Lampa do pokoju dziecka

W każdej praktycznie rodzinie przychodzi czas, kiedy pojawia się dziecko lub dzieci. Stajemy wówczas przed koniecznością przygotowania dla nich pokoju. Bardzo ważnym aspektem będzie zaplanowanie i wykonanie oświetlenia tego pomieszczenia. Musimy pamiętać, że dziecko będzie rosnąć i wraz z wiekiem zmieniać będą się wymagania stawiane oświetleniu pokoju dziecka. Innego oświetlenia wymagać będzie pokój, w którym zamieszka noworodek, niemowlak, innego światła potrzebować będziemy w przypadku dziecka w wieku przedszkolnym, a jeszcze innego, gdy dziecko pójdzie do szkoły. Oświetlenie dziecięce będzie miało za zadanie zapewnić komfortowe warunki w każdym okresie rozwoju naszej pociechy. Sprawić, że w pokoju będzie miło, przyjemnie, bezpiecznie, a jednocześnie funkcjonalnie. Odpowiednio dobrane oświetlenie w pokoju dziecka sprawi, że będzie się ono w nim dobrze czuło, sprawiając mu codzienną radość i zapewniając odpowiednie warunki do zabawy czy nauki. Dzięki temu pokój stanie się małym królestwem dziecka na wiele lat. Oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno być jednocześnie bezpieczne. Nie może spowodować urazów nawet u najmłodszych dzieci. Warto by lampa do dziecięcego pokoju posiadała źródło światła w postaci LED. LED-y bowiem emitują niewielka ilość ciepła, dzięki czemu znacząco zmniejszamy ryzyko oparzenia dziecka przy próbie jej dotknięcia. Jednocześnie energooszczędność lamp LED nie uszczupli mocno naszej kieszeni przy płaceniu rachunków za energię elektryczną. Lampy przeznaczone dla dzieci powinny być wykonane z najlepszej jakości materiałów. Dla dzieci najmłodszych niewskazane jest montowanie silnych źródeł światła, Powinniśmy więc wybrać oświetlenie stonowane lub takie z możliwością jego przyciemniania. Lampa do pokoju dziecka RGB rozweseli pokój, ułatwiając jednocześnie zasypianie naszej pociesze. Z kolei dzieci starsze, także te w wieku szkolnym wymagać będą dobrego oświetlenia miejsca pracy, które będzie ich pobudzać do twórczej pracy i ułatwiać odrabianie lekcji i naukę. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie pokoju dziecka na strefy i umieszczenie kilku źródeł światła. Inne lampy dziecięce znajdą zastosowanie w strefie, przeznaczonej do zabawy, a jeszcze inne sprawdzą się w miejscu przeznaczonym do nauki czy odpoczynku. W tym artykule postaramy się pomóc, aby zaplanowanie oświetlenia pokoju dziecka było odrobinę łatwiejsze dla każdego stojącego przed tym wyzwaniem.

Oświetlenie pokoju dziecka
Oświetlenie pokoju dziecka

Lampy dziecięce — jakie wybrać?

Stojąc przed wyborem lampy do pokoju dziecka mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości. Możemy wybierać spośród szerokiej gamy żyrandoli, plafonów, kinkietów czy lampek na biurko i lampek nocnych. Lampa sufitowa wisząca przeznaczona dla dzieci może mieć przeróżne kształty. Lampy te uatrakcyjnią pokój i często zainteresują dziecko. Mogą posiadać aspekt edukacyjny. Korzystne jest skorzystanie z lamp wiszących z regulacją wysokości. Lampy wiszące dla dzieci z regulacją umożliwią dostosowanie wysokości źródła światła do aktualnych potrzeb i zmieniającego się wzrostu dziecka.

Lampy dziecięce stojące są zazwyczaj kolejnym oświetleniem. Najczęściej wykorzystywane są w miejscu odpoczynku lub przy łóżku. Zazwyczaj stosowane są w pokojach dzieci starszych. Pamiętajmy, że odpoczynkowi sprzyja ciepła barwa światła. Dlatego też wybierajmy lampy stojące do pokoju dziecięcego o takiej właśnie barwie.

Lampy dziecięce - jakie wybrać

Lampa do pokoju dziecięcego w postaci kinkietu jest bardzo bezpieczną i atrakcyjną formą doświetlenia pomieszczenia. Różnorodność kształtów i kolorów przykuwa uwagę, rozweselając pokój dziecięcy. Możemy wybierać lampy w kształcie gwiazdek, zwierząt, postaci z bajek czy samochodów. W zależności czym nasze dziecko się interesuje lub co chcemy w nim pobudzić, zawsze znajdziemy odpowiedni wybór.
Bardzo ważne jest oświetlenie miejsca, w którym nasze dzieci odrabiają lekcje, rysują czy się bawią. Dzieci w pewnym wieku zaczynają coraz więcej czasu spędzać przy biurku, a w wieku szkolnym biurko staje się miejscem ciągłej pracy ucznia. Lampy biurkowe lub ścienne umieszczone przy biurku powinny mieć szeroki zakres regulacji, aby zawsze odpowiednio oświetlały powierzchnię roboczą, przy której pracować będzie nasze dziecko.

Jeśli nasze dziecko boi się ciemności, możemy wykorzystać oświetlenie dla dzieci z czujnikiem. Zapali on światło po zmroku i automatycznie zgasi je nad ranem. Czujnik ruchu z kolei będzie uruchamiał oświetlenie zawsze, gdy nasze dziecko się obudzi i wstanie z łóżka.
W sytuacji, kiedy posiadamy w domu małego miłośnika literatury, a pokój uniemożliwia nam ustawienie przy łóżku szafki nocnej z lampką do czytania, warto wyposażyć go w kinkiet lub przypiąć lampkę na klips do półki umieszczonej nad łóżkiem. Zapewnimy dziecku dzięki temu komfortowe i bezpieczne warunki do czytania.

Oświetlenie dla dzieci

Wybierając oświetlenie do dziecięcego pokoju pamiętajmy zawsze, aby było ono bezpieczne samo w sobie, a także bezpiecznie ulokowane w pokoju. Jeśli korzystamy z lampki do pokoju niemowlaka na baterie, zwróćmy uwagę, aby nie było możliwości wyciągnięcia przez niego baterii z urządzenia. Połknięcie jej przez dziecko bowiem jest czymś, czego bardzo byśmy nie chcieli. Lampy stojące do pokoju dla dzieci nie powinny mieć luźno leżącego na podłodze przewodu, o który nasze dziecko może się potknąć i wyrządzić sobie krzywdę. Z koeli lampka stojąca na biurku czy innym meblu nie powinna mieć możliwości przewrócenia się i spadnięcia na głowę dziecka.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu pokoju dziecka

Lampki do pokoju niemowlaka

Pojawienie się nowego, małego członka rodziny to wielka radość dla rodziców, ale też ogromna odpowiedzialność, spoczywająca na ich barkach. Przygotowanie osobnego pokoju dla małego dziecka to duże wyzwanie, wymagająca dobrego rozplanowania pomieszczenia. Bezpieczne meble, łóżeczko, przewijak, stonowane kolory ścian, a także rozplanowanie oświetlenia uprzyjemnią dziecku pierwsze chwile jego życia, ułatwiając jednocześnie opiekę nad nim. Ponieważ wzrok dziecka dopiero się kształtuje, nie powinno się go narażać na ostre, jasne światło. Niemowlak zdecydowaną większość czasu spędza leżąc na plecach, wpatrując się w górę. Warto więc by lampka do pokoju niemowlaka umiejscowiona była w miejscu innym niż sufit i świeciła delikatnym, ciepłym światłem, które nie będzie go razić. Także w ciągu dnia lepiej jest uruchomić takie oświetlenie, zasłaniając okna zasłonkami, niż narażać dziecko na nieprzyjemne, często ostre światło dzienne.

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Decydując się na oświetlenie LED nie będziemy przy okazji narażać się na wysokie koszta związane ze zużyciem energii elektrycznej. Możemy skorzystać z różnego rodzaju projektorów lub lampek na baterie w postaci np. zwierząt. Światło emitowane z wnętrza takiej lampki tworzy na ścianach i suficie podświetlone kształty. Zaciekawia ono malucha i rozwija jego ciekawość i wyobraźnię. Umieszczone w pobliżu łóżeczka lampy ścienne z kolei ułatwią rodzicom lekturę bajek czytanych na dobranoc, dzięki czemu dziecko spokojnie może zasnąć, czując się jednocześnie bezpiecznie. Przewijanie maleństwa będzie łatwiejsze, nie rozbudzając przy tym dziecka, jeśli skorzystamy z lamp wysięgnikiem lub elastycznym ramieniem. Dzięki temu będziemy mieli dobrą widoczność w trakcie pielęgnacji niemowlaka, a jednocześnie nie rozbudzimy go do końca, pobudzając go zbyt ostrym światłem, rażąc po oczach. Nastrojowe, kolorowe oświetlenie z kolei ułatwi zasypianie. Zaciekawi dziecko sekwencją zmieniających się kolorów, a zmiany ta będąc monotonnymi spowodują, że maluch sam zaśnie. Jako główne źródło światła warto rozważyć plafon z mlecznym kloszem. Zapewni on dobrą widoczność o każdej porze dnia i nocy, nie będąc zbyt agresywnym dla naszego maleństwa. Należy jednak pamiętać, aby światło w pokoju niemowlaka uruchamiać łagodnie, stopniowo. Warto skorzystać z powolnego rozjaśniania głównego źródła światła lub uruchomić je w drugiej kolejności po włączeniu np. lampki nocnej. Nagłe rozświetlenie pokoju może wyprowadzić nasze dziecko z równowagi i wzbudzić w nim niepokój. Podobnymi zasadami powinniśmy się kierować w sytuacji, gdy niemowlak dzieli pokój razem z nami. Dobre oświetlenie do pokoju niemowlaka to gwarancja właściwego rozwoju i spokojnego snu. Nie może ono negatywnie wpływać na rozwój małego człowieka.

Lampa do pokoju dziewczynki

Małe kobiety bawią się lalkami i klockami, ale także wybierają chętnie różnego rodzaju prace manualne (kolorowanki, wycinanki itp.). Ważne więc by oświetlenie do pokoju dziewczynki zapewniając dobrą ogólną jakość odpowiednio punktowo oświetlało stolik lub biurko. Lampa sufitowa do pokoju dziewczynki może więc być uzupełniona o dodatkowe oświetlenie w postaci lampki biurkowej lub kinkietu z regulowanym ramieniem. Żyrandol do pokoju dziewczynki może mieć atrakcyjną dla niej formę. Może to być postać z bajki, piękna kareta, bohater jej ulubionej książki lub inna rzecz, lub postać sprawiająca jej przyjemność i pobudzająca wyobraźnię. Ponieważ dziewczynki kochają pastele i róże, najlepiej będzie, jeśli lampa do pokoju dziewczynki będzie właśnie w takiej kolorystyce.

Lampy sufitowe do pokoju dziecka

Lampa do pokoju chłopca

Zabawy chłopców to najczęściej zabawy klockami, samochodami, żołnierzykami itp. Z reguł y odbywają się one na podłodze lub łóżku. Z tego powodu oświetlenie do pokoju chłopca najlepiej wybierać tak, aby oświetlało ono dobrze centralny punkt jego zabaw. Dobrze by lampa do pokoju chłopca miała postać żyrandola lub plafonu znajdującego się na suficie. Lampy do pokoju chłopięcego mogą mieć regulowaną wysokość i kąt nachylenia. Umożliwi to dobre oświetlenie miejsca zabawy małego mężczyzny. Jako oświetlenie dodatkowe wybierać możemy lampki nocne w formie odpowiedniej do zainteresowań dziecka. Lampa dla chłopca w kształcie piłki, samochodu czy żyrandol do pokoju chłopca w kształcie statku bojowego z Gwiezdnych Wojen na pewno sprawi dziecku przyjemność, uatrakcyjni dla niego pokój i zmotywuje do dalszego, poprawnego rozwoju jego zainteresowań. Chłopcy wolą kolory stonowane, niebieskie, dlatego dobrze by lampa do pokoju chłopca była właśnie w takim kolorze.

Lampa do pokoju dziecka

Oświetlenie w pokoju dziecka w wieku szkolnym

Przychodzi czas, kiedy nasze dziecko idzie do szkoły. Zaczyna przy tej okazji coraz więcej j czasu spędzać przy biurku. Odrabiając lekcje, ucząc się dzieci wykonują pracę zbliżoną do pracy biurowej. Wysiłek, jaki ponoszą i zadania wzrokowe, jakie przy tej okazji przed nimi stoją, wymagają zapewnienia im komfortowych warunków pracy. Biurko postarajmy się umieścić możliwie najbliżej okna, zapewniając jak najlepszy dostęp światła słonecznego. Oczywiście w porze popołudniowej i wieczornej musimy uzupełnić kącik do pracy o odpowiednie źródło światła sztucznego. Oświetlenie powinno być odpowiednio jasne i równomierne. Powierzchnia robocza powinna być oświetlona światłem 500 luksów. Lampa powinna być tak umiejscowiona, aby wyeliminować możliwość rzucania cienia przez dziecko odrabiające lekcje (powinna być umiejscowiona nad biurkiem, a nie za plecami dziecka). Istotne jest również właściwe odwzorowanie barw oświetlanych obiektów. Dlatego źródło światła służącego do pracy powinno mieć CRI>80 (współczynnik CRI równy 100 oznacza, że przedmioty oglądane w tym świetle mają kolory odwzorowane tak, jakby były oświetlone standaryzowanym światłem słonecznym). Najkorzystniej, gdy lampa biurkowa posiada barwę 4000K bowiem pozwala ona na odpowiednie skupienie w czasie odrabiania lekcji, jednocześnie nie męcząc zbytnio oczu dziecka. Pamiętajmy by lampy stojące na biurku do pokoju dziecka były umieszczone po lewej stronie biurka w przypadku dzieci praworęcznych i odpowiednio po prawej w przypadku dzieci leworęcznych. Unikniemy w ten sposób rzucania cienia na zeszyt czy kartkę przez rękę dziecka trzymającą długopis lub ołówek. Zalecaną barwą światła stosowanego przy biurku jest biała. Sprzyja ona skupieniu i koncentracji. Często znajdujący się na biurku laptop lub tablet także powinien być prawidłowo rozjaśniony. Zastosowanie odpowiedniej lampki biurkowej, kinkietu na wysięgniku lup lampy wiszącej nie spowoduje zbytniego obciążenia narządu wzroku przez świecący ekran.

Lampy dziecięce

Oświetlenie pokoju dziecka jest jak widać złożoną sprawą i przy jego projektowaniu musimy mieć na uwadze wiek dziecka, jego płeć i stale zmieniające się potrzeby. Odpowiednio dobrana lampka do dziecięcego pokoju zapewni dobre warunki do każdej z czynności przez niego wykonywanej, a także ułatwi opiekę nad nim, szczególnie w początkowym okresie jego rozwoju. Wybór rodzaju lamp jest ogromny i z łatwością wybierzemy odpowiednie do naszych i naszej pociechy potrzeb. Pamiętajmy, jednak o tym, by kierować się głównie potrzebami dziecka, a nie własnymi upodobaniami. Umożliwi nam to stworzenie wielofunkcyjnego pokoju, w którym dziecko będzie się czuło przyjemnie i bezpiecznie.

Żyrandol do pokoju dziecka

Zobacz nasze pozostałe artykuły na temat oświetlenia do domu

przez

Post Author: Marcin Pietrasik