Spis treści

Lampy do sufitu podwieszanego – jak wybrać?

Oświetlenie sufitowe jest zdecydowanie najistotniejsze – to od niego zależy, czy pomieszczenie będzie właściwie doświetlone. Pewien problem z wyborem oświetlenia może pojawić się jednak przy suficie podwieszanym. Jakie lampy będą do niego najlepiej pasować?

Lampy do sufitu podwieszanego

Oświetlenie przy suficie podwieszanym: o czym pamiętać?

Coraz więcej osób chcących urządzić mieszkanie w nowoczesnym stylu decyduje się na montaż sufitu podwieszanego. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, chociaż aby osiągnąć najlepszy efekt warto sięgnąć po właściwie dobrane oświetlenie – które pomoże w podkreśleniu wszelkich załamań i uzyskaniu wyjątkowych cieni. 

Należy jednocześnie pamiętać, że oświetlenie zawsze trzeba dobierać, mając na uwadze charakter wnętrza, styl, w jakim ma być urządzone oraz funkcję, jaką będzie pełnić. Inne oświetlenie pasuje do sypialni, inne – do pokoju, w którym znajduje się stanowisko pracy. 

Reflektorki, halogeny sufitowe i plafony

Niezależnie, czy chodzi o nowe mieszkania w Oleśnicy, Kłodzku, Poznaniu, Włocławku czy o nowe mieszkania w Świeradowie Zdroju – dominuje ten sam trend. Większość osób, która zdecydowała się na podwieszany sufit, zdecydowała się również na reflektorki, halogeny sufitowe lub plafony. To trzy rodzaje oświetlenia najczęściej wybierane w takiej sytuacji. Głównie dlatego, że odpowiednio rozłożone (dotyczy to zwłaszcza halogenów i reflektorków) świetnie doświetlają całe pomieszczenie. 

Plafony to z kolei doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają minimalizm. Warto jednak być świadomym faktu, że plafony – w zdecydowanie mniejszym stopniu niż reflektorki czy halogeny – podkreślają załamania podwieszanego sufitu. Tym samym to dobre rozwiązanie też dla tych osób, które kupiły mieszkanie z rynku wtórnego właśnie z podwieszanym sufitem, ale wolą nieco bardziej klasyczny efekt – bez konieczności przeprowadzania remontu.

Rosnącą popularnością cieszą się ostatnio również taśmy LED, które można łatwo zamontować na dowolnym fragmencie sufitu. Jest to też rozwiązanie zdecydowanie najbardziej nowoczesne.

Dla fanów klasyki: drewniany, szklany lub kryształowy żyrandol

Część osób – niezależnie od rodzaju sufitu – stawia jednak na ponadczasowe rozwiązanie, jakim jest żyrandol. Niektóre żyrandole będą zresztą świetnie pasować do podwieszanego sufitu – wystarczy postawić na takie, które wykonano ze szkła, kryształu czy metalu. Nieco gorzej będą w takiej konfiguracji prezentować się żyrandole drewniane. 

Przy wieszaniu żyrandola na suficie podwieszanym należy jednak pamiętać, że sufity tego rodzaju nie zapewniają tak solidnego oparcia jak sufity tynkowane. Z tego względu można albo zdecydować się na stosunkowo lekki żyrandol (którego waga nie przekroczy 5 kg), albo – znaleźć belki mocujące, na których będzie można zawiesić żyrandol. 

Niezależnie jednak od wybranego rodzaju oświetlenia, sufit podwieszany jest bez wątpienia jednym z ciekawszych rozwiązań, zwłaszcza w mieszkaniach, w których króluje charakterystyczna forma i kształt. 

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl  

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 29 września 2021