Spis treści

Jak urządzić ogród zimowy?

Ogród zimowy to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią spędzać czas w otoczeniu przyrody, bez względu na panującą porę roku. Aranżacje ogrodów zimowych cieszą się ostatnimi czasy popularnością. Najciekawszym rozwiązaniem, na jaki decydują się projektanci ogrodów i nie tylko, są przeszklone wnętrza, które zapewniają ochronę przed mrozem czy śniegiem, ale również stanowią miłą alternatywę do spędzania czasu poza czterema ścianami mieszkania. Jak urządzić ogród zimowy? Podpowiadamy.

Odpowiednio wyizolowane i ogrzewane ogrody zimowe, mogą być wyjątkowym miejscem na wypoczynek po ciężkim dniu. Jak ciekawie zaaranżować takie dodatkowe pomieszczenie i urządzić klimatyczny ogród zimowy? Sprawdź artykuł poniżej.

Ogród zimowy

Ogród zimowy – sezonowy czy całoroczny?

Planując projekt ogrodu zimowego, warto już na tym etapie zastanowić się nad jego typem. Wyróżniane są dwa warianty ogrodu m.in. sezonowy i całoroczny. Jeśli chodzi o ten pierwszy, różni się on przeznaczeniem, a przede wszystkim konstrukcją. To zazwyczaj lekka budowa, która składa się ze szkieletu, tworzącego profile wypełnione szkłem bądź płytami z litego poliwęglanu. Warto wspomnieć o tym, że takie rozwiązanie nie należy do najcieplejszych, tak więc we wnętrzu bardzo ciężko jest utrzymać dodatnią temperaturę. W takim ogrodzie świetnie sprawdzą się rośliny doniczkowe. Ogród sezonowy jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ bez zbędnego przygotowania można w bardzo łatwy i szybki sposób zabudować istniejący już taras czy balkon.

Ogród całoroczny charakteryzuje się m.in. tym, że można z niego korzystać nawet w mroźne dni. Jego konstrukcja zapewnia współczynniki przenikania ciepła, ponadto gwarantuje szczelność przenikania wody opadowej, czy wiatru. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu ogrody zimowe nie powinny być wznoszone jako zadaszenia balkonów, gdyż wymagają one mocniejszych fundamentów.

Sprawdź nasze rozwiązania do oświetlenia ogrodu

Ogród zimowy jak z bajki?

Podczas urządzania ogrodu zimowego warto wykorzystać w pełni jego potencjał. Należy zwrócić uwagę na m.in. na jego rozmiar, aby odpowiednio dopasować wyposażenie. W małych ogrodach sprawdzą się lekkie i jasne meble, natomiast jeśli pomieszczenie jest na tyle duże  – można pozwolić sobie na większy wybór umeblowania. Dobrym rozwiązaniem będzie określenie konkretnego stylu aranżacyjnego, który stanie się głównym motywem podczas urządzania ogrodu zimowego.

Jeśli planowana jest uprawa roślin egzotycznych, idealnie sprawdzą się meble indyjskie, wykonane z litego drewna. We wnętrzu z roślinami rodzimymi takimi, jak hortensje, róże, czy forsycje, idealnie sprawdzą się meble wiklinowe oraz drewniane sofy m.in. z białymi siedziskami. Dodatkowo takie wnętrza lubią jasną kolorystykę, która optycznie powiększa przestrzeń, a także nadaje lekkości i świeżości. Jeśli chodzi o dekoracje, należy ograniczyć je do minimum ze względu na otoczenie różnego rodzaju roślin oraz kwiatów.

OPRAWA ŚCIENNA V-TAC 6W KINKIET GÓRA/DÓŁ REGULOWANY SZARYZobacz produkt

Odpowiednie oświetlenie

Jednym z ważniejszych aspektów podczas urządzania ogrodu zimowego jest odpowiedni wybór oświetlania. W ciągu dnia nie ma to najmniejszego znaczenia, gdyż naturalne światło słoneczne zdecydowanie ułatwia zadanie – problem pojawia się wieczorem. Dobrze zaprojektowany i oświetlony ogród, będzie nie tylko ozdobą mieszkania czy domu, a także stanie się atrakcyjnym miejscem na spędzanie wolnego czasu. Jednym z prostych rozwiązań będzie użycie światła kierunkowego – nowoczesnych lamp diodowych, nisko stojących, które skupią się na konkretnej części ogrodu. Świetnie sprawdzi się także oświetlenie boczne, punktowe, reflektorki, czy halogeny umieszczone w strategicznych punktach ogrodu.

Oświetlenie odgrywa istotną rolę zarówno podczas urządzania ogrodu zimowego, jak i podczas aranżacji wnętrza. Oświetlenie mieszkania to podstawa. Dobrze urządzone wnętrze powinno posiadać odpowiedni dostęp do światła. Warto zdecydować się na kilka źródeł oświetlenia, gdyż zupełnie inną funkcję będzie ono pełniło m.in. w łazience, sypialni, czy w kuchni. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie w mieszkaniu oświetlenia sufitowego, w którym można dostosować jego intensywność do aktualnych potrzeb. W salonie idealnie sprawdzą się zarówno lampy sufitowe, podłogowe, jak i kinkiety.

Jeśli chodzi o kuchnię, warto pamiętać o tym, że takie wnętrze potrzebuje jak najwięcej światła – punktów świetlnych wbudowanych w półki bądź w okap. Wybierając oświetlenie do sypialni, należy postawić na te rozpraszające i subtelne. Jest to miejsce, które powinno stwarzać możliwość do wypoczynku. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie lamp o nieco chłodniejszych barwach, a także odpowiednich kinkietów.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl 

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 30 grudnia 2020