Lampy garażowe – jak oświetlić garaż?

Oświetlenie garażowe to temat bardzo ważny dla każdego z nas. Jest to rodzaj oświetlenia, który pozwoli nam swobodnie zaparkować auto w naszym garażu, ale także dosyć sprawnie znaleźć w nim potrzebne narzędzia oraz akcesoria. Wybierając lampy garażowe, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, w jaki sposób z tego rodzaju wnętrza będziemy korzystać, oraz jak mocnego oświetlenia będziemy potrzebować. Jest wiele możliwości wyboru oświetlenia od zwykłych świetlówek LED, opraw kanałowych do hermetycznych lamp przemysłowych.

lampy garazowejak oswietlic garaz baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Lampy garażowe – jakie wybrać

Obecnie na rynku dostępna jest lampa garażowa LED w wielu rodzajach i odmianach. Do oświetlenia garażu dziś możemy użyć zarówno opraw ze świetlówkami, liniowych lamp ze zintegrowanym źródłem światła, czy popularnych już naświetlaczy LED. W wysokich obiektach spotkamy także lampy przemysłowe o wąskim, lecz długim strumieniu światła. Wszystko zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji i rodzaju zapotrzebowania.

Lampy warsztatowe sufitowe

Oprawa świetlówkowa to chyba najczęściej wybierany zestaw do oświetlenia garażu. Może nie imponuje ona swoim wyglądem, ale jest niezwykle funkcjonalna i wystarczająca do ogólnego oświetlenia nawet dużych powierzchni. Oprawa jarzeniowa posiada także ogromną zaletę, jaką jest wymienne źródło światła. W momencie, kiedy będziemy chcieli zmienić jej moc, barwę światła, czy po prostu wymienić starą świetlówkę na nową, wystarczy zakup nowej tuby LED, zamiast wymiany całej lampy. Obecnie świetlówki LED dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach, dzięki czemu taka wymiana nie będzie zbyt kosztowna, ani trudna do wykonania. Lampy oświetleniowe garażowe w postaci świetlówek LED są także dostępne w wielu rozmiarach, dlatego nie ogranicza nas tutaj także ich wielkość. Nasze oświetlenie garażu LED może składać z opraw o długości 60, 90, 120 lub nawet 150 cm. Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania światła oraz wielkości wnętrza.

Oprawa jarzeniowa

Pamiętaj, że…
Posiadając już tradycyjne oprawy świetlówkowe nie możemy do nich podłączyć świetlówek diodiowych. Tuby ledowe pracują pod napięciem 230V, a do swojej pracy nie potrzebują żadnych dodatkowych starterów, czy stateczników. Dlatego też chcąc wymienić swoje stare jarzeniówki na te wykonane w technologii LED, powinniśmy odpowiednio przerobić całą oprawę, usuwając z niej wszystkie dodatkowe akcesoria, tak aby nasza nowa świetlówka LED była podłączona bezpośrednio pod napięcie 230V. Nie jest to zbyt trudne, ale czasem warto zadać sobie pytanie „Czy warto?”. Obecnie belki do świetlówek dostępne są w bardzo niskich cenach, a decydując się na zakup nowej oprawy, otrzymujemy również nowe gniazda T8, które w większości przypadków i tak musielibyśmy zmienić.

lampy garazowe - jak oswietlic garaz
Lampy garażowe – jak oświetlić garaż?

 

Lampa liniowa to kolejna oprawa garażowa, która w tym przypadku posiada zintegrowane źródło światła. Oznacza to, że kupując tego rodzaju lampę, decydujemy się na gotowy produkt, który wystarczy podłączyć do zasilania, aby zaczął swoją pracę. Jej montaż, jak i zasada działania jest bardzo podobna do oprawy świetlówkowej, tylko w tym przypadku zamiast dwóch świecących tub LED, nasza lampa wyposażona jest w PCB diodowe, ukryte pod rozpraszającym kloszem. Oprawy liniowe LED wyglądają znacznie lepiej od opraw ze świetlówkami, co jest ich wielką zaletą. Zintegrowane źródło światła to również wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy dobierać świetlówek do naszej lampy. Wiąże się to również z nieco z wyższymi kosztami, ponieważ po pewnym okresie użytkowania będziemy musieli wymienić całą lampę, a nie samą świetlówkę.

Lampa garażowa led

Często nasi klienci nie mogą zdecydować się czy lampy, które zamontują w garażu, powinny być wodoszczelne. Wszystko tak naprawdę zależy od warunków w nich panujących. Jeśli jest to typowy zewnętrzny garaż, w którym panuje wysoka wilgotność to radzimy zastosowanie lamp o klasie szczelności minimum IP65. W przypadku kiedy nasz garaż jest połączony z domem, a warunki w nim panujące są podobne do tych w naszym wnętrzu, wtedy możemy pokusić się o zwykłe lampy, bez dodatkowej ochrony.

Oświetlenie garażowe

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu warsztatów i garaży

Oświetlenie garażu LED

Lampy warsztatowe sufitowe to nie wszystko, co powinno znaleźć się w naszym garażu. Główne oświetlenie często może okazać się zbyt słabe w miejscach, w których przechowujemy narzędzie czy inne akcesoria. W tego typu przypadkach dosyć ciekawym rozwiązaniem są dodatkowe źródła światła, które posłużą nam do oświetlenia właśnie takich skrajnych miejsc. Najlepszym i najczęściej wybieranym przez naszych klientów oświetleniem tego typu są oprawy natynkowe, czy bardzo popularne dziś plafony LED. Jest to rodzaj produktów, który dostępny jest także w wersji hermetycznej. Są to lampy o podwyższonej klasie szczelności, którym pył, kurz, czy nadmierna wilgoć nie przeszkodzą w długiej i bezawaryjnej pracy.

Oprawa garażowa LED

Lampy oświetleniowe garażowe tego typu doskonale sprawdzą się w miejscach, w których będziemy potrzebować dodatkowego źródła światła, do wykonania podstawowych prac warsztatowych. Może ono okazać się niezbędne, kiedy będziemy chcieli wybrać odpowiedni wkręt, czy śrubokręt z półki.

Lampa garażowa sufitowa

Oprawa garażowa

Współczesne oświetlenie garażu LED nie musi być już tylko funkcjonalne. Dostępne obecnie na rynku oświetlenie techniczne LED może składać się z mocnych, ale także eleganckich lamp tworzących niesamowity klimat. Mówimy tutaj oczywiście o profile LED Lumines, które są coraz częściej wybierane również do oświetlenia garażu. Dowolność wyboru barwy i mocy światła, ale także koloru takich lamp sprawia, że tego typu oświetlenie będziemy mogli dostawać do naszych własnych i indywidualnych preferencji. Dostępne dziś na rynku taśmy LED z wodoodporną powłoką, doskonale poradzą sobie nawet w trudnych warunkach, a zamknięte w stylowym profilu, stworzą nie tylko funkcjonalną, ale także elegancką całość.

Oświetlenie garażu led

Ostatnim rodzajem światła, które zastosujemy w naszym przydomowym warsztacie, będą oczywiście lampy garażowe zewnętrzne. Jest to typ oświetlenia, do którego najczęściej wybieramy halogeny LED. Dostępne są one w wersji z czujnikiem ruchu lub bez a montujemy je najczęściej nad drzwiami garażowymi. Nie musi być to bardzo mocne światło, ale powinno wystarczyć nam do tego, aby móc spokojnie wprowadzić wieczorem do garażu kosiarkę, czy rower po dłuższej wyciecze. Wersja z czujnikiem ruchu pozwoli nam natomiast na całkowite zautomatyzowanie tego rodzaju oświetlenia. Oznacza to, że wjeżdżając autem na podwórko, nasza lampa, wykrywając ruch, uruchomi światło i pozwoli nam ominąć realne przeszkody na wjeździe, czy w czasie zamykania garażu na klucz, nie będziemy potrzebować żadnej latarki czy dodatkowej lampki. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które samoczynnie wyłączy także oświetlenie, kiedy przestanie wyczuwać ruch i będzie ono po prostu zbędne.

Lampy garażowe zewnętrzne

przez

Post Author: Rafał Brzeziński