlających niezbyt duże przestrzenie. Świetlówki LED T5 wyposażone w gniazdko G5, jak ich odpowiedniki ze zintegrowaną obudową, możemy spotkać najczęściej w akwarystyce, czy jako dodatkowe oświetlenie wnętrza szafy, półki, lub komody.

wymiana świetlówki

 

Świetlówki ledowe mogą posiadać obudowę z nano-plastiku lub podobnie jak te tradycyjne – szklaną. Świetlówki LED z plastikową rurą, doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie będą one narażone na przypadkowe uderzenia lub uszkodzenie. Plastik jest materiałem znacznie wytrzymalszym od szkła. W przypadku świetlówek LED ze szklaną obudową spotkamy się jednak ze znacznie wydajniejszymi produktami. Świetlówki szklane bardzo dobrze odprowadzają ciepło z diod LED, dzięki czemu użyte w nich źródło światła, może być zdecydowanie wyższej mocy.

Oprawa świetlówkowa LED może być przystosowana do świetlówek zasilanych jednostronnie lub dwustronnie. Świetlówki jednostronne powoli stają się standardem. W ich przypadku zasilanie podłączamy wyłącznie do jednego gniazda świetlówki. W świetlówkach zasilanych dwustronnie przewód fazowy musimy podłączyć do jednego gniazda, natomiast do drugiego podłączymy przewód neutralny.

świetlówka liniowa led

 

Zobacz również nasze inne artykuły o świetlówkach LED

Schemat świetlówki

Świetlówka liniowa LED to najczęściej tuba wyposażona w diody elektroluminescencyjne, zamontowane wzdłuż jej obudowy. Taka konstrukcja lampy LED pozwala na osiągnięcie bardzo zbliżonego efektu świecenia do tego, który mogliśmy zaobserwować w przypadku tradycyjnych świetlówek gazowych. Bardzo często przy świetlówkach LED, możemy zaobserwować także zewnętrzny aluminiowy radiator, służący do odprowadzania ciepła z diod LED. Jest on najczęściej dodatkowym akcesorium w tych wydajniejszych świetlówkach, które ze względu na ilość zamontowanych diod, potrzebują odpowiedniego odprowadzania ciepła.

podłączenie świetlówki

Swoją energooszczędność, świetlówki ledowe zawdzięczają przede wszystkim diodom LED, w które zostały wyposażone. Tradycyjne świetlówki pobierały najwięcej energii w momencie ich włączenia i potrzebowały minięcia pewnego czasu, zanim zaczęły pracować pod pełną mocą. Wszystko przez technologię, w której zostały stworzone i ich wewnętrzny gaz (czyli Argon z kroplami rtęci). W przypadku lamp ledowych jest zdecydowanie prościej, ale i bezpieczniej. W ich wnętrzu znajdziemy PCB diodowe, zasilane odpowiednio obniżonym napięciem przez mały transformator, który najczęściej zamontowany jest w jednym gnieździe świetlówki. Dosyć gęsta ilość diod, w połączeniu z mlecznym dyfuzorem sprawia nam wrażenie bardzo jednolitego światła, które swoim wyglądem jest jak najbardziej zbliżone do swoich tradycyjnych odpowiedników.

Podłączenie świetlówki

Jak sprawdzić świetlówkę LED oraz jej zasilanie? Te wszystkie informacje, jak i układ zasilania świetlówki znajdziemy oczywiście na opakowaniu produktowym i instrukcji, gdzie powinno być jasno pokazane, czy wybrana przez nas świetlówka jest zasilana jednostronnie, czy dwustronnie. Na samej świetlówce znajdziemy także odpowiednie oznaczenia obudowy przy trzonku. W przypadku wersji jednostronnej, przy jednym trzonku znajdziemy oznaczenie L i N, a drugi będzie pusty.

Natomiast w dwustronnej wersji, przy jednym trzonku, znajdziemy oznaczenie L, a przy drugim N. Prąd 230V jest zmienny, dlatego świetlówki LED dwustronne możemy podłączać i ustawiać dowolnie. W przypadku jednostronnej świetlówki musimy trzymać się jednak zasady, że jej końcówkę zasilającą podłączamy również do gniazdka, które posiada doprowadzone przewody L i N. Jeśli zrobimy to odwrotnie, możemy uszkodzić samą lampę, jak i całą instalację.

schemat świetlówki

Na podłączenie świetlówki LED ogromny wpływ ma również wybrana przez nas oprawa jarzeniowa. Lampy jarzeniowe hermetyczne, czy zwykłe belki świetlówkowe mogą być wyposażone nawet w kilka gniazd, w których zawsze te znajdujące się naprzeciwko siebie, będą służyły do podłączenia jednej świetlówki. Wtedy wystarczy sprawdzić, czy gniazda są podłączone po jednym przewodzie (zasilanie dwustronne), czy są one doprowadzane wyłącznie do jednego z nich (zasilanie jednostronne).

Schemat podłączenia świetlówki LED

Podłączenie świetlówki LED, czy samych opraw świetlówkowych nie stanowi większego wyzwania nawet dla laików oświetleniowych. Montaż świetlówki LED zaczynamy oczywiście od odpowiedniego podłączenia samej oprawy. Pamiętajmy, aby wszystkie tego rodzaju pracę wykonywać przy odłączonym zasilaniu. W przypadku prostej belki świetlówkowej spotkamy się z przewodami wychodzącymi z obudowy, które wystarczy odpowiednio podłączyć do prądu 230V. Lampy jarzeniowe hermetyczne, wewnątrz swojej szczelnej obudowy posiadają najczęściej mufy kablowe, które posłużą nam do szczelnego połączenia ze sobą przewodów. Taka konstrukcja jest wymagana ze względu na wysoką klasę szczelności, którą muszą posiadać tego typu lampy.

ZESTAW: OPRAWA IP65 + 2 X ŚWIETLÓWKA LED T8 18W 1850LM 120CM EKO 4000K

Super Promocja!! Zestaw składający się z oprawy hermetycznej i dwóch tub LED 18W 1850lm o dziennej barwie światła. Idealny wybór do oświetlenia powierzchni komercyjnych, magazynowych czy przemysłowych. Teraz w bardzo niskiej cenie.

Następnym krokiem będzie oczywiście samo włożenie świetlówki LED w odpowiednie do tego gniazda. Tak jak wspomniałem wcześniej w przypadku świetlówek zasilanych dwustronnie, mamy całkowitą dowolność odnośnie do strony ich montażu. Zwrócić na to dokładniejszą uwagę powinniśmy w przypadku świetlówek zasilanych jednostronnie. Tutaj musimy wybrać odpowiednie gniazdo oprawy (to, do którego podpięte jest zasilanie) i właśnie w nie zainstalować trzonek świetlówki oznaczony miejscem zasilania (L i N). Drugie gniazdo w przypadku świetlówek jednostronnych, wykorzystujemy wyłącznie jako uchwyt. Pamiętajmy o tym, aby podczas montażu świetlówki, zachować należytą ostrożność, tak aby nie uszkodzić samej lampy, ani całej instalacji elektrycznej.

Oprawa jarzeniowa LED

Jak podłączyć świetlówkę LED

Przedstawiony przeze mnie powyższy schemat podłączenia świetlówki LED nie jest dokładną instrukcją, lecz poradnikiem. W zależności od wybranego modelu świetlówki, czy rodzaju oprawy może on różnić się od powyższego wzorca, dlatego zawsze starajmy się przed samą instalacją, dokładnie zapoznać z instrukcją zawartą w produkcie przez samego producenta.

jak podlaczyc swietlowke led

Jak podłączyć świetlówkę LED

Podsumowując, wymiana tradycyjnej świetlówki na wersję LED to efektywne i coraz częstsze rozwiązanie zarówno w magazynach, halach produkcyjnych, jak i domowych garażach. Świetlówki LED są bardziej energooszczędne, zużywają o 50% mniej energii i mają dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnych świetlówek. Są dostępne w różnych typach, w tym popularnych wersjach T8 i T5, z różnymi trzonkami i obudowami, a także zasilaniem jednostronnym lub dwustronnym. Montaż świetlówki LED jest prosty, zwykle wymaga jedynie podłączenia odpowiedniego gniazda oprawy do trzonka świetlówki. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim przerobieniu oprawy przy zmianie na świetlówkę LED, eliminując wszelkie zbędne stateczniki czy startery. Świetlówki LED mogą posiadać obudowę z nano-plastiku lub szkła, przy czym te szklane często oferują lepsze odprowadzanie ciepła. Przed podłączeniem świetlówki LED należy sprawdzić jej typ zasilania (jednostronne czy dwustronne) i odpowiednio dobrać oprawę. Należy zawsze wykonywać prace przy odłączonym zasilaniu, a podczas instalacji zachować ostrożność. Przed przystąpieniem do montażu warto dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta, aby dostosować się do specyfiki wybranego modelu świetlówki i oprawy. Podsumowując, stosowanie świetlówek LED to krok w stronę większej efektywności energetycznej i dłuższej żywotności oświetlenia, co przekłada się na korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe.

jak podlaczyc swietlowke led, sklep z oswietleniem smd-led.pl, baner reklamowy

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 11 maja 2019