Spis treści

Jaki otwór pod halogeny sufitowe?

Oprawy halogenowe to obecnie bardzo chętnie wykorzystywany rodzaj oświetlenie różnych wnętrz. Możemy je spotkać zarówno w salonie, sypialni, korytarzu, czy łazience. Za ich ogromną popularność odpowiada nie tylko bardzo atrakcyjna cena (kompletny zestaw kupimy już za 9 zł brutto), ale także elegancki wygląd i prosty montaż. Podczas ich instalacji powinniśmy zwrócić uwagę na to jaki otwór pod halogeny sufitowe powinniśmy przygotować. Optymalna średnia otworu pod halogeny sufitowe wynosi 60-65 cm. Oczywiście najlepiej sugerować się danymi podanymi przez producentów. Nie bez znaczenia będzie tutaj średnica oczek halogenowych, która w zależności od wybranej wersji może się nieco różnic od siebie. Nie musi być to także wyłącznie okrągły otwór. W przypadku kiedy zdecydujemy się na oprawki na dwie, a nawet trzy żarówki LED, będziemy musieli przygotować do ich instalacji eliptyczny otwór montażowy.

  • Jaki otwór pod halogen jest odpowiedni?
  • Średnica oczek halogenowych
  • Jak zrobić otwór? Co Ci będzie potrzebne?
Jaki otwór pod halogeny sufitowe?

Jaki otwór pod halogeny sufitowe?

Jaki otwór pod halogeny sufitowe?

Jaki otwór pod halogeny sufitowe?

Otwór pod halogen sufitowy

Otwór pod halogen sufitowy zależny jest od samej oprawki, nie możemy przyjąć, że uniwersalny rozmiar otworu, czyli między 60 a 65 cm, będzie odpowiedni w każdym przypadku. Jest to tylko przybliżony wymiar. Przed rozpoczęciem prac montażowych powinien być już odpowiednio rozmieszczony na naszym suficie i oznaczony. Ważne jest, aby nie pracować nad nimi bez odpowiedniego planu, a wszystko mieć przygotowane jeszcze przed rozpoczęciem wiercenia. Zacząć należy więc od wyznaczenia punktów montażowych oprawek, a następnie naniesienie ich na sufit. Najlepiej zrobić to za pomocą zwykłego ołówka. W taki sposób przygotowane miejsce naszych prac pozwoli nam na znacznie szybszą instalację, ale także dzięki niemu unikniemy przypadkowym błędom, nierównością, a także rozmieścimy same oprawki w odpowiedni i równomierny sposób.

Sprawdź również nasz wpis Jak rozmieścić halogeny w kuchni?, gdzie dowiesz się, w jaki sposób najlepiej rozmieścić otwory pod oczka sufitowe.

Chcesz kupić oprawy halogenowe? Zapraszamy do naszego sklepu?

Otwór pod halogen sufitowy

Otwór pod halogen sufitowy

Średnica otworu pod halogen

Średnica otworu pod halogen powinna być przystosowana do wybranego przez nas modelu oprawek halogenowych. Ważna jest również przestrzeń nad samą oprawką. Przykładowo żarówki LED GU10 mają wysokość około 6 cm, do tego dochodzi samo gniazdo montażowe, więc podczas instalacji nie możemy zapomnieć także o odpowiedniej przestrzeni dla samego źródła światła.

Średnica otworu pod halogen

Średnica otworu pod halogen

Od tego, jaka średnica otworu pod halogeny będzie odpowiednia, zależy przede wszystkim typ samej oprawki. Jeżeli zdecydujemy się na oprawy halogenowe stałe, to uniwersalna średnia ich otworu montażowego to około 60-65 mm. Jest to oczywiście przybliżony wymiar do najbardziej popularnych oczek sufitowych, dlatego zawsze warto wzorować się na danych podanych przez samego ich producenta. Oprawy halogenowe ruchome ze względu na możliwość regulacji kąta świecenia mają nieco większą średnicę otworu montażowe. Jest to zwykle około 80-85 mm. Nie możemy tutaj nie wspomnieć o oprawkach wodoodpornych. Są to oczka bez możliwości regulacji, ale ze względu na specjalną uszczelkę potrzebują otworu o średnicy około 10 mm większej niż zwykłe oprawy halogenowe.

Średnica otworu pod halogen

Średnica otworu pod halogen

Powyższe dane to oczywiście najpopularniejsze wymiary opraw halogenowych, w których zamontujemy żarówki LED o średnicy 50 mm (GU10 i MR16). Dostępne są obecnie także małe oczka sufitowe, których otwór pod halogen w wersji stałej powinien mieć około 40-45 mm, a natomiast w wersji ruchomej około 63 mm. Oczywiście mowa tutaj o oprawach halogenowych przystosowanych do żarówek o średnicy 35 mm, czy tych o oznaczeniu GU11 i MR11

Średnica otworu pod halogen

Średnica otworu pod halogen

Interesuje Cię żarówka LED GU10?Odwiedź nasz sklep!

Średnica oczek halogenowych

Występują dwie podstawowe wielkości oczek halogenowych w zależności od wielkości żarówki, którą w niej zamontujemy. Najpopularniejsza średnica oczek halogenowych to oczywiście oprawa sufitowa do żarówek o średnicy 50 mm. W ich przypadku mamy największy wybór odnośnie do wyglądu samej oprawki, a także rodzaju źródła światła. W ich przypadku średnica oczek halogenowych może wynosić od 85 mm do nawet 130 mm. Kolejna wersja to znacznie mniejsza oczka sufitowe, w których zamocujemy żarówki o średnicy 35 mm. Wielkość takiej oprawy halogenowej może wynosić od 60 do 70 mm, a ich otwór na żarówkę został przystosowany do źródeł światła o średnicy 35 mm. Będziemy mogli więc zamontować w niej zarówno żarówki pod 230V, czyli te o oznaczeniu GU11, jak i źródła światła 12V, czy te o oznaczeniu MR11.

Średnica oczek halogenowych

Średnica oczek halogenowych

Jakie żarówki do halogenów sufitowych?

Decydując się na montaż opraw halogenowych zastanawiamy się jakie żarówki do halogenów sufitowych powinniśmy kupić. Do halogenów sufitowych należy wybrać odpowiednie żarówki nazywane halogenami, które idealnie wpasują się w oprawy. Są to zazwyczaj żarówki E27 czy E14. Oświetlenie naszego domu czy mieszkania jest bardzo ważnym elementem, bez którego nie moglibyśmy funkcjonować w poprawny sposób. Odpowiednio dobrane oświetlenie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Jakie żarówki do halogenów sufitowych?

Jakie żarówki do halogenów sufitowych?

W obecnych czasach coraz więcej z nas wybiera oświetlenie LED, ze względu na jego energooszczędność, wydajność, a także długą żywotność. Jeśli szukamy oświetlenia możemy mieć problem z wyborem rodzaju opraw oświetlenia, gdyż rynek pełen jest nowości i coraz bardziej ulepszonych pomysłów na źródło światła do domu. Halogeny są już dość znane, ale to nie znaczy, że przestarzałe. Wręcz przeciwnie, oświetlenie halogenowe jest bardzo chętnie wybierane, szczególnie do oświetlenia takich miejsc jak na przykład garderoba.

Jakie żarówki do halogenów sufitowych

Jakie żarówki do halogenów sufitowych

Jak wyciągnąć halogen z sufitu?

Oświetlenie punktowe jakim jest halogen, jest dość proste zarówno w montażu jak i demontażu. Posiadając takie oprawy świetlne jednym z częstych pytań nad jakimi się zastanawiamy jest to jak wyciągnąć halogen z sufitu? Jeśli chcemy wyciągnąć halogen z sufitu należy:

  1. W pierwszej kolejności zdjąć zabezpieczenie chroniące żarówkę przed wypadnięciem. Zazwyczaj jest w postaci drucika.
  2. Następnie ściśnij z obu stron.

Jeśli chcesz wyciągnąć halogen z sufitu, pamiętaj by w pierwszej kolejności upewnić się, że odłączyłeś źródło światła od zasilania. Przy każdej ingerencji w oświetlenie należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać o odcięciu dopływu prądu.

Jak wyciągnąć halogen z sufitu

Jak wyciągnąć halogen z sufitu

Wycinanie otworów pod halogeny

Podczas przygotowywania miejsca na oprawy halogenowe należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Wycinanie otworów pod halogeny należy wykonać w staranny sposób. Zwróć szczególną uwagę na to, by otwory, które wywiercisz były właściwych rozmiarów, szczególną uwagę zwróć na to, by nie były zbyt duże. To jeden z największych błędów, gdyż wiąże się z wymianą całej płyty. Oto 3 punkty mówiące o tym czego potrzebujesz do zaplanowania wycinania otworów pod halogeny:

  • ołówek oraz miarka – zaznacz dokładne miejsce, w którym mają powstać wycięte przez Ciebie otwory
  • otwornica z wiertarką – dzięki zastosowaniu otwornicy możesz mieć pewność, że wykonasz otwory bezproblemowo i w dobrym stylu
  • jeśli chcesz zamiast otwornicy możesz użyć cyrkla przeznaczonego do wykonywania otworów w karton gipsie
Wycinanie otworów pod halogeny

Wycinanie otworów pod halogeny

Pamiętaj, że jeśli planujesz wbudować halogeny w karton gips należy zachować trochę przestrzeni powyżej źródła światła. Dlaczego? Miejsce to zostanie wykorzystane do odprowadzania ciepła z żarówki.

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 3 sierpnia 2022