Budowa domu

Jak przygotować się do budowy domu?

Budowa domu to poważne i angażujące przedsięwzięcie. Przed jej rozpoczęciem warto przemyśleć swoje oczekiwania, co do lokalizacji, wyboru projektu oraz rozkładu instalacji wewnętrznych. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój przyszły dom będzie wygodnym i komfortowym miejscem do życia dla Ciebie i Twojej rodziny. Jak przygotować się do budowy domu?

Przede wszystkim – lokalizacja!

Decyzja o budowie domu w pewnym stopniu determinuje lokalizację. Domy są znacznie bardziej popularne w mniejszych miejscowościach, które często stają się obszarem działań i realizacji deweloperskich. Przykładem mogą być nowe domy w Wieliczce, które ze względu na dobrą komunikację z centrum Krakowa cieszą się również popularnością wśród osób pracujących w stolicy małopolski. Ich cena często jest podobna do tej, które mają nowe mieszkania w Małopolsce, a zapewniają wygodę, jaką daje posiadanie własnego ogródka. Pierwszą z kluczowych decyzji jest więc wybór lokalizacji działki, a także wybór między budową, a kupnem domu od dewelopera.

Projekt domu

Aby móc rozpocząć budowę domu potrzebny będzie projekt. Jest to jeden z niezbędnych dokumentów, który należy złożyć, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Wybór projektu powinien być przemyślany oraz uwzględniać potrzeby i liczebność Twojej rodziny. Dom buduje się zwykle na lata dlatego również przy wyborze projektu trzeba myśleć perspektywicznie. Układ pokoi, kondygnacja schodów, ilość łazienek oraz obecność balkonów – to wszystko wpłynie na standard i wygodę życia wszystkich domowników.

Kolejną kwestią, którą musisz uwzględnić jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni lub w przypadku jego braku warunki zabudowy. Plan precyzuje zazwyczaj takie kwestie, jak wysokość budynku, kąt nachylenia dachu oraz kolor dachówki i elewacji, co w znacznym stopniu determinuje wybór projektu. Informacje na ten temat możesz uzyskać w urzędzie gminy.

Instalacje wewnętrzne

Dom powinien być przede wszystkim wygodny. Z tego powodu dużo uwagi powinieneś poświęcić instalacjom wewnętrznym, takim jak woda, gaz oraz prąd. Szczególnie na przykładzie oświetlenia widać, że wybór punktów elektrycznych oraz ich umiejscowienia ma szczególne znaczenie dla komfortu codziennego życia. Warto więc, abyś już na etapie budowy miał wyobrażenie o tym, w którym miejscu pomieszczenia powinna znajdować się lampa. Dotyczy to również oświetlenia zewnętrznego na tarasie lub przy bramie. Konieczność późniejszego przeciągania kabla mogłaby być kłopotliwa lub sprawić, że oświetlenie wyglądałoby nieestetycznie.

Wybór ekipy budowlanej

Decydując się na budowę domu kluczowe znaczenie ma wybór ekipy budowlanej. Na rynku funkcjonuje coraz więcej firm, które oferują profesjonalne usługi oraz cechują się dużą starannością pracy i terminowością. Najczęściej jest to wykończenie budowanego domu do stanu deweloperskiego, co oznacza, że po zakończeniu prac pozostaną Ci tylko standardowe prace wykończeniowe. Firmy budowlane posiadają również fachowców odpowiedzialnych za każdy z typów wewnętrznych instalacji, dzięki czemu zyskasz pewność, że są poprawnie wykonane, a także będziesz mieć na nie gwarancje.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl