Spis treści

Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?

Jak już dobrze, wiemy moc świecenia produktów, wykonanych w technologii LED mierzymy, sprawdzając lumeny danego produktu, a nie jego pobór mocy. Jest to naturalny przelicznik mocy LED, który w prosty sposób pozwala nam na określenie, jaka jest moc danej lampy, czy żarówki LED. W naszym artykule postaramy się wszystkim Państwu objaśnić, jak wygląda przelicznik lumenów na waty oraz przedstawimy jasność żarówek w lumenach, którą zamieścimy w bardzo przydatnej i przystępnej tabeli. Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?

LUMENY NA WATY - JAK PRZELICZYĆ STRUMIEŃ ŚWIETLNY?

LUMENY NA WATY – JAK PRZELICZYĆ STRUMIEŃ ŚWIETLNY?

Szukasz odpowiedniego oświetlenia? Sprawdź nasze żarówki LED.

Najczęściej wybierane kategorie żarówek przez naszych klientów:

Lumen – co to jest?

Lumen to jednostka strumienia świetlnego określająca moc świetlną danej żarówki, czy innej lampy ledowej. Moc świetlna i ilość lumenów idą ze sobą w parze i bardzo często produkt o wyższym poborze energii wcale nie musi świecić mocniej niż ten o niższym poborze prądu. Inaczej było to w tradycyjnych źródłach światła. Ilość wat określa moc żarówki oraz to jaką mocą świetlną będzie ona dysponować. Informacje ile lumenów ma żarówka LED znajdą Państwo na jej opakowaniu wraz z innymi ważnymi oznaczeniami. Więcej na temat tego, co znajduje się na opakowaniach żarówek ledowych dowiedzą się Państwo z artykułu pod tytułem „Oznaczenia żarówek LED”. Tam znajduje się dokładne wyjaśnienie wszystkich oznaczeń, jakie znajdą klienci na opakowaniach naszych żarówek.

Jednostka strumienia świetlnego

Jednostka strumienia świetlnego

Przelicznik żarówek LED na zwykłe – lumeny na waty

Ilość lumenów w żarówce uzależniona jest przede wszystkim od użytych w niej diodach LED. Z reguły im mocniejsze diody tym nasza lampa będzie emitować silniejszy strumień świetlny. Bardzo duże znaczenie tutaj odgrywa również kąt świecenia. Lampy o wąskim kącie świecenia są przystosowane do punktowego oświetlenia, a ich moc świetlna jest skierowana do jednego punktu. Inaczej jest z żarówkami o szerokim kącie świecenia 180/360 stopni. Tutaj pod uwagę musimy wziąć to, że dane źródło światła musi oświetlić szeroki obszar, dlatego równomiernie potrzebuje nieco wyższej mocy świetlnej.

 

Tabela lumenów

Tabela lumenów

Powyżej znajduje się tabela lumenów, na której znajdą Państwo sugerowaną moc oświetlenia dla danego typu wnętrza. Dla przykładu dla segregowania, czy kopiowania będziemy potrzebować światło o natężeniu 300 luksów (luks = ilość lumenów*metr kwadratowy)

Zobacz więcej artykułów z kategorii Techniczny parametr

Kalkulator lumenów – lumeny na waty

Przelicznik lumenów na waty bardzo często jest źle interpretowany przez wiele sklepów internetowych, czy naszych klientów. W internecie znajdą Państwo informację, że 1000 lumenów odpowiada żarówce o mocy 100W natomiast 500 lumenów żarówce o mocy 50W. Jest to zdecydowanie zawyżony pomiar. Dlatego w naszym artykule na sklepie Żarówka-LED odpowiemy dokładnie na pytanie ile lumenów ma żarówka tradycyjna o mocy 50W oraz jaki strumień świetlny żarówki 100W. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą tabelą.

Ile lumenów ma żarówka

Ile lumenów ma żarówka

Jak od razu zauważymy odpowiednikiem tradycyjnych 100W jest żarówka LED o mocy świetlnej 1521 lumenów. W przypadku żarówki o mocy 50W (po dokładniejszych obliczeniach) jej ledowy odpowiednik powinien posiadać moc świetlną około 625 lumenów.

W przypadku żarówek do mocy 25W możemy zauważyć, że 1W to około 10 lumenów. Jednak wraz ze zwiększającą się mocą żarówki tradycyjnej, zwiększa się również ilość lumenów, jaką emituje ona z 1W mocy. W przypadku żarówki o mocy 60W jest to około 13,43 lm/1W natomiast w przypadku 100W jest to aż 15,21 lm/1W.

Przy wymianie tradycyjnego oświetlenia LED na żarówki Ledowe nasza tabela może stać się niezastąpioną wskazówką i odpowiedzią na pytanie „Jak obliczyć moc żarówki LED?”. Jest to swojego rodzaju kalkulator lumenów, który sprawdzi się w większości mieszkań i firm, w których chcemy wymienić nasze oświetlenie na te energooszczędne ledowe.

Kalkulator lumenów

Kalkulator lumenów

ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM Zobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LM 5 LAT GWARANCJI VT-249ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LMZobacz produkt
Żarówki LED

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LED
Zobacz produkty

Przelicznik lumenów na waty – lumeny na waty jak obliczyć?

Przelicznik lumenów na waty – zakładając, że mamy do czynienia z wartością lumenów 300 – 500, możemy stwierdzić, że moc żarówki LED będzie wynosiła od 4 do 5W. Natomiast takie same parametry w przypadku tradycyjnej żarówki spotkamy w żarówce 40W. Poniżej przedstawimy przelicznik lumenów na waty, tymczasem przeczytajmy czym lumeny są. Otóż lumeny to jednostki strumienia świetlnego, określające moc świetlną danej żarówki. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych żarówek, gdzie Ilość wat określała moc żarówki oraz to jaką mocą świetlną ona dysponuje, w przypadku ledów takiej zależności już nie musi być. Oczywiście im większa moc żarówki LED tym prawdopodobieństwo większego strumienia świetlnego jest większe. Jednak może być i tak, że żarówka o niższej mocy może emitować światło o mocy świetlnej wyższej niż żarówka o mocy większej. Dlatego musimy zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu kupowanej żarówki. Znajdziemy tam również i informacje o emitowanym strumieniu świetlnym wyrażone w lumenach właśnie. Ilość lumenów zależy w głównej mierze od użytych w danej żarówce diod, ale także i od np. kąta świecenia.

Przejdźmy więc do przelicznika mocy LED na lumeny. Z naszych wyliczeń wynika, że żarówka LED mająca 200lm ma moc 3W. Poniższa tabela zawiera takie informacje i pomoże Państwu określić jaką żarówkę LED będą Państwo potrzebować miejscu dotychczas stosowanej tradycyjnej. Oto nasz przelicznik lumenów na waty w rozszerzonej edycji:

moc led

moc led

Łatwo zauważyć, że wraz ze wzrostem mocy żarówki LED zwiększa się ilość lumenów, Jednak wzrost ten nie jest proporcjonalny, lecz ilość lumenów emitowanych z 1W zwiększa się wraz ze wzrostem mocy żarówki.

Lumeny na waty – kalkulator

Podstawowym sposobem przeliczania lumen na wat jest podzielenie liczby lumenów przez waty. Dla przykładu żarówka o mocy 60W posiada moc świetlną 806 lumenów. Czyli 806lm : 60W=13,43lm/1W w przypadku żarówki o mocy 60w jej moc świetlna z 1w wynosi 13,43 lumenów.

Lumeny na Waty – kalkulator

Lumeny na Waty – kalkulator

Teoretycznie można znaleźć tabele przedstawiające zależność mocy od rodzaju pomieszczenia, jednak w praktyce pozostałe, wymienione czynniki, sprawiają, że nie do końca możemy być zadowoleni z efektu stosowania się do nich. Dlatego też, przed wyborem właściwej żarówki zachęcamy do przeanalizowania Państwa potrzeb razem z naszymi wykwalifikowanymi pracownikami. Doświadczenie, wiedza i znajomość Państwa potrzeb i oczekiwań umożliwi wybór optymalnego rozwiązania i zakup żarówek odpowiedniego rodzaju i o mocy właściwej dla Państwa sytuacji. Wówczas w naszym sklepie zakupią Państwo te odpowiednie dla Państwa. W naszej ofercie znajdują się żarówki o najczęściej stosowanych typach trzonków, różnych mocach czy barwach emitowanego światła. Podobnie służymy pomocą i ofertą w sytuacji, gdy poszukują Państwo nie tylko żarówek, a także świetlówek ledowych, naświetlaczy LED, czy lamp przemysłowych. Zawsze znajdziemy wspólnie idealny produkt do każdej indywidualnej sytuacji.

Żarówka G9Żarówka G9Zobacz produkty
Żarówki LED RGBŻarówki LED RGBZobacz produkty
Żarówka FilamentŻarówka FilamentZobacz produkty

Ile to jest 2000 lumenów? – lumeny na waty

Ile to jest 2000 lumenów? Załóżmy, iż chcemy oświetlić pomieszczenie o wymiarach  2 m x 2 m i wysokości 2,8  m, jedną lampę o mocy około 2000 lumenów i z kątem świecenia 120 stopni, posiadającą moc 24W, montujemy ją centralnie po środku. Uzyskamy uśredniony wynik około 185 lumenów na powierzchni roboczej mierzonej 0,80m od podłogi.

Ile to jest 2000 lumenów?

Ile to jest 2000 lumenów?

Ile lumenów ma żarówka 100 wat?

Ile lumenów ma żarówka 100 Wat? Jeśli chodzi o żarówkę tradycyjną o takiej mocy, będzie ona miała 1100 – 1500 lumenów. W przeliczeniu, żarówka LED o mocy 11-15W jest równa tradycyjnej żarówce 100W.

Ile lumenów ma żarówka 100 wat?

Ile lumenów ma żarówka 100 wat?

Ile to 60 wat?

Jeśli zastanawiamy się ile to 60 wat w tradycyjnej starej żarówce, warto wiedzieć, że w przeliczeniu na obecnie często używane żarówki Led-owe będzie to około 8W. Posiadając taką żarówkę możemy oświetlić pomieszczenie mocą do 800 lumenów. Jeżeli jednak pytasz ile to 60wat w ledzie ro jest nieporównywalnie więcej niż w tradycyjne technologii. Wszystko zależy z czego na co przeliczamy. Dużą rolę pełni tu efentywność świetlna. Która decyduje o mocy swietlnej źródła światła. Ta sama lampa może miec sprawnośc np. 80lm/W a inna może mieć sprawność nawet 200lm/W. Dlatego jednoznacznie nie mozna przeliczć idać jednoznaczną odpowiedź.

Ile to 60 wat?

Ile to 60 wat?

Jak się liczy lumeny?

Przeliczanie watów na lumeny sprawia nie mały problem. Dlatego też jeśli chcemy wiedzieć jak się liczy lumeny, warto skorzystać z przelicznika watów na lumeny przygotowanego przez UE. Przykładowo żarówka o mocy 40W będzie posiadała 470 lumenów. W przypadku mocy światła żarówki o liczbie watów równej 100W, mamy 1521 lumenów.

Jak się liczy lumeny?

Jak się liczy lumeny?

Lumen jest jednostką wyrażającą generowany strumień świetlny. Często można spotkać się z sytuacją przeliczania watów na lumeny przyjmując, że 1W jest równoważny z 10 lm. Jest to jednak bardzo uproszczone i niedokładne działanie, którego powinniśmy unikać. W przypadku ściśle określonych norm co do oświetlenia lub jeśli chcemy oświetlić duże pomieszczenie, najlepiej kierować się samymi lumenami.

zarowka-led-gu10-5w-premium-barwa-neutralna-samsungŻARÓWKA LED GU10 5W PREMIUM BARWA NEUTRALNA SAMSUNGZobacz produkt
zarowka-led-line-gu10-smd-220-260v-5w-450lm-120-biala-dzienna-4000kŻARÓWKA LED LINE GU10 SMD 220-260V 5W 450LMZobacz produkt
zarowka-led-v-tac-samsung-chip-45w-gu10-110st-vt-205-4000k-400lm-5-lat-gwarancji (1)ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 4,5WZobacz produkt

Czy 800 lumenów to dużo?

Zapewnienie odpowiedniej ilości światła jest niezwykle ważną kwestią. Jak powinniśmy to zrobić? Ilość lumenów jest aspektem, na który trzeba zwracać szczególną uwagę. Jeśli zastanawiamy się czy 800 lumenów to dużo, musimy wiedzieć, że odpowiedź zależy od tego co lampa ma oświetlać. Ogólnie 800 lumenów jest wartością jaką uzyskamy za pomocą tradycyjnej żarówki o mocy 60W.

Czy 800 lumenów to dużo?

Czy 800 lumenów to dużo?

Ile lumenów ma lampa? Jak obliczyć lumeny na waty?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile lumenów ma lampa. Wszystko zależy od rodzaju żarówki jaki do niej kupimy. Przykładowo, do prawidłowego oświetlenia biurka potrzebujemy około 400 lumenów. W takim przypadku jeśli chcemy zastosować żarówkę LED należy kupić taką o mocy ok. 4-5W. Moc tradycyjnych żarówek musiałaby wynosić 35-40W.

Ile lumenów ma lampa? - lumeny na waty

Ile lumenów ma lampa? – lumeny na waty

Ile wat do lampy?

Ile Wat do lampy potrzebujemy, jeśli zależy nam na dobrym oświetleniu np. stanowiska pracy? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie należy uzgodnić przeznaczenie lampy. Od tego zależy ilość światła jaka jest optymalna w danym miejscu. Inne oświetlenie wybierzemy do salonu, inne do pracy a jeszcze inne do lampki nocnej. W sypialni najczęściej wystarcza nam 150 lx, dlatego też tradycyjna żarówka 15W spełnia takie wymagania.

Ile wat do lampy?

Ile wat do lampy?

Za co odpowiadają lumeny?

Lumen jest jednąstką miary  strumienia świetlnego i zapisywany jest skrótowo jako (lm. lub  Lumen). Często zastanawiamy się za co odpowiadają lumeny? Lumeny wskazują nam ilość światła jaki jest emitowany przez daną lampę. Są bardzo dobrym wyznacznikiem porównań emitowanego światła, wskaże nam, która żarówka będzie bardziej odpowiednia do danego pomieszczenia. Przykładowo w pracy na stanowisku komputerowym, pracodawca ma obowiązek zapewnić oświetlenie o natężeniu 500 luksów. Patrząc na lumeny bez problemu dobierzemy właściwą żarówkę.

Za co odpowiadają lumeny? - lumeny na waty

Za co odpowiadają lumeny? – lumeny na waty

Ile powinno być luxów?

To ile powinno być luxów zależne jest od jednego głównego aspektu. Jakiego? Ilość luxów zależy od pomieszczenia i jego przeznaczenia. Dla przykładu chcąc oświetlić kuchnię powinniśmy mieć około 200 – 400 lx. Dodatkowo pamiętać musimy o oświetleniu dodatkowym stołu itp. itd. Innym przykładem są pomieszczenia pracownicze. Od specyfiki i trudności wykonywanego zawodu, zmienia się ilość luxów. Im bardziej musimy wytężać wzrok, tym więcej jest ich potrzebne do prawidłowego widzenia bez męczenia wzroku.

Ile powinno być luxów?

Ile powinno być luxów?

Jak obliczyć Kandele?

Kandela (cd) określa jaka ilość światła jest wysyłana w danym kierunku. Nazwa wywodzi się od świecy, ponieważ świeca ma zbliżoną światłość do 1 kandeli. Jak obliczyć kandele? Kandele możemy obliczyć za pomocą odległości jaka jest od źródła światła oraz luksów: cd = lx × m2. Kandela jest miarą światła. Służy jako podstawowa jednostka układu SI. Oznaczamy go literą cd. Kandela w kierunku, w którym występuje, przy natężeniu światła, w jakim występuje (emisja ze źródła monochromatycznego, częstotliwość 5 1014 Hz). Ma jedną energię, która jest równa 683 W/s.

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LEDZobacz produkty

Użyteczny strumień świetlny Φuse w kącie

Użyteczny strumień świetlny (Φuse) oznacza część strumienia świetlnego źródła światła uwzględnianą przy obliczeniach jego efektywności energetycznej:
w przypadku bezkierunkowych źródeł światła stanowi on całkowity strumień świetlny emitowany wewnątrz

  • kąta przestrzennego wynoszącego 4π sr (co odpowiada kuli 360°);
  • w przypadku kierunkowych źródeł światła o kącie promieniowania ≥ 90° stanowi on strumień świetlny emitowany wewnątrz kąta przestrzennego wynoszącego π sr (co odpowiada stożkowi o kącie 120°);
  • w przypadku kierunkowych źródeł światła o kącie promieniowania < 90° stanowi on strumień świetlny emitowany wewnątrz kąta przestrzennego wynoszącego 0,586 π sr (co odpowiada stożkowi o kącie 9

Od niedawna na producentach i importerach ciąży obowiązek podawania informacji dotyczący użytecznego strumienia świetlnego podawanego w jakim kącie został zmierzony. Podawać można wyłącznie wartości strumienia Φuse w odniesieniu do kątów 90,120 lub 360 stopni
Dla przykładu użytecznego strumienia świetlnego:

  • 150 lm w wąskim stożku (90 stopni) źródło światła kiernunkowe
  • 150 lm w szerokim stożku (120 stopni) źródło światła kiernunkowe
  • 150 lm w kuli (360 stopni) bez kierunkowe źródło światła Φuse =Φ

Wymogi dotyczące informacji
Od dnia 1 września 2021 r. mają zastosowanie następujące wymogi dotyczące informacji:

a) Informacje, które należy umieścić na samym źródle światła orzez producentów
W przypadku wszystkich źródeł światła, z wyjątkiem CTLS, LFL, CFLni, innych FL i HID, na ich powierzchni należy
wskazać czytelną czcionką wartość i jednostkę fizyczną użytecznego strumienia świetlnego (lm) i skorelowanej temperatury barwowej (K), jeżeli po zamieszczeniu informacji dotyczących bezpieczeństwa pozostanie na to wystarczająca ilość miejsca i nie zakłóci to nadmiernie emisji światła.
W przypadku kierunkowych źródeł światła wskazuje się również kąt promieniowania (°).
W przypadku gdy miejsca wystarcza tylko na dwie wartości, wskazuje się użyteczny strumień świetlny i skorelowaną
temperaturę barwową. W przypadku gdy miejsca wystarcza tylko na jedną wartość, wskazuje się użyteczny strumień
świetlny.
b) Informacje, które należy umieścić w sposób widoczny na opakowaniu
1) Źródło światła wprowadzane do obrotu nie jako element produktu wyposażonego
Jeżeli źródło światła jest wprowadzane do obrotu nie jako element produktu wyposażonego w opakowaniu
zawierającym informacje, które należy umieścić w sposób widoczny w punkcie sprzedaży przed jego zakupem,
wówczas na opakowaniu umieszcza się w sposób jasny i wyraźny następujące informacje:
a) użyteczny strumień świetlny (Φuse) zapisany czcionką co najmniej dwa razy większą od wyświetlanej mocy
w trybie włączenia (Pon) wyraźnie wskazujący, czy odnosi się do strumienia w kuli (360°), w szerokim stożku
(120°) czy w wąskim stożku (90°);
b) skorelowana temperatura barwowa, zaokrąglona do najbliższych 100 K, wyrażona również graficznie lub
słownie, lub zakres skorelowanych temperatur barwowych, jakie można ustawić;

W przypadku źródeł światła określono najlepszą technologię dostępną na rynku pod względem skuteczności w oparciu
o użyteczny strumień świetlny:
— bezkierunkowe źródła światła na napięcie sieciowe: 120–140 lm/W
— kierunkowe źródła światła na napięcie sieciowe: 90–100 lm/W
— kierunkowe źródła światła niezasilane napięciem sieciowym: 85–95 lm/W
— liniowe źródła światła (rurki): 140–160 lm/W.
W przypadku oddzielnego osprzętu sterującego najlepsza technologia dostępna na rynku charakteryzuje się efektywnością energetyczną wynoszącą 95 %.
Właściwości wymagane dla niektórych zastosowań, np. wysoki poziom oddawania barw, mogą uniemożliwiać produktom o takich właściwościach osiągnięcie tych poziomów referencyjnych.
Najlepsza technologia dostępna na rynku w odniesieniu do źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego nie
zawiera rtęci.

Jak obliczyć Kandele?

Jak obliczyć Kandele?

Ile to 200 luksów?

Ile to 200 luksów? 200 luksów Jest to ilość odpowiadająca żarówce starego typu o mocy 20-25W. 200 luksów jest odpowiednim oświetleniem, którego możemy użyć do oświetlenia korytarzy, przejść, schowków. Jak sprawdzić poziom natężenia w luksach. Podobny efekt możemy uzyskać, wstawiając do pomieszczenia 2 × 2 metry i wysokości 2,8m, jedną lamę o mocy około 2000 lumenów z kątem padania światła około 120 stopni. Nasza lampa zużywa około 24W, oczywiście jest to uzależnione od wydajności diody. Lampę zamontowaliśmy centralnie pośrodku pokoju. Na rysunku po niżej widać izolinie i tak centralnie pod lamą wartość opiewa na około 225 do 250 luksów, a w skrajnych przypadkach jest na poziomie ok. 125 w narożnikach. Uśredniony wynik wychodzi w granicy 200 luksów. Oczywiście, jeżeli lamp będzie więcej, to poziom luksów zwiększy się i równomierność też będzie lepsza.

 

Ile to 200 luksów

Ile to 200 luksów

Dla przykładu za pomącą tej samej oprawy, zrobiliśmy projekt, w pomieszczeniu o wymiarach 6×3 metra i wysokość 2,8m założyliśmy, iż średnia oświetlenia ma wyjść około 200 luksów. Jak widać, program zaproponował rozmieszczenie trzech opraw pośrodku równomiernie rozstawionych. Po izoliniach widać, iż najmocniejsze światło jest bezpośrednio nad oprawami i wynosi w granicy 275 lx a najciemniej około 125lx. Lampa jest ta sama o mocy 24w i jej moc świetlna to 2295 lumenów. Centralne ustawienie lamp pozwala na scentralizowanie światła. Zakładając, że jest to biuro i meble będą rozstawione, po ścianach jest to najlepsze rozłożenie opraw.

Projekt pomieszczenia o średnim natężeniu światła 200 luksów

Ile to 200 luksów

Ile to 200 luksów? - lumeny na waty

Ile to 200 luksów? – lumeny na waty

W artykule omówiono kwestie związane z przeliczaniem lumenów na waty oraz efektywnością świetlną żarówek LED. Lumen to jednostka strumienia świetlnego, która określa moc świetlną żarówki LED. Przelicznik lumenów na waty pomaga zrozumieć, jak mocna jest żarówka LED w porównaniu do tradycyjnych żarówek żarowych. Przykładowo, żarówka LED o mocy świetlnej 1521 lumenów odpowiada tradycyjnej żarówce 100W, a żarówka o mocy 625 lumenów jest odpowiednikiem żarówki 50W. Ważnym aspektem jest również kąt świecenia lampy, który wpływa na jej efektywność. Oprawy o wąskim kącie światła służą do oświetlenia punktowego, natomiast te o szerokim kącie światła (180/360 stopni) oświetlają równomiernie większy obszar. W artykule znajduje się również tabela lumenów, która sugeruje moc oświetlenia dla różnych typów wnętrz, oraz praktyczne wskazówki dotyczące przeliczania lumenów na waty. Na przykład, żarówka o mocy 200lm ma moc około 3W. Artykuł podkreśla, że zwiększająca się moc żarówki LED nie zawsze jest proporcjonalna do ilości emitowanych lumenów. Podsumowując, przy wyborze żarówek LED należy zwracać uwagę na ilość lumenów, a nie tylko na pobór mocy. Jest to kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego oświetlenia, zgodnego z potrzebami konkretnego pomieszczenia oraz efektywności energetycznej.

LUMENY NA WATY - JAK PRZELICZYĆ STRUMIEŃ ŚWIETLNY?

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 1 lipca 2022