Spis treści

Modernizacja oświetlenia w jednostce sektora publicznego

Każdy samorząd w Polsce zmaga się z masą problemów, którą musi rozwiązywać każdego dnia. Jedną z podstawowych trudności jest koszt, który gminy i miasta ponoszą za zużycie energii elektrycznej. Znacząco uszczupla on budżet jednostek tego typu, przez co często brakuje im pieniędzy na inne aspekty mogące usprawnić życie mieszkańców. Jednym z prostszych rozwiązań redukujących zużycie energii jest wymiana klasycznego oświetlenia na odpowiedniki w technologii LED. Mimo to nadal nie jest to decyzja łatwa i istnieje wiele elementów, które należy brać pod uwagę, gdy planujemy modernizację oświetlenia. Szczególnie wyzwanie staje się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy mówimy o modernizacji oświetlenia w jednostce sektora publicznego. W poniższym artykule postaram się przedstawić wskazówki, które znacząco ułatwią przeprowadzenie całego procesu zmiany oświetlenia. Modernizacja oświetlenia w jednostce sektora publicznego często wiąże się z dodatkowymi wymogami i procedurami, których nie doświadczamy w sektorze prywatnym. Począwszy od konieczności przestrzegania określonych przepisów prawnych, po wymogi dotyczące przetargów i konsultacji społecznych, każdy etap wymaga starannego planowania i przejrzystości. Jednak z odpowiednim podejściem i dokładnym przygotowaniem, nawet tak złożone przedsięwzięcie jak modernizacja oświetlenia w jednostce sektora publicznego może przebiegać sprawnie i przynosić oczekiwane korzyści. Ważne jest, aby nie traktować tego procesu jako zwykłego zadania, ale jako strategiczną inwestycję w przyszłość, która przyniesie korzyści zarówno w zakresie oszczędności energetycznych, jak i poprawy komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.

Modernizacja oświetlenia w jednostce sektora publicznego

Modernizacja oświetlenia w jednostce sektora publicznego

Najczęściej wybierane kategorie przez sektor publiczny: Panele LED, Lampy uliczne, Oświetlenie awaryjne

PANEL LEDPanele LEDZobacz produkty
Lampy Uliczne LEDLampy Uliczne LEDZobacz produkt
Oświetlenie awaryjneOświetlenie awaryjneZobacz produkty

Jak sfinansować wymianę oświetlenia.

Podstawowym problemem pojawiającym się podczas wymiany oświetlenia w swoim samorządzie jest koszt zakupu opraw i samej wymiany lamp. Oczywiście jeśli posiadamy środki na sfinansowanie zakupu to problem nie istnieje, natomiast niestety nadmiar środków finansowych nie jest czynnikiem występującym w wielu przypadkach. Najczęściej niestety sprawa wygląda wręcz przeciwnie i ciężko jest wydzielić z budżetu pieniądze na modernizację lamp. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Pierwszym wyjściem jest po prostu stopniowa modernizacja opraw zgodnie ze środkami jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na wymianę. Zakup nawet pojedynczych lamp pozwoli na zwiększenie oszczędności energetycznych w następnym roku, co może przełożyć się na wymianę jeszcze większej ilości lamp w kolejnej transzy. Powoduje to efekt kuli śnieżnej, gdzie rozpoczynając od pojedynczych opraw z czasem jesteśmy w stanie zmodernizować praktycznie całość opraw oświetleniowych w mieście czy tez gminie. Decydując się na taki sposób wymiany opraw warto rozpocząć od rozwiązań tańszych, jak na przykład wymiana świetlówek fluorescencyjnych na panele LED w urzędzie gminy/miasta. Koszt paneli LED nie jest wysoki, a wymiana opraw przynieść może wymierne korzyści finansowe.

Drugim rozwiązaniem jest pozyskanie środków na wymianę oświetlenia ze środków zewnętrznych. Najczęściej wiąże się to ze skorzystaniem z jednego z rządowych programów, bądź skorzystanie ze środków unijnych. Dzięki finansowaniu przez zewnętrzne instytucje, środki posiadane przez samorząd pozwalają na wymianę znacznie większej ilości lamp. Dla przykładu rządowy program „Rozświetlamy Polskę” zapewnia dofinansowanie na poziomie 80%. Oznacza to, że korzystając z takich samych środków własnych jesteśmy w stanie wymienić 5 razy tyle opraw co bez dofinansowania. Rozwiązanie to olbrzymie zalety, gdyż umożliwia ono natychmiastowy skok technologiczny i uzyskanie potężnych oszczędności już w pierwszym roku po wymianie. Minusem jest konieczność spełnienia warunków danego programu i przypilnowanie całej papirologii związanej z zakwalifikowaniem się do niego. Na szczęście istnieją firmy świadczące pomoc w uzyskaniu form wsparcia tego typu, a i często dostawcy oświetlenia pomagają w całym procesie.

Jak sfinansować wymianę oświetlenia

Jak sfinansować wymianę oświetlenia

Zobacz nasze inne artykuły które mogą Cię zaciekawić:

Jak wybrać lampę – projekt oświetlenia.

Przyjmijmy więc, że udało się uzyskać środki finansowe na wymianę oświetlenia. Powstaje pytanie – jaką lampę wybrać, by spełnić normy oświetleniowe dla modernizowanego obiektu czy też drogi. Tutaj warto postawić na pomoc sprawdzonej firmy, która przygotuje projekt oświetlenia potwierdzający odpowiedni wybór lamp dla danego tematu.

Projekt oświetleniowy to nic innego jak symulacja tego, jak będą świecić nowe lampy po przeprowadzeniu całej modernizacji. Celem przeprowadzenia takiej symulacji stosuje się stworzone do tego programy komputerowe takie jak np. program DIALux. Aby wykonać projekt, projektant tworzy w programie model obiektu cz też drogi na której przeprowadzana jest modernizacja. Model wykonać można podstawie wizji lokalnej i przeprowadzenia stosownych pomiarów, bądź w oparciu o plany obiektu/drogi. Dobrym materiałem jest też przeprowadzony wcześniej audyt oświetleniowy.

Następnie do stworzonego modelu importuje się tzw. pliki wsadowe lamp w formacie IES/ELUMDAT. Jest to zaawansowany rodzaj pliku, który zawiera m.in. szczegółową bryłę rozsyłu światła, barwę i moc świecenia lampy. Pliki tego typu wykonuje się w specjalnych laboratoriach posiadających ciemnie fotometryczne z goniometrem, który dokonuje samego pomiaru. Sam fakt posiadania pliku fotometrycznego to duży plus przemawiający na korzyść samej lampy. Pozwala on często wykluczyć lampy typu No Name gdzie ciężko zweryfikować nawet poprawność danych technicznych.

Mając już model obiektu i plik lampy którą chcemy użyć pozostaje jedynie przygotować sam projekt. Projekt wykonuje się w oparciu o obowiązujące dla danego miejsca normy oświetleniowe. Inne wymogi będzie mieć biuro urzędu gminy, a inne stadion miejski. Dlatego też, aby być pewnym lamp do modernizacji, warto wybrać firmę posiadająca własnych projektantów. Firma taka raz z ofertą przedstawi projekt potwierdzający to, że wybrana lampa będzie się sprawdzać w danym miejscu.

Jak wybrać lampę – projekt oświetlenia. - Dialux

Jak wybrać lampę – projekt oświetlenia. – Dialux

Parametry oświetleniowe – na co zwrócić uwagę.

Wyżej wspomniałem o tym, że dobrze wykonany projekt oświetlenia jest gwarantem spełnienia norm oświetleniowych. Wymogi oświetleniowe można spełnić jednak za pomocą różnych lamp. Dlatego też, przy finalnym wyborze warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na finalny efekt wykonanej inwestycji.

Najistotniejszym aspektem jeśli chodzi o oszczędności wynikające z wymiany opraw na oświetlenie LED jest ich klasa energetyczna, czy też wydajność lumenów na wat (lm/W). Wskazuje ona na to jak dużo światła oprawa jest w stanie wyemitować przy mocy 1W. Najłatwiej jest to zobrazować na prostym przykładzie. Przyjmijmy, że modernizujemy jedna z ulic w swoim mieście. Pod uwagę bierzemy 2 firmy które przestawiły projekt oświetleniowy. Z projektu wynika, że lampa do oświetlenia ulicy wymaga minimum 12000lm. Jedna z firm oferuję lampę o wydajności 80 lm/W. Aby uzyskać wymaganą wartość lampa musi mieć pobór mocy w wysokości 150W. Druga firma natomiast posiada wysokowydajne lampy 160 lm/W. W tym przypadku już 75W wystarczy aby uzyskać żądaną wartość. Mimo zbliżonego strumienia światła różnica w poborze wynosi aż 75W. Wynika z tego, że pobór mocy będzie dwukrotnie wyższy w przypadku lampy o naszej wydajności pomimo tego, że obie oświetlą ulicę tak samo dobrze.

Inną rzeczą którą warto zweryfikować jeśli chodzi o strumień światła jest spadek skuteczności świecenia lampy. Każde źródło oświetlenia LED z czasem traci na mocy świecenia. Natomiast wartość spadku może być różna zależnie od tego jakie diody i elektronikę zastosowano w oprawie. Spadek wyraża się za pomocą współczynnika LxBy. Dla przykładu L70B50 dla 100 000h wskazuje, że co najmniej 50% diod zastosowanych w lampie będzie świecić nie słabiej niż 70% początkowej wartości w czasie 100 000h godzin użytkowania. Warto zweryfikować, czy oferowana oprawa podaje ten współczynnik i czy został on wzięty pod uwagę w procesie projektowym.

Rzeczą częściowo związaną ze strumieniem światła jest optyka lampy. To ona odpowiada za odpowiednie ukierunkowanie światła. Inny kat świecenia zastosujemy w panelu LED w biurze, gdzie musi on po prostu rozświetlić jak największy obszar, a inny w lampie ulicznej, która świecić powinna szeroko wzdłuż jezdni, ale przy tym dosyć wąsko. Podobnie przy oświetleniu z wysokiego sklepienia lepiej sprawdzi się wąska soczewka , która ukierunkuje światło dając lepsze wyniki natężenia przy tej samej mocy i wydajności. Warto więc potwierdzić optykę kupowanej oprawy i ustalić z oferentami czemu akurat takie rozwiązanie wychodzi najlepiej.

OPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 200W BARWA NEUTRALNAOPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 200W BARWA NEUTRALNAzobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 150W BARWA NEUTRALNAOPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 150W BARWA NEUTRALNAzobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 100W BARWA NEUTRALNAOPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 100W BARWA NEUTRALNAzobacz produkt

Co jeszcze zweryfikować?

Poza samym strumieniem światła jest jeszcze kilka elementów które warto zweryfikować i potwierdzić podczas wyboru oprawy. Choć wydawać by się mogło, że są to sprawy drugorzędne po oborze mocy i jej świeceniu, to często mają niebagatelny wpływ na użytkowanie lamp.

Bardzo ważnym elementem jest chociażby współczynnik mocy biernej lamp. Generalnie im bliżej 1 tym lepiej. Dobrej klasy lampy powinny mieć współczynnik co najmniej >0,9, przy czym dobrą praktyką jest stosowanie lamp ze współczynnikiem >0,95. Im lepszy współczynnik tym mniej mocy biernej generujemy, dzięki czemu nie trzeba inwestować w kompensatory mocy biernej, za która musielibyśmy zapłacić.

panel-led-60w-60x60-4000k-5400lm-ip20-bialy
PANEL LED 60W 60X60 4000K

Panel LED 60W 60×60 4000K 5400lm IP20 BIAŁY to wysokiej jakości panel led sufitowy 60×60, zapewniający nie tylko znakomite oświetlenie, ale także oszczędność energii i trwałość. Ten zaawansowany technologicznie produkt to idealne rozwiązanie do zastosowania zarówno w przestrzeni biurowej, jak i komercyjnej. Dzięki odpowiedniej mocy i barwie, ten panel LED 60×60 4000K zapewnia komfortowe, mocne światło.

Zobacz produkt

Kolejnym aspektem, który należy sprawdzić jest barwa światła. Oświetlenie LED może świecić bielą o różnej temperaturze barwowej – od ciepłej do całkowicie zimnej. Dlatego zawsze należy sprawdzić jaki kolor bieli ma wybrana oprawa. Oświetlając np. przejście dla pieszych powinno wybrać się lampy o wyższej temperaturze barwowej niż reszta lamp ulicznych, co przekłada się na zwiększone na samym przejściu. W biurze natomiast optimum będzie barwa neutralna, która nie będzie działać usypiająco na pracowników, ale też będzie wciąż przyjemne dla oka.

Skoro jesteśmy już przy biurach to warto wspomnieć tez o innym czynniku, czyli UGR. Jest to parametr wskazujący olśnienie przykre, czyli to, czy lampa będzie Nas po prostu oślepiać gdy będziemy na nią patrzeć pod kątem. Jest ot bardzo istotny parametr właśnie w biurach, choć niestety wciąż wiele firm nie bierze go pod uwagę.

Istnieje jeszcze wiele parametrów o które warto zapytać takie jak choćby współczynnik oddawania barw, czy zabezpieczenia antyprzepięciowe, ale zależą one w dużej mierze od indywidualnych wymogów danego tematu. Warto więc omówić temat z firmą, która w ofercie dystrybuuje wielu producentów. Ułatwi to wybór najlepszego modelu dla danego tematu.

modernizacja oświetlenia led

modernizacja oświetlenia led

Dowiedz się więcej na temat projektowania oświetlenia

Dostawca – co sprawdzić.

Wybór lampy to jedno, drugie to wybór rzetelnego dostawcy, który zapewni że cała transakcja przebiegnie bezproblemowo. Co warto zweryfikować aby tak się stało?

Przede wszystkim warto sprawdzić czy dane oprawy które przedstawia oferent są wiarygodne. Jeśli wykonał on projekt oświetlenia to w dużej mierze jest on potwierdzeniem danych lampy. Niestety – czasem zdarza się że dane opraw wciąż mogą być inne niż te przedstawione w pliku IES. Dlatego tez dobrą praktyką jest potwierdzenie ich dodatkowo w bazie EPREL. Jeśli danej lampy nie ma w bazie, lub dane różnią się od danych z projektu to jest to duże czerwone światło negujące wiarygodność dostawcy i należy to z nim przedyskutować.

Bardzo ważne jest również doprecyzowanie długości warunków gwarancji. Sama długość gwarancji to rzecz wiadoma natomiast są jeszcze specyficzne warunki, które należy zawsze zweryfikować. Chodzi między innymi o konkretne zapisy w OWG takie jak maksymalny dzienny czas świecenia opraw, czy też inne wyłączenia mogące mieć wpływ na odmowę przyjęcia reklamacji. Dobrze jest więc zawsze zweryfikować OWG producenta lamp, bądź tez konkretną kartę gwarancyjną dotyczącą danego modelu. Zabezpieczy nas to przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami, których mógłby się dopuścić wobec nas gwarant.

Jeśli warunki gwarancji i dane oprawy mamy doprecyzowane to warto finalnie sprawdzić jeszcze wiarygodność samego dostawcy. Jak długo działa na rynku oświetleniowym, czy nie widnieje na liście dłużników – są to proste do weryfikacji rzeczy, które mogą uchronić Nas przed nieuczciwym sprzedawcom.

Dostawca – co sprawdzić.

Dostawca – co sprawdzić.

Modernizacja oświetlenia ulicznego

Modernizacja oświetlenia ulicznego to kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności przestrzeni miejskich. W miarę postępu technologicznego i rosnącej świadomości ekologicznej, modernizacja systemów oświetleniowych stała się priorytetem dla wielu miast i gmin.

Zalety modernizacji oświetlenia ulicznego:

  • Oszczędność energii: Modernizacja oświetlenia ulicznego za pomocą diod LED pozwala na znaczące zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła.
  • Zwiększone bezpieczeństwo: Lepsza jakość światła przyczynia się do lepszego rozpoznawania obiektów i osób.
  • Redukcja zanieczyszczenia świetlnego: Nowoczesne systemy pozwalają na lepszą kontrole nad kierunkiem i rozproszeniem światła.

Technologie i innowacje:

  • Diodowe źródła światła (LED): Są podstawą w procesie modernizacji oświetlenia ulicznego, oferując dłuższą żywotność i niższe zużycie energii.
  • Systemy zarządzania oświetleniem: Umożliwiają zdalne monitorowanie i kontrolę poziomu oświetlenia.
  • Czujniki ruchu i światła: Dostosowują intensywność światła w zależności od obecności ludzi czy pojazdów.

Wyzwania i przeszkody:

  • Koszty inwestycji: Choć modernizacja oświetlenia ulicznego przynosi oszczędności w dłuższym czasie, początkowy koszt może być wyzwaniem.
  • Konieczność edukacji: Mieszkańcy i urzędnicy muszą być poinformowani o korzyściach płynących z modernizacji oświetlenia ulicznego.
  • Aspekty ekologiczne: Proces wymiany lamp generuje odpady, które trzeba odpowiednio przetworzyć.

Podsumowując modernizacja oświetlenia ulicznego nie dotyczy tylko oszczędności czy estetyki. To przede wszystkim inwestycja w lepszą jakość życia mieszkańców, zwiększenie bezpieczeństwa oraz dbałość o środowisko. Współczesne technologie pozwalają miastom stać się bardziej zrównoważonymi i przyjaznymi dla mieszkańców.

Modernizacja oświetlenia ulicznego

Modernizacja oświetlenia ulicznego

Modernizacja oświetlenia ulicznego przetarg

Modernizacja oświetlenia ulicznego to nie tylko kwestia technologiczna, ale także logistyczna i administracyjna. W wielu miejscach na świecie, zwłaszcza w miastach dążących do stania się bardziej ekologicznymi i zrównoważonymi, „modernizacja oświetlenia ulicznego: przetarg” jest tematem gorąco dyskutowanym. Gdy gmina rozważa wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych, przetarg staje się kluczowym elementem tego procesu, determinującym jego sukces lub porażkę. Wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia, takiego jak LED, może przynieść znaczne korzyści. Z jednej strony mamy do czynienia z oszczędnościami energetycznymi, które przekładają się na mniejsze rachunki za prąd. Z drugiej – zwiększenie bezpieczeństwa publicznego dzięki lepszemu oświetleniu ulic. Warto również wspomnieć o korzyściach ekologicznych, takich jak redukcja emisji CO2 czy zmniejszenie zanieczyszczenia świetlnego. Przyglądając się kwestii „modernizacja oświetlenia ulicznego: przetarg”, trzeba zdać sobie sprawę z wielu aspektów, które wpływają na ostateczny wybór wykonawcy. Oczywiście cena jest jednym z kluczowych kryteriów, ale nie jedynym. Doświadczenie firmy, jakość oferowanych produktów, gwarancje, a także wsparcie po sprzedaży – to wszystko musi być brane pod uwagę podczas procesu przetargowego. Samorządy, które decydują się na przeprowadzenie przetargu w zakresie modernizacji oświetlenia ulicznego, muszą również zastanowić się nad długoterminowym planowaniem. Jakie są cele tego przedsięwzięcia?

Zobacz więcej z kategorii

Lampy Uliczne LEDZobacz produkty

Czy chodzi tylko o zastąpienie starych lamp nowymi, czy może również o wprowadzenie inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem, które pozwolą na zdalne sterowanie, dostosowywanie jasności w zależności od potrzeb czy nawet integrację z innymi systemami miejskimi? Przy planowaniu przetargu warto również uwzględnić opinie mieszkańców. W końcu to oni korzystają z oświetlenia ulicznego na co dzień. Możliwość przeprowadzenia konsultacji społecznych czy ankiet może dostarczyć cennych informacji na temat potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej. Kolejnym aspektem jest finansowanie. Modernizacja oświetlenia ulicznego to inwestycja, która wymaga znaczących nakładów finansowych na początek. Jednak w dłuższej perspektywie przynosi oszczędności. Warto zastanowić się nad różnymi modelami finansowania, takimi jak partnerstwa publiczno-prywatne, dotacje czy kredyty. Podsumowując, „modernizacja oświetlenia ulicznego: przetarg” to skomplikowany proces, który wymaga gruntownego przygotowania, analizy wielu czynników i aktywnego zaangażowania wielu stron. Jednak z odpowiednim podejściem, takie przedsięwzięcie może przynieść ogromne korzyści dla miasta i jego mieszkańców, zarówno w zakresie jakości życia, jak i aspektów ekonomicznych oraz ekologicznych.

Modernizacja oświetlenia ulicznego przetarg

Modernizacja oświetlenia ulicznego przetarg

Wymiana oświetlenia na LED remont czy modernizacja?

Kiedy myślimy o procesie zastępowania starych technologii nowymi, często zastanawiamy się, czy jest to kwestia prostego remontu, czy też bardziej zaawansowanej modernizacji. „Wymiana oświetlenia na LED: remont czy modernizacja?” to pytanie, które pojawia się w wielu dyskusjach na temat unowocześniania infrastruktury miejskiej. Tradycyjne źródła światła, takie jak żarówki halogenowe czy świetlówki kompaktowe, choć sprawdzały się przez wiele lat, stają się powoli przestarzałe w obliczu rosnących wymagań energetycznych i ekologicznych. Wymiana oświetlenia na technologię LED to nie tylko kwestia zastąpienia jednej żarówki drugą. To przemyślana decyzja o przechodzeniu na bardziej zaawansowane, energooszczędne i długowieczne rozwiązania. „Wymiana oświetlenia na LED: remont czy modernizacja?” W rzeczywistości jest to raczej modernizacja niż prosty remont. Remont oznaczałby naprawę lub przywrócenie czegoś do pierwotnego stanu. Z kolei modernizacja oznacza adaptację do nowych standardów i technologii. W przypadku LED, mówimy o znaczącej poprawie efektywności, trwałości i zredukowaniu wpływu na środowisko. Dlatego też, kiedy rozważamy „Wymiana oświetlenia na LED: remont czy modernizacja?”, odpowiedź wydaje się jasna. Jest to krok w kierunku przyszłości, świadoma decyzja o unowocześnieniu i dostosowaniu się do nowoczesnych rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla naszej planety.

Wymiana oświetlenia na LED remont czy modernizacja

Wymiana oświetlenia na LED remont czy modernizacja

OPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WOPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WZobacz produkt
LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WLAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WZobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁAOPRAWA LED NEXFORCE1 60WZobacz produkt

Modernizacja oświetlenia w gminie

Modernizacja oświetlenia w gminie staje się priorytetem dla wielu samorządów dążących do zwiększenia efektywności energetycznej, poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców oraz minimalizacji wpływu na środowisko. Wprowadzając nowoczesne rozwiązania, takie jak diody LED czy inteligentne systemy zarządzania oświetleniem, gminy nie tylko obniżają koszty eksploatacji, ale także przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2 i zanieczyszczenia świetlnego. Każda inwestycja w modernizację oświetlenia to także inwestycja w przyszłość, która korzystnie wpływa na jakość życia mieszkańców, a także przyczynia się do realizacji celów związanych z ochroną klimatu i zrównoważonym rozwojem. Współczesne technologie oferują szereg rozwiązań dostosowanych do potrzeb konkretnych gmin, umożliwiając skrojenie projektów modernizacyjnych na miarę lokalnych wymagań i oczekiwań.

Modernizacja oświetlenia w gminie

Modernizacja oświetlenia w gminie

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Wsparcie w modernizacji opraw

Jak widać jest wiele elementów które warto wziąć pod uwagę przy modernizacji oświetlenia. Wydawać może się to dość trudne dla kogoś, kto nie ma nic wspólnego z oświetleniem. Nic bardziej mylnego. Może być to dziecinnie łatwe – wystarczy zadzwonić i porozmawiać. Choć zdarza się, że taki telefon może być czymś niełatwym, choćby dlatego że wstydzimy się z powodu własnej niewiedzy, to wiadomym jest że nie można znać się na wszystkim. Poszukiwanie pomocy to nic złego i warto z niego skorzystać.

Modernizacja oświetlenia w jednostce sektora publicznego (1)

Modernizacja oświetlenia w jednostce sektora publicznego (1)

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 16 października 2023