Lampy do sufitu podwieszanego – jak wybrać?

Oświetlenie sufitowe jest zdecydowanie najistotniejsze – to od niego zależy, czy pomieszczenie będzie właściwie doświetlone. Pewien problem z wyborem oświetlenia może pojawić się jednak przy suficie podwieszanym. Jakie lampy będą do niego najlepiej pasować?

Lampy do sufitu podwieszanego

Oświetlenie przy suficie podwieszanym: o czym pamiętać?

Coraz więcej osób chcących urządzić mieszkanie w nowoczesnym stylu decyduje się na montaż sufitu podwieszanego. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, chociaż aby osiągnąć najlepszy efekt warto sięgnąć po właściwie dobrane oświetlenie – które pomoże w podkreśleniu wszelkich załamań i uzyskaniu wyjątkowych cieni. 

Należy jednocześnie pamiętać, że oświetlenie zawsze trzeba dobierać, mając na uwadze charakter wnętrza, styl, w jakim ma być urządzone oraz funkcję, jaką będzie pełnić. Inne oświetlenie pasuje do sypialni, inne – do pokoju, w którym znajduje się stanowisko pracy. 

Reflektorki, halogeny sufitowe i plafony

Niezależnie, czy chodzi o nowe mieszkania w Oleśnicy, Kłodzku, Poznaniu, Włocławku czy o nowe mieszkania w Świeradowie Zdroju – dominuje ten sam trend. Większość osób, która zdecydowała się na podwieszany sufit, zdecydowała się również na reflektorki, halogeny sufitowe lub plafony. To trzy rodzaje oświetlenia najczęściej wybierane w takiej sytuacji. Głównie dlatego, że odpowiednio rozłożone (dotyczy to zwłaszcza halogenów i reflektorków) świetnie doświetlają całe pomieszczenie. 

Plafony to z kolei doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają minimalizm. Warto jednak być świadomym faktu, że plafony – w zdecydowanie mniejszym stopniu niż reflektorki czy halogeny – podkreślają załamania podwieszanego sufitu. Tym samym to dobre rozwiązanie też dla tych osób, które kupiły mieszkanie z rynku wtórnego właśnie z podwieszanym sufitem, ale wolą nieco bardziej klasyczny efekt – bez konieczności przeprowadzania remontu.

Rosnącą popularnością cieszą się ostatnio również taśmy LED, które można łatwo zamontować na dowolnym fragmencie sufitu. Jest to też rozwiązanie zdecydowanie najbardziej nowoczesne.

Zobacz również nasze inne artykuły poradnikowe o oświetleniu sufitowym

Dla fanów klasyki: drewniany, szklany lub kryształowy żyrandol

Część osób – niezależnie od rodzaju sufitu – stawia jednak na ponadczasowe rozwiązanie, jakim jest żyrandol. Niektóre żyrandole będą zresztą świetnie pasować do podwieszanego sufitu – wystarczy postawić na takie, które wykonano ze szkła, kryształu czy metalu. Nieco gorzej będą w takiej konfiguracji prezentować się żyrandole drewniane. 

Przy wieszaniu żyrandola na suficie podwieszanym należy jednak pamiętać, że sufity tego rodzaju nie zapewniają tak solidnego oparcia jak sufity tynkowane. Z tego względu można albo zdecydować się na stosunkowo lekki żyrandol (którego waga nie przekroczy 5 kg), albo – znaleźć belki mocujące, na których będzie można zawiesić żyrandol. 

Niezależnie jednak od wybranego rodzaju oświetlenia, sufit podwieszany jest bez wątpienia jednym z ciekawszych rozwiązań, zwłaszcza w mieszkaniach, w których króluje charakterystyczna forma i kształt. 

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl  

Zobacz nasze pozostałe artykuły poradnikowe

przez

Post Author: Rafał Brzeziński