Spis treści

Jaki przedłużacz wybrać – przedłużacz z uziemieniem czy bez

Mnogość sprzętu elektrycznego, jakiego używamy w dzisiejszych czasach oraz szeroki zakres ich zastosowania, wymaga dużej liczby gniazd zasilających, a także ich umiejscowienia często z dala od ścian, w których się znajdują. Dlatego niezbędnym stało się dziś używanie przedłużaczy i listew umożliwiających podłączenie wielu urządzeń oraz wykorzystanie tych sprzętów w różnych miejscach mieszkań, biur, sklepów itp. Często również używanie urządzeń elektrycznych na zewnątrz budynków wymaga wykorzystania przedłużacza. Z pozoru kwestia wyboru odpowiedniego przedłużacza wydaje się zagadnieniem banalnie prostym. Wtyczka, gniazdo i łączący je odpowiedniej długości przewód i już, mamy potrzebne narzędzie. Czy jednak jest to aż tak proste? Niestety, nie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważną kwestią jest dobór odpowiedniego przedłużacza. Przedłużacz z uziemieniem czy bez ? Jego właściwy wybór zapewni bezpieczne użytkowanie sprzętu, sprawne działanie urządzeń, ich pewną, bezpieczną i trwałą pracę przez długi czas, zadba o zdrowie, a czasem nawet życie użytkowników oraz zabezpieczy nasze mienie przed ryzykiem pożaru. Dziś postaramy się poruszyć kilka ważnych przy wyborze przedłużaczy kwestii, a także pomóc przy wyborze odpowiedniego w większości przypadków. Mamy nadzieje, że nasz artykuł ułatwi Państwu dobór przedłużacza i wyjaśni pojawiające się wątpliwości i pytania.

Poszukujesz odpowiedniego przedłużacza, zadzwon!

Poszukujesz odpowiedniego przedłużacza, zadzwoń!

Najczęściej wybierane produkty przez naszych klientów:

URZĄDZ. ZAS.-ZABEZPIECZ. KERG Z WYŁĄCZNIKIEM-4 GNIAZDA-3USB-BIAŁO-SZARY-3M-16A-H05VV-F-3X1,5MM2URZĄDZ. ZAS.-ZABEZPIECZ. KERG Z WYŁĄCZNIKIEMZobacz produkt
przedluzacz-linea-5-gniazd-5-metrow-z-uziemieniem-i-wylacznikiemPRZEDŁUŻACZ LINEA 5-GNIAZD 5 METRÓW Z UZIEMIENIEM I WYŁĄCZNIKIEMZobacz produkt
PRZEDŁ. PRZEPIĘCIOWY Z WYŁ. Z UZIEMIENIEM 6GN 5M (PSF4-605-2) CZARNYPRZEDŁ. PRZEPIĘCIOWY Z WYŁ. Z UZIEMIENIEM 6GN 5MZobacz produkt

Jak zrobić przedłużacz i czy warto?

Samodzielne wykonanie przedłużacza jest sprawą bardzo prostą, ale czy wartą zachodu i czy wykonany przez nas przedłużacz będzie odpowiednio bezpiecznym narzędziem, spełniającym nasze potrzeby? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie. Aby wykonać przedłużacz niezbędne będą rozkręcana wtyczka i gniazdko, oraz przewód o odpowiedniej długości. W pierwszej kolejności przygotowujemy końcówki przewodu tak, aby na jego końcu pozostały swobodnie wystające miedziane końcówki żył pozbawione izolacji. Końcówki te następnie montujemy we wtyczce oaz gniazdku. W przypadku tworzenia przedłużacza z uziemieniem ważne jest, aby przewód odpowiadający za nie był odpowiednio połączony we wtyczce i gniazdku. Po odpowiednim podłączeniu przewodów skręcamy zarówno wtyczkę, jak i gniazdko i nasz domowej roboty, prosty i z pozoru tani przedłużacz mamy gotowy. Sprawdźmy teraz, czy nasza praca jest rzeczywiście opłacalna i korzystna.

Pierwsza kwestia to kwestia bezpieczeństwa. Końcówki przewodów przedłużacza mogą się okazać niewystarczająco dobrze zamontowane we wtyczce i gniazdku i być podatne na ich wyciągnice przy mocniejszym pociągnięciu przedłużacza. Może się okazać również, że końcówki te nie będą odpowiednio zabezpieczone i mogą wystawać poza obrys gniazdka lub wtyczki, narażając nas na przypadkowe porażenie prądem.

PRZEDŁUŻACZ PRZEPIĘCIOWY Z WYŁ. Z UZIEMIENIEM 5GN 1,5MPRZEDŁUŻACZ PRZEPIĘCIOWY Z WYŁ. Z UZIEMIENIEM 5GN 1,5MZobacz produkt
filtr-przeciwprzepieciowy-acar-f5-czarny-10m-power-16a-czerwony-przewodFILTR PRZECIWPRZEPIĘCIOWY ACAR F5 CZARNY 10M POWER 16A CZERWONY PRZEWÓDZobacz produkt
listwa-v-tac-4-gniazda-14m-podswietlany-wlacznik-2xusb-15mm2-biala-vt-1144-2LISTWA V-TAC 4 GNIAZDA 1,4M , PODŚWIETLANY WŁĄCZNIK, 2XUSB 1.5MM2 BIAŁA Zobacz produkt

Kolejna rzecz to kwestia tego, czy nasz przedłużacz będzie odpowiedni dla sprzętów, jakie do niego podłączymy. Obciążenie, jakiemu będzie podany przedłużacz może się okazać większe niż to, na jakie jest przygotowany wykorzystany przewód. Podłączenie pod taki przedłużacz sprzętu o większym poborze mocy niż to, na jakie jest nasz przedłużacz przygotowany, może spowodować spięcie i przepalenie przedłużacza, co w najlepszym razie skończy się „unicestwieniem” naszej pracy nad jego stworzeniem. Pozostaje kwestia opłacalności całej operacji tworzenia przedłużacza. Wykorzystanie wysokiej jakości wtyczki, gniazdka i odpowiedniego przewodu okazuje się całkiem kosztowne i w efekcie niewiele tańsze lub tez nawet droższe od gotowego profesjonalnego przedłużacza. Dlatego też, odpowiadając na pytanie postawione na wstępie, uważamy, że zdrowie, życie i bezpieczeństwo naszego dobytku nie są warte prób tworzenia przedłużaczy domowym sposobem. Zakup profesjonalnego przedłużacza stworzonego przy wykorzystaniu fachowej wiedzy, za pomocą profesjonalnych urządzeń i z zachowaniem wysokiego bezpieczeństwa jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej odpowiedzialnym i wskazanym.

Czy przedłużacz pobiera prąd

Jaka listwa antyprzepięciowa?

Sprzęt RTV i komputerowy stają się coraz tańsze, jednak nadal są to urządzenia dość kosztowne. Sezon burzowy może się okazać bardzo niebezpieczny dla tego typu sprzętu podłączonego do sieci bez odpowiedniego zabezpieczenia. Uszkodzenia spowodowane nagłym skokiem napięcia mogą okazać się bardzo poważne, czasami na tyle, że naprawa tak uszkodzonego sprzętu okaże się nieopłacalna. Dlatego warto wykorzystać listwę antyprzepięciową, która będzie zabezpieczała nasze urządzenia podczas burz. Taka listwa zasilająca to nic innego jak listwa z gniazdkami posiadająca zabezpieczenia umożliwiające natychmiastowe odłączenie zasilania w sytuacji nagłego, niebezpiecznego skoku napięcia. Do wyboru mamy kilka rodzajów listew zabezpieczających.

  • Podstawową listwą zapewniającą minimalną ochronę są listwy filtrujące. Odcinają one zasilanie tylko w sytuacji, kiedy awarii ulegnie już urządzenie do niej podłączone.
  • Wyższy stopień bezpieczeństwa to listwy zasilające z bezpiecznikami topikowymi. Są to najtańsze listwy antyprzepięciowe, a ich działanie polega na stopieniu bezpiecznika topikowego, w jaki są wyposażone, w sytuacji skoku napięcia co powoduje odcięcie napięcia.
  • Zabezpieczenie takie nie stanowi zbyt dużej ochrony naszego sprzętu i może okazać się niewystarczające w niektórych sytuacjach.
  • Najwyższy stopień zabezpieczenia to listwy antyprzepięciowe z warystorem lub diodam transilowymi. Pochłaniają one energię podczas skoku napięcia, odłączając natychmiast urządzenie. Diody transilowe charakteryzują się szybszym od warystorów czasem reakcji, minimalizując ryzyko uszkodzenia podłączonego do listwy sprzętu.

Wybierając listwę antyprzepięciową mamy do przeanalizowania kilka jej parametrów, jakie będą odpowiednie dla jej wykorzystania w naszej sytuacji. I tak kupując taką listwę, zwracamy uwagę na:

  • rodzaj listwy – wspomniany już przez nas podział listew ze względu na rodzaj zabezpieczenia i stopień ochrony, jaki oferują. W zależności od naszych możliwości i rodzaju podłączanego do listwy sprzętu wybierajmy możliwie najwyższy stopień zabezpieczenia i najlepszy rodzaj listwy.
  • ilość gniazd – określamy, ile urządzeń będziemy podłączać do listwy i jaka ilość gniazd będzie nam niezbędna. Wybierajmy taką, która będzie miała jedno lub dwa gniazda więcej, tak aby móc podłączyć nieprzewidziane przez nas urządzenie.-długość przewodu – określona przez nas odległość lokalizacji listwy od gniazdka zasilającego.
  • maksymalne obciążenie dla listwy – istotny, ale często pomijany parametr. Określa moc urządzeń, jakie mogą być podłączone do listwy i użytkowane jednocześnie. Określamy więc jakie urządzenia będą do listwy podłączone i jaka będzie łączna ich moc.

Dodatkowo możemy wziąć pod uwagę inne parametry i dodatkowe funkcje kupowanej listwy, takie jak:

  • absorpcja energii – Najniższa zalecana to ok. 400J, a im wyższa jej wartość, tym lepiej
    maksymalny prąd impulsu – Najniższa zalecana jego wartość to 80kA. Im wyższa jego wartość, tym lepsza listwa
    czas reakcji – określa, jak szybko dana listwa jest w stanie odciąć zasilanie. Im niższy jest czas reakcji, tym lepiej. Maksymalna zalecana to 25 ns
  • filtry RFI/EMI – Zabezpieczenia przeciwzakłóceniowe, niwelujące niekorzystne działanie fal radiowych i elektromagnetycznych-
  • wyłączniki- umożliwiają samodzielne odłączenie zasilania. Mogą to być
  • wyłączniki przypisane do każdego z gniazd lub jeden ogólny odcinający zasilnie wszystkich.
  • zabezpieczenie przed dziećmi – uniemożliwia włożenie dziecku do gniazdka jakiegoś przedmiotu
  • możliwość zawieszenia listwy na ścianie, boku mebla itp.
  • tryb energooszczędny odłączający urządzenia znajdujące się w stanie czuwania.
  • możliwość wyłączenia listwy za pomocą pilota.

Jak widać, listwa antyprzepięciowa to mocno rozbudowany przedłużacz o szeregu możliwości zwiększających funkcjonalność, ale głównie bezpieczeństwo naszego sprzętu. Biorąc pod uwagę wartość urządzeń, jakie zamierzmy podłączać do takiej listwy, cena, którą będziemy musieli wydać na takie zabezpieczenie, nie jest zbyt wysoka. Nie warto więc oszczędzać i kupować najtańszych listew dostępnych na rynku, często o nieokreślonych parametrach i niskiej jakości. Dobra listwa antyprzepięciowa odwdzięczy się nam spokojem i pewnością, że nasz sprzęt jest bezpieczny w każdych warunkach. Zapraszamy jednocześnie do zapoznania się z ofertą listew antyprzepięciowych dostępnych w naszym sklepie.

Jaka listwa antyprzepięciowa

Jaki przedłużacz na budowę?

Budowa oraz remont wymagają wykorzystania szeregu narzędzi, także tych zasilanych sieciowo. Aby umożliwić ich wykorzystanie, niezbędne okazuje się zastosowanie przedłużacza. Jaki więc przedłużacz na budowę będzie odpowiedni? Podczas prac budowlano-remontowych wykorzystywane są różne elektronarzędzia, często o dużej mocy, dlatego przedłużać zmusi posiadać odpowiedni przekrój przewodu, długość i parametry prądowe umożliwiające ich bezpieczne podłączenie. Ponieważ podczas pracy na budowie przedłużacz narażony będzie na ciężkie warunki pracy i możliwości uszkodzeń mechanicznych, powinien on posiadać odpowiednią odporność. Najkorzystniej wybierać przedłużacze izolowane gumą, zapewniają one bowiem największą odporność. Przedłużacz budowlany powinien również zapewniać wysoką ochronę przed działaniem wody. Dobrze więc by posiadał klapki ochronne. Wybierając przedłużacz do prac budowlanych, możemy skorzystać z przedłużaczy tradycyjnych zwijanych. Bardzo popularne są również przedłużacze bębnowe z wieloma gniazdami na bębnie. Oba rodzaje sprawdzą się doskonale, pod warunkiem, że zapewnią wysoką ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnym działaniem wody i pyłów. Zwracajmy więc uwagę na stopień szczelności IP oraz odporności IK. Pierwszy określa, jak odporny będzie przedłużacz na niekorzystne działanie wody oraz pyłów. Drugi natomiast stwierdza, jaka jest jego odporność na udary mechaniczne. Im wyższe będą oba parametry, tym trwalszy będzie nasz przedłużacz. W naszej ofercie znajdą Państwo różne rodzaje przedłużaczy, z których wybiorą Państwo właściwy dla siebie.

przedlzwijany-acar-pz-4z-st-h05rr-f-3gx15-30m-z-styk-ochr-czarny-gumowa-izolacjaPRZEDŁ.ZWIJANY ACAR PZ-4Z/ST H05RR-F 3GX1.5 30M Z STYK. OCHR. CZARNY GUMOWA IZOLACJAZobacz produkt
PRZEDŁ.ZWIJANY ACAR PZ-4ZOTM H05VV-F 3GX1.5 40M Z STYK. OCHR. CZARNYPRZEDŁ.ZWIJANY ACAR PZ-4Z/OTM H05VV-F 3GX1.5 40M Z STYK. OCHR. CZARNYZobacz produkt
przedluzacz-bebnowy-4gn-20m-3x1mm-pzb1-40-20y-1PRZEDŁUŻACZ BĘBNOWY 4GN 20M 3X1MM (PZB1-40-20Y/1)Zobacz produkt

Czy przedłużacz pobiera prąd?

Przedłużacz, rozdzielacz oraz listwa przede wszystkim rozdzielaczami prądu i mają na celu zwiększenie liczby gniazdek. Jako takie, nie są „prądożerne”. Niewielkie ilości prądu mogą pobierać jedynie, jeśli są wyposażone w święcące wyłączniki. Prąd pobierać będą jedynie urządzenia w stanie czuwania, które zostają podłączone do przedłużacza. W przypadku urządzeń RTV oraz AGD mogą to być całkiem znaczące wartości przekładające się na konkretne koszty związane z ich pozostawieniem podłączonych do sieci za pomocą przedłużacza. Począwszy od telefonów pozostawionych do ładowania na noc, skończywszy na najbardziej „prądożernych” telewizorach pozostawionych w trybie czuwania, wszystkie takie urządzenia po cichu wysysają nam pieniądze z kieszeni. Każde urządzenie AGD wyposażone np. w zegar lub programator stale zużywa mniejsze, lub większe ilości prądu koniecznego do ich utrzymania w stanie gotowości. Według różnych badań telefon pozostawiany na noc w stanie ciągłego ładowania może zużywać rocznie zbędnego prądu za ok. 90zł. Odtwarzacz DVD z kolei będący stale podłączony do sieci wygeneruje kolejne 50zł rocznie. Najdroższym urządzeniem jednak okazuje się telewizor. Będący na stałe podłączony do gniazdka/przedłużacza i znajdujący się w aktywnym trybie gotowości (np. z zaprogramowanym nagrywaniem), uszczupli nasz budżet nawet aż o 900zł rocznie. Jak widać korzyści finansowe z korzystania z listew z wyłącznikiem, mogą być wymierne i całkiem spore pod warunkiem, że z tego wyłącznika będziemy korzystać.

Jaki przedłużacz do AGD?

W domach używamy wielu urządzeń AGD wymagających stałego podłączenia do sieci. Również i w kuchniach konieczne okazuje się wykorzystywanie przedłużaczy. Jaki przedłużacz do AGD będzie więc najlepszy? Ponieważ domowe AGD jest sprzętem wartościowym, wskazane jest zamiast zwykłego przedłużacza używanie listew antyprzepięciowych. Zabezpieczą one nasze sprzęty przed uszkodzeniami wynikającymi z nagłych skoków napięć w sieci. Podobnie jak w przypadku sprzętu RTV i komputerowego wykorzystanie dobrej listwy antyprzepięciowej może okazać się zbawienne dla naszego portfela. Jaki z kolei przedłużacz wykorzystać do dużego AGD takiego jak lodówki czy zmywarki? Ponieważ są to urządzenia o bardzo dużym poborze energii elektrycznej, nie powinno się ich podłączać do sieci poprzez przedłużacz czy listwę. Powinny one być podpięte bezpośrednio do instalacji poprzez gniazdko. Według danych pochodzących ze straży pożarnej, przegrzania przedłużaczy, do których podłączone są takie urządzenia, są częstym powodem pożarów. Z tego powodu poprzez przedłużacz nie powinny być podłączane lodówki, pralki, zmywarki, suszarki, kuchenki elektryczne, odkurzacze.

Jaki przedłużacz do kosiarki

Właściciele niedużych podwórek często decydują się na kosiarkę elektryczną zamiast spalinowej. Taki wybór jest podyktowany niższą ceną zakupu, mniejszymi gabarytami oraz cichszą praca. Niestety rozwiązanie to wymaga podłączenia kosiarki do prądu. Jeśli nasza kosiarka nie jest wyposażona w kabel, który i tak często okazuje się niewystarczający, zmuszeni jesteśmy zakupić przedłużacz. Jaki przedłużacz do kosiarki elektrycznej będzie więc odpowiedni? Wybierając przedłużacz, musimy pamiętać, że będzie on użytkowany na zewnątrz. Musi więc posiadać odpowiedni stopień szczelności minimum IP44. Odpowiednim do kosiarki będzie przedłużacz z tylko jednym gniazdem, do którego ją podłączamy. Wybierając przedłużacz, musimy zmierzyć odległość od gniazdka zasilającego do najdalszego miejsca naszej posesji. W ten sposób określimy długość przedłużacza, jaka będzie nam niezbędna. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem długości kabla spada napięcie. Niekorzystne więc jest wykorzystanie przedłużacza dłuższego, niż jest nam niezbędny. Jeśli zmierzona długość przedłużacza będzie większa niż 50m, należy poważnie zastanowić się nad zmianą kosiarki elektrycznej na spalinową. Nasz sklep posiada bogatą ofertę przedłużaczy ogrodowych przeznaczonych do zasilania kosiarki. Zachęcamy więc do zapoznania się z nią w celu doboru odpowiedniego.

 

 

 

 

Może zainteresuję Cię również oświetlenie ogrodowe

przedluzacz-ogrodowy-acar-2x1-250v-10a-10m-pomaranczowy
PRZEDŁUŻACZ OGRODOWY ACAR 2X1 250V/10A 10M POMARAŃCZOWY

Przedłużacz ogrodowy 10m. Posiada jedno gniazdo bez uziemienia. Przewód zabezpieczony gumą. Dobry podstawowy przedłużacz ogrodowy i na podwórko. Kod PA OP10M.

Zobacz produkt

Przedłużacz z uziemieniem czy bez?

Często pojawiająca się wątpliwością jest czy zakupić przedłużacz z uziemieniem, czy bez niego. Pytanie to często podyktowane jest chęcią oszczędzenia paru złotych na zakupie takiego przedłużacza, w końcu te z uziemieniem są droższe od tych bez niego. Sprawa wygląda tak, że każde z urządzeń ma wskazówki producenta, do jakiego gniazda powinno być podłączone. Tego powinniśmy się zawsze trzymać, unikając w ten sposób choćby problemów przy ewentualnej reklamacji w przypadku awarii sprzętu. Podłączenie urządzenia niezgodne z instrukcją może spowodować poważne uszkodzenie urządzenia, porażenie prądem, za które producent nie będzie chciał ponieść odpowiedzialności. Przedłużacze bez uziemienia możemy zastosować do urządzeń wykonanych w 2 klasie izolacji. Nie wymagają one przewodu ochronnego, a kable zasilające, w jakie są one wyposażone to płaskie wtyczki bez wejścia na bolec uziemienia. W przypadku urządzeń wyposażonych we wtyczki, w których wymagany jest bolec uziemienia, muszą być zasilane one przedłużaczami trzyżyłowymi z uziemieniem.

Przedłużacz z uziemieniem czy bez

Przedłużacz z uziemieniem czy bez jak lepszy?

Decyzja pomiędzy przedłużaczem z uziemieniem a przedłużaczem bez uziemienia zależy od różnych czynników, takich jak typ urządzeń, które zamierzasz podłączyć, oraz warunki, w jakich przedłużacz będzie używany. Oto kilka punktów do rozważenia:

Przedłużacz z uziemieniem:

  • Bezpieczeństwo: Uziemienie zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa, chroniąc przed porażeniem elektrycznym.
  • Typ urządzeń: Jeżeli zamierzasz podłączyć urządzenia elektryczne, które wymagają uziemienia (np. sprzęt komputerowy, duże urządzenia AGD), przedłużacz z uziemieniem jest zdecydowanie lepszym wyborem.
  • Stabilność napięcia: Uziemienie może również wpływać na stabilność napięcia, co jest korzystne dla urządzeń elektronicznych.

Przedłużacz bez uziemienia:

  • Prostota i cena: Zazwyczaj są tańsze i łatwiejsze w użyciu, ponieważ nie wymagają specjalnego rodzaju gniazdka.
  • Lżejsze urządzenia: Jeśli zamierzasz podłączyć jedynie niewielkie, niewymagające urządzenia (np. lampki, ładowarki do telefonów), to przedłużacz bez uziemienia może być wystarczający.
  • Mobilność: Często są bardziej przenośne, ponieważ są mniej skomplikowane w budowie.

Przedłużacz z uziemieniem czy bez jak lepszy? Ostateczne wnioski
Jeżeli masz do wyboru, zazwyczaj lepiej jest wybrać przedłużacz z uziemieniem dla dodatkowego bezpieczeństwa i stabilności. Jeżeli jednak nie planujesz podłączać urządzeń wymagających uziemienia i nie masz dostępu do gniazdka z uziemieniem, przedłużacz bez uziemienia może być wystarczający.

 

Jaka listwa do komputera?

Komputery i urządzenia peryferyjne do nich są urządzeniami szczególnie wrażliwymi na zasilanie i wszelkie szumy, spadki i skoki napięć będą się odbijały na ich bezawaryjnej pracy. Dlatego zwłaszcza w przypadku sprzętu tego typu warto rozważnie i w przemyślany sposób dobrać dobrej jakości źródło zasilania w postaci przedłużacza/listwy. Ponieważ przy stanowisku komputerowym często posiadamy kilka wtyczek od różnych urządzeń (jednostka centralna, monitor, drukarka, modem itp.), koniecznym okazuje się wykorzystanie przedłużacza/listwy z kilkoma gniazdami. Ich ilość musimy określić sami, zliczając ilość urządzeń zasilanych sieciowo, które będziemy wykorzystywać. Ilość gniazd to tylko pierwszy podstawowy parametr określający jaka listwa będzie nam potrzebna. Warto wiedzieć także, na jakie obciążenie prądowe będzie narażona nasza listwa. W ten sposób unikniemy zakupu zbyt „słabej” listwy. W celu właściwej ochrony naszego sprzętu często bardzo wartościowego warto zainwestować w bardziej bezpieczne listwy antyprzepięciowe. Oszczędności poczynione poprze zakup zwykłej listwy filtrującej lub też zwykłego przedłużacza z kilkoma gniazdami mogą okazać się zgubne i być kosztowne w przypadku przyszłej potencjalnej awarii spowodowanej np. nagłym skokiem napięcia w sieci. Dlatego wybierajmy zawsze dobrej jakości listwę antyprzepięciową, najlepiej wyposażoną w wyłączniki osobno do każdego z gniazd, których ilość będzie odpowiednia dla naszego stanowiska komputerowego.

Przy wyborze listwy proponujemy odwiedzić nasz sklep internetowy i zapoznać się z szeroką ich ofertą w celu zakupu najlepszego dla Państwa. Ważne jest również, aby w sytuacji posiadania kilku takich stanowisk, urządzenia każdego z nich podłączać do osobnej listwy, zamiast zasilania kilku stanowisk jedną listwą. Istotne jest także, aby gniazdko, do którego podłączymy naszą listwę, miało prawidłowo działające uziemienie. Najlepsza bowiem nawet listwa antyprzepięciowa podłączona do gniazdka z nieprawidłowo działającym uziemieniem nie pomoże w sytuacji awaryjnej. Dlatego przed podłączeniem całego stanowiska komputerowego, upewnijmy się co do prawidłowości działania całej instalacji, a w przypadku wątpliwości zatrudnijmy do tego wykwalifikowanego elektryka, który sprawdzi jej stan.

Jaki przedłużacz do spawarki?

Spawarka jest urządzeniem wymagającym, jeśli chodzi o kwestię poprawnego podłączenia zasilania. Poprawność działania spawarki i łatwość, a tym samym jakość spawania jest mocno uzależniona od jakości prądu zasilającego. Dlatego też przedłużacz, jakiego użyjemy do jej podłączenia do sieci, może mieć kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania. Spadki napięć mogące się pojawiać podczas zasilania potrafią powodować klejenie elektrody, nieusuwanie żużlu, niestabilność prądową i prąd mniejszy od nastawionego na spawarce. Wszytko, to powoduje mniejszy komfort spawania, gorszą jego jakość i wymaga większych umiejętności od sprawcza. Duże spadki napięć powodują także przeciążenia elementów elektronicznych w nowoczesnych spawarkach, co prowadzi do możliwości wystąpienia awarii. Przedłużacz, jakiego użyjemy do podłączenia spawarki, musi zatem posiadać odpowiednio duży przekrój żył przewodu. Minimum, jakie powinniśmy brać pod uwagę to 2,5 mm2. Ważnym aspektem stosowania przedłużacza jest jego odpowiednia długość i pamiętanie, aby przewód był w całości rozwinięty. Zastosowanie zbyt długiego przedłużacza powoduje niepotrzebnie duże spadki napięć, a pozostawienie części zwiniętej spowoduje, że zadziała ona jak cewka i efektem będzie nadmierne grzanie się przewodu. Istotna jest także jakość wtyczki oraz gniazdka, w jakie wyposażony jest nasz przedłużacz. Tylko wysokiej jakości wszystkie komponenty przedłużacza zapewnią bezpieczną i komfortową pracę przy spawarce. W ofercie naszego sklepu znaleźć można przedłużacze, które będą odpowiednie do celów podłączenia spawarki i zapewnią jej bezawaryjną i pewną pracę.

Jaki przedłużacz do spawarki

Jak odpowiednio podłączyć przedłużacz?

Podłączenie przedłużacza wydaje się sprawą banalnie prostą. Często jednak okazuje się, że użytkownicy podłączają je w sposób niewłaściwie zabezpieczający przed awariami zarówno samego przedłużacza, jak i sprzętu do niego podłączonego, spięciami, ryzykiem odniesienia czasami poważnych urazów ciała. Przede wszystkim przedłużacz jest ważnym elementem sieci elektrycznej i musi być wolny od jakichkolwiek uszkodzeń. Podłączając przedłużacz, zwracajmy więc uwagę na stan jego wtyczki, gniazd oraz samego przewodu. Jakiekolwiek widoczne uszkodzenia nakazują zweryfikować jego stan, usunąć je, jeśli jest to możliwe lub użyć innego sprawnego przedłużacza. Kolejną ważną kwestią jest dobranie przedłużacza o odpowiedniej dla naszych potrzeb długości. Zbyt długi przedłużacz będzie bowiem powodować nadmierne spadki, napięć, może powodować przegrzewanie się przewodu, a luźno rozrzucony długi przewód zwiększa ryzyko potknięcia i odniesienia obrażeń spowodowanych upadkiem. Jeśli zwiniemy zbyteczną nam część przedłużacza tak, aby nie „walał” się on po pomieszczeniu, zmniejszamy jego maksymalne obciążenie. Zbyt duże obciążenie, jakiemu będzie poddany, będzie mogło być przyczyną awarii przedłużacza. Z kolei za krótki przedłużacz „napięty” w celu podłączenia danego urządzenia stwarza ryzyko uszkodzenia sprzętu spowodowanego jego ściągnięciem z miejsca ustawienia i uszkodzeniem podczas upadku na ziemię. Innym ryzykiem jest nagłe rozłączenie przedłużacza i przewodu zasilającego sprzętu. Żadne wszak urządzenie nie lubi nagłego zaniku zasilania. A teraz pytanie, czy można podłączyć przedłużacz do przedłużacza? Powinniśmy tego unikać. Wskazane jest zastosowanie jednego przedłużacza o konkretnej długości w miejsce dwóch przedłużaczy połączonych ze sobą. Zwiększymy w ten sposób bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji zasilającej.

przedluzacz-3-gniazda-z-wlacznikiem-v-tac-3g-15mm2-x-5m-bialy-vt-1113PRZEDŁUŻACZ 3 GNIAZDA Z WŁĄCZNIKIEMZobacz produkt
przedluzacz-4-gniazda-v-tac-3g-15mm2-x-15m-bialy-vt-1104PRZEDŁUŻACZ 4 GNIAZDA V-TAC (3G 1.5MM2 X 1.5M) BIAŁYZobacz produkt
filtr-napieciowy-acar-f5-czarny-3mFILTR NAPIĘCIOWY ACAR F5 CZARNY 3MZobacz produkt

Jak widać temat przedłużaczy i ich użytkowania jest zaskakująco szeroki i posiada wiele ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa ogólnego aspektów. Kupując przedłużacz, musimy pozbyć się myślenia o maksymalnej oszczędności finansowej na jego zakupie, a pomyśleć o zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa ludzi oraz mienia przy jego dalszym użytkowaniu. Każde zastosowanie przedłużacza wymaga innego podejścia do wyboru jego parametrów. Starajmy się więc wybierać przedłużacze, które będą odpowiednio bezpieczne, wydajne i funkcjonalne dla naszych potrzeb. W razie wątpliwości, jakiego przedłużacza Państwo potrzebują, nasi wyspecjalizowani w tej dziedzinie pracownicy chętnie pomogą przy jego wyborze. Zachęcamy więc do kontaktu droga telefoniczna oraz mailową. Państwa zadowolenie, wygoda i bezpieczeństwo użytkowania funkcjonalnego przedłużacza wysokiej jakości jest bowiem naszym podstawowym celem.

Poszukujesz odpowiedniego przedłużacza, zadzwon!

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 19 października 2020