Spis treści

Jaki akumulator wybrać- AGM czy żelowy?

Jaki akumulator wybrać – akumulator AGM czy żelowy? To pytanie często stawiane jest przy konieczności zakupu nowego akumulatora. Akumulator kojarzy się nieodłącznie z akumulatorem samochodowym. Czy jednak jest to jedyne zastosowanie akumulatora?

 • Jaki akumulator wybrać?
 • Jakie zastosowania mają akumulatory?
 • Samochodowe akumulatory
 • Akumulatory domowe
 • Inwestycja w akumulatory przemysłowe
 • Producenci akumulatorów
 • Nasz porada w wyborze akumulatora AGM
Poszukujesz akumulatoru, zadzwoń! - akumulator agm czy żelowy

Poszukujesz akumulatora, zadzwoń! – akumulator agm czy żelowy

Akumulator wewnętrzny i zewnętrzny

Obecnie urządzenia elektryczne są nieodzowną częścią naszego życia. Okazuje się, że akumulatory są nam potrzebne częściej, niż mogłoby się to wydawać. Wszystkie te sprzęty zasilane są bezpośrednio z sieci energetycznej lub z akumulatorów. Akumulatory mogą mieć postać zestawu ogniw dedykowanych do konkretnego urządzenia i jego typu. Mogą mieć także postać uniwersalnego akumulatora pasującego do wielu typów i modeli urządzeń. Z pierwszymi rodzajami akumulatorów mamy do czynienia na przykład w hulajnogach elektrycznych czy różnego rodzaju elektronarzędziach. Posiadają one wbudowane ogniwa, pasujące tylko do jednego modelu. Z akumulatorami zewnętrznymi z kolei spotkać się możemy w różnego rodzaju instalacjach zasilania awaryjnego, systemach podtrzymania, zasilniach central alarmowych, kasach fiskalnych czy zabawkach. Stając przed koniecznością wymiany w nich akumulatora, warto wiedzieć jaki akumulator kupić i czym się kierować przy jego wyborze.

akumulator wewnętrzny i zewnętrzny

Dobór akumulatora, a jego zastosowanie

Dobór akumulatora do swojego urządzenia wymaga przede wszystkim znajomości rodzaju napięcia, jakie musi być w nim zastosowane. Mamy najczęściej do wyboru akumulator 6V lub akumulator 12V. Kolejnymi istotnymi parametrami są pojemność akumulatora oraz wielkość potrzebnego prądu rozruchowego (w przypadku zakupu akumulatora do samochodu). Stojąc przed koniecznością wyboru akumulatora, musimy sobie odpowiedzieć także, na pytanie jaki akumulator, i jaki jego typ będzie dla nas odpowiedni. Mamy do czynienia z trzema typami akumulatora. Są to:

 • Akumulator samochodowy z pełnym elektrolitem – tradycyjny akumulator, najczęściej stosowany w samochodach osobowych,
 • Akumulator AGM – elektrolit “uwieziony” w macie szklanej,
 • Akumulator żelowy – elektrolit zagęszczony żelem krzemionkowym.

Do  samochodu możemy zastosować pierwsze dwa z wymienionych typów. W przypadku innych urządzeń, rzadko będzie możliwe wykorzystanie akumulatora typowo samochodowego. Określone typy akumulatorów mają swoje przeznaczenie. Nie do każdego wykorzystania będzie możliwe użycie dowolnego typu akumulatora.

jaki akumulator wybrać

Akumulator do samochodu

Akumulator do samochodu jest typowo rozruchowym typem akumulatora. Dostarcza on chwilowo wysokiego prądu, niezbędnego do uruchomienia auta. Nie jest on jednak w stanie dostarczyć dużej ilości energii przy dłuższym obciążeniu. Do samochodów hybrydowych, a także tych, które są bardzo intensywnie wykorzystywane, możemy zastosować akumulatory AGM. Dzięki elektrolitowi w macie szklanej wydajność takiego akumulatora i jego odporność na prace cykliczną są dużo większe niż w przypadku tradycyjnego akumulatora samochodowego. Wybierając akumulator do samochodu, powinniśmy unikać akumulatorów żelowych. Posiadają one niską moc rozruchową i nie sprawdzają się jako akumulatory rozruchowe do auta. Akumulatory żelowe są idealne do zastosowania wszędzie tam, gdzie potrzebne jest długotrwałe zasilanie. Można więc z powodzeniem używać ich do kamperów, łodzi, wózkach golfowych, karetkach itp. Powszechnym błędem jest nazywanie akumulatora AGM akumulatorem żelowym. Panuje częste przekonanie, że to właśnie akumulator żelowy jest doskonały do użytku w aucie. Od tego, jaki akumulator do samochodu wybierzemy, będzie zależało nasze zadowolenie z użytkowania auta oraz bezproblemowość z jego odpalaniem w każdych warunkach.

akumulator do samochodu

Zobacz również nasze inne artykuły poradnikowe o akumulatorach

Jaki akumulator do domu?

Choć wydawać by się mogło, że w domu nie ma miejsca dla akumulatora, jest o bardzo mylne stwierdzenie. Nowoczesne domy są jednym z głównych miejsc, w których akumulatory znajdują zastosowanie. Instalacje fotowoltaiczne, systemy alarmowe, systemy zasilania awaryjnego przy piecach co to główne miejsca ich wykorzystania. Rosnąca popularność systemów fotowoltaiki, sprawia, że to do nich właśnie coraz częściej wykorzystywane są akumulatory. Zastosowanie akumulatora w sieci instalacji fotowoltaicznej sprawia, że nie jesteśmy zmuszeni oddawać nadwyżki prądu do sieci. Magazynowana ona jest w akumulatorze właśnie i wykorzystywana w okresie wieczorowym oraz nocnym. Okazuje się to korzystne finansowo dla każdego inwestora. Akumulator do pieca CO (centralnego ogrzewania) czy akumulator do systemu alarmowego, sprawią z kolei, że w przypadku zaniku zasilania napięcia w sieci energetycznej, nasz system alarmowy, a także piec CO będą w stanie dalej funkcjonować w prawidłowy sposób. Jak widać akumulator w domu to narzędzie funkcjonalne, ekonomiczne i zapewniające bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że w domu nie sprawdzają się akumulatory samochodowe. Dobrym wyborem jest postawienie na akumulator bezobsługowy AGM. Bez względu, czy potrzebny nam będzie akumulator 12V AGM czy akumulator 6V AGM, znajdziemy rozwiązanie odpowiednie dla własnych potrzeb.

akumulator IPS 7,2-12

Jaki akumulator kupić do przemysłu?

Przemysł to główne miejsce wykorzystywania różnego rodzaju akumulatorów. Akumulatory podobnie jak w przypadku użytku mieszkaniowego służą do zasilania awaryjnego ogrzewania oraz systemów alarmowych, ale także pełnią dużo więcej funkcji. Podtrzymanie zasalania wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń specjalistycznych to niezwykle istotna sprawa, mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracy całego zakładu. Zasilacze UPS (awaryjne) dużej mocy mają za zadanie utrzymanie pracy całego zakładu lub jego części. Wymagają użycia dużej ilości akumulatorów o dużej pojemności. Podobnie sprawa ma się w przypadku zasilania awaryjnego oświetleniowego. Gwarantuje ono możliwość bezpiecznego ukończenia pracy i opuszczenia stanowiska pracy w przypadku zaniku zasilania sieciowego. Jaki akumulator do przemysłu więc kupić? W przemyśle doskonale sprawdzają się akumulatory typu AGM. Charakteryzują się one długim czasem pracy, całkowitą bezobsługowością i wysoką szczelnością. Jednocześnie są to akumulatory w relatywnie atrakcyjnych cenach, co z pewnością ma znaczenie przy dużych inwestycjach w systemy zasilania awaryjnego. Są to akumulatory idealne do systemów telekomunikacyjnych, alarmowych, systemów dostępu, zasilaczy buforowych itp.

jaki akumulator agm czy żelowy?

jaki akumulator agm czy żelowy?

Jakiej firmy akumulator jest najlepszy?

Odpowiedź, na pytanie jakiej firmy akumulator kupić jest dość łatwa w przypadku akumulatorów samochodowych. Nawet w opiniach przeciętnych kierowców przewijają się zdania, że najlepszy jest akumulator Varta, Centra czy Bosch. W przypadku akumulatorów do domu czy przemysłu sytuacja wygląda nieco inaczej. Mamy tutaj bowiem do czynienia z producentami akumulatorów, których nazwy nie są powszechnie znane. Jakiej marki akumulator będzie więc najlepszy? Nieznajomość takich producentów może budzić nasze obawy, czy aby na pewno jest to dobry akumulator. Nie ma się czego obawiać, albowiem producenci akumulatorów do użytku specjalistycznego, do ładzi, camperów itp, dbają o to, aby ich produkty były wysokiej jakości, cechowały się dużą niezawodnością i gwarantowały zadowolenie ich użytkowników. Musimy się liczyć z tym, że te najlepsze akumulatory będą zdecydowanie przewyższały ceną swoje budżetowe odpowiedniki. Jednak żywotność akumulatorów z górnej półki okaże się opłacalna w perspektywie długiego okresu ich użytkowania. Polecane przez nas akumulatory AGM to akumulatory marki MW Power z serii MWP i MWFT. To akumulatory najwyższej klasy o żywotności sięgającej nawet 15 lat. Wykorzystywane są one do UPS, zasilania awaryjnego, rezerwowe w telekomunikacji, systemach paneli fotowoltaicznych, aplikacjach, w których akumulator pracuje cyklicznie czy do szaf rackowych.

akumulator - akumulator agm czy żelowy

akumulator – akumulator agm czy żelowy

Jaki wybrać akumulator – nasza propozycja

Odpowiedź na pytanie, jaki dobry akumulator kupić nie jest taka oczywista. Wybór zależy od przeznaczenia akumulatora i oczekiwań, jakie są przed nim stawiane. Proponowanymi przez nas akumulatorami są jednak następujące modele:

 • Akumulator AGM MWP 100-12H 12V 100AH MW Power – akumulator 12V znajdujący zastosowanie jako zasilanie awaryjne UPS, w systemach automatyki, jako źródło energii w urządzeniach przenośnych, zasilanie silników i innych urządzeń w trybie pracy cyklicznej. Żywotność akumulatora to 12 lat.
 • Akumulator AGM 150AH 12V MWFT 150-12 MW Power – Duży akumulator 12V o pojemności 150Ah. Przeznaczone do stosowania w systemach zasilania rezerwowego w telekomunikacji. Z uwagi na wyprowadzenie terminala w przedniej części istnieje możliwość ustawienia akumulatorów obok siebie i łączenie na froncie za pomocą krótkich łączników. Możliwość zainstalowania 4 bloków na 1 półce w szafie 19’’ i 21”.
 • Akumulator AGM 12V 12AH MWP 12-12L MW Power – akumulator 12V doskonały jako zasilanie awaryjne UPS, w systemach automatyki, jako źródło energii w urządzeniach przenośnych. Mniejsza pojemność 12Ah. Żywotność akumulatora to 12 lat.
 • Akumulator AGM 6V 3,4AH MW 3.4-6 MW Power – atrakcyjny cenowo akumulator 6V dobrej jakości o małej pojemności 3,4ah i żywotności 6-9 lat.
 • Akumulator AGM 6V 20AH MW 20-6F MW Power – akumulator 6v serii MW z żywotnością 6-9 lat o pojemności 20Ah. Zasilanie rezerwowe w systemach automatyki, kasach fiskalnych, źródło energii w urządzeniach przenośnych, zasilanie silników itp.
 • Akumulator AGM 5AH 12V MB 5-12 MegaBAT – niskobudżetowy akumulator 12V o żywotności 8-10 lat do zastosowania przy centralach alarmowych, systemach ogrzewania, zasilaniu pompek przy piecach co.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny przy wyborze akumulatora i odpowiedział na niektóre z Państwa wątpliwości. Aby uzyskać szczegółowe informacje i profesjonalną pomoc przy wyborze konkretnego już modelu akumulatora, zachęcamy do kontaktu z naszymi wyspecjalizowanymi pracownikami droga mailową oraz telefoniczną. Z nami odpowiedź na pytanie, jaki akumulator kupić okaże się prosta, a wybór akumulatora strzałem w dziesiątkę.

akumulator MB 120-12

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 1 marca 2021