Jaki akumulator do UPS?

Zasilacze UPS to urządzenia zapewniające ciągłe zasilanie podłączonych do nich urządzeń w przypadku zaniku napięcia sieciowego. Zasilacz UPS niweluje także praktycznie do zera skutki możliwych wahań napięcia sieci. Mogą one bowiem wpłynąć bardzo niekorzystnie, nawet destrukcyjnie na podłączone do sieci urządzenia, które nie są w żaden sposób zabezpieczone. UPS to skrót od angielskiego Uninterruptible Power Supply, czyli nieprzerwana dostawa energii. Do poprawnej pracy zasilacza UPS niezębny jest odpowiedni akumulator magazynujący energię w czasie, gdy prąd w sieci płynie i oddający ją w przypadku przerw w dostawie prądu. Możemy mieć do czynienia z akumulatorami wbudowanymi w zasilacz UPS, ale także z zewnętrznym akumulatorem lub całym zastawem akumulatorów dołączonych do zasilaczy UPS. Budując system zasilania UPS z akumulatorami zewnętrznymi, możemy stanąć przed pytaniem, jaki akumulator do zasilacza UPS wybrać? Postaramy się w tym wpisie odpowiedzieć na to pytanie i pomóc w odpoweidzi na pytanie jaki jest najlepszy akumulator do zasilania awaryjnego UPS.

jaki zasilacz do ups

Jaki akumulator do zasilacza UPS?

Zasilacz UPS podtrzymuje prąd i zapewnia nieprzerwaną pracę różnego rodzaju urządzeń. Na czas podtrzymania napięcia wpływ ma właśnie użyty w zasilaczu UPS akumulator. Pojemność akumulatora w głównym stopniu decyduje o tym, jak wydajny jest zasilacz, jaka może być moc podłączonych do UPS-a urządzeń i jak długo zapewni on ich działanie w przypadku braku prądu. Najczęściej zasilacze awaryjne UPS wykorzystują akumulatory wykonane w technologii AGM. To akumulatory, które najlepiej sprawdzają się w przypadku, gdy potrzeba dużego natężenia prądu przez stosunkowo długi czas. Najczęściej stosowany jest akumulator 12V AGM, ale mamy także sytuacje, w których używany jest akumulator AGM 6V. Zewnętrzny akumulator AGM umożliwia bezproblemową jego wymianę po długim czasie używania systemu awaryjnego. Wiadomo, że podobnie jak w przypadku każdej innej baterii zasilacz będzie wymagał bowiem wymiany akumulatora co kilka lat. W zależności od zmieniających się potrzeb mamy również możliwość wymiany akumulatora AGM na model o większej lub mniejszej pojemności i dostosowania naszego zasilacza UPS do nowej sytuacji.

akuulator do ups

Akumulator AGM do zasilacza UPS

Akumulator AGM to akumulator całkowicie bezobsługowy wyposażony w jednokierunkowe zawory bezpieczeństwa zwane VRLA. Akumulatory AGM to akumulatory, w których elektrolit uwięziono w separatorach z włókna szklanego. Akumulatory AGM są akumulatorami całkowicie szczelnymi, pozbawionymi możliwości wycieku elektrolitu. Możliwe jest ich używanie w dowolnej pozycji (pionowej, a także poziomej) w trudnych, a nawet ekstremalnych warunkach. Są to więc akumulatory bardzo bezpieczne w eksploatacji, a ich konstrukcja charakteryzuje się niską rezystancją wewnętrzną. Akumulatory AGM nie wymagają konserwacji elektrolitu i dolewania wody. Ze względu na brak możliwości wycieków nie wymagają także instalacji w pomieszczeniach z wentylacją. Akumulator AGM ma wyższe napięcie na końcówkach bieguna, a także znacznie dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Charakteryzuje się również wysoką wydajnością prądową przy częstych rozładowaniach w krótkim okresie. Żywotność akumulatorów AGM jest zdecydowanie wyższa od tradycyjnych zamienników. Ze względu na dużą wytrzymałość i wysoki maksymalny prąd jego rozładowania, świetnie sprawdzają się one zarówno do pracy cyklicznej, jak i buforowej. Dlatego też tak chętnie wybiera sie je do zasilaczy awaryjnych UPS.

jaki akumulator AGM wybrać

Akumulator do zasilania awaryjnego

Akumulatory w technologii AGM posiadają nawet trzykrotnie dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnych akumulatorów. Ich konstrukcja wpływa na znaczący wzrost pracy cyklicznej. Umożliwia ładowanie i rozładowywanie akumulatorów AGM bez negatywnego wpływu na ich najważniejsze parametry. Akumulatory AGM zapewniają maksymalną moc oraz długi czas praktycznie bezobsługowej pracy. Akumulator AGM do zasilacza UPS należy dobierać tak, aby był dopasowany parametrami do potrzeb systemu zasilania awaryjnego. Ze względu na różne potrzeby, mamy do wyboru wiele rodzajów akumulatora AGM. Akumulatory są o różnych pojemnościach, napięciu, maksymalnym prądzie rozładowania i innych parametrach. W przypadku potężnego zasilacza służącego zasilaniu dużej liczby urządzeń o dużym zapotrzebowaniu prądowym, jakim jest np. zasilacz UPS rack, możemy wykorzystać zestaw kilku akumulatorów. Akumulatory AGM umieszczone w szafie rack, w dodatkowej kasecie bateryjnej zdecydowanie poprawią możliwości zastosowania zasilacza UPS. Taki zasilacz UPS przemysłowy będzie mógł zasilić dużą ilość urządzeń i zapewni im długi czas podtrzymania w sytuacji awaryjnej.

akumulator MB 120-12

Akumulator samochodowy do zasilacza UPS

Budując system zasilania awaryjnego często pojawiającym się pytaniem, jest, czy można wykorzystać akumulator samochodowy do zasilania awaryjnego? Otóż akumulator samochodowy nie nadaje się do zasilaczy UPS. Jest to akumulator rozruchowy. Oznacza to, że dostarcza on dużą ilość energii w krótkim czasie. Z kolei przy dłuższym obciążeniu szubko się rozładowuje i taci swoją sprawność. Dodatkowo akumulator samochodowy doładowywuje się w zupełnie inny sposób, niż byłby ładowany w systemie zasilania awaryjnego. Akumulator w samochodzie pracuje cyklicznie — następuje chwilowe rozładowywanie podczas rozruchu, a następnie ładowanie przez pracujący silnik. Taka sytuacja ma miejsce kilkukrotnie w ciągu dnia. W instalacjach zasilania awaryjnego mamy natomiast do czynienia z upełnie inną sytuacją. Zasilacz UPS wymaga akumulatora, który pracuje buforowo, tzn. jest długotrwale bciążony, ale też stale ładowany. To wszystko sprawia, że akumulator samochodowy do UPS zupełnie się nie sprawdza. Nie będzie on odpowiednio ładowany, elektrolit będzie parował, akumulator będzie miał gorszą sprawność. Jego żywotność w systemie zasalania awaryjnego będzie bardzo krótka. Ze względu na charakterystykę pracy, do zasilania awaryjnego należy wykorzystywać bezobsługowe akumulatory AGM, ewentualnie żelowe.

jaki aku do ups

Jaki akumulator do UPS wybrać?

Posiadając zasilacz awaryjny UPS i pragnąc go wyposażyć w dodatkowe akumulatory, stajemy przed pytaniem, jaki akumulator do UPS wybrać? Naszym zdaniem, nie należy wybierać akumulatora na zasadzie “chybił-trafił”. Warto zdać się na specjalistów, którzy wiedząc, jak i do czego akumulator będzie używany, doradzą i pomogą w jego wyborze. Odpowiedni dobór akumulatora jest bowiem gwarancją poprawnego funkcjonowania całego systemu awaryjnego zasilania. Jak już powiedzieliśmy, do zasilaczy UPS najlepiej stosować akumulator AGM. Ewentualnie może to być akumualtor żelowy, ale już dobór odpowiedniego modelu może nastręczać pewnych problemów osobie niedoświadczonej. Łatwo jest popełnić błąd wybierając akumulator o niewystarczających parametrach, który nie będzie sobie radził z zadaniami, jakie przed nim będą stawiane. Warto również wybierać akumulatory produkowane przez renomowanych producentów, pochodzące od sprzedawców z ugruntowaną pozycją na rynku. Tani akumulator niewiadomego pochodzenia może okazać się kosztowną pułapką. Niezgodność parametrów rzeczywistych z deklarowanymi czy problemy z obsługą gwarancyjną mogą nieść więcej problemów, niż będzie korzyści płynących z oszczędności poczynionych przy zakupie taniego akumulatora. Sklep internetowy smd-led.pl zachęca do zapoznania się z ofertą sprzedawanych akumulatorów. Oferujemy akumualtory renomowanych marek IPS oraz MW Power, a także zadawania pytań drogą mailową lub telefoniczna. Nasi wykwalifikowani specjaliści chętni pomogą w każdej sytuacji, rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą znaleźć najlepsze dla Państwa rozwiązania zasilania do systemów waryjnych UPS.

akumulator IPS 7,2-12

Post Author: admin