Spis treści

Kąt świecenia światła

Moc i strumień świetlny to nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu nowoczesnego oświetlenia. W przypadku tradycyjnych źródeł światła był to w większości przypadków pomijany element, który w przypadku ledów ma ogromny wpływ nawet na samą jasność światła. Kąt świecenia LED jest to obszar podany w stopniach, jaki jest w stanie nasza lampa oświetlić. Tutaj możemy dojść do bardzo ważnych i interesujących wniosków. Oprawy LED i czym szerszy kąt świecenia tym ich światło będzie bardziej rozproszone, ale również co się z tym wiąże, znacznie słabsze. Natomiast lampy o mocno skupionym świetle, pozwolą nam jasno oświetlić konkretne punkty, ale o znacznie mniejszej przestrzeni.

Szukasz oświetlenia z różnym kątem świecenia zapraszam SMD-LED.PL

Kąt Świecenia

Najczęściej wybierane kategorie żarówek przez naszych klientów:

Jak obliczyć kąt świecenia?

Aby zrozumieć w jaki sposób określa się kąt świecenia oprawy warto nauczyć się czytać wykres światłości oprawy. W dużym uproszczeniu, patrząc na wykres, najniższy punkt graniczny światła na wykresie wskazuje najwyższą wartość światłości lampy określaną w kandelach, tzw. lmax. Realny kąt świecenia lampy określa się poprzez wyznaczenie w osi punktu będącego 50% wartości lmax. Następnie, należy wrysować w wykres koło o promieniu równym tej wartości. Linie przecięcia krzywej światłości i wrysowanego koła wskazują na wykresie faktyczny kąt świecenia oprawy. Efekt świetlny, jaki chcemy uzyskać, decyduje o tym, jakiego kąta oprawy użyjemy.
Jeśli chcemy np oświetlić mały obraz z niewielkiej odległości musimy dobrać tak oświetlenie by nie miało zbyt szerokiego kąta świecenia i by cała moc przekazywana była na nasz obiekt. W tym przypadku idealnie sprawdzą się lampy z wąskim kątem świecenia.

Kąt świecenia definicja

Jak obliczyć kąt świecenia

Aby zrozumieć w jaki sposób określa się kąt świecenia oprawy warto nauczyć się czytać wykres światłości oprawy. W dużym uproszczeniu, patrząc na wykres, najniższy punkt graniczny światła na wykresie wskazuje najwyższą wartość światłości lampy określaną w kandelach, tzw. lmax. Realny kąt świecenia lampy określa się poprzez wyznaczenie w osi punktu będącego 50% wartości lmax. Następnie, należy wrysować w wykres koło o promieniu równym tej wartości. Linie przecięcia krzywej światłości i wrysowanego koła wskazują na wykresie faktyczny kąt świecenia oprawy. Pomocne w tej sytuacji mogą być karty katalogowe konkretnych opraw oświetleniowych. Każdy szanujący się producent powinien mieć możliwość dołączenia karty katalogowej do swojego produktu. Idealnie by było gdyby była też możliwość pobrania wykresu światłości danej lampy zwanym plikiem fotometryczny.  Zdecydowanie uwiarygadnia to każdego producenta i sprawia że każdy z nas ma możliwość weryfikacji, czy podane parametry na karcie katalogowej są zgodne z rzeczywistą wartością. Projektanci oświetleniowi korzystają z takich plików by określić ile i jakich źródeł światła można użyć w danym projekcie aby uzyskać odpowiednią ilość natężenia oświetlenia. Jak już pisaliśmy kąt świecenia jest bardzo ważnym i niedocenianym elementem naszego oświetlenia. Dzięki niemu możemy odpowiednio skupiać lub rozpraszać wiązkę światła.

Badania fotometryczne za pomocą kuli ulbrihta

Badania fotometryczne za pomocą kuli ulbrihta

Będąc przy temacie kąta świecenia nie wypada nie wspomnieć o nowych przepisach Uni Europejskiej jakie narzuciła na producentów oświetlenia Komisja UE na podstawie Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/2020 z dnia 1 października 2019 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz uchylające rozporządzenia Komisji (WE) nr 244/2009, (WE) nr 245/2009 i (UE) nr 1194/2012 (Tekst mający znaczenie dla EOG.) W tym rozporządzeniu między innymi wspomina się o „kierunkowe źródło światła” (DLS) i o „bezkierunkowe źródło światła” (NDLS)

Gonio Spectrometr pomiar kąta światła za pomocą gonio spectrometru

Gonio Spectrometr do badań fotometrycznych

Goniophotometer

Goniophotometer do badania rozsyłu światła i jego kąta świecenia

Co oznaczają te dwa terminy:

kierunkowe źródło światła (DLS) oznacza źródło światła, w którym co najmniej 80 % całkowitego strumienia
świetlnego przypada wewnątrz kąta przestrzennego wynoszącego π sr (co odpowiada stożkowi o kącie 120°)

bezkierunkowe źródło światła (NDLS) oznacza źródło światła niebędące kierunkowym źródłem światła;

Większość lamp LED sprzedawana jest z różnymi parametrami jeżeli chodzi o kąt świecenia.
Począwszy od bardzo wąskiej wiązki światła o kącie 5 stopni do szerszej wiązki o kącie 160 stopni. Wąski kąt wiązki sprawia, że światło jest bardziej skupione i intensywne. Szerszy kąt wiązki lepiej rozprowadza światło na więcej obszarów pomieszczenia. Wiedza na temat prawidłowego stosowania kątów wiązki może znacznie poprawić efekt oświetleniowy w pomieszczeniu. PS:

ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM Zobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LM 5 LAT GWARANCJI VT-249ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LMZobacz produkt
Żarówki LED

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LED
Zobacz produkty

Jak wybrać kąt wiązki światła dla lampy ledowej?

Jeżeli światło ma być skierowane na konkretny obiekt lub osobę, a nie na cały obszar, dlatego należy wybrać wąski kąt wiązki, gdy chcesz oświetlić duże pomieszczenie itp, musisz wybrać szeroki kąt wiązki; Podobnie jak downlighty i reflektory ledowe, są one wpuszczane, zalecamy wybór downlightów o szerszej wiązce (od 60°do 120°), jeśli chcesz uzyskać miękkie, rozproszone oświetlenie, np. w salonie. Jeśli natomiast szukasz downlightów do kuchni, preferujemy węższą wiązkę (25°), ponieważ daje ona skoncentrowane światło, idealne do oświetlania powierzchni i skupiania się na mniejszych detalach w pomieszczeniu. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, zawsze lepiej wyglądają miękkie rozproszone światło, a skupione powinno tworzyć elementy dekoracyjne lub doświetlające. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie masz pewności, jaki kąt wiązki światła wybrać, w większości przypadków dobrze sprawdza się coś w zakresie od 60 do 120 stopni. Jeśli wybierzesz lampy o szerszym kącie wiązki, wynoszącym około 60° i wzwyż, daje nam to miękkie światło rozproszone które wpływa nam na poczucie komfortu.

Kąt świecenia

Kąt świecenia żarówek Led

Gdzie najlepiej stosować lampy o różnych kątach wiązki?

Cóż, po pierwsze, pomyśl o przestrzeni wypoczynkowej. Pomieszczenia służące do relaksu doskonale nadają się do zastosowania szerszych kątów wiązki, ponieważ nie muszą być zbyt jasne – typowe zadania wykonywane w takich miejscach to oglądanie telewizji, relaks lub czytanie, więc nie jest potrzebne oświetlenie zbyt skupione lub intensywne. Z drugiej strony, węższe wiązki światła (około 24 stopni) często lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o wyższych sufitach, takich jak biblioteka czy gabinet. Do wszystkich innych pomieszczeń w domu lub biurze zazwyczaj odpowiednie są lampy o kącie wiązki od 35 do 45 stopni, ale zależy to również od rozstawu lamp i ich zastosowania. Wybór między małym a dużym kątem wiązki? To naprawdę zależy od osobistych preferencji i tego, jak chcemy, aby światło było skupione. Można jednak skorzystać z powyższych zaleceń. W przypadku standardowej wysokości sufitu (od 2,4 do 2,7 m) zalecany jest szerszy kąt rozsyłu wiązki wynoszący 60 stopni lub więcej. W przypadku sufitów o wysokości powyżej 2,7 m zalecany jest węższy rozsyp wiązki – mniejszy niż 50 stopni – i konieczne będzie zastosowanie większej liczby lamp.

Izolinia na kątach świcenia

Kąty świecenia izolinie

Jaki kąt świecenia LED wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki kąt świecenia LED jest najlepszy dla danych przestrzeni. Możemy kierować się jedynie wytycznymi przedstawionymi przez samych producentów lub tymi zawartymi w naszym projekcie. Kąt świecenia LED jest niezwykle ważny nie tylko w przypadku oświetlenia domowego. Wybierając lampy przemysłowe na magazyny wysokiego składowania, czy panele LED do biura, to właśnie kąt strumienia świetlnego jest jednym z głównych czynników mających wpływ na jasność w naszym obiekcie. Podobnie będzie w przypadku, kiedy będziemy wybierać oprawy halogenowe do kuchni, czy przedpokoju. Kiedy zależy nam na ogólnym oświetleniu, warto wybierać żarówki o szerokim kącie świecenia, kiedy natomiast będą one służyć wyłącznie do punktowego doświetlenia, wybierajmy źródła światła o jak najwęższym kącie strumienia świetlnego.

Jaki kąt świecenia wybrać

jaki-kąt-świecenia-wybrać

Najczęściej źródło światła instalujemy w oprawach z zamontowanym odbłyśnikiem. On też ma ogromny wpływ na kąt świecenia zamontowanej żarówki, czy świetlówki LED, więc również powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę. Żyrandol, lampa sufitowa, czy oprawa świetlówkowa zawsze będzie w pewnym stopniu regulować kąt padania światła, które nie będzie niepotrzebnie kierowane na sufit. Wtedy, nawet jeśli wykorzystamy Ledy o kącie świecenia 360 stopni, to kąt świecenia całej lampy nie będzie szerszy niż 120 stopni.

Sprawdź jakie są najważniejsze parametry oświetleniowe

Żarówka LED, a kąt świecenia

Sklep SMD LED w swojej ofercie posiada kilkaset różnych modeli żarówek, różniących się od siebie nie tylko rodzajem gwintu, ale również budową i co za tym idzie kątem świecenia. W naszym sklepie dostępne są żarówki o bardzo wąskim kącie świecenia sięgającym jedynie kilku stopni, ale również te świecące dookolnie, których kąt strumienia świetlnego wynosi aż 360 stopni. Oczywiście najszerszy kąt świecenia LED uzyskamy w przypadku żarówek w kształcie kulki. Kiedy nie posiadają one wyznaczonej dolnej powierzchni na radiator i świecą w całości, pozwalają nam wtedy uzyskać aż tak rozproszone światło. Podobnie jest w przypadku żarówek w kształcie świeczki. Jeżeli świecą one całą swoją powierzchnią, to wtedy ich kąt świecenia sięga aż 360 stopni. W przypadku kiedy zostały wyposażone w radiator nad samym trzonkiem, wtedy ich kąt świecenia jest dwa razy mniejszy i wynosi 180 stopni.

Kąt świecenia żarówek LED

Kąt świecenia LED

Oczywiście występują także żarówki LED E27, czy E14 ą wąskim kącie świecenia. Są to najczęściej reflektory LED o oznaczeniu JDR, których kąt świecenia wynosi około 90 stopni. Są one najczęściej wykorzystywane jako źródło światła w oprawach nasufitowych (natynkowych tubach) lub w wysokich pomieszczeniach, których światło żarówek szerokokątnych jest zbyt słabe do doświetlenia całego wnętrza.

Źródła światła o jak najwęższym kącie świecenia to oczywiście najpopularniejsze dziś żarówki LED GU10. Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie spotkamy je w przeróżnych wersjach o kącie świecenia od jedynie 16 stopni do aż 120 stopni. Te o wąskim strumieniu świetlnym służą jako punktowe oświetlenie, natomiast te o szerokim doskonale sprawdzą się nawet jako główne źródło światła w przedpokoju, czy salonie.

Żarówka G9Żarówka G9Zobacz produkty
Żarówki LED RGBŻarówki LED RGBZobacz produkty
Żarówka FilamentŻarówka FilamentZobacz produkty

Kąt świecenia żarówki Edisona

Żarówka dekoracyjna Edisona nawiązuje swoim wyglądem do tradycyjnej żarówki wymyślonej przez Thomasa Edisona. Wyposażona w szklany klosz i trzonek wkręcany jest cały czas bardzo chętnie wybierana do dekoracyjnego i efektownego oświetlenia. Cały czas w tych żarówkach imponuje bardzo ciepła barwa światła, która w okolicach 2500 Kelwinów, potrafi wyróżnić się na tyle tych nowoczesnych źródeł światła. Żarówki Edisona zostały wyposażone w szklany klosz, a ich wewnętrznych źródłem światła jest kilkukrotnie opleciony węglowy drucik. Ich subtelne, ciepłe światło może stworzyć niepowtarzalny klimat w każdym wnętrzu. Kąt świecenia żarówki Edisona to podobnie jak ich nowoczesnych zamienników (żarówek Filament) około 360 stopni. Oznacza to, że tego rodzaju żarówka dekoracyjna emituje dookolne światło, co przez ich wyjątkową budowę i charakterystyczny kształt sprawia, że jest bardzo chętnie wybieranym źródłem światła do ozdoby naszego pomieszczenia.

Kat świecenia żarówki Edison

Kąt świecenia żarówki edisona

zarowka-led-gu10-5w-premium-barwa-neutralna-samsungŻARÓWKA LED GU10 5W PREMIUM BARWA NEUTRALNA SAMSUNGZobacz produkt
zarowka-led-line-gu10-smd-220-260v-5w-450lm-120-biala-dzienna-4000kŻARÓWKA LED LINE GU10 SMD 220-260V 5W 450LMZobacz produkt
zarowka-led-v-tac-samsung-chip-45w-gu10-110st-vt-205-4000k-400lm-5-lat-gwarancji (1)ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 4,5WZobacz produkt

GU10 – kąt świecenia żarówek halogenowych LED

Najczęściej wybierane źródła światła do opraw halogenowych to oczywiście żarówki LED GU10. Do ich pracy nie potrzebujemy żadnych zewnętrznych transformatorów i podłączamy je bezpośrednio do instalacji 230V. Kąt świecenia LED tego rodzaju żarówek uzależniony jest od wykorzystanych w niej diod LED. Kąt świecenia żarówki wyposażonej w diody LED SMD to najczęściej około 120 stopni. Jej źródło światła najczęściej ukryte jest pod mlecznym kloszem, które jeszcze bardziej rozprasza światło. Jest to idealny wybór do ogólnego oświetlenia i doskonale sprawdzi się do wielu rodzajów wnętrz. W przypadku żarówek wyposażonych w diody LED COB spotkamy się najczęściej z przezroczystą wersją klosza. Jeśli nie ma ona żadnej soczewki, to taka żarówka LED ma kąt świecenia około 60 stopni. Jeżeli jednak została wyposażona w dodatkową soczewkę skupiającą światło, to jej kąt świecenia LED może wynieść nawet poniżej 36 stopni.

Kąty świecenia żarówek LED

kąt świecenia żarówek Led

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 czerwca 2022