Spis treści

Lokal inwestycyjny – jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej?

Coraz więcej osób decyduje się – z różnych względów – na zakup mieszkania lub lokalu w celach inwestycyjnych. Aby móc jednak zarabiać na zakupionej nieruchomości, konieczne jest jej odpowiednie wyposażenie. Jednym z podstawowych elementów jest oświetlenie. Jakie w lokalu inwestycyjnym sprawdzi się najlepiej?

Oświetlenie lokalu inwestycyjnego - lokal inwestycyjny

Oświetlenie lokalu inwestycyjnego – lokal inwestycyjny

Oświetlenie w lokalu inwestycyjnym: na co warto postawić?

Niezależnie czy chodzi o condohotel Warszawa, nowe domy Białołęka czy lokal usługowy na Pradze, wszystkie mieszkania i lokale inwestycyjne powinny być kompleksowo wykończone i urządzone. Warto zadbać m.in. o dodatki i dekoracje, ale także o odpowiednie oświetlenie.

Po pierwsze – wiele zależy od tego, czy będzie to mieszkanie lub lokal przeznaczone na wynajem krótkoterminowy, czy też może ma to być lokal usługowy. W pierwszym przypadku warto zainwestować w takie samo oświetlenie jak do nieruchomości na cele mieszkalne. Na przykład w kuchni – oprócz oświetlenia sufitowego – dobrze zamontować również dodatkowe oświetlenie w postaci halogenów umieszczonych pod szafkami, a jednocześnie nad blatem roboczym. Z kolei w łazience warto postawić na dobre oświetlenie lustra; ciekawym rozwiązaniem mogą być też płytki z wbudowanymi lampami diodowymi. Natomiast w korytarzu można zamontować zwykłą lampę wiszącą – pasującą do wystroju wnętrza.

Jeśli chodzi z kolei o oświetlenie salonu, to najważniejsze jest oświetlenie sufitowe. W przypadku mniejszych pomieszczeń doskonale sprawdzą się plafony, w przypadku większych i przestronnych – żyrandole. Z kolei jeśli nieruchomość ma więcej pokoi, to oświetlenie warto dopasować do przeznaczenia pomieszczenia. Na przykład w sypialni najlepiej postawić na ciepłe i łagodne światło, czyli takie, które będzie sprzyjać odpoczynkowi. Dobrym rozwiązaniem są też kinkiety. W sypialni nie może również zabraknąć lampek nocnych ustawionych na stolikach po obu stronach dużego łóżka.

Sprawdź nasze wszystkie artykuły o oświetleniu domowych wnętrz

Oświetlenie w lokalach usługowych: o czym warto pamiętać?

Jeśli jednak lokal inwestycyjny ma być jednocześnie lokalem usługowym na wynajem, to wiele zależy – po raz kolejny – od dokładnego przeznaczenia lokalu. W przypadku lokali gastronomicznych, zwłaszcza takich jak kawiarnie, znacznie lepiej sprawdzi się ciepłe, nieco przytłumione światło. Z kolei w przypadku sklepów czy biur lepszym rozwiązaniem będzie montaż jasnego, nieco bardziej intensywnego oświetlenia.

Należy też pamiętać, że lampy wiszące nie sprawdzą się we wszystkich lokalach usługowych – odradza się ich montaż m.in. w biurach.

Oświetlenie do lokalu inwestycyjnego a parametry żarówek

Wybór oświetlenia łączy się nierozerwalnie z wyborem odpowiednich żarówek. Dobrze zwrócić uwagę nie tylko na to, czy żarówka jest energooszczędna, ale także – jaką ma temperaturę barwową oraz wskaźnik oddawania kolorów.

Przy wyborze oświetlenia do lokalu inwestycyjnego należy również pamiętać o wielkości nieruchomości; na przykład w mniejszych lokalach na ogół zbędny jest montaż dużej liczby lamp, w większych natomiast warto zadbać o dodatkowe źródła światła w postaci lampek, diod czy specjalnych listew oświetleniowych.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 maja 2021