Lampy rastrowe, czy panele LED – co wybrać?

Jeszcze nie dawno ludzie zastanawiali się, czy oprawa rastrowa jest wartym uwagi rodzajem oświetlenia. W przeciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiła się nowoczesna alternatywa w postaci paneli LED, a ludzie ponownie są stawiani przed wyborem co wybrać lampy rastrowe czy panele podświetlane LED? Tak jak każdy produkt, panele LED mają swoje wady i zalety. W tym wpisie postaram się przybliżyć, co powoduje rosnące zainteresowanie nowoczesną technologią i dlaczego warto zastanowić się nad jej zakupem.

lampy rastrowe czy panele led, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl
Lampy rastrowe, czy panele LED – co wybrać?

Lampy rastrowe – kiedyś i dzisiaj

Raster sufitowy to istniejąca od kilkudziesięciu lat alternatywa dla standardowych żarówek, wykorzystywana zazwyczaj w pomieszczeniach, w których wymagane jest mocne i dokładne oświetlenie. Swoje zastosowanie zazwyczaj znajdują w budynkach publicznych, galeriach, sklepach, halach przemysłowych, biurach itp. Lampy sufitowe rastrowe gwarantują równomierne rozprowadzenie oświetlenia po całym pomieszczeniu, przez co świetnie sprawdza się do wszelkiego rodzaju miejsc pracy. Lampy rastrowe klasyczne przystosowane są do wykorzystywania świetlówek fluorescencyjnych lub Ledowych. Pamiętać jednak trzeba, że oprawa rastrowa 4×18 i 2×36 nie jest przystosowana do świetlówek LED, przez co została wyposażona w specjalne startery i dławiki. Tak jak wspomniałem powyżej nowoczesne lampy rastrowe, przystosowane są do nowoczesnej technologii, dzięki czemu można w nich używać energooszczędnych świetlówek LED. Takie rozwiązanie pozwoli na większe oszczędności finansowe oraz wolniejszą eksploatację źródła światła.

Lampy rastrowe - kiedyś i dzisiaj

Zobacz również nasze inne artykuły o panelach LED

Panele ledowe sufitowe

Panele ledowe sufitowe to nowoczesna alternatywa dla standardowych lamp rastrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii gwarantują energooszczędne rozwiązanie, które stosowane jest w biurach, galeriach, sklepach, halach przemysłowych, warsztatach oraz innych miejscach, w których wymagane jest dokładne i równomiernie rozprowadzone oświetlenie. Zastosowanie paneli LED w firmie pozwoli na wysokie oszczędności finansowe, przez ich niski pobór mocy, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Podświetlane panele ścienne w porównaniu do standardowych lamp rastrowych posiadają własne źródło światła. Wyposażone są w wysokiej jakości diody LED, które emitują intensywny strumień świetlny. Wysoka jakość wykonania oraz zastosowanie takich materiałów jak szkło czy aluminium sprawia, że charakteryzują się wysoką żywotnością sięgającą nawet 50000 godzin.

Panele ledowe sufitowe

Rastry LED ze świetlówkami

Z biegiem czasu, gdy technologia LED prężnie rozwijała się na rynku, zaczęto myśleć na temat wykorzystania nowoczesnego źródła światła. Tak powstał raster LED, który łączy klasyczną budowę i wygląd z nowoczesnym rozwiązaniem. W porównaniu do standardowych lamp fluorescencyjnych, rastry ledowe mają możliwość wykorzystywania energooszczędnych świetlówek LED, które gwarantują większe oszczędności. Istnieją też warianty, w których rastry LED posiadają wbudowane źródło światła, w postaci diod SMD.

Lampy rastrowe, czy panele LED - co wybrać?
Lampy rastrowe, czy panele LED – co wybrać?

Takie rozwiązanie pozwala nam na dopasowanie rodzaju oświetlenia do własnych potrzeb. Rastry LED nie wykorzystują skomplikowanej elektroniki, przez co ich awaryjność jest znacznie mniejsza, z prostego powodu – nie ma co się w nich popsuć czy uszkodzić. Wymienne źródło światła pozwoli na korzystanie z opraw rastrowych przez wiele lat. Wykorzystanie nowoczesnych świetlówek LED czy diod SMD jest zdrowsze i bezpieczniejsze dla organizmu, z racji braku wykorzystywania substancji trujących takich jak rtęć.

Rastry LED ze świetlówkami

Lampy rastrowe natynkowe

Lampy rastrowe natynkowe przystosowane są do montażu na suficie. Oprawa natynkowa została przystosowana do prostego i szybkiego montażu za pomocą specjalnych otworów montażowych. Swoje zastosowanie zazwyczaj znajduje w miejscach, w których nie posiadamy sufitu kasetonowego czy podwieszanego.

Rastry LED mogą służyć jako oświetlenie wiszące, które montowane jest za pomocą specjalnych stalowych linkach. Lampy rastrowe występują w kilku wariantach rozmiarowych, dzięki czemu z łatwością dopasujecie odpowiedni rozmiar do własnych potrzeb oraz możliwości montażowych. Warto wspomnieć, że oprócz montażu natynkowego, istnieją też lampy rastrowe podtynkowe, które montowane są bezpośrednio w suficie. Jest to idealne rozwiązanie do miejsc o ograniczonych możliwościach montażowych. Lampy rastrowe podtynkowe często używana jest do montażu w sufitach kasetonowych, gdzie ich montaż przebiega w szybki i prosty sposób.

Lampy rastrowe natynkowe

Kasetony sufitowe 60 x 60 – jakie oświetlenie wybrać?

Lampy kasetonowe 60×60 występują w wariantach tradycyjnych oraz nowoczesnych. Stanowią dobrą alternatywę dla standardowych żarówek, gdzie mogą być wykorzystywane w miejscach przemysłowych oraz gospodarstwa domowego. Lampy rastrowe 60×60 wykorzystujące technologię LED będą stanowić wysoką oszczędność energii elektrycznej, która pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy przy rachunkach za prąd. Panel LED 60×60 został przystosowany do montażu natynkowego, co pozwoli na montaż w każdym przez Was wybranym miejscu. Podczas wyboru oświetlenia warto zastanowić się nad inwestycją w trochę droższe oświetlenie ledowe. Niewielka inwestycja potrafi się bardzo szybko zwrócić jako oszczędność energii. Ponadto oświetlenie wykorzystujące technologię LED jest znacznie trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia, przez wykorzystanie prostszej elektroniki.

Kasetony sufitowe 60x60 - jakie oświetlenie wybrać?

Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu biura

przez

Post Author: Marcin Pietrasik