Oświetlenie ogrodowe
Lampy solarne jak działają?
Lampy solarne ogrodowe to oświetlenie od 2 – 3 lat coraz chętniej wybierane przez współczesnych klientów. Lampy solarne mogą być używane na balkonie, czy tarasie, a także doskonale sprawdzą się w ogrodzie, do dekoracyjnego doświetlenia roślin, czy skalniaków, a także punktowego oświetlenia ścieżek. Lampiony solarne ogrodowe nie potrzebują stałego dostępu do prądu, dlatego podczas ich montaż nie musimy martwić się, o skomplikowaną instalację elektryczną, którą zwykle musimy doprowadzić do zwykłych lamp zewnętrznych.
Lampy solarne ogrodowe
W niedalekiej przeszłości lampy solarne zewnętrzne mogły stanowić jedynie dekoracyjne lub punktowe oświetlenie, które wyróżniają aranżację naszego ogrodu. Obecnie dzięki nowoczesnej i energooszczędnej technologii LED jesteśmy w stanie uzyskać dużo więcej światła z jednej lampy, dzięki czemu lampy na baterie słoneczne znacznie powiększyły zakres swoich zastosowań. Możemy je wykorzystywać do między innymi do oświetlenia podjazdów, ścieżek, a także skrzynek na listwy, czy numerów budynków.
Coraz częściej światełka solarne LED wykorzystujemy także zamiast typowych lamp zewnętrznych nad drzwiami budynku. Będą one emitować jeszcze nieco słabszy strumień świetlny od klasycznych opraw zewnętrznych, ale ich światło będzie wystarczające, aby swobodnie poruszać się w obrębie naszego budynku.
Lampy solarne ogrodowe
Lampy solarne ogrodowe pobierają energię z promieni słonecznych, a ich zasada działania nie jest zbyt skomplikowana. Tanie lampy solarne ogrodowe, jak i te nieco droższe zostały wyposażone w panel solarny. 1 z najważniejszych rzeczy jest zbieranie i magazynowanie promieni słonecznych, a następnie użycie ich w razi potrzeby. Oczywiście w zależności od mocy źródła światła, będzie on innej wielkości, i różne ilości energii będzie musiał pobierać, aby lampa spełniła oczekiwania swoich użytkowników. W ciągu dnia panel solarny jest przygotowany na działanie promieni słonecznych. Zawarte w nim ogniwa fotowoltaiczne ogrzewają się i w nich właśnie odbywa się konwersja energii słonecznej na tę elektryczną. Ona następnie jest transportowana do akumulatorów, zainstalowanych w lampie, które ją magazynują. Po zmierzchu, kiedy promienie słonecznie nie będą już dostępne, lampa będzie pobierać zmagazynowaną energię z akumulatorków, która posłuży nam do zasilania źródła światła, zapewniając nam ogromną oszczędność i wygodę.
Lampy solarne ogrodowe jak działają
Lampy solarne zewnętrzne zawsze są wyposażone w wewnętrzne akumulatory magazynujące energię, które jednak mogą być wykonane w aż trzech różnych technologiach, a obecnie najpopularniejsze to te litowo-jonowe, ołowiowo-żelowe i niklowo-metalowo-wodorkowe. Oczywiście podobnie jak w telefonach komórkowych, laptopach posiadają one różne pojemności. Oczywiście, im wyższa tym lepsza, gdyż nasza lampa solarna przy większym pojemnościowe akumulatorku, będzie świeciła zdecydowanie dłużej. Dla tych mniejszych lampek solarnych spokojnie wystarczy akumulator o pojemności około 1000 mAh, ale w przypadku tych mocniejszych spotkamy się już z pojemnością sięgającą nawet 8000mAh.
Lampy solarne ogrodowe jak działają
Lampy solarne, jak je uruchomić? Lampy solarne posiadają czujnik, dzięki któremu użytkownik tego oświetlenia, nie musi ingerować w jego włączanie i wyłączanie. Na pewno 1 z największych plusów jest możliwość ustawienia czułości czujnika, a co za tym idzie pory, kiedy ma się ona włączyć. Lampa solarna ogrodowa nie świeci w dzień w momencie, kiedy ładuje swoje akumulatory. Ona jest przystosowana do pracy w nocy, kiedy to najbardziej potrzebujemy dodatkowego oświetlenia. Oświetlenie solarne w domu również nie spełni swojej funkcji, chyba że zdecydujemy się na coraz popularniejsze panele fotowoltaiczne, które zamontujemy na dachu naszego domu, czy firmy. Światełka solarne LED to w pełni zautomatyzowane produkty, które będą uruchamiać światło w wyłącznie wymaganych do tego warunkach. Najczęściej są one wyposażone w czujnik ruchu i zmierzchu. Oznacza to, że kiedy na zewnątrz zapanuje optymalny zmierzch i w momencie, kiedy czujka ruchu, wykryję ruch, automatycznie włączy nasze oświetlenie. W pozostałych sytuacjach nie będzie ona reagować, czyli kiedy nie będziemy potrzebować światło, to ono po prostu się nie włączy.
Lampy solarne jak uruchomić
Na obudowie takiego czujnika znajdziemy oczywiście potencjometry, dzięki którym ustawimy lampiony solarne ogrodowe w ten sposób, aby pracowały tak, jak od nich tego wymagamy. Posiadają one wbudowaną możliwość regulacji:
Jest to niezwykła wygoda, która pozwoli w pełni zautomatyzować nasze oświetlenie, a także zapewni lampie możliwość pracy przez całą noc w nawet w te bardziej pochmurne dni.
Lampy solarne jak uruchomić
To dlaczego lampa solarna nie świeci, może zależeć od kilku czynników. Oto 4 podstawowe przyczyny niedziałającej lampy solarnej:
Dlaczego lampa solarna nie świeci?
Jednym ze sposobów na to jak naładować lampę solarną jest oczywiście umieszczenie jej w nasłonecznionym miejscu. To właśnie promienie słoneczne są źródłem energii lamp solarnych. Jest też 2 sposób na naładowanie baterii w lampie solarnej, może być to naładowanie jej za pomocą specjalnej ładowarki. Lampy solarne są wyposażone w panele, dzięki którym możliwe jest zbieranie energii słonecznej. Dzięki stosowaniu takiego rodzaju oświetlenia jakim jest lampa solarna, oszczędzamy na rachunku za energię elektryczną. Nie musimy też martwić się o okablowanie i zasilacze potrzebne do podłączenia lamp na przykład w ogrodzie. Jeśli chcemy, by nasza lampa solarna działała bez zarzutów, należy wybrać miejsce, jak najbardziej nasłonecznione. Zapewni to odpowiednią ilość promieni słonecznych, co przełoży się na prawidłowe działanie lampy. W przypadku, gdy pogoda nie sprzyja, nie oznacza to, że nasza lampa solarna przestanie całkowicie działać. Będzie świeciła, ale słabszym światłem, a czas jej pracy będzie krótszy.
Jak naładować lampę solarną?
Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 26 lipca 2022