Spis treści

Lampa do gabinetu lekarskiego – jaką wybrać?

Oświetlenie gabinetu lekarskiego to bardzo ważna kwestia. Wyposażenie gabinetu jest istotne zarówno dla lekarza w nim pracującego, jak i pacjenta. Wyposażenie stanowi kwestię estetyki, ale także funkcjonalności. Warto więc zadbać i o oświetlenie, które jest jednym z jego elementów. Zadba ono o komfort wizyty dla pacjenta i ułatwi codzienną pracę lekarzowi. Szczególnie ważne jest właściwe oświetlenie gabinetów zabiegowych. Powinno zapewnić wystraszającą jasność w pomieszczeniu i nie może wpływać na zmianę barwy poddawanej zabiegowi części ciała pacjenta. Lampa do gabinetu lekarskiego musi spełniać kilka ważnych aspektów. To jaką lampę do gabinetu lekarskiego wybrać zależy od tego, jakie czynności będą w nim wykonywane, przykładowo ogólne oświetlenie nie może być mniejsze niż 500 lx. Istotną kwestią jest również właściwe oświetlenie poczekalni dla pacjentów, zapewniające im komfortowe i miłe warunki oczekiwania na wizytę. Ciekawym rozwiązaniem do oświetlenie gabinetu lekarskiego będą panele LED z wysokim współczynnikiem oddawania barw.

Lampa do gabinetu lekarskiego – jaką wybrać

Lampa do gabinetu lekarskiego – jaką wybrać

Najczęściej wybierana kategoria do oświetlenia gabinetu lekarskiego:

Zobacz więcej z kategorii

Lampa medycznaZobacz produkty

Oświetlenie gabinetu lekarskiego

Oświetlenie gabinetu lekarskiego to ważna sprawa, która ma wpływ na komfort pracy lekarza i bezpieczeństwo pacjenta. Oświetlenie gabinetu lekarskiego powinno spełniać normy dotyczące oświetlenia stanowiska pracy PN-EN- 12464-1. Lampa LED do gabinetu lekarskiego to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, a przy okazji jedno z najpraktyczniejszych. Daje ono światło o określonej i odpowiedniej jasności i barwie. Ułatwia to badanie i wykonanie zabiegu. Pozwala właściwie ocenić zmiany u badanego pacjenta. Jednocześnie stosowanie oświetlenia LED jest przyjazne i przyjemne w odbiorze, nastrajając pozytywnie badaną osobę. Przy okazji to rozwiązanie ekonomiczne. Lampy LED jako energooszczędne źródło światła pozwalają znacząco zredukować koszty utrzymania gabinetu. Zastosowanie w gabinecie lamp medycznych LED da nam gwarancję poprawnego wykonania badania czy zbiegu w doskonałych warunkach i pod względem widoczności i jasności.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Planując wybór oświetlenia gabinetu medycznego, powinniśmy kierować się podstawowymi zasadami doboru oświetlenia, ale także obowiązującymi dla gabinetów medycznych normami i aktami prawnymi. Określają one bowiem wymagania dotyczące np. natężenia oświetlenia w poszczególnych rodzajach gabinetów. Inne będą dla gabinetu zabiegowego, inne dla gabinetu lekarza pierwszego kontaktu, a jeszcze inne dla gabinetu stomatologicznego. Lampy medyczne możemy podzielić na lampy diagnostyczne, zabiegowe oraz operacyjne. W zależności od przeznaczenia lampy będą one różnić się natężeniem oświetlenia, wielkością generowanej średnicy plamy światła oraz temperatury barwowej. Oczywiste jest, że najwyższymi parametrami cechują się specjalistyczne lampy operacyjne. Odrobinę mniej wymagać będziemy od lamp zabiegowych, a podstawowymi, najmniej wysublimowanymi, a zarazem dającymi największe możliwości rodzaju, formy i lokalizacji będą lampy diagnostyczne.

Oświetlenie gabinetu lekarskiego
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt

Jednym z podstawowych parametrów oświetlenia gabinetu lekarskiego jest jego natężenie. Natężenie informuje o tym, jaka ilość emitowanego światła dociera do danego obszaru, powierzchni. Wyrażane jest w Luxach. Większa wartość Lux charakteryzować więc będzie bardziej praktyczną i wskazaną do stosowania lampę medyczną. Większego natężenia lampy oczekiwać też będziemy od lampy operacyjnej, mniejszego od zabiegowej, a jeszcze mniejsze wystarczy w przypadku lampy diagnostycznej. Wpływ na wybór natężenia oświetlenie ma także rodzaj gabinetu, w jakim oświetlenie jest zainstalowane. Innego natężenia wymaga przykładowo gabinet badań słuchu a innego wzroku. Kolejnym ważnym parametrem oświetlenia medycznego jest temperatura barwowa emitowanego przez nie światła. Dla oświetlenia medycznego wskazane jest używanie światła o temperaturze barwowej w zakresie 4000-4500 K, przy czym lampy diagnostyczne mogą mieć niższą temperaturę barwową w tym zakresie. W przypadku lamp zabiegowych i operacyjnych wskazane jest, aby były to lampy bezcieniowe. Zdecydowanie poprawi to komfort pracy lekarza i da większe bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu. Oświetlenie w gabinetach powinno także posiadać podwyższony współczynnik oddawania barw Ra > 90 (panel LED CRI90). Kolejną istotną cechą lampy medycznej jest odwzorowywanie kolorów, w porównaniu do tego, jak wyglądają one w naturalnym oświetleniu. Parametr ten określa współczynnik CRI. Maksymalną jego wartością jest 100. Im współczynnik CRI bliższy 100, tym lepiej dana lampa odwzorowuje rzeczywiste barwy oświetlanego obszaru.

Produkty najczęściej sprzedawane do szpitali lub placówek medycznych:

Lampy sufitowe do gabinetów lekarskich

Lampy sufitowe do gabinetów lekarskich doskonale sprawdzą się w większości pomieszczeń. Nie zabierają dużo przestrzeni, nie przeszkadzają, a jednocześnie doskonale oświetlą gabinet. Wspaniale sprawdzą się np. panele LED 60×60. Oświetlenie znajdujące się w gabinecie musi odpowiednio dobrze doświetlać pomieszczenie, nie będąc przy okazji oślepiającym. Warto więc zainstalować kilka punktów świetlnych. Ułatwiającym pracę będzie możliwość włączania i wyłączania poszczególnych z nich. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie jako głównego źródła światła lamp sufitowych w postaci plafonów, opraw wpuszczanych w sufit, czy opraw natynkowych. Lampy sufitowe do gabinetów lekarskich zapewnią wystarczającą ilość światła, są odporne na zanieczyszczenia i przy okazji po prostu dobrze się prezentują. Możemy także zastosować oprawy rastrowe LED. Doskonale doświetlą one gabinet, zapewniając idealne warunki świetlne w każdym rodzaju gabinetu. Oprawa rastrowa jest gwarancją równomiernego oświetlenia, które nie będzie powodować efektów przykrego olśnienia. W naszym sklepie mogą państwo wybrać oprawy rastrowe, wyposażone w trzy lub cztery świetlówki LED T5 lub T8. Przedstawiane w ofercie naszego sklepu lampy sufitowe rastrowe przeznaczone są do świetlówek LED, czyli tub zasilanych napięciem 230 V. Nie posiadają one wbudowanych stateczników i starterów, więc nie współpracują z tradycyjnymi źródłami światła. Oprawa rastrowa do sufitów podwieszanych będzie posiadała w zestawie komplet akcesoriów montażowych, dzięki czemu każdy z naszych klientów nie będzie miał problemu z jej instalacją. Oprawy natynkowe przeznaczone są do montażu na suficie. Może być również w postaci oprawy wiszącej. Oprawy podtynkowe montowane są w przygotowanym wcześniej otworze montażowym lub podwieszanym suficie kasetonowym. Są rozwiązaniem dyskretnym i niezajmującym wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Oprawy rastrowe dostępne są w rozmiarze 60 × 60, a także w wersji o długości 120 cm, w której zamontujemy dwie świetlówki LED. Oprawy rastrowe mogą być wyposażone w elementy odbijające światło, a także w klosze rastrowe światło rozpraszające.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

W miejsce opraw rastrowych możemy również wyposażyć gabinet w sufitowe panele LED. Jest to bardzo estetyczny zamiennik tradycyjnych opraw świetlówkowych. Charakteryzuje się eleganckim wyglądem oraz jednolitą powierzchnią świecenia. Wszystkie panele ledowe sprzedawane w naszym sklepie zbudowane są na bazie nowoczesnych diod SMD. Wysokiej klasy materiały użyte do produkcji paneli LED zapewniają długą żywotność tego typu oświetlenia (nawet 50 tys. godzin). Podobnie jak w przypadku opraw rastrowych mamy możliwość wyboru paneli natynkowych, podtynkowych oraz zwieszanych przy pomocy linek. Panele LED z reguły mają wymiary 60 × 60 cm. Idealnie więc nadają się do montażu w podwieszanym suficie kasetonowym. Możliwe jest też zainstalowanie paneli o rozmiarach 30×30, 30×60,30×120 czy 60×120.

Lampy sufitowe do gabinetów lekarskich
Panel LED 120x30 cm nelio 40W barwa neutralnaPANEL LED 120X30 CM NELIO 40W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
ramka natynkowa do montazu panelu led 30x120 bialaRAMKA NATYNKOWA DO MONTAŻU PANELU LED 30X120 - BIAŁAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED BIAŁALAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED BIAŁAZobacz produkt

Oprawa rastrowaświetlówki LED T5panele LED to tylko niektóre z doskonałych produktów, jakie znajdziesz w naszym asortymencie!

Lampa do gabinetu lekarskiego na biurko

Lampa do gabinetu lekarskiego na biurko to rodzaj oświetlenia, o którym nie można zapominać. Idealnym wyborem lampy na biurko do gabinetu lekarskiego jest lampka LED, która zapewni do 70% oszczędności. Lampa do gabinetu lekarskiego jaką wybrać? Biurko to częste miejsce pracy lekarzy niektórych profesji. Istotne więc będzie właściwe jego oświetlenie. Przydatna okaże się lampka biurkowa, doskonale doświetlająca powierzchnię roboczą biurka. Przy wyborze lampy na biurko do gabinetu lekarskiego kierować powinniśmy się podobnymi zasadami jak przy wyborze każdej innej lampki biurkowej. Ze względu na zmienny charakter pracy warto jednak, aby lampa w gabinecie posiadała większy zakres regulacji ustawienia. Dobrze też, jeśli ma możliwość regulacji jasności świecenia. Dobrze dobrana lampa na biurko ułatwi choćby wypisywanie recept czy przeglądanie dokumentacji medycznej pacjenta i ochroni wzrok personelu medycznego podczas tego typu czynności. Nie warto więc zapominać o tym elemencie oświetleniowym w gabinecie medycznym.

LAMPKA BIURKOWA LED 8W Z FUNKCJĄ SMART TOUCHLAMPKA BIURKOWA LED 8W Z FUNKCJĄ SMART TOUCHZobacz produkt
LAMPKA NA BIURKO LED 9W CCT LIGHT02 - SREBRNALAMPKA NA BIURKO LED 9W CCT LIGHT02 - SREBRNAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY CZARNA VT-7405 2700K-6400K 630LMLAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY - CZARNA Zobacz produkt

Lampki na biurko LED posiadają główną zaletę w postaci zdecydowanie mniejszego niż u tradycyjnych lampek poboru energii elektrycznej. Przekłada się to na zdecydowanie niższe wydatki związane ze zużyciem energii. Lampki LED umożliwiają również możliwość zmiany barwy światła. Dzięki temu, podczas pracy możemy wybrać pobudzające światło w chłodniejszej barwie, a już po wykonaniu obowiązków zmienić tryb na światło ciepłe, które odpręży i nie będzie absorbować uwagi podczas badania. Stały rozwój technologii LED umożliwia także zastosowanie lampek biurowych akumulatorowych. Lampka taka będzie się charakteryzować mobilnością. Z łatwością bowiem przeniesiemy ją w razie potrzeby w inne niż biurko miejsce. Kolejnym rodzajem lampki biurkowej są lampki z klipsem lub lampki przykręcane. Przy pomocy klipsa właśnie lub przykręcając, przymocujemy taką lampkę do krawędzi blatu biurka. Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy w gabinecie posiadamy niedostateczną ilość miejsca na biurku, aby ustawić tam stojącą lampkę biurkową. Lampka na klips przy okazji będzie posiadała łatwej regulacji miejsca jej zamontowania. Lampki na biurko mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji. Jedną nich jest funkcja ściemniania. Dzięki temu łatwo możemy kontrolować jasność jej świecenia i dostosowywać do aktualnych potrzeb. Lampki biurkowe z wyświetlaczem z kolei pełnią jednocześnie funkcję oświetleniową, a także są zegarem, termometrem i barometrem jednocześnie. Na wyświetlaczu wbudowanym w taką lampkę znajdziemy bowiem informację o aktualnej godzinie czy pogodzie. Nowoczesny design lampek biurkowych i możliwość wyboru wielu ich stylów i rodzajów umożliwi wybór odpowiedniej dla każdego wnętrza. Spotęgują one wrażenie nowoczesności i profesjonalizmu w gabinecie.

Lampa do gabinetu lekarskiego na biurko
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED CZARNALAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED CZARNAZobacz produkt
 Lampki na burko LEDoprawy halogenowe i plafony LED doskonale sprawdzą się w Twoim gabinecie!

 

Oświetlenie poczekalni w gabinecie lekarskim

Oświetlenie poczekalni w gabinecie lekarskim również musi spełniać określone normy. Odpowiednie natężenie światła, które oświetla poczekalnię w gabinecie lekarskim wynosi 200 – 300 luksów. Poczekalnie przed gabinetem lekarskim najlepiej, jeśli mają zapewniony stały dostęp światła dziennego. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W poczekalniach przed gabinetem doskonale sprawdzają się wówczas wszelkiego rodzaju oprawy halogenowe i plafony LED. Dają one przyjemne, rozproszone światło, które odpręża i uprzyjemnia czas oczekiwania na wizytę. Zastosowanie kinkietów i reflektorków z kolei umożliwi nam oświetlenie konkretnego miejsca poczekalni, zwracając uwagę pacjenta na znajdujące się w nim przedmioty takie jak np. tablice informacyjne, regały z materiałami czy anatomiczne, edukacyjne modele ciała ludzkiego.

Oświetlenie poczekalni w gabinecie lekarskim
LAMPA WISZĄCA ACRYLIO 40 PENDANTLAMPA WISZĄCA ACRYLIO 40 PENDANTZobacz produkt
SZYNOPRZEWÓD JEDNOFAZOWY PROFIL TRACK 1LINE 3m BIAŁYSZYNOPRZEWÓD JEDNOFAZOWY PROFIL TRACK 1LINE 3m BIAŁYZobacz produkt
BIAŁA OPRAWA EIGER TRACK 3LINE GU10 WH AZ4204BIAŁA OPRAWA EIGER TRACK 3LINE GU10 WH AZ4204Zobacz produkt

Potrzebujesz świetlówki LED? Sprawdź naszą ofertę!

Lampy specjalistyczne do gabinetu lekarskiego

Jak wiemy, w gabinetach lekarskich nie wystarczy zwykłe oświetlenie główne. Lampy specjalistyczne go gabinetu lekarskiego powinny posiadać odpowiednie natężenie (np. w salach operacyjnych należy zapewnić 1000lx). W gabinetach zabiegowych doskonale sprawdzają się lampy zabiegowe na kółkach ułatwiających ich przesuwanie i lokalizowanie w zależności od potrzeb danej sytuacji. Możemy także wykorzystać lampy zamontowane na specjalnych regulowanych, giętkich ramionach. Rozwiązanie takie umożliwi dokładne skierowanie światła na badaną część ciała pacjenta i ułatwi ocenę medyczną lub wykonanie zabiegu.
Bez względu na rodzaj, wszystkie lampy medyczne wykonane są tak, aby łatwym była ich dezynfekcja i mycie. Umożliwia to bowiem utrzymanie czystości i sterylności tak ważnej w każdym gabinecie lekarskim. Pamiętajmy, że lampy instalowane w gabinecie muszą spełniać wszelkie normy, jakie są przed nimi stawiane. Ze względu na to, że pacjenci często będą patrzeć bezpośrednio w sufit, polecamy do tego panel LED UGR>19.

Lampa sufitowa medyczna MEDILED 2.0 to jedna z najlepszych opraw medycznych, która cechuje się wysokimi współczynnikami oddawania barw Ra, R9, R13 oraz wskaźnikiem olśnienia UGR<19. Wysoka klasa szczelności IP65 oraz stopień ochrony IK07 zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, oraz łatwą konserwację w pomieszczeniach sterylnych. Lampa MEDILED 2.0 przeznaczona jest do montażu kasetonowego, ale również za pomocą dodatkowo kupionych akcesoriów może być montowana natynkowo oraz podtynkowo.

LAMPA MEDYCZNA SUFITOWA MEDILED 2.0 30W 60X60 - 4000K
LAMPA MEDYCZNA SUFITOWA MEDILED 2.0 30W 60X60 - 4000K

Lampa medyczna MEDILED 2.0 o wymiarach 60×60 i mocy 30W sprawdzi się jako oświetlenie służb zdrowia. Wyprodukowana w Polsce. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję.

Zobacz produkt

W naszym sklepie SMD-LED znajdziesz panel LED UGR<19!

Wyposażając gabinet w oświetlenie, zawsze musimy go rozpatrywać indywidualnie. Rodzaj gabinetu, zabiegów w nim wykonywanych, jego wielkość, rozmieszczenie okien i wiele innych czynników wpłynie na dobór właściwego oświetlenia. Biorąc pod uwagę także obowiązujące przepisy, zawsze jednak jesteśmy w stanie właściwie oświetlić każde pomieszczenie medyczne. Ułatwi to pracę kadry medycznej, uprzyjemni pobyt w nim pacjenta, uspokoi go, a także zbuduje atmosferę wzajemnego zaufania i zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Zasady projektowania oświetlenia do gabinetu lekarskiego i innych miejsc medycznych muszą uwzględniać wszelkiego rodzaju pomieszczenia i miejsca, które należy doświetlić. Między innymi takie obiekty jak łóżka i fotele zabiegowe, pole zabiegowe na sali operacyjnej, czy laboratorium to miejsca, w których nie wystarczy główne oświetlenie. W pokojach personelu, czy zwykłych salach pooperacyjnych, normy oświetleniowe nie są aż tak wymagające. Jednak należy pamiętać, że opieka zdrowotna i wszystkie pomieszczenia należące do niej ratują ludzkie życie i nie ma tam miejsca na pomyłki. Właściwie dobrane oświetlenie główne wyposażone w specjalne oświetlenie specjalistyczne, zapewni odpowiednie operowanie wszystkimi dostępnymi narzędziami przez lekarza i prawidłową oceną stanu pacjenta.

Lampy specjalistyczne do gabinetu lekarskiego
Atest PZHPANEL LED ATEST PZHZobacz więcej

Ile luxów w gabinecie lekarskim?

To ile luxów w gabinecie lekarskim powinno się znaleźć, zależne jest od pomieszczenia i rodzaju wykonywanych w nim czynności. Ilość luksów w gabinecie lekarskim przedstawia się w następujący sposób:

 • W poczekalniach, łazienkach oraz korytarzach w placówkach medycznych należy zapewnić około 200 do 300 lx.
 • Pomieszczenia takie jak gabinety lekarskie, sale przedoperacyjne, a także pooperacyjne wymagają natężenia na poziomie 500 lx.
 • Pomieszczenia służące do badań wymagają natężenia na poziomie 1000 lx.
 • W przypadku sal rehabilitacyjnych natężenie światła powinno wynosić nie mniej niż 300 lx.
 • Jeśli chodzi o sale operacyjne, jest to miejsce wymagające, w którym należy zapewnić nie mniej niż 1000lx. Jednak pole operacyjne podczas zabiegu musi mieć zapewnione aż 10 000 lx.
Ile luxów w gabinecie lekarskim? - Lampa do gabinetu lekarskiego - jaką wybrać?

Ile luxów w gabinecie lekarskim? – Lampa do gabinetu lekarskiego – jaką wybrać?

Ważną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę podczas oświetlania placówek medycznych jest wskaźnik olśnienia UGR:

 • W pomieszczeniach takich jak gabinety lekarskie, czy sale dla pacjentów wskaźnik powinien wynosić UGR>19.
 • Miejsca takie jak korytarze, poczekalnie i łazienki wymagają UGR>22.

Zwróćmy również uwagę na równomierność natężenia oraz wskaźnik oddawania barw:

 • Równomierność w pomieszczeniach przeznaczonych do badań i zabiegów powinna wynosić 0.7.
 • Gabinety lekarskie i sale dla pacjentów wymagają równomierności 0.6.
 • W przypadku korytarzy i poczekalni wartość ta wynosi 0.4.

Jeśli chodzi o wskaźnik oddawania barw powinien on wynosić nie mniej niż CRI90, jedynie w przypadku korytarzy, łazienek i korytarzy CRI powinno wynosić więcej niż 80.

Zobacz również inne artykuły związane z kategorią medyczne:

Jakie światło do gabinetu lekarskiego?

Jakie światło do gabinetu lekarskiego? Do gabinetu lekarskiego zaleca się stosowanie oświetlenia o wysokiej jakości, które zapewni dokładne i naturalne światło, nie zmęczy wzroku oraz umożliwi łatwe rozpoznawanie kolorów i detali. Najlepszym wyborem do gabinetu lekarskiego są lampy LED, które charakteryzują się długą żywotnością, niskim poborem energii oraz wysoką jakością światła. Temperatura barwowa światła powinna wynosić około 4000-5000 kelwinów, co daje neutralny odcień białego światła. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła, tak aby równomiernie oświetlały pomieszczenie i nie powodowały odblasków lub cieni. W zależności od rodzaju zabiegów, jakie będą przeprowadzane w gabinecie, można również rozważyć użycie dodatkowych lamp, takich jak lampy w kształcie okularów lub lampy z lupą, które ułatwiają diagnostykę oraz przeprowadzanie precyzyjnych zabiegów.

Jakie światło do gabinetu lekarskiego?
INTELIGENTNA OPRAWA ALGINE 22W PODTYNKOWA OKRĄGŁA LED SPECTRUM SMARTINTELIGENTNA OPRAWA ALGINE 22W PODTYNKOWA OKRĄGŁA LED SPECTRUM SMARTZobacz produkt

Jaka barwa światła do gabinetu lekarskiego?

Jaka barwa światła do gabinetu lekarskiego? W gabinecie lekarskim zwykle stosuje się białe światło o neutralnej temperaturze barwowej, czyli około 4000-5000 kelwinów. Taka temperatura barwowa zapewnia naturalne i dokładne oświetlenie pomieszczenia, co jest szczególnie ważne podczas przeprowadzania badań i zabiegów medycznych. Dodatkowo, dobra jakość oświetlenia jest istotna dla komfortu pacjentów oraz pracowników medycznych. Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy, jakim w tym przypadku jest gabinet lekarski, ma bardzo duży wpływ na koncentrację i jakość wykonywanych usług. Placówki zdrowotne nie mogą sobie pozwolić na pomyłkę w żadnym aspekcie swojej pracy. Dlatego też, jeśli nie wiemy jakie lampy wybrać do gabinetu lekarskiego, warto zapoznać się z opinią eksperta w tej dziedzinie. Wybierając światło i oświetlenie do gabinetu lekarskiego należy zwrócić uwagę na przeznaczenie pomieszczenia. Pomieszczenia przeznaczone do działań medycznych powinny mieć barwę najbardziej zbliżoną do naturalnego. Oddawanie barw w gabinecie lekarskim powinno wynosić ok. CRI90, co pozwoli na dokładne rozróżnienie kolorów i obiektów. Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o zapewnieniu odpowiednich warunków do pracy jest równomierność oświetlenia. Odpowiednie rozchodzenie się światła po danym obiekcie pozwala na komfort wizualny, który wpływa na całą pracę zatrudnionych osób.

Jaka barwa światła do gabinetu lekarskiego? - Lampa do gabinetu lekarskiego - jaką wybrać?

Jaka barwa światła do gabinetu lekarskiego? – Lampa do gabinetu lekarskiego – jaką wybrać?

Oświetlenie pomieszczeń medycznych

Oświetlenie pomieszczeń medycznych jest bardzo ważne dla zapewnienia odpowiednich warunków pracy personelu medycznego oraz komfortu i bezpieczeństwa pacjentów. Oto kilka zasad dotyczących oświetlenia pomieszczeń medycznych:

 1. Jakość światła: Oświetlenie powinno być odpowiednio jasne, ale nie rażące. Najlepszym wyborem jest neutralna temperatura barwowa, która zapewnia dokładne i naturalne światło.
 2. Jednorodność oświetlenia: Oświetlenie powinno być równomiernie rozłożone, aby uniknąć cieni i odblasków, które mogą utrudnić pracę personelu medycznego i wprowadzać pacjentów w niepokój.
 3. Odporność na czynniki zewnętrzne: Oświetlenie powinno być odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć i pył, które występują w pomieszczeniach medycznych.
 4. Łatwość w utrzymaniu czystości: Oświetlenie powinno być łatwe w utrzymaniu czystości i dezynfekcji, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
 5. Możliwość regulacji: W niektórych przypadkach, jak na przykład w salach operacyjnych, konieczne jest dostosowanie oświetlenia do określonych wymagań, na przykład poprzez zmianę natężenia światła lub koloru.

Oświetlenie powinno być bezpieczne dla personelu medycznego i pacjentów. Powinno spełniać wymagania norm i przepisów dotyczących oświetlenia w pomieszczeniach medycznych. Ważne jest również, aby oświetlenie w pomieszczeniach medycznych było projektowane i instalowane przez specjalistów, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę na temat wymagań dotyczących oświetlenia w pomieszczeniach medycznych.

Oświetlenie pomieszczeń medycznych
PANEL LED LINE EASY FIX CCT AURA 18W TUYA SMARTPANEL LED LINE EASY FIX CCT AURA 18W TUYA SMARTZobacz produkt

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne w placówkach medycznych

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne w placówkach medycznych to ważna kwestia, która odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów, a także osób zatrudnionych w placówce. W Polsce obowiązują normy PN-EN 1838:2014 i PN-EN 50171:2013, które określają wymagania dotyczące oświetlenia awaryjnego w miejscach publicznych, w tym w placówkach medycznych. Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne w placówkach medycznych. Oświetlenie awaryjne jest bardzo ważnym elementem w placówkach medycznych, ponieważ zapewnia ono ciągłość pracy podczas awarii zasilania i pozwala na bezpieczne ewakuowanie personelu oraz pacjentów w przypadku sytuacji krytycznych. W przypadku placówek medycznych, oświetlenie awaryjne powinno spełniać określone wymagania, aby zapewnić odpowiednią jakość oświetlenia i bezpieczeństwo. Oświetlenie awaryjne w placówkach medycznych powinno być projektowane zgodnie z odpowiednimi normami i przepisami.

Zobacz więcej z kategorii

Oświetlenie awaryjneZobacz produkty

Oświetlenie awaryjne powinno być zainstalowane w kluczowych miejscach takich jak sale operacyjne, oddziały intensywnej terapii, sale porodowe, punkty pomocy medycznej oraz drogi ewakuacyjne. Powinno ono zapewniać odpowiednią ilość światła, które pozwoli na bezpieczne poruszanie się personelu medycznego i pacjentów. W przypadku awarii zasilania, oświetlenie awaryjne powinno automatycznie się włączać i zapewniać ciągłość pracy placówki medycznej. W tym celu stosuje się specjalne urządzenia zasilające, takie jak zasilacze awaryjne i baterie UPS (Uninterruptible Power Supply). Lampa do gabinetu lekarskiego awaryjae powinna być regularnie konserwowana i testowaa, aby zapewnić jego odpowiednie działanie w przypadku awarii zasilania. Testy powinny być przeprowadzane co najmniej raz na miesiąc i powinny obejmować zarówno testy ciągłości zasilania, jak i sprawdzenie działania urządzeń automatycznego włączania.

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne w placówkach medycznych
Oświetlenie awaryjne w kliniceOŚWIETLENIE AWARYJNEZobacz więcej

Warto zauważyć, że oświetlenie awaryjne jest jednym z elementów bezpieczeństwa w placówkach medycznych i jego brak lub nieodpowiednie działanie może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów oraz personelu medycznego. Dlatego ważne jest, aby oświetlenie awaryjne było zawsze w pełni sprawne i działało zgodnie z normami i przepisami.

Lampa do gabinetu lekarskiego – jaką wybrać

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 13 marca 2023