Jaki zasilacz do LED wybrać?

Wybierając transformator do taśmy LED, czy innych produktów wykonanych w tej technologii powinniśmy przestrzegać kilku ważnych aspektów. Na to, jaki zasilacz wybierzemy, będzie mieć wpływ wysokość napięcia zasilającego, moc naszego źródła światła, a także jego rodzaj. Tradycyjne żarówki nie potrzebowały stabilizowanego napięcia, a dziś do ledów możemy wybierać wyłącznie transformatory impulsowe stabilizowane. Tak naprawdę małe zasilacze ledowe (transformatory), spotkamy w każdej lampie wykonanej w technologii LED. Diody elektroluminescencyjne (LED) są przystosowane do zasilania niskim napięciem i w zależności od ich rodzaju, będą zasilane prądem o napięciu 12V, 24V lub mniej standardowym jak 30V.

jaki zasilacz do led wybrac baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led
Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowy zasilacz LED do Twojego oświetlenia

 

Zasilacze ledowe

Obecnie produkty wykonane w technologii LED wydają się mieć prostą konstrukcję, lecz każdy z nich posiada indywidualne, specyficzne parametry. Taka konstrukcja sprawiła, że potrzebują one specjalnego rodzaju zasilania, czyli prądu o stabilizowanym napięciu. Tutaj bez różnicy, czy wybierzemy taśmy Ledowe, czy żarówki ledowe 12V/24V, zawsze, tylko i wyłącznie powinniśmy zasilić je poprzez transformator dedykowany do oświetlenia LED. Kiedy użyjemy do tego zasilaczy elektronicznych (bardzo popularne w tradycyjnych halogenach sufitowych), których napięcie wynosi od 0 do 12V, żywotność źródła światła LED znacznie spadnie, a może ulec ono uszkodzeniu już przy pierwszej próbie włączenia. Dlatego ja, jak i pewnie większość sklepów oświetleniowych, zaleca zasilacz halogenowy, czy inne zasilacze elektroniczne pozostawić już starej technologii, a do LED używać wyłącznie dedykowanych do tego transformatorów.

 

Jak podłączyć zasilacz

Transformator ledowy podłączamy zawsze przed źródłem światła. W przypadku bardziej skomplikowanych instalacji pamiętajmy o tym, aby wszystkie przewody zasilające, które podłączymy do taśmy, czy listwy LED były wyprowadzone bezpośrednio od zasilacza. Podłączenie LED o obniżonym napięciu nie jest zbyt trudne i praktycznie każdy z nas może je wykonać w domowych warunkach. Obecnie wszystkie zasilacze ledowe, posiadają wychodzące kable lub specjalne sloty, do których podłączymy przewody przychodzące: L i N (brązowy i niebieski w przypadku 230V) i wychodzące: czerwony i czarny (plus i minus 12V). Po wykonaniu takiej instalacji listwa LED z zasilaczem będzie gotowa do montażu, a sam zewnętrzny transformator będziemy mogli ukryć pod szafką lub schować w puszce.

Listwa LED jak podłączyć

Jak obliczyć moc zasilacza?

Na to, jaki zasilacz kupić ogromny wpływ ma wykorzystywany pasek LED i jego moc. Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać przy wyborze transformatora jak zapas mocy. Przyjmuje się różne poziomy zapasu, jakie powinniśmy przestrzegać, ale 10% to jest takie minimum, dzięki któremu zasilacz prądowy LED nie będzie wykorzystywał całej swojej siły. Przestrzegając tej reguły, będziemy pewni odpowiedniego zasilenia całej instalacji i tego, że układ zasilający utrzyma swoją skuteczność i wytrzymałość przez długi okres jego użytkowania.

Podłączenie zasilacza LED

Najważniejsze parametry techniczne zasilaczy to oczywiście jednostka mocy (W – WAT), natężenie (A – AMPER) oraz napięcie (V – WOLT). Napięcie wejściowe, to oczywiście rodzaj prądu, który doprowadzimy do zasilacza (najczęściej 230V), natomiast napięcie wyjściowe określa prąd, który pracuje między zasilaczem a samym źródłem światła. Moc zasilacza to oczywiście ilość Wat, która jest iloczynem jego napięcia wyjściowego oraz natężenia.

Jak obliczyć moc zasilacza

Dla przykładu sprawdźmy jak obliczyć moc zasilacza, którego napięcie wynosi 12V natomiast natężenie 3A. Oczywiście wystarczy pomnożyć ze sobą oba parametry, czyli 12*3=36, więc moc zasilacza wynosi 36 Wat. Podczas liczenia mocy, czy natężenia światła będziemy posługiwać się jednym prostym wzorem:

Oczywiście możemy go w dowolny sposób modyfikować, dzięki czemu w prosty sposób policzmy zarówno jego natężenie, jak i napięcie.

Moc zasilacza

 

Zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami na temat akcesoriów do taśm LED

Dobór zasilacza

Zasilacze ledowe obecnie występują w przeróżnych wersjach, więc możemy zdecydować się zarówno na zasilacze wtyczkowe, hermetyczne, modułowe, meblowe, czy takie, które zostały przystosowane do montażu w puszce. Oczywiście na dobór zasilacza ma duży wpływ miejsce jego montażu, a także możliwości jego ukrycia (chyba nikt nie chce, aby był on widoczny). Na inny rodzaj zasilacza zdecydujemy się projektując oświetlenie sufitowe,  a inny wybierzemy w przypadku lamp ogrodowych. Jeśli nasz transformator ledowy będzie zainstalowany na zewnątrz, nie możemy do tego rodzaju instalacji wybrać zwykłego zasilacza IP20, a powinniśmy zdecydować się na zasilacz hermetyczny. Podobnie jest w przypadku zasilania źródeł światła, które zamontowane są w szafkach, czy meblościankach. Wtedy naturalnym wyborem, będą niezbyt duże zasilacze meblowe. Oczywiście zasilacz Led możemy schować również w puszce fi 60, wtedy wybieramy oczywiście transformatory puszkowe.

Jaki zasilacz do LED wybrać

Najczęściej wybierane transformatory to zasilacze modułowe. Są one atrakcyjne cenowo, a także ich konstrukcja pozwala na swobodny obieg powietrza w celu ich chłodzenia (w przypadku większych mocy, spotkamy się także ze wbudowanym) wentylatorem. Jest to świetny wybór do zasilania oświetlenia, znajdującego się wewnątrz budynku.

Zasilacze modułowe

Zasilacze hermetyczne to specjalne transformatory, posiadające klasę szczelności minimum IP67. Oznacza to, że są one całkowicie odporne na wnikanie pyłu, kurzu, czy wody. Jest to doskonała opcja do montażu na zewnątrz i zasilania zewnętrznych profili, czy kostki brukowej LED. Prym w tego rodzaju transformatorach wiedzie firma GLP, która charakteryzuje się niezawodnością i wysoką kulturą pracy.

Zasilacze hermetyczne

Zasilacze wtyczkowe – proste i popularne transformatory, które podłączamy bezpośrednio do gniazdka. Zakończone są one wtykiem DC, dzięki czemu w szybki sposób podłączymy je do odpowiedniego gniazda.

Zasilacze wtyczkowe

Zasilacze meblowe to najmniejsze dostępne transformatory. Dzięki swoim niepozornym wymiarom są najczęściej wykorzystywane w oświetleniu szafkowym, meblowym, a także innych instalacji, w których mamy ograniczoną przestrzeń na układ zasilający.

Zasilacze meblowe

Zasilacze dopuszkowe to transformatory, które zamontujemy bezpośrednio w standardowych puszkach elektrycznych (łatwo je schowamy, a razie potrzeby zmodyfikujemy lub wymienimy). Posiadają one wysoką klasę szczelności, dzięki czemu zamontujemy je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Zasilacze puszkowe

 

Zasilacze DIN to specjalistyczne transformatory, które zamontujemy na szynach DIN. Są one powszechnie stosowanie w instalacjach elektrycznych o wszechstronnym działaniu (aparatury elektryczne, wyłączniki różnicowoprądowe). Ich wymiar oraz konstrukcja została całkowicie przystosowana do szyn opracowanych przez instytut DIN.

Zasilacze szynowe

 

przez

Post Author: Rafał Brzeziński