Spis treści

Jak podłączyć taśmy Led

Taśma Led to najpopularniejsze źródło światła, jakie dominuje w naszych domach. Jego prawidłowe podłączenie ma wpływ na jego żywotność. W obecnych czasach odchodzimy od najtańszych rozwiązań, na rzecz tych trochę droższych obarczonych sygnaturą profesjonalne. Niekiedy sam montaż taśmy kosztuje podobnie, czy nawet więcej, niż sam produkt. Jak podłączyć taśmy Led ?Dlatego ważne jest, aby stosować produkty sprawdzone testowane, nie koniecznie te z najniższej półki cenowej.

W tym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, związane z montażem taśm Led.

 • Pokażemy kilka przykładów, jak prawidłowo podłączyć taśmę Led na dłuższym odcinku, najczęściej spotykanym w naszych domach.
 • Jak prawidłowo przykleić taśmę Led do sufitu czego unikać i na co zwracać uwagę.
 • Jak połączyć taśmę z taśmą co jest najtrwalsze.
 • Czy da się połączyć taśmę Led bez lutowania, czy to w ogóle możliwe ?
 • Jak ciąć prawidłowo taśmy Led czy można w dowolnym miejscu ?
 • Jak, rozpoznać spaloną taśmę Led?
Jak podłączyć taśmy Led

Jak podłączyć taśmy Led

 

Oświetlenie dekoracyjne oparte na paskach ledowych jest najbardziej imponującym i pożądanym efektem świetlnym współczesnych czasów. Możemy używać ich praktycznie wszędzie, a mnogość dzisiejszych wersji taśm ledowych sprawia, że doskonale sprawdzą się zarówno wewnątrz (do oświetlenia salonu, czy sypialni), ale także na zewnątrz (jako oświetlenia elewacji budynku). Czy do stworzenia takiej instalacji oświetleniowej będziemy potrzebować profesjonalnych elektryków, czy sami będziemy mogli pokusić się o montaż taśmy LED? Na te i inne pytania odnośnie do instalacji tego typu oświetlenia, postaramy się Państwu odpowiedzieć w naszym, krótkim poradniku.

Najczęściej wybierane taśmy przez naszych klientów:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Jak podłączyć taśmę led ?

Taśmę Led możemy podłączyć na kilka sposobów. Zaczynając od najbardziej popularnego, czyli lutowania za pomocą tzw. „Cyny” a dokładnie spoiwa lutowniczego, lub zrobić to za pomocą złączek dedykowanych do taśm Led. Oprócz sposobu łączenia taśm Led ważne jest ich odpowiednie dobranie do naszych potrzeb i co za tym idzie ich odpowiednie połączenie. Prawidłowy montaż taśm Led zwiększa nam żywotność całej instalacji nawet dwukrotnie. Co prawda technologia idzie coraz bardziej, do przodu i paski Led są coraz bardziej wydajne. Nie powinno zwalniać to nas jednak od próby starannego podłączenia, całej instalacji. Obecnie na rynku najbardziej popularnymi taśmami Led są te zasilane na 12V i 24V. Jaka jest różnica między nimi i którą taśmę Led wybrać na 12V czy 24V. To częste pytanie zadawane przez naszych klientów. Na taśmie LED zasilanej napięciem 24V płynie mniejszy prąd niż na taśmie na 12V. Przykładowo do zasilania 20 metrów taśmy LED na 12V o mocy 10W / 1mb potrzeba aż, 20A (Amper), a do zasilenia takiej samej taśmy LED, ale na 24V, potrzeba o połowę mniejszy prąd bo tylko 10A. Czym mniejszy prąd płynie przez naszą taśmę, tym mniej taśma się nagrzewa, a co za tym idzie luminofor, na taśmie mniej się wypala.

Przykładowy sposób montażu Taśmy Led w profilu Aluminiowym

Przykładowy sposób montażu Taśmy Led w profilu Aluminiowym

Kolejnym sposobem na obniżenie temperatury pracy taśm Led jest ich montaż np. w profilach aluminiowych. Profile służą jako radiator, który obniża temperaturę pracy diody, a co za tym idzie, wydłuża jej żywotność. Oprócz funkcji odprowadzania światła, profil ma funkcję zabezpieczającą taśmę przed uszkodzeniem i co najważniejsze, może profilować światło. Dzięki czemu linia świetlna będzie idealnie równa. Oczywiście zależy wszystko od typu taśmy i profila, jaki użyjemy. Dzięki dużej różnorodności mamy możliwość komponowania wielu wariantów świetlnych. Jeżeli już omówiliśmy naprawdę z grubsza tematykę samego łączenia taśm Led, czy sposobu jego montażu pokażę jeden ze sposobów montażu taśmy Led na odcinku około 20 metrów bieżących.

Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTaśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8Mmzobacz produkt
ZESTAW PILOT + STEROWNIK MONO 12V-24VDC 12A FUT036SAZESTAW PILOT + STEROWNIK MONO 12V-24VDC 12A FUT036SAzobacz produkt
profile aluminioweProfile aluminiowezobacz więcej
Jak podłączyć taśmy Led

Jak podłączyć taśmę Led

W tym prostym przykładzie użyliśmy czterech taśm Led ( TAŚMA LED PROFESSIONAL 300XSMD2835 24W IP20 – 4500K) o długości 5mb każda, co daje nam wynik 20 metrów bieżących. Taśma dla przykładu jest jedno kolorowa zasilana napięciem 12V. Do taśm dołączyliśmy, dwa odbiorniki z serii Mi light o symbolu FUT036 i dwa zasilacze FTPC 50W o łącznej mocy 100W. Oczywiście można byłoby to zrobić w tym przypadku na jednym odbiorniku i zasilaczu. Ale specjalnie pokazaliśmy taki sposób podłączenia, jeżeli ktoś by się pokusił by użyć taśmy o większej mocy np 72W na 5mb.Proszę też zwrócić uwagę na fakt iż taśma 12V, jest zasilana co 5mb z odbiornika, wszystko po to by unikną efektu nierównomiernego świecenia. Jeżeli zasilimy taśmę równo. co 5mb mamy pewność, że taśma świeci równomiernie. Troszeczkę więcej luzu możemy zapewnić sobie, przy dobrej jakościowo taśmie 24V wtedy zasilanie możemy podawać co 10mb.

USŁUGA LUTOWANIA TAŚMY Z TAŚMĄ JEDNOKOLOROWĄUSŁUGA LUTOWANIA TAŚMY Z TAŚMĄ JEDNOKOLOROWĄZobacz usługę
USŁUGA DOLUTOWANIA PRZEWODU DŁUGOŚCI +/- 10CM POMIĘDZY DWOMA ODCINKAMI TAŚMY MONOUSŁUGA DOLUTOWANIA PRZEWODU DŁUGOŚCI +/- 10CM POMIĘDZY DWOMA ODCINKAMI TAŚMY MONOZobacz usługę
USŁUGA DOLUTOWYWANIA TAŚMY LED JEDNOKOLOROWEJ Z PRZEWODEM 1MUSŁUGA DOLUTOWYWANIA TAŚMY LED JEDNOKOLOROWEJ Z PRZEWODEM 1MZobacz usługę

Jak przykleić taśmę LED do sufitu ?

Nie ma jednego uniwersalnego miejsca do przyklejania taśm LED. To, w jakim miejscu na suficie umieścisz zakupioną taśmę, zależy tak naprawdę od Twoich preferencji. Najpopularniejszym miejscem, w którym przyklejane są taśmy LED, jest jednak podwieszany sufit. Taśmy w tym miejscu są słabo widoczne, co jest jednym z najważniejszych aspektów przyklejania tego typu oświetlenia. Oprócz tego, podczas przyklejania taśmy na suficie, bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla urządzeń zasilających, co w przypadku sufitu podwieszanego jest proste w realizacji.

Jak przykleić taśmę LED do sufitu - jak podłączyć taśmy led

Jak przykleić taśmę LED do sufitu – jak podłączyć taśmy led

Warto również pamiętać, by taśmy LED zawsze przyklejać do aluminiowych profili. Dzięki nim temperatura diod LED znacznie spadnie, a co za tym idzie, ich żywotność się przedłuży. Przyklejając taśmy do profili, o wiele łatwiej jest również zachować linię prostą, dzięki której paski LED dają równomierne światło. Ostatnią zaletą przyklejania taśm LED na profilach do sufitu, jest możliwość ich wielokrotnego demontażu. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych, odklejenie taśmy może wiązać się, z rozerwaniem warstwy tekturowej na płycie. Montując taśmy LED na profilu aluminiowym, zyskujemy zatem dłuższą żywotność, lepsze efekty wizualne oraz bezproblemową wymianę taśm.

Zobacz więcej artykułów o tej tematyce

Jak łączyć taśmy LED?

Zanim przejdziemy do praktycznej wiedzy na temat łączenia taśm LED, należy najpierw poznać teoretyczne informacje na ten temat. Istnieją bowiem dwie metody łączenia — równoległa i szeregowa.

Jak łączyć taśmy LED

Jak łączyć taśmy LED

 • Równoległa — taśmy LED posiadają w tym przypadku dwa osobne przewody dołączane do zasilacza i nie są połączone ze sobą bezpośrednio. Jest to nieco bardziej skomplikowana metoda, jednak dzięki niej można zapobiec występowaniu spadków napięcia na długich odcinkach taśm LED.
 • Szeregowa — polega na standardowym łączeniu taśm LED jedna za drugą. Wadą tego rozwiązania są spadki napięcia na dłuższych łańcuchach taśm.
Jak łączyć taśmy LED

Jak łączyć taśmy LED

Zanim przejdziesz do łączenia taśm, dokładnie zaplanuj, w jaki sposób chcesz, aby taśmy były rozprowadzone po domu lub pomieszczeniu. Jeśli LED-y mają być poprowadzone wyłączenie wzdłuż ściany, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie szeregowe. Gdy chcesz stworzyć oświetlenie na dwóch przeciwległych ścianach, wtedy wybierz połączenie równoległe.

Taśmy LED należy logicznie łączyć plusem do plusa, a minusem do minusa. Najpopularniejszą metodą, jest lutowanie. Przy pomocy lutownicy oraz cyny możemy stworzyć stałe połączenia, całkiem odporne na uszkodzenia mechaniczne.

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania?

Na rynku można znaleźć mnóstwo akcesoriów ułatwiających montaż taśm LED. Niektóre z nich są mniej, inne bardziej przydatne. Do tych najbardziej użytecznych można bez problemu zaliczyć wszelkiego rodzaju złączki, pozwalające łączyć taśmy LED bez konieczności lutowania. Najczęściej używane są:

 • Złączki kątowe. Dają możliwość łączenia taśm ledowych pod wybranym kątem bez konieczności używania lutownicy. Zwykle wyposażone są w prostopadłe klipsy, w które zapinane są paski LED. Świetnie sprawdzą się w przypadku równoległego łączenia taśm.
 • Szybkozłączki. Umożliwiają szeregowe łączenie taśm w taki sposób, aby łączenia były jak najmniej widoczne. Niestety ich szerokość jest spora, przez co mogą nie mieścić się do niektórych profili.
 • Zaciski. Pozwalają łączyć dwa odcinki taśmy LED pod dowolnym, wybranym kątem. Posiadają klips, który działa na wcisk, łącząc i zabezpieczając przed zwarciami.

Wybierając złączki do łączenia taśm LED, należy zwrócić uwagę na szerokość taśmy. Wiele zacisków i złączek zaprojektowanych zostało w taki sposób, aby łączyć wyłącznie taśmy o szerokości np. 8 mm. Jeśli kupisz akcesoria do łączenia pasków ledowych o innej szerokości niż te, które posiadasz, zapewne będziesz musiał je wymienić.

Jak podłączyć taśmę led bez lutowania

Jak podłączyć taśmę led bez lutowania

Czy taśmy LED można ciąć?

Tak, taśmę i paski LED można ciąć, jednak należy to robić wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Ucinając taśmę w złym miejscu, możesz sprawić, że cała sekcja, najczęściej 2.5, 5 lub 10 cm, przestanie świecić.  Najlepiej, jeśli utniesz taśmę idealnie równolegle do jej długości w wyznaczonym do tego miejscu.  Dzięki temu ułatwisz sobie dalszy etap, jakim jest lutowanie. Na taśmach led powinny być oznaczenia jak ciąć daną taśmę.

Czy taśmy LED można ciąć?

Czy taśmy LED można ciąć?

Często jedna taśma nie wystarcza do oświetlenia jakie sobie wymarzyliśmy. Potrzebne jest wtedy cięcie taśmy Led. Paski Ledowe najczęściej są sprzedawane w rolkach o długości 5 metrów, na szczęście taśmy posiadają wyznaczone miejsca na cięcia. Co w przypadku kiedy potrzebujemy nieco krótszego odcinka? Wtedy podłączenie LED powinniśmy rozpocząć od dokładnego zmierzenia potrzebnej ilości. Taśmy Led posiadają miejsce cięcia zaznaczone nożyczkami co 2,5/5 cm, dzięki czemu będziemy mogli je skrócić bez większego problemu. Możemy to zrobić za pomocą zwykłych nożyczek lub nożyka modelarskiego. Pamiętajmy, że cięcie taśmy LED powinniśmy wykonywać wyłącznie przy odłączonym zasilaniu. Pasek LED jest na tyle uniwersalny, że odcięty odcinek możemy spokojnie użyć do następnej instalacji ledowej. W przypadku taśmy LED w silikonie musimy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu cięcia, tak aby nie straciła ona swojej podwyższonej szczelności.

Czy taśma LED może się spalić?

Taśma Led jak każde urządzenie może się spalić. Oczywiście taśma Led może się spalić, oto kilka powodów spalenia taśmy Led.

 • Nie odpowiednie napięcie podane na tasme LED
 • Zbyt niska jakość taśmy Led
 • Niewlaściwy montaż taśmy LED
 • Wilgoć na taśmie LED

Może być to spowodowane np. niewłaściwym doborem zasilacza. Ewentualnie złym podłączeniem, słabą jakością samej taśmy, lub nadmiernym przegrzaniem się. Oprócz tego przepięcie w sieci energetycznej często jest też powodem przepalenia się taśm Led.

Czy taśma LED może się spalić?

Czy taśma LED może się spalić?

Innym powodem, przez który taśmy LED zapalają się, jest jakość kleju. W tanich taśmach stosowane są sztuczne żywice, które tuż po montażu wydzielają szkodliwe dla człowieka opary. Po zastygnięciu staje się ona twarda i bardzo szybko się nagrzewa. Jeśli pasek zostanie zainstalowany w gorącym środowisku bez odpowiedniego systemu odprowadzania ciepła, bardzo łatwo może dojść do zapłonu taśmy. Warto używaż produktów sprawdzonych marek u dostawców z wieloletnim doświadczeniem.

Jak podłączyć Ledy?

Podłączenie taśmy LED może stanowić nie lada wyzwanie, dla laików, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z tego typu instalacjami. Od czego powinniśmy zacząć? Oczywiście od wyboru odpowiedniej taśmy ledowej. Paski Ledowe 12V to obecnie najpopularniejsze ledy paskowe dostępne na naszym rynku. Zasilane bezpiecznym napięciem 12V do swojej pracy potrzebują zewnętrznego zasilacza (dedykowanego do oświetlenia LED). To wystarczy nam w przypadku taśmy jednokolorowej, ale gdy zdecydujemy się na taśmę RGB lub RGBW, wtedy będziemy potrzebować również odpowiedniego sterownika. Wybór takiego kontrolera ułatwi Państwu wpis pod tytułem „Sterownik RGB – jak ustawić”, który znajdą Państwo na naszym blogu. Oczywiście montowanie taśmy LED nie mogłoby się odbyć bez odpowiedniego podłoża montażowego. Tutaj najlepszym wyborem są profile aluminiowe. Są to produkty, które doskonale współpracują z taśmami LED. Zapewniają im trwały i bezpieczny montaż, ale także znacząco wydłużają ich żywotność.

Jak podłączyć Ledy?

Jak podłączyć Ledy?

Montaż listew ledowych rozpoczynamy od przyklejenia ich do profilu aluminiowego. W większości paski ledowe posiadają dwustronną taśmę klejącą, którą wystarczy oderwać, a następnie dokładnie i równomiernie nałożyć pasek LED na profil LED. Przed tą czynnością najlepiej dokładnie wyczyścić i odtłuścić miejsce klejenia, tak aby nasz pasek dobrze trzymał się wybranej powierzchni. Po naklejeniu następnym krokiem jest podłączenie taśmy LED do zasilacza. W zależności od wybranego zasilacza wystarczy, że przylutujemy do siebie przewody (plus z plusem, minus z minusem) w przypadku zasilacza hermetycznego lub dokręcimy wychodzące przewody do transformatora (zasilacz modułowy). Teraz możemy spokojnie przymocować profil (za pomocą uchwytów lub dwustronnej taśmy) tam, gdzie ma pełnić on swoją rolę oświetleniowa. Po wszystkim pozostaje nam podłączenie całej instalacji do prądu, aby cieszyć się naszym nowym, nowoczesnym oświetleniem.

Jak podłączyć Ledy?

Jak podłączyć Ledy?

Lutowanie taśmy LED

Łączenie taśm LED w dłuższe odcinki, czy podłączenie taśmy LED do zasilacza odbywa się przy pomocy lutowania, lub przy użyciu dedykowanej złączki. Z naszej strony zalecamy tradycyjną metodę ze względu na trwałość i niezawodność tego rodzaju instalacji. Pamiętajmy o tym, że każdorazowe prace nad naszym paskiem ledowym powinniśmy wykonywać zawsze przy odłączonym zasilaniu. Lutowanie taśmy LED możemy wykonać przy użyciu standardowej lutownicy transformatorowej. Taśmę LED najlepiej lutować przed instalacją w profilu aluminiowym, aby było to proste i żeby zrobić to, jak najbardziej precyzyjnie. Na każdym pasku ledowym znajdują się luty, do których możemy zainstalować następny odcinek taśmy, lub podłączyć dodatkowy zasilacz. Przy lutowaniu bliskich, sąsiednich punktów pamiętajmy o przerwach na ostygnięcie lutu. Są to podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać w trakcie prac nad tego typu instalacją.

Lutowanie taśmy LED

Lutowanie taśmy LED

Podłączenie taśmy LED do zasilacza

Podłączanie taśmy Led do zasilacza można zrobić na kilka sposobów. W zależności od rodzaju wybranego przez nas transformatora do LED, będziemy mogli zainstalować go na 3 różne sposoby. Do wyboru mamy:

 • Zasilacz wtyczkowy – wersja zasilacza, wyposażona we wtyczkę, którą podłączamy bezpośrednio do gniazdka. Zakończona wtykiem DC, który wraz z gniazdem DC możemy szybko i sprawnie zainstalować wraz z taśmą LED lub podłączyć do sterownika. Idealny wybór do niezbyt dużej mocy instalacji oświetleniowych.
Podłączenie taśmy LED do zasilacza

Podłączenie taśmy LED do zasilacza

GNIAZDO DC 2,1 X 5,5 MM Z ZACISKAMI MONTAŻOWYMI
GNIAZDO DC 2,1 X 5,5 MM Z ZACISKAMI MONTAŻOWYMI

Gniazdo DC 2,1 x 5,5 mm z zaciskami montażowymi. Złącze znacznie ułatwia montaż z urządzeniami zakończonymi wtyczką DC. Złącze pozwala połączyć przewód z dowolnym urządzeniem zakończonym wtyczką DC. Aby zamontować gniazdo wystarczy odizolować przewody, włożyć je i trwale skręcić w odpowiednich zaciskach.

Zobacz produkt
 • Zasilacz modułowy – typowy, wewnętrzny zasilacz, w którym przewody instalujemy poprzez ich przykręcenie. Z dołu zasilacza przykręcamy przewody 230V, czyli L – brązowy i N – neutralny. Natomiast z góry transformatora podłączamy naszą taśmę ledową zgodnie ze schematem: czerwony przewód do plusa, a czarny do minusa.
Podłączenie taśmy LED do zasilacza - jak podłączyć taśmy led

Podłączenie taśmy LED do zasilacza – jak podłączyć taśmy led

 • Zasilacz hermetyczny – tutaj jest to wersja transformatora, z którego wychodzą przewody. Wystarczy połączyć je z prądem 230V (przewód brązowy i niebieski) i z taśmą ledową (przewód czerwony i czarny). Możemy to wykonać za pomocą złączek lub po prostu przylutować. Trwały i bezpieczny wybór w instalacjach narażonych na trudne warunki.
Podłączenie taśmy LED do zasilacza - jak podłączyć taśmy led

Podłączenie taśmy LED do zasilacza – jak podłączyć taśmy led

Podłączenie taśmy LED do zasilacza nie stanowi wielkiego wyzwania. Do tego typu pracy nie potrzebujemy wykwalifikowanych elektryków, a możemy to zrobić sami w domowym zaciszu. Więcej na temat wyboru odpowiedniego zasilacza do naszej taśmy ledowej dowiedzą się Państwo ze wpisu „Jaki zasilacz do taśmy LED„.

Podłączenie taśmy LED do zasilacza - jak podłączyć taśmy led

Podłączenie taśmy LED do zasilacza – jak podłączyć taśmy led

ZASILACZ LED MODUŁOWY SLIM IP20 100W 12VZASILACZ LED MODUŁOWY SLIM IP20 100W 12VZobacz produkt
ZASILACZ NAPIĘCIOWY GPVP-25-24 IP67ZASILACZ NAPIĘCIOWY GPVP-25-24 IP67Zobacz produkt
ZASILACZ IMPULSOWY COBALTELECTRO ZPV 24V 60W IP67ZASILACZ IMPULSOWY COBALTELECTRO ZPV 24V 60W IP67Zobacz produkt

Schemat podłączenia oświetlenia LED

Jak wygląda schemat podłączenia oświetlenia LED? Montaż taśmy LED o długości dłuższej od 5 metrów należy dokładnie przeanalizować. Paski Ledowe 12V ze względu na niskie napięcie zasilające wraz ze wzrostem długości obniża swoje napięcie. Może to spowodować, że nasza taśma w końcowym odcinku będzie, świecić nieco słabiej, niż na początku. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednie podłączenie zasilacza LED – wielopunktowe. Aby jak najbardziej rozjaśnić Państwu tego rodzaju instalację, podamy kilka przykładów:

 • Taśma LED 10 metrów
 1. Instalacja zasilacza pośrodku paska, tak aby równomiernie zasilił cały odcinek.
 2. Podłączenie dwóch mniejszych zasilaczy po obu stronach listwy LED.
 • Taśma LED 20 metrów

W przypadku odcinków powyżej 10 metrów musimy użyć jednego lub większej liczby zasilaczy i podłączyć je w ten sposób, aby najdalszy odcinek taśmy LED od zasilacza miał maksymalnie 5 metrów. Są na to dwa sposoby

 1. Jeden zasilacz, z którego odpowiednio grube przewody są przeciągnięte w miejsca wymagające zasilania.
 2. Kilka zasilaczy, które podłączamy odpowiednio do każdego paska ledowego o długości maksymalnie 5 metrów.

Jak zagiąć taśmę LED

Jak zagiąć taśmę LED? Paski Ledowe to z reguły dosyć sztywne produkty, które będzie nam trudno zainstalować po łuku lub kątowo. W tego rodzaju przypadkach podłączenie ledów możemy wykonać na trzy sposoby.

 • Złączka kątowa

Dedykowana złączka, która pozwoli nam w prosty sposób na kątowe łączenie taśmy LED metodą zaciskową, bez lutowania. Wadą tego rodzaju instalacji jest to, że złączka nie mieści się w profilach dedykowanych do jednej taśmy LED.

Jak zagiąć taśmę LED

Jak zagiąć taśmę LED

 • Przylutowanie przewodów

Kolejnym rozwiązaniem tego problemu jest rozcięcie taśmy i połączenie jej za pomocą przewodów, które zostały nam z wykonywanego oświetlenia. Rozwiązanie najtrudniejsze, ale także najtrwalsze i praktycznie niewidoczne w gotowej instalacji.

Jak zagiąć taśmę LED

Jak zagiąć taśmę LED

 • Elastyczna taśma LED

Rodzaj taśmy ledowej w innowacyjnej, pokręconej formie. Wykonane z wyjątkowo giętkiej konstrukcji laminatu pozwalają na wyklejanie fantazyjnych kształtów w dowolnej płaszczyźnie. Doskonały wybór w miejsca, w których różne kształty i płaszczyzny byłyby problemem dla zwykłej taśmy ledowej.

Jak zagiąć taśmę LED

Jak zagiąć taśmę LED

TAŚMA LED PROFESSIONAL WYGINANA 300XSMD2835 24W - BIAŁY ZIMNY
TAŚMA LED PROFESSIONAL WYGINANA 300XSMD2835 24W - BIAŁY ZIMNY

Profesjonalna taśma LED z serii GERLED emituję światło barwy białej zimnej. Elastyczne taśma z możliwością wyginania nawet pod kątem 90 stopni. 3 lata gwarancji.

Zobacz produkt

Jak zamontować taśmę LED

Jak zamontować taśmę LED? Aby poprawnie przeprowadzić proces zamontowania taśmy LED należy przestrzegać co najmniej 3 najważniejszych aspektów: dokładny pomiar ilości taśmy jakiej potrzebujemy, zachowanie dobrej klasy szczelności IP20 lub IP40, wybór dobrego zasilacza.

Kiedy zaczynamy remont naszego mieszkania, zastanawiamy się nad tym, jaki kolor ścian będzie dla nas odpowiedni i jaką podłogę wybrać, ale również jak powinno wyglądać nasze oświetlenie. Jednym z ciekawszych rozwiązań są obecnie taśmy ledowe, które mogą stanowić element dekoracyjny i podświetlać poszczególne elementy, ale również stanowić mocne źródło światła w naszym pomieszczeniu. Możliwości ich wykorzystania jest naprawdę wiele, ale jak prawidłowo podłączyć taką taśmę?

Jak zamontować taśmę LED

Jak zamontować taśmę LED

Na początek zaplanujmy dokładnie, jak ma wyglądać aranżacja naszego pomieszczenie. Zmierzmy dokładnie, ile metrów taśmy będzie nam potrzebne, wybierzmy jej rodzaj i barwę światła.

Jak zamontować taśmę LED - jak podłączyć taśmy led

Jak zamontować taśmę LED – jak podłączyć taśmy led

Ważnym aspektem przy wyborze taśmy będzie również to, gdzie chcemy ją zamontować. Jeśli będzie to miejsce, w którym mamy do czynienia z dużą ilością wilgoci wybierzmy taśmę w silikonowej otoczce, jeśli montaż planujemy w salonie wystarczy taśma z klasą szczelności IP20 lub IP40.

Taśmy Led najlepiej montować w profilach aluminiowych. Są one świetnym radiatorem, który odprowadza ciepło. Dzięki zastosowaniu profili znacznie przedłużymy żywotność naszej taśmy. Jeśli chodzi o ich dobór mamy naprawdę bardzo szeroką gamę, z której wybierzemy coś dla siebie. Do profili dobrać możemy również klosz w 3 różnych wersjach: transparentnej, mrozonej i mlecznej. Dzięki nim uzyskamy różnego rodzaju efekt świetlny, w zależności od jego przepuszczalności punkty świetlene będą mniej lub bardziej widoczne.

Jak zamontować taśmę LED - jak podłączyć taśmy led

Jak zamontować taśmę LED – jak podłączyć taśmy led

Taśmę Led przyklejamy na oczyszczoną a przede wszystkim odtłuszczoną powierzchnię. Powierzchnia musi być również gładka, co zapewni nam idealne przyleganie do powierzchni.

Dobierając zasilacz LED, starajmy się dodać do niego ok 30% zapasu, dzięki czemu nie będzie się on grzał.

W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z pracownikiem sklepu, który doradzi Ci, jaki rodzaj taśmy wybrać i dobierze do niego odpowiedni zasilacz.

Podsumowanie

Artykuł ten stanowi kompleksowy poradnik dotyczący montażu i podłączania taśm LED, które są popularnym rozwiązaniem oświetleniowym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Omówiono w nim różne aspekty związane z wyborem, instalacją i użytkowaniem taśm LED. Zwrócono uwagę na różnice między taśmami LED zasilanymi na 12V i 24V, ich różne wymagania dotyczące prądu i wpływ na żywotność. Przedstawiono różne metody montażu, w tym przy użyciu profili aluminiowych, które działają jako radiatory, przedłużając żywotność taśm oraz zapewniając równomierne światło. Poruszono tematykę łączenia taśm LED, zarówno metodą lutowania, jak i za pomocą złączek umożliwiających montaż bez lutowania. Wyjaśniono, jak podłączyć taśmy LED do różnych typów zasilaczy, w zależności od ich mocy i wymagań instalacji. Podano również wskazówki dotyczące cięcia taśm LED, podkreślając, że należy to robić w wyznaczonych miejscach, aby uniknąć uszkodzenia. Omówiono kwestie związane z możliwością spalenia taśm LED, zwracając uwagę na jakość produktu i prawidłowy montaż. Poruszono także możliwości zginania taśm LED i wykorzystania elastycznych taśm dla bardziej wymagających instalacji. Podkreślono znaczenie dokładnego pomiaru, wyboru odpowiedniej klasy szczelności oraz dobierania właściwego zasilacza z dodatkowym zapasem mocy. Przewodnik ten jest przydatny dla osób, które chcą samodzielnie zainstalować taśmy LED, oferując praktyczne porady i rozwiązania typowych problemów, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności takiego oświetlenia.

Jak podłączyć taśmy Led

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 7 lipca 2022