Spis treści

Listwa LED jak podłączyć

Listwa LED to bardzo szerokie pojęcie oświetleniowe, którym możemy określić zarówno pasek ledowy, profil aluminiowy LED czy sztywne listwy LED (o grubym i sztywnym podkładzie PCB). Jednakże największą popularnością cieszą się profile aluminiowe z taśmą LED, które tworzą nowoczesne oświetlenie naszych wnętrz. Natomiast sztyW naszym wpisie postaramy się rozjaśnić Państwu proces instalacji takiej listwy do taśm LED i przedstawimy największe jej zalety i atuty.

listwa led jak podlaczyc, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowe listwy LED dla Twojego wnętrza

Listwa LED – do czego służy

Oświetlenie LED w formie listwy to współczesny trend, który pozwala nam na stworzenie własnej lampy ledowej, której wybierzemy moc, barwę światła, ale także jej kształt. Listwy do taśm LED najlepiej wybierać wśród tych wykonanych z odlewu aluminium. Tego typu maskownica LED zapewni nam bezpieczny i trwały montaż naszego oświetlenia. Pozwoli mu na optymalne odprowadzanie ciepła i ochroni przed przypadkowym uszkodzeniem. Listwa oświetleniowa LED to coraz częściej wybierany typ źródła światła do kuchni, salonu i sypialni. Ze względu na swój przyciągający wzrok wygląd, coraz więcej ludzi decyduje się na listwy ledowe nie tylko do dekoracyjnego oświetlenia lub podświetlenia, ale także jako główne źródło światła. W przypadku takiego wyboru wiąże się to z niesamowitym wyglądem tego rodzaju światła, ale też z dosyć dużym poborem energii. Musimy pamiętać, że strumień świetlny taśmy jest znacznie krótszy od klasycznej żarówki LED, dlatego będziemy musieli użyć jej większej ilości, aby utrzymać pożądaną jasność pomieszczenia.

Listwa LED

Listwa led – rodzaje

Listwa aluminiowa do taśmy LED ze względu na duże zainteresowanie zarówno klientów indywidualnych, projektantów, jak i firm zajmujących się tworzeniem lamp ledowych dostępna jest w wielu rodzajach i typach.

Dzisiaj w ofercie naszego sklepu internetowego, jak i konkurencji możemy znaleźć:

  • Listwy LED do mebli

Profile LED meblowe, przystosowane do jednej taśmy ledowej. Dostępne w różnych kształtach po płaskie, okrągłe, czy wpuszczane. Bardzo ciekawe rozwiązanie jako listwy ledowe podszafkowe, ale zamontujemy je również w wielu innych miejscach, w których pokusimy się o montaż taśmy LED. Są to podstawowe elementy, od których powinniśmy zacząć instalację paska ledowego. Aluminium lub inny metal to powierzchnia należy montować ledy paskowe. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniej mocy świetlnej naszej taśmy, a także poprzez odpowiednie odprowadzanie ciepła znacznie wydłuży jej żywotność.

Listwy LED do mebli

  • Listwy służące do podświetlenia blatu lub biurka

Listwa podświetlająca wykonana z profili aluminiowych do taśmy LED to interesujący pomysł na elegancką lampę ledową, służącą do oświetlenia biurka, blatu kuchennego, czy akwarium. Dostępne profile aluminiowe meblowe, jak i profile LED architektoniczne pozwolą nam na stworzenie wyjątkowej oprawy świetlnej, w której tylko my będziemy decydować o jej mocy, czy barwie światła. Będziemy mogli ją zamontować zarówno natynkowo, jak i zwiesić, czy użyć do jej instalacji profili montażowych.

Listwa świetlna

  • Listwa LED jako lampa ledowa

Listwa aluminiowa LED w połączeniu z odpowiedniej mocy taśmą ledową może posłużyć nam także jako elegancki zamiennik lamp świetlówkowych, czy liniowych. Profile architektoniczne, w których zamontujemy nawet 6 taśm LED, będą dysponować odpowiednią mocą świetlną, aby równomiernie rozświetlić wybrane przez nas powierzchnie. Może być to zarówno Listwa LED 12V, jak i 230V, a wszystko zależy od wybranego profilu aluminiowego i zasilacza. Profile architektoniczne wraz z odpowiednią listwą montażową będą służyć jako listwy kryjące kable, ale także pozwolą nam na ukrycie zasilacza wewnątrz lampy, dzięki czemu nie będzie zajmować on zbędnego miejsca montażowe, a taką oprawę podłączymy bezpośrednio do prądu o napięciu 230V.

Listwa aluminiowa LED

 

  • Listwy przypodłogowe LED

Tradycyjne listwy przypodłogowe dzisiaj nie są już tak popularne, jak było to, chociażby 10 lat temu. Dzisiaj użytkownicy, jak i projektanci wybierają bardziej nowoczesne rozwiązanie, które nie tylko pełnić funkcję wykończeniową, ale także pozwolą doświetlić nam korytarz w trakcie nocnych przechadzek. Profile przypodłogowe LED, w których zamontujemy pasek ledowy zostały tak wyprofilowany, aby nie oślepiać użytkowników i żeby odbite od nich światło równomiernie oświetlało powierzchnie.

Listwy przypodłogowe LED

  • Listwa LED kątowa

Połączenie ściany i sufitu pomieszczenia lub wewnątrz szafki to doskonałe miejsce do montażu listwy do taśm LED. Do tego rodzaju instalacji najlepiej sprawdzi się profil LED kątowy, który występuje zarówno w wersji 45/45 stopni, jak i 60×30 stopni. Te dwie opcje pozwolą nam zarówno na równomierne podświetlenie wybranego obszaru, jak i  puszczenia światła po ścianie lub suficie.

Listwa LED kątowa

Listwy LED – montaż

Taśma Ledowa i jej montaż nie jest zbyt trudny, ale wiele ich nowych nabywców wciąż decyduje się na ich instalację bezpośrednio na suficie, ścianie, czy karton-gipsie. Montaż taśmy LED na suficie, czy innej powierzchni powinien zawsze odbywać się poprzez dedykowany profil instalacyjny.

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni profil, taśmę i jesteśmy przygotowani do instalacji naszego oświetlenia LED, powinniśmy pamiętać, żeby pracować zawsze przy odłączonym zasilaniu. Montaż najlepiej zacząć od naklejenia taśmy ledowej na profil aluminiowy. Każdy pasek ledowy jest wyposażony w dwustronną taśmę klejącą, dlatego ta czynność nie powinna być zbyt trudna. Przed montażem możemy oczywiście oczyścić klejone powierzchnie tak, aby instalacja była trwała i taśma nie odlepiła nam się po pewnym okresie używania.

Listwa LED montaż

Następnie jesteśmy w stanie już wyprowadzić przewód zasilający z naszej listwy LED. Możemy to zrobić poprzez zaślepkę z otworem lub wyprowadzić go z tyłu lampy przez wcześniej wywiercony otwór w profilu.

Taśma Ledowa montaż

Teraz możemy przejść do zawieszenia lampy. Oczywiście w zależności od wybranego profilu będziemy mogli go zamontować na różne sposoby. Do tego typu instalacji doskonale sprawdzają się akcesoria LED takie jak:

  • uchwyty – montowane za pomocą wkrętów, ograniczają naszą ingerencję w wygląd profilu. Po zamocowaniu ich możemy spokojnie wcisnąć w nie profil.

Akcesoria LED

  • profil montażowy – w zależności od wybranej listwy montażowej, będziemy mogli wsunąć w nią nasz profil lub go po prostu wcisnąć. Profile montażowe są bardzo interesującą nowością, która pozwoli nam na trwały montaż naszej lampy, ale także zwiększy nasze możlwości, jeżeli chodzi o ukrycie przewodów, czy zasilacza.

Maskownica LED

  • linki do zwieszania – listwa oświetleniowa LED może posłużyć nam także jako lampa wisząca. Możemy do niej dobrać specjalne, stalowe linki, które pozwolą nam na zawieszenie profilu na wybranej przez nas wysokości.

Listwa podświetlająca

 

 

  • Sprężynki montażowe – przystosowane do wpuszczania listw LED  między innymi w sufitach podwieszanych.

Listwy do taśm LED

 

Jak łączyć listwy

Listwa aluminiowa LED dostępna jest zazwyczaj w długościach 100 cm, 202 cm lub 290 cm. Może być to dosyć spore ograniczenie w momencie, kiedy będziemy potrzebować dłuższego odcinka, w celu ujednolicenia instalacji. Wtedy będziemy musieli pokusić się o łączenie profili LED. W przypadku meblówek opiera się to na jak najbliższym montażu obu sąsiednich listw. Tutaj możemy użyć dłuższego klosza, który pozwoli nam zakryć miejsce łączenia. W przypadku profili architektonicznych ze względu na ich wielkość powinniśmy je łączyć za pomocą dedykowanych łączników montażowych. Pozwolą one nam na proste lub kątowe połączenie obu listw.

Jak łączyć listwy LED

 

Zobacz również nasze inne artykuły o profilach aluminiowych LED

Listwa LED – jak zrobić

Listwa świetlna, na której montaż się zdecydujemy, powinna zawierać w swoim zestawie źródło światła (najczęściej taśma LED lub paski ledowe kolorowe), akcesoria montażowe (uchwyty, profile montażowe), zasilacz do ledów (połączenie taśmy LED 230V i profili aluminiowych nie jest zbyt dobrym pomysłem) i zaślepki końcowe w celu eleganckiego wykończenia gotowej listwy LED. Kiedy wszystko już posiadamy i mamy wolną trochę dłuższą chwilę, to możemy zdecydować się na złożenie naszej lampy. Zaczynamy, tak jak wspomnieliśmy wcześniej od przyklejenia taśmy i wyciągnięcia przewodów zasilających. Następnie na końcach profili zakładamy zaślepki końcowe. Kolejny krok to instalacja profilu montażowego lub uchwytów na wybranej przez nas powierzchni. Teraz pozostaje nam tylko samo włożenie profilu, który następnie podłączymy do przewodów zasilających.

Oświetlenie LED Listwa

Montaż taśmy led – czy zawsze jest potrzebna listwa?

Listwy do taśm LED to produkty niezbędne podczas instalacji ledów paskowych. Taśmy Ledowe ze względu na swoją konstrukcję dosyć szybko osiągają wysoką temperaturę pracy, ale także dosyć łatwo możemy je zerwać lub po prostu uszkodzić. Listwa aluminiowa do taśmy LED pozwoli na odpowiednie odprowadzanie ciepła z samej taśmy, ale także ochroni ją przed kurzem, pyłem czy innymi czynnikami, które mogą zagrozić diodom LED. Listwa maskująca LED to także produkt, który powinniśmy wybrać także ze względów estetycznych. Linia świetlna w profilu będzie znacznie lepiej wyglądać, od samego paska ledowego na ścianie.

Taśmy LED na suficie

Sprawdź jaką taśmę LED wybrać

Montaż listwy ledowej nie jest zbyt trudny i kłopotliwy, a jej użycie pozwoli nam znacząco poprawić jakość naszego oświetlenia, ale także zwiększymy jego żywotność. Oczywiście może zdarzyć się taka sytuacja, że ze względów montażowych nie będziemy w stanie użyć profilu aluminiowego. Wtedy zalecamy użycie przynajmniej zwykłego płaskownika lub kątownika, a w ostateczności wybranie do tego typu instalacji profesjonalnej taśmy LED o grubszym PCB i lepszym odprowadzaniu ciepła.

Lumines

listwa led jak podlaczyc

Listwa LED jak podłączyć

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 11 stycznia 2019