Maskownice na karnisz z listwami LED – jak wybrać?

Jeszcze nie tak dawno nikt nie myślał o maskowaniu karniszy – mimo tego, że raczej nie należą one do elementów dekoracyjnych, a ich jedyną funkcją jest umożliwienie zawieszenia firanki i zasłon. Obecnie jednak modne są wszelkiego rodzaju maskownice – zwłaszcza z listwami LED. Czym sugerować się przy ich wyborze?

Maskownice na karnisz z listwami LED – jak wybrać?

Nowoczesne zabudowy karnisza: o czym pamiętać przy wyborze maskownicy?

Tradycyjne karnisze już dawno przestały być elementem dekoracyjnym – obecnie większość osób decyduje się na jednolite maskownice, które prezentują się znacznie bardziej estetycznie. Maskownice wybierają na ogół też osoby, które zamontowały aluminiowe szyny sufitowe. To popularne rozwiązanie – zarówno jeśli chodzi o nowe mieszkania w Zamościu, Warszawie czy Katowicach jak i o starsze nieruchomości Lublin, Gdańsk czy Gliwice. Obecnie jednym z ciekawszych rozwiązań na rynku jest maskownica karnisza z podświetleniem LED – dzięki takiemu połączeniu można nie tylko zyskać kolejne źródło światła, ale również – dopełnić wystrój wnętrza. 

Listwy maskujące wykonane są na ogół ze styropianu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaką powłoką zostały pokryte. W maskownicach wysokiej klasy często stosowane jest kruszywo kwarcowe, dzięki czemu kupujący zyskuje pewność, że listwa będzie nie tylko trwała, ale że również – będzie można ją bez problemu przemalowywać, nawet wielokrotnie. Należy jednocześnie pamiętać, że przed przejściem do malowania sztukaterii konieczne jest zamaskowanie wszystkich styków elementów i uzupełnienie brakujących szczelin. Aby otrzymać najlepszy efekt, warto listwy pokryć farbą dwukrotnie. Dobrze sięgnąć przy tym po farbę, w których rozpuszczalnikiem jest woda – w innym wypadku możliwe jest uszkodzenie powierzchni listwy. 

Samo przymocowanie maskownicy karnisza nie jest specjalnie trudne – w większości przypadków wystarczy przykleić ją do sufitu (lub ściany, w zależności od rodzaju listwy) dedykowanym spoiwem. Z tego względu większość osób decyduje się na samodzielny montaż listwy maskującej. 

Sprawdź nasze wszystkie artykuły o oświetleniu domowych wnętrz

Listwa umożliwiająca podświetlenie lampą LED: dodatkowa dekoracja

Maskownica (na rynku dostępne są różne wzory i kształty) sama w sobie może być już elementem dekoracyjnym. Warto jednak rozważyć dodatkowo przymocowanie taśmy LED. Mocuje się ją od wewnętrznej strony listwy. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, którym zależy na kolorowym podświetleniu – taśmy LED przymocowane w ten sposób mogą zastąpić ozdobne lampki wieszane przez wiele osób pod sufitem. 

Światło z diod można skierować na zasłonę (tak, aby ją dodatkowo podświetlić) albo – na ścianę. Dostępne są taśmy ledowe emitujące światło o ciepłej lub chłodnej barwie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie różnych efektów. Co ważne, w wielu wypadkach oświetleniem ledowym można wygodnie sterować za pomocą pilota. 

Maskownice na karnisz z listwami LED są zatem idealnym wyborem dla osób, które poszukują nowoczesnych rozwiązań – i chcą niebanalnych efektów, jeśli chodzi o oświetlenie wnętrza. 

przez

Post Author: Marcin Pietrasik