Spis treści

Jakie świetlówki do akwarium?

Niezwykle ważny przy zakładaniu akwarium jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Światło bowiem odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu tlenu przez rośliny znajdujące się w akwarium. Tylko w obecności światła zachodzi przecież proces fotosyntezy. Światło ma niebagatelne znacznie również dla prawidłowego rozwoju ryb. Reguluje ono ich podstawowe procesy życiowe. Światło docierające do akwarium uzależnia przystępowanie do tarła oraz aktywność pokarmową. Dobrze dobrane oświetlenie akwarium zapewnia również atrakcyjny jego wygląd i dobre wrażenia wizualne z oglądania znajdującej się w nim roślinności, a także ryb. Jednym ze sposobów oświetlenia akwarium jest wykorzystanie świetlówki do akwarium jako źródła światła. W tym wpisie postaramy się pomóc odpowiedzieć na pytanie, jakie świetlówki do akwarium wybrać. Ponieważ dobieranie właściwego oświetlenia do akwarium jest tematem bardzo złożonym, nasz wpis będzie jedynie zbiorem podstawowych informacji o świetlówkach akwarystycznych.

Jakie oświetlenie do akwarium?

Jakie oświetlenie do akwarium?

Najczęściej wybierane świetlówki do akwarium przez klientów:

ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 12W 6500K AQUAŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 12W 6500K AQUAZobacz produkt
ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 9W 6500K AQUAŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 9W 6500K AQUAZobacz produkt
ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 7W 6500K AQUAŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 7W 6500K AQUAZobacz produkt

Rodzaje świetlówek akwarystycznych

Świetlówki akwarystyczne LED to produkty oświetleniowe o wysokiej energooszczędności. Ich wykorzystanie do oświetlenia akwarium jest zdecydowanie najtańszą opcją na oświetlenie akwarium. Mamy dwa rodzaje świetlówek akwarystycznych. Są to świetlówki T8 o średnicy 26 mm oraz świetlówki do akwarium T5 o średnicy 16 mm. Świetlówki T5 mają większą sprawność i emitują jaśniejsze światło niż świetlówki akwarystyczne T8. Dlatego też są bardziej popularnym źródłem światła do oświetlenia akwarium. Również ze względu na mniejszy rozmiar, częściej wykorzystywana w akwarystyce jest świetlówka T5.

Wspomniana energooszczędność sprawia, że świetlówki do akwarium LED pobierają połowę energii, jaką zużywałaby tradycyjna świetlówka. Dodatkowo świetlówki LED mają dużo dłuższą żywotność, dochodzącą do 30-50 tys. godzin świecenia. Wyższy zakup świetlówki LED do akwarium zwróci się w krótkim czasie w postaci obniżenia rachunków za energię elektryczną. Bezawaryjna praca uchroni nas także przed koniecznością częstych wymian świetlówek w naszym akwarium. Oprócz świetlówek LED działających pod napięciem sieciowym 230V mamy także możliwość zakupu świetlówki LED 12V. Specjalistyczna świetlówka LED do akwarium 12V to bezpieczne i funkcjonalne rozwiązanie do oświetlenia akwarium o fabrycznie dobranych parametrach świecenia, odpowiednich dla akwarystyki.

świetlówka do akwarium LED

Sprawdź jakie są rodzaje świetlówek LED i jak je podłączyć

Rodzaje świetlówek do akwarium – Jakie świetlówki do akwarium wybrać?

Podejmując decyzję o montażu świetlówki LED do akwarium, musimy wybrać odpowiedni dla nas model i wersję świetlówki. Rodzaje świetlówek do akwarium są różne w zależności od ich mocy oraz długości. Parametry wybieranej świetlówki powinniśmy dopasować do wielkości naszego akwarium. Świetlówki T8 dostępne są o długości 60 cm, 90 cm, 120 cm. Z kolei świetlówki T5 mają długości 55 cm, 85 cm, 115 cm. Ogólnie rzecz biorąc im dłuższa świetlówka, tym większa będzie także jej moc. Świetlówki do akwarium charakteryzują się światłem o wysokim współczynniku oddawania barw Ra>80.

ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 6W 6500K AQUA
ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 6W 6500K AQUA

Specjalistyczna świetlówka LED 6W 361 mm do oświetlenia akwariów. Poprawia atrakcyjność wizualną akwarium i służy rozwojowi ryb. Kod produktu HB29121.

Zobacz produkt

Oznacza to, że kolory odwzorowane są w zbliżony sposób jak oświetlane światłem słonecznym. Barwa ryb oraz roślinności w akwarium jest wówczas odpowiednio nasycona i “żywa”. Duża ilość możliwości wyboru świetlówek akwarystycznych sprawia, że w każdym indywidualnym przypadku należy określić jakiej konkretnie świetlówki potrzebujemy. Przemyślane podejście do tematu oświetlenia akwarium poskutkuje wyborem idealnie dopasowanej do naszych potrzeb świetlówki do akwarium. Precyzyjne porady jak dobrać oświetlenie LED do akwarium możemy przeczytać w innym wpisie na naszym blogu.

Zobacz również nasze inne artykuły na temat oświetlenia akwarium

 

świetlówka LED do akwarium

Blog ten koncentruje się na roli oświetlenia w akwarystyce, podkreślając jego znaczenie dla prawidłowego rozwoju roślinności i ryb oraz estetyki całego akwarium. Wskazuje na świetlówki LED jako najbardziej energooszczędne i efektywne źródło światła do akwarium, podkreślając ich długą żywotność oraz niższe zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami. Blog wyjaśnia różnice między dwoma głównymi rodzajami świetlówek LED używanych w akwarystyce – T8 i T5, zwracając uwagę na ich różne średnice, sprawność i jaśniejsze światło emitowane przez świetlówki T5. Podkreśla, że odpowiedni dobór świetlówki, uwzględniający moc i długość, zależy od wielkości akwarium. Podsumowując, blog zachęca do przemyślanego wyboru oświetlenia LED do akwarium, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i charakterystykę akwarium. Zaleca konsultację z fachowcami, aby dobrać optymalne świetlówki LED, które zapewnią nie tylko właściwe warunki dla życia w akwarium, ale także jego atrakcyjny wygląd. Właściwe oświetlenie jest kluczowe dla zdrowia roślin i ryb oraz dla stworzenia zachwycającej wizualnie aranżacji akwarium.

Jakie oświetlenie do akwarium?

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 9 lutego 2021