Spis treści

Jaki przewód do LED wybrać?

Posiadamy lampki, zasilacz LED, czy włącznik. Brakuje nam przewodów, żeby to wszystko razem połączyć. Jaki przewód do LED wybrać, żeby całość działa bezproblemowo? Dziś podpowiemy i doradzimy czym się kierować przy wyborze okablowania instalacji.

Jaki przewód wybrać do LED

Jaki przewód do oświetlenia LED

Bez przewodów nie obędzie się żadna instalacja oświetleniowa. Na to, jaki przewód wykorzystamy, wpływa wielość całej instalacji oraz jej rodzaj. Odpowiednio dobrany kabel ograniczy spadki napięć, które mogą być spowodowane jego długością. Jaki przewód wykorzystać np. do taśmy LED? Rodzaj taśmy LED używanej przez nas wpłynie na to, jaki kabel do taśmy LED będzie nam potrzebny. I tak w zależności od używanej taśmy potrzebujemy:

PRZEWÓD DO MONTAŻU TAŚM LED RGBW TLWY5X0,35
PRZEWÓD DO MONTAŻU TAŚM LED RGBW TLWY5X0,35

Przewód do montażu taśm LED RGBW przekrój przewodu: 5 x 0,35 mm2 TLWY 5X0,35 1 metr

Zobacz produkt

Wybór przewodu do oświetlenia LED o odpowiedniej grubości jest bardzo istotny z powodów bezpieczeństwa, zarówno całej instalacji, jak i samych źródeł światła w niej zainstalowanych. Źle dobrany przewód może powodować uszkodzenie diod LED, a także w skrajnym przypadku być przyczyną pożaru. Im większa długość przewodu, a także im mniejszy jego przekrój, tym większy będzie opór dla prądu, czyli większy spadek napięcia. Na końcu takiego przewodu otrzymamy więc mniejsze napięcie niż zasilające, co odbije się na jasności świecenia diod. Dodatkowo utracone napięcie zamieni się w ciepło, powodując rozgrzewanie przewodu, co może doprowadzić do stopienia izolacji, zwarcia, czy nawet pożaru. Zakłócenia możliwe przy zastosowaniu zbyt cienkiego przewodu, szczególnie nabierają znaczenia w przypadku podłączenia taśmy LED RGB. Mogą one znacząco skracać żywotność diod, a także doprowadzić do ich uszkodzenia. Przy zbyt małym przekroju wykorzystywanego przewodu może także pojawić się zjawisko buczenia lub piszczenia sterowników, wzmacniaczy czy zasilaczy. Nieprawidłowo dobrany przewód może także powodować zakłócenia w pracy znajdujących się w pobliżu telefonów komórkowych, sieci bezprzewodowych czy odbiorze radia i telewizji. Reasumując, niewłaściwie dobrany przewód zmniejszy komfort użytkowania oświetlenia, a także narazi nas na koszty usuwania jego awarii.

Jaki kabel do LED

PRZEWÓD DO TAŚM LED RGB - TLWY 4X0,35 - 1M
PRZEWÓD DO TAŚM LED RGB - TLWY 4X0,35 - 1M

Przewód czterożyłowy do taśm LED RGB z naszej oferty. Cięty z metra bieżącego. Uzupełnienie naszej bogatej oferty taśm LED RGB. Wykonany z najwyższych stopów miedzi – bez użycia tanich zamienników.

Zobacz produkt

Jaki kabel do LED jest najlepszy?

Jaki przewód będzie odpowiedni do oświetlenia LED 230 V, a jaki do 12 V? Dobieranie przewodu na wyczucie, „na oko” może okazać się nietrafionym pomysłem. Warto dobrać odpowiedni dla mocy naszego źródła światła i prądu przez nie pobranego. W tym celu skorzystać możemy z dostępnych w internecie kalkulatorów doboru przekroju przewodów bądź uzyskać informację na temat niezbędnego nam kabla od doświadczonego instalatora. Nasi wykwalifikowani pracownicy również chętnie pomogą Państwu przy doborze odpowiedniego okablowania instalacji oświetleniowej. Właściwa ocena wymagań pozwoli nam dobrać idealny przewód do zastosowania w każdej sytuacji. Wśród sprzedawanych przez nasz sklep przewodów znajdą Państwo także płaskie przewody, idealnie sprawdzające się przy układaniu ich pod zabudową k-g lub tynkiem. Również budując zewnętrzną instalację oświetleniową, zaopatrzą się Państwo w naszym sklepie w przeznaczone do tego celu kable doziemne firmy Ledbruk.

Przewód do LED

Jaki przewód do taśmy LED Mono i RGB

Do taśm LED mono wystarczy nam kabel dwużyłowy, ale już do taśm RGB, potrzebować będziemy przewodu czterożyłowego, a do taśm RGBW przewodu z pięcioma żyłami. Przewód RGB posiada trzy żyły odpowiadające trzem poszczególnym kolorom RGB i jedną żyłę zasilającą. Piąta żyła w przewodzie zasilającym taśmę RGBW, jest niezbędna, ponieważ taśma taka posiada jeden kolor biały) więcej niż zwykłą taśmą RGB. W zależności od planowanej instalacji i jej długości znajdą państwo w naszej ofercie przewody RGB o przekroju 0,35 dla instalacji mniejszych oraz 0,5 dla taśm o większym poborze mocy. Przy podłączaniu taśmy białej jest banalnie proste. Podłączmy po prostu przewody plusowy i minusowy do przewodów wejściowych zasilacza taśmy (brązowy oraz niebieski), natomiast przewody wyjściowe (czerwony i czarny) łączymy odpowiednio z wyprowadzonymi już z taśmy przewodami czerwonym (plus) oraz czarnym (minus). Przewody do taśmy LED łączymy za pomocą kostek do przewodów elektrycznych, izolując miejsce połączenia taśmą izolacyjną. Taśmy RGB łączymy z zasilaczem przy pomocy sterownika RGB, umożliwiającego zmianę koloru światła. Zarówno taśma, jak i sterownik posiadają przewody (wyjściowe dla sterownika) w kolorze czarnym (plus – wspólny dla wszystkich kolorów) oraz czerwony, zielony i niebieski (minus dla poszczególnych barw). Przewody wejściowe sterownika są tylko dwa (czerwony plusowy oraz czarny minusowy). Wszystkie połączenia przewodów wykonujemy w identyczny sposób jak przy podłączaniu taśmy jednokolorowej.

Jaki przewód do taśmy LED

Przy długich odcinkach taśmy LED dobrym rozwiązaniem jest doprowadzanie zasilania co kilka metrów. Rozwiązanie to odciąży taśmę, zmniejszy stopień jej nagrzewania oraz ograniczy spadki napięć, czyli w efekcie jasność świecenia taśmy, zniweluje powstawanie zakłóceń i zmniejszy ryzyko uszkodzeń diod.

KABEL PRZEWÓD RGBCCT TAŚMA LED 6X0,22MM
KABEL PRZEWÓD RGBCCT TAŚMA LED 6X0,22MM

Kabel zasilająco-sygnałowy 6×0,22mm RGBCCT 1m od polskiego producent o kodzie KAB000010. Maksymalnie napięcię wynoszące 300V oraz temperatura do 80 stopni.

Zobacz produkt

Jaki kabel do żarówek LED?

Choć w przypadku żarówek dobór przewodu zasilającego ma odrobinę mniejsze znaczenie niż w przypadku taśm, również należy w przemyślany sposób dokonać jego wyboru. Do instalacji oświetleniowej składającej się z lamp żarówkowych wykorzystujemy przewody trzyżyłowe (plus, minus oraz uziemienie). Jeśli oświetlenie podzielone jest na dwie sekcje, zapalany włącznikiem świecznikowym, potrzebny będzie przewód czterożyłowy (dwie żyły plusowe, osobne dla każdej sekcji). Z kolei kabel pięciożyłowy wykorzystamy przy podziale oświetlenia na 3 sekcje. Przewody zasilające naszą instalację mogą być sztywne i płaskie lub giętkie okrągłe oraz płaskie. Przewody do LED sztywne stosuje się do układania na stałe w ścianach, posadkach i sufitach. Z kolei przewody giętkie wszędzie tam, gdzie przewód może być poruszany, miejsc jego montażu wymaga dużej elastyczności oraz gdy podłączane urządzenie ma delikatne styki i może być podatne na uszkodzenie.

PRZEWÓD PRĄDOWY OMY 3X1MM 300V BIAŁY
PRZEWÓD PRĄDOWY OMY 3X1MM 300V BIAŁY

Przewód trójżyłowy 3x1mm został przystosowany do prawidłowej instalacji oświetlenia LED.

Zobacz produkt

Jaki przewód do LED

PRZEWÓD PRĄDOWY OMY 3X1MM 300V BIAŁY
PRZEWÓD PRĄDOWY OMY 3X1MM 300V BIAŁY

Przewód trójżyłowy 3x1mm został przystosowany do prawidłowej instalacji oświetlenia LED.

Zobacz produkt

Niezależnie od stopnia skomplikowania Państwa instalacji oświetleniowej, jej przeznaczenia oraz miejsca instalacji w naszej ofercie handlowej znajdą Państwo przewody odpowiednie do jej zasilenia. Niezależnie czy zdecydują się Państwo na oferowane przez nas taśmy LED, także RGB, moduły LED, oświetlenie oparte o źródło świecenia w postaci żarówek GU10 i MR16, czy wybiorą Państwo radiowe sterowniki do taśm LED, zawsze znajdą Państwo wszelkie niezbędne do tych instalacji akcesoria, w tym i przewody zasilające. Doświadczenie i wiedza naszych pracowników umożliwi dobór odpowiedniego przewodu niezbędnego do zbudowania każdej takiej instalacji. Zachęcamy więc do kontaktu i skorzystania z naszej pomocy. Odpowiednio dobrane przewody zasilające, będą gwarancją poprawnego, trwałego i bezproblemowego działania zainstalowanego przez Państwo oświetlenia LED.

Zapoznaj się z naszymi artykułami o żarówkach LED

 

Jaki przewód do oświetlenia LED

Jaki przewód do oświetlenia LED

W artykule omówiliśmy ważność odpowiedniego doboru przewodów do instalacji oświetlenia LED. Wybór właściwego przewodu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i efektywności działania całej instalacji. Nieprawidłowo dobrany przewód może prowadzić do spadków napięcia, uszkodzeń diod LED, a nawet zagrożenia pożarem. W zależności od rodzaju taśmy LED lub żarówki LED, należy wybrać odpowiedni przewód o właściwym przekroju i ilości żył. Przewody trzy-, cztero- i pięciożyłowe są stosowane do różnych rodzajów taśm LED, w tym mono, RGB i RGBW. Przewody trzy-, cztero- i pięciożyłowe są stosowane do różnych rodzajów taśm LED, w tym mono, RGB i RGBW. Natomiast przewody trzy-, cztero- i pięciożyłowe są stosowane w instalacjach z lampami żarówkowymi. Dobrym praktykom jest również doprowadzanie zasilania co kilka metrów przy długich odcinkach taśmy LED, aby zmniejszyć spadki napięcia. Ostatecznie, wybór odpowiednich przewodów zasilających jest kluczowy dla trwałości, bezpieczeństwa i efektywności instalacji oświetlenia LED. Zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami lub korzystać z dostępnych kalkulatorów doboru przekroju przewodów, aby zapewnić poprawne działanie całej instalacji.

Jaki przewód wybrać do LED

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 24 maja 2020