Spis treści

Moduł LED do akwarium – czy to dobre rozwiązanie?

Poszukując odpowiedniego oświetlenia do akwarium kierujemy się nie tylko wyglądem czy ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością. W akwarystyce źródło światła ma wielkie znaczenie, szczególnie jeśli chcemy oświetlić akwarium z żywą roślinnością. Czy moduł led do akwarium jest dobrym rozwiązaniem? Moduły LED można stosować wszędzie. Sprawdzą się także jako oświetlenie do akwarium. Dlaczego? Posiadają wysoką szczelność IP68, dzięki czemu są odporne na długotrwałe zanurzenie w wodzie. Poza tym charakteryzują się mocnym i trwałym światłem.

  • Czy moduły LED można łączyć w dowolnej ilości?
  • 3 najważniejsze pytania jakie musisz sobie zadać
  • Na jakiej głębokości widmo czerwone traci swoją moc?

Jakie oświetlenie do akwarium?

 

Najczęściej wybierane moduły przez naszych klientów:

MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - NIEBIESKIMODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - NIEBIESKIZobacz produkt
MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - ZIELONYMODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - ZIELONYZobacz produkt
MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - CZERWONYMODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - CZERWONYZobacz produkt

Owe oświetlenie LED emituje idealną barwę, stosując moduły LED RGB bez problemu zamontujemy czerwone i niebieskie światło, które jest niezbędne jeśli posiadamy roślinność i zależy nam na jej wzroście. Oświetlenie LED do akwarium ma długą żywotność. Świeci mocnym, białym, zimnym strumieniem świetlnym. Montaż modułów LED jest prosty i bez problemu poradzi sobie z nim każdy akwarysta.

Moduł LED Samsung do akwarium

Jeśli potrzebujemy odpowiedniego oświetlenia i nie wiemy jakie źródło światła do akwarium wybrać, dobrym wyborem będą technologie LED. Zapomnijmy o tradycyjnych świetlówkach. Tradycyjne źródła światła są zbyt słabe, świetlówki akwarystyczne powinny dostarczać odpowiednią ilość światła a zarazem być energooszczędne. Moduł LED Samsung do akwarium sprawdzi się znakomicie. Są to diody zamknięte w hermetycznej obudowie.

MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X LED RGB - 150 STOPNI
MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X LED RGB - 150 STOPNI

Moduł liniowy LED RGB 3 diody świecące firmy Samsung. Produkt przeznaczony do tworzenia dekoracyjnego oświetlenia reklam, banerów, liter przestrzennych, akwariów etc. Wysoka jakość i niezawodność – 5 lat gwarancji. Moduł wodoodporny – może byc wykorzystany do oświetlenia fontanny czy oczka wodnego.

Zobacz produkt

Ich wysoka klasa szczelności IP68 sprawia, że jest coraz częściej wybieraną formą oświetlenia do akwarium roślinnego, sprawdza się nawet lepiej niż taśmy LED IP68. Moduły LED można bezpiecznie ze sobą łączyć jednak należy pamiętać, że zalecaną maksymalną ilością w jednym łańcuchu jest ok. 50. Zbyt duża ich ilość mogłaby negatywnie wpłynąć na przygasanie. Tego typu rodzaj oświetlenia nie tylko utrzymuje mocne światło o odpowiedniej temperaturze barwowej i jest znany ze swojej znakomitej wodoszczelności, ale też sprawia, że rachunki za prąd są mniejsze niż w przypadku innego typu oświetlenia.

Moduły LED Samsung do akwarium

Jakie moduły LED do akwarium?

Moduły ledowe można otrzymać w kilku wariantach, bez problemu znajdziemy takie z 1, 2 czy nawet 4 diodami SMD. Jeśli zastanawiamy się jak dobrać oświetlenie LED do akwarium, należy pamiętać o wskaźniku CRI, czyli oddawaniu barw, który w przypadku oświetlenia w akwarium powinien wynosić najlepiej nie mniej niż 6500K. Jest to optymalna barwa, rośliny wyglądają w niej naturalnie. Górną granicą jest 8000K, gdyż temperatura barwowa powyżej tego wskaźnika sprzyja rozwojowi glonów. Jakie moduły LED do akwarium są najlepszym wyborem? Wartym polecenia jest Moduł LED GOQ Samsung 3xSMD. Posiada on 120 lumenów na Wat oraz klasę szczelności IP68. Ma mocną, białą i zimną barwę światła.

Moduł LED do akwarium

Ile modułów LED do akwarium?

Dobierając oświetlenie LED w akwarium, musimy odpowiedzieć sobie na 3 pytania, które mają największe znaczenie. Rodzaj światła jaki wybierzemy oraz ilość tego oświetlenia zależy od ilości lumenów z Wata, zakresu widma oraz wartości oddawania barw CRI. Ile modułów LED do akwarium jest optymalną ilością?

W przypadku zbiorników do około 70cm głębokości, zalecamy przelicznik 40lm na jeden litr wody. Wynika to z tego, że przeważnie producenci, jeśli chodzi o fotometrie robią pomiary z samego źródła światła, a nie z oprawy. Gdy chcemy obliczyć ile modułów LED do akwarium jest nam potrzebne, wtedy:

Zobacz również nasze inne artykuły na temat oświetlenia akwarium

W przypadku jeżeli mamy akwarium na 100 litrów i moduł LED, który posiada 120lm/W, wtedy: 100 litrów dzielimy mnożymy przez 40lm/l a następnie dzielimy przez 120lm/W. Więc do akwarium o pojemności 100 litrów potrzebujemy ok. 33 modułów.

Moduły LED do akwarium

Należy zwrócić uwagę, że barwa światła powinna mieścić się między 6500K – 8000K. Jeśli chodzi o widmo musimy mieć na uwadze, że co prawda niebieskie widmo traci mało mocy, bo zaledwie 2% na 12 metrach, ale w przypadku widma czerwonego jest to utrata aż 75% mocy na 50 centymetrach głębokości.

MODUŁ OPTO LED LINE SMD2835 12V 2W 6000-6500K 170°MODUŁ OPTO LED LINE SMD2835 12V 2W 6000-6500K 170°Zobacz produkt
MODUŁ LED V-TAC 3 X LED 1.5W - ZIELONAMODUŁ LED V-TAC 3 X LED 1.5W - ZIELONAZobacz produkt
MODUŁ LED V-TAC 3 X LED 1.5W - CZERWONAMODUŁ LED V-TAC 3 X LED 1.5W - CZERWONAZobacz produkt

Ile lumenów na litr wody

Ile lumenów na litr wody jest optymalne? Jest to niezbędna wiedza do dobrania odpowiedniego oświetlenia swojego akwarium. Na litr wody proponujemy przyjąć wartość 40 lm/l w przypadku akwarium z roślinnością mało wymagającą. Jeśli posiadamy roślinność wymagającą oprócz białego światła, należy zaopatrzyć nasz zbiornik w czerwone i niebieskie światło wspomagające wzrost roślin i ułatwiające ich fotosyntezę. Zalecenia dostosowane są do faktu, iż producenci zazwyczaj podczas fotometrii robią pomiary nie z oprawy, a z samego źródła światła,

Jakie oświetlenie do akwarium?

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 24 maja 2022