Spis treści

Montaż lamp ogrodowych, czyli jak zamontować lampy ogrodowe

Dobrze zaprojektowany, zadbany i piękny ogród jest ozdobą każdego domu i każdej posesji. Dodatkowego uroku ogrodowi daje atrakcyjne oświetlenie. Montaż lamp ogrodowych, czyli jak zamontować lampy ogrodowe? Montaż lamp ogrodowych na małej działce, gdzie ilość lamp nie będzie duża wystarczy zastosowanie napięcia 12 lub 24 V. W przypadku większej działki, a co za tym idzie większego zapotrzebowania, warto wybrać zasilanie 230V. Montaż lamp umieszczanych w ogrodzie posiada kilka etapów, których odpowiednie zaplanowanie, często decyduje o finalnym rezultacie. Montaż lamp ogrodowych zależy od rodzaju opraw. W skrócie musimy przygotować otwory pod nasze lampy, a także zadbać o odpowiednie podłączenie zasilania. Pamiętaj, że wszelkie prace elektryczne należy wykonywać przy wyłączonym zasilaniu! Jak podłączyć lampy ogrodowe i jak zrobić oświetlenie ogrodowe? Postaramy się dziś udzielić odpowiedzi na tego typu pytania.

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe

Najczęściej wybierana kategoria przez naszych klientów: Lampy ogrodowe LED

Zobacz więcej z kategorii

Lampy ogrodowe LEDZobacz produkty

Jak wykonać oświetlenie ogrodowe?

Zaplanowanie oświetlenia ogrodowego i montaż lamp ogrodowych może być prostsze, niż się wydaje. Jak wykonać oświetlenie ogrodowe? Aby w prawidłowy sposób wykonać montaż oświetlenia ogrodowego, należy przemyśleć poszczególne etapy montażu, od przygotowania posesji, po wybór opraw. Pamiętajmy, że każdy czynnik ma wpływ na efekt końcowy, dlatego nawet z pozoru mało ważna sprawa jak barwa oświetlenia (która w ogrodzie powinna wynosić ok. 3300 do 5300 K) jest niezwykle istotna. Oświetlenie ogrodu dobrze jest przemyśleć już na etapie projektu instalacji domu, a także przed jego założeniem. Umożliwi nam to łatwe i bezinwazyjne przekopanie terenu w celu położenia instalacji elektrycznej i prosty montaż zaplanowanych źródeł światła.

PROFIL LED ZATIProfil LED ZATIZobacz więcej
Profil LED P-24-2Zobacz więcej
NOWOCZESNY KINKIET ZEWNĘTRZNY LED 7WZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA STOJĄCA DO OGRODU LED FORMZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA OGRODOWA LED 7WZobacz produkt

Dobre rozplanowanie elementów oświetlenia i postępowanie zgodnie z planem ułatwi nam stworzenie pięknej, atrakcyjnej sceny świetlnej w ogrodzie. Instalacja elektryczna z reguły jest zasilana poprzez dodatkowy obwód instalacji domowej. Aby instalacja była bezpieczna i chroniła przed porażeniem, powinniśmy ja wyposażyć w wyłącznik nadmiarowo-prądowy oraz różnicowo-prądowy. W sytuacji, kiedy planujemy rozświetlić istniejący już ogród, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z lamp solarnych. Unikniemy wówczas konieczności rozkopywania zagospodarowanych już grządek, rabat, ścieżek czy choćby trawnika. Lampa LED z panelem słonecznym będzie doskonałą alternatywą dla każdego, kto chce delikatnie i tanim kosztem podświetlić ogród i jego okolice.

Jak wykonać oświetlenie ogrodowe?

Jak wykonać oświetlenie ogrodowe?

Jak zamontować lampy ogrodowe? Jak wygląda montaż lamp ogrodowych?

Jak zamontować lampy ogrodowe? Najlepszym sposobem na montaż lamp ogrodowych jest wykorzystanie gotowych fundamentów dedykowanych specjalnie pod lamp ogrodowych najczęściej o średnicy wynoszącej ok. 17 – 28 cm lub na kostce. Takie rozwiązanie pomoże zabezpieczyć nasze oprawy przed napływem wody.  Cała instalacja powinna być podłączona do instalacji domowej i zabezpieczona wymienionymi wcześniej wyłącznikami. Na małych działkach, na których moc lamp nie musi być duża, a sama ich ilość nie będzie zbyt wielka, możemy zastosować niskie napięcie zasilania (12 V lub 24 V). Natomiast na działkach dużych, warto wybrać lampy mocniejsze, dające więcej światła, a co za tym idzie, dobrze zastosować napięcie sieciowe 230 V. Wykonanie instalacji 230 V umożliwi nam także montaż dodatkowych gniazdek w ogrodzie, które w przyszłości przydać mogą się do podłączenia elektronarzędzi, narzędzi ogrodowych czy choćby grilla elektrycznego. Przewody zasilające powinny być umieszczone w rurkach ochronnych i zakopane w ziemi na głębokości około 0,5-1 m.

KINKIET ADELA MIDI M1455 DG - CIEMNY POPIELKINKIET ADELA MIDI M1455 DG - CIEMNY POPIELZobacz produkt
NOWOCZESNY KINKIET OGRODOWY GX53 11WZobacz produkt
FAN SU-MA - STOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 50CMSTOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 50CMZobacz produkt

Zminimalizujemy wówczas ryzyko uszkodzenia kabla w trakcie prac ogrodowych. Przewody instalacji 230 V zakopujemy głębiej niż przewody instalacji niskonapięciowej. Zachowujmy także odpowiednie odległości od wszelkich fundamentów, instalacji wodociągowej i samych drzew. Zastosowane przewody instalacji 230 V powinny posiadać przekrój żyły minimum 2,5 mm2. Przy zastosowaniu napięcia 230 V przewód powinien mieć odporność napięciową izolacji do 1 kV. Przewody powinny być rozłożone w liniach prostych. Powinniśmy unikać łukowego ich zakrzywiania. Nad przewodem zakopanym w ziemi dla przyszłego bezpieczeństwa powinniśmy umieścić niebieską taśmę ostrzegawczą. W przypadku wyposażania ogrodu w jeden obwód wystarczy, aby kabel zasilający był kablem trój-żyłowym. Zastosowanie kabla pięcio-żyłowego natomiast umożliwi nam sterowanie trzema obwodami. Podłączenie lamp ogrodowych nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym i stosując się do wyżej wymienionych zasad, cała instalacja oświetleniowa będzie trwała i bezpieczna.

Jak zamontować lampy ogrodowe?

Jak zamontować lampy ogrodowe?

FAN SU-MA - STOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 80CMFAN SU-MA - STOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 80CMZobacz produkt
FLER - LAMPA OGRODOWA STOJĄCA 58CM - CIEMNY POPIELFLER - LAMPA OGRODOWA STOJĄCA 58CM - CIEMNY POPIELZobacz produkt
LAMPA STOJĄCA TAO 3 SU-MA - CZARNYLAMPA STOJĄCA TAO 3 SU-MA - CZARNYZobacz produkt

Podłączenie lamp ogrodowych

Odpowiedni projekt zarówno samego ogrodu, jak i rozplanowanie poszczególnych elementów oświetleniowych to najważniejsze zadanie przed przystąpieniem do realizacji zadania pod nazwą oświetlenie ogrodu. Jak wygląda podłączenie lamp ogrodowych? Oto krótki poradnik w 6 krokach:

 • Zamontujmy transformator na wysokości co najmniej 50cm (może być na elewacji domu)
 • Drugim krokiem jest rozprowadzenie kabla po posesji w okolicach umiejscowienia lamp
 • Wpinamy oprawę oraz tworzymy rozgałęzienie za pomocą konektorów
 • Dla celów bezpieczeństwa i estetyki, maskujemy kabel (możemy wkopać go na głębokość ok. 20cm)
 • Doprowadzamy kabel do oprawy
 • Montujemy wybraną lampę w naszym ogrodzie
Podłączenie lampy ogrodowej

Podłączenie lamp ogrodowych

Pierwszym etapem będzie rozprowadzenie instalacji elektrycznej w całym ogrodzie. Doprowadzenie jej w miejsca, które wybraliśmy do montażu oświetlenia. W tym celu wykorzystując szpadel lub łopatę, wykopujemy na odpowiednią dla naszej instalacji głębokość, rowy, w których rozprowadzamy kable elektryczne. W zaplanowanych dla lamp miejscach wykopujemy otwory, w których osadzamy lampy. Same lampy za pomocą trój-żyłowego przewodu podłączamy do doprowadzonej w miejsce ich lokalizacji instalacji zasilającej.

Podłączenie lamp ogrodowych

Podłączenie lamp ogrodowych

Oświetlenie najazdowe powinniśmy zamontować w miejscu, w którym nie będzie gromadzić się woda. Nie powinny więc takie oprawy znajdować się w zagłębieniu terenu. W razie potrzeby możemy miejsce montażu takiej oprawy wypełnić żwirem lub piaskiem. Oprawy najazdowe wyposażone są w szczelny, zaciskany gumowy dławik, przez który wprowadzamy przewód zasilający.

Gniazdka elektryczne, jeśli takie znajdą się w naszym ogrodzie, możemy zamontować w oprawie lampy zintegrowanej lub na osobnym słupku. Możemy także zamontować je w specjalnej skrzynce rozdzielczej. Skrzynkę taką montujemy na specjalnie przygotowanym dla niej prefabrykowanym fundamencie, wprowadzając przewody zasilające od dołu. W skrzynce tej możemy również umieścić w razie potrzeby naszej instalacji transformator, a także osprzęt sterujący oświetleniem. W sytuacji, w której montujemy stojącą lampę zespoloną z gniazdkiem, sprawa jest prosta. Podłączmy bowiem lampę do instalacji zasilającej i gotowe. Jeśli natomiast zakładamy oddzielnie gniazdka, konieczne będzie zainstalowanie dodatkowo słupka, w którym gniazdko ma się znajdować. Słupek ten powinien mieć osłonę przed opadami, a samo gniazdko powinno mieć klasę szczelności przynajmniej IP 44.

LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 6,8WZobacz produkt
LAMPKA SOLARNA BUTTERFLY CZARNA 3,2WZobacz produkt

Jeśli nasz ogród posiada oczko wodne, je także możemy oświetlić, jeśli tylko zechcemy. Ze względu na duże niebezpieczeństwo porażenia prądem, oświetlenie takie powinno być zasilane napięciem bezpiecznym 12 V. Jeśli pozostała część ogrodu zasilana jest napięciem 230 V, wystarczy podłączyć transformator do najbliższego oczku wodnemu punktu z napięciem sieciowym. Wszystkie złącza oświetlenia wody powinny być hermetycznie zamknięte, a obudowy solidnie skręcone. Unikniemy przez to niekorzystnego działania na instalację wody i zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia.

Naszą instalację oświetleniową w ogrodzie wyposażyć możemy także w szereg czujników. Zapewnią one komfort i wygodę, a także oszczędność energii elektrycznej. Możliwymi do zastosowania w instalacji oświetlenia ogrodowego są:

 • czujniki zmierzchowe – włączą lampy po zapadnięciu zmroku i wyłączą je rankiem. Ważne, aby były one zamontowane w miejscu niezacienionym oraz poza obszarem działania oświetlenia,
 • czujniki ruchu – uruchomią oświetlenie w chwili znalezienia się w obszarze ich działania. Zaprogramowane wyłączą je po określonym czasie od opuszczenia tej strefy,
 • włączniki z programatorem czasu – załączą i wyłączą oświetlenie o określonych, zaprogramowanych porach.

Można też zastosować rozwiązanie w postaci instalacji inteligentnej. Umożliwi ono sterownie oświetleniem z dowolnego miejsca, także za pomocą smartfona i przez Internet. Doskonale do tego celu sprawdzi się system sterowania Mi-Light.

Podłączenie lamp ogrodowych

System sterowania Mi-Light

Montaż lamp ogrodowych stojących

Lampy ogrodowe stojące, tzw. słupki to lampy służące z reguły do oświetlenia ścieżek lub dekoracyjnego oświetlenia krzewów. Rozmieszcza się je właśnie wzdłuż ścieżek i wokół krzewów. Jak wygląda montaż lampy ogrodowej stojącej? Zwykle mają wysokość 0,5 m. Lampy stojące możemy przymocować bezpośrednio do utwardzonego podłoża za pomocą śrub. W przypadku planowania i zakładania nowego ogrodu należy wykonać w ziemi podstawę betonową, do której lampę zamocujemy i która utrzyma lampę.

NOWOCZESNY KINKIET ZEWNĘTRZNY LED 7WZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA STOJĄCA DO OGRODU LEDZobacz produkt

Po osadzeniu podstawy w ziemi wiercimy w niej otwór na przewód zasilający, do którego podłączamy lampę. Montaż lamp ogrodowych stojących odbywa się poprzez przymocowanie ich do tak przygotowanej podstawy za pomocą kołków rozporowych. Możemy też wykorzystać gotowe wylewki pod lampy ogrodowe, które usprawnią sam montaż lamp. Są to bowiem gotowe już podstawy betonowe, o różnych rozmiarach, posiadające otwór na przewód zasilający. Przewód zasilający przeciągamy przez otwór i sam bloczek osadzamy w gruncie, precyzyjnie go poziomując. Lampę podłączamy do zasilania i montujemy do podstawy.

Interesują Cię lampy ogrodowe, lampy ogrodowe wiszące, kinkiet zewnętrzny, a może Mi-Light? Sprawdź naszą ofertę!

Montaż lamp ogrodowych stojących

Montaż lamp ogrodowych stojących

Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Oświetlając nasz ogród zastanawiamy się jakie lampy ogrodowe wybrać? Lampy ogrodowe, które wykorzystamy w naszym ogrodzie, powinny posiadać klasę ochrony IP minimum 44. W przypadku zasilania napięciem 230 V możemy zakupić stojące lampy zespolone, wyposażone zarówno w oświetlenie, jak i gniazdko elektryczne. Wybór rodzaju lampy zależy już tylko od naszych oczekiwań preferencji. Wybór mamy dość duży. Możemy wybrać lampy osadzone w gruncie (tzw. oprawy najazdowe) czy lampy ogrodowe wiszące i kinkiet zewnętrzny do umieszczenia na ścianach elewacji. Możemy także nasz ogród wyposażyć w lampy stojące, tzw. słupki oraz nowoczesne latarnie i latarenki ogrodowe.

KINKIET NEX SU-MA - CZARNYKINKIET NEX SU-MA - CZARNYZobacz produkt
REFLEKTOR PRIT SU-MA - CZARNYZobacz więcej
REFELKTOR OGRODOWY VILO 1XGU10 IP65Zobacz produkt

Sprawdź pozostałe rozwiązania do oświetlenia ogrodu

Czym oświetlić pergolę?

Jak oświetlić pergolę tarasową – Oświetlenie pergoli tarasowej pomysły i porady

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkać możemy różnego rodzaju pergolę tarasową, która doskonale sprawdza się […]

Oświetlenie do ogrodu - porady

Oświetlenie roślin w ogrodzie – poradnik ogrodniczy

Ogród – już sama nazwa kojarzy się z relaksem i zielenią. Ogród dla wielu z […]

Oświetlenie ogrodzenia – pomysły i inspiracje

Oświetlenie ogrodzenia staje się coraz popularniejsze. Stanowi nie tylko doskonałe podkreślenie piękna naszej posesji już […]

Oświetlenie LED ogrodowe

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować 

Oświetlenie ogrodowe – jak je wybrać i zaprojektować? To pytanie w roku 2022 jest coraz […]

Lampa ogrodowa słupek

Lampa ogrodowa słupek, czym są? Otóż są to lampy ogrodowe stojące zamontowane do podłoża utwardzonego bądź bezpośrednio w ziemi (do ich montażu polecamy fundament do lamp ogrodowych). Mogą mieć różną wysokość, możemy także łączyć ze sobą lampy wysokie z niskimi, a także lampy ogrodowe stojące z tymi wiszącymi czy kinkietami. Wszystkie produkty, które wybierzemy do tego rodzaju zestawu, mogą wywodzić się z jednej serii, idealnie do siebie pasować i tworzyć niesamowitą całość. Mamy możliwość wyboru słupków w stylu retro, a także modernistycznych, kwadratowych oraz okrągłych. Każdy znajdzie więc odpowiednią dla siebie lampę w postaci słupka. Słupki oświetleniowe wymagają stałego zasilania energią elektryczną, więc przy ich montażu w ogrodzie warto wziąć pod uwagę możliwości doprowadzenia zasilania do miejsca ich instalacji.

Latarnie ogrodowe, lampy ogrodowe stojące i fundament do lamp ogrodowych – znajdziesz je w naszym sklepie!

Lampa ogrodowa słupek

Lampa ogrodowa słupek

Latarnie ogrodowe stojące

Latarnie ogrodowe stojące doskonale oświetlą każdy ogród. Latarnie to bowiem wysokie lampy wyposażone w mocne źródło światła. Są więc w stanie oświetlić duży obszar ogrodu bądź podwórka. Doskonale sprawdzają się na dużych przestrzeniach. Nadają atrakcyjności i klimatu terenowi, na którym zostaną zainstalowane.

Latarnie ogrodowe stojące

Latarnie ogrodowe stojące

Lampa ogrodowa kula

Czym jest lampa ogrodowa kula? Kule ogrodowe mogą mieć postać lampy stojącej kuli, a także lampy wiszącej. Ich prosty, a zarazem elegancki kształt sprawił, że zyskały sobie dużą popularność klientów. Posiadają one wymienne źródła światła, dzięki czemu jego moc i barwę będziemy mogli dostosować według własnych indywidualnych preferencji. Lampy kule dostępne są w kolorach: mosiądzu, srebra, antyku, miedzi i zieleni.

Lampa ogrodowa kula

Lampa ogrodowa kula

oprawy halogenoweOprawki halogenowe na GU10Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA OKRĄGŁA ALEKULE G 250 Z SU-MA - 27 CMLAMPA OGRODOWA OKRĄGŁA ALEKULE G 250 Z SU-MA - 27 CMZobacz produkt

Reflektor ogrodowy

Lampki ogrodowe wbijane mogą być w postaci reflektorów wiszących na zewnątrz budynku, a także solarnych lamp ogrodowych. Reflektor ogrodowy wymaga zasilania sieciową energią elektryczną 230 V lub przy użyciu transformatora 12 V. Są doskonałym pomysłem na oświetlenie ogrodu, wyglądają niezwykle nowocześnie, a ich wysoka szczelność zapewnia ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Reflektory solarne natomiast znajdą woje miejsce w częściach ogrodu, w których z różnych powodów niemożliwe, lub problematyczne jest doprowadzenie instalacji zasalającej. Reflektory ogrodowe to nowoczesne i stylowe, wykonane z wysokiej klasy aluminium. Mogą być malowane na szereg kolorów, a także być wykończone w stylu przypominającym drewno.

Kule ogrodowe, Lampki ogrodowe wbijane, lampy najazdowe oraz lampy solarne LED. Wszystkie te produkty dostępne są w naszym sklepie. Sprawdź!

Reflektor ogrodowy

Reflektor ogrodowy

Lampki ogrodowe wbijaneLampki ogrodowe wbijaneZobacz produkty
Lampy najazdoweLampy najazdoweZobacz produkty
Lampy solarne ogrodowe wbijaneLampy solarne ogrodowe wbijaneZobacz produkty

Jak wykonać oświetlenie ogrodowe w ziemi?

Lampy zabudowane w ziemi, najczęściej wykorzystywane są do doświetlania podjazdów lub ścieżek w ogrodzie. Są to wytrzymałe lampy najazdowe zamontowane w kostce brukowej podjazdu bądź chodnika. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie sił zewnętrznych. Możemy więc bez obaw po nich stąpać czy też najeżdżać kołem samochodu, jeśli nasz podjazd jest wyposażony w takie oświetlenie. Fantastyczny efekt wizualny dają zamontowane w trawniku wokół atrakcyjnego drzewa bądź krzewu znajdującego się na terenie naszej posesji. Dają przyjemne, dyskretne światło i doskonale wyznaczają ciągi komunikacyjne. Ze względu na stosunkowo małą ilość emitowanego światła, służ raczej do celów estetycznych niż funkcjonalnych. Jak wykonać oświetlenie ogrodowe w ziemi?:

KINKIET ADELA MIDI M1459 DG - CIEMNY POPIELKINKIET ADELA MIDI M1459 DG - CIEMNY POPIELZobacz produkt
OPRAWA NAJAZDOWA OKRĄGŁA SU-MA PABLAOprawa najazdowa okrągła su-ma PABLAZobacz produkt
 • W pierwszej kolejności zaplanujmy aranżację naszej powierzchni. Dokładne zaplanowanie pozwoli uniknąć wielu błędów.
 • Wybierz oprawy pasujące od Twojego ogrodu, pamiętaj o sprawdzeniu klasy szczelności produktu
 • Skomplementuj wyposażenie
 • Przygotuj posesję do montażu oświetlenia
Lampa ogrodowa stojąca FOX BLACK 1xE27 mała Zobacz produkt
REFELKTOR OGRODOWY VILO 1XGU10 IP65Zobacz produkt

W zależności od planowanego napięcia instalacji mamy wybór lamp 230 V, a także 12 V/24 V. Lampy ogrodowe, jak każde oświetlenie zewnętrzne narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Dlatego powinny zawsze być wykonane z najlepszych materiałów i cechować się żywotnością i bezawaryjnością. Warto więc skorzystać z oświetlenia typu LED. Jest ono bowiem ergonomiczne, bardziej żywotne, a zarazem dużo bardziej energooszczędne niż tradycyjne oświetlenie.

Jak wykonać oświetlenie ogrodowe w ziemi?

Jak wykonać oświetlenie ogrodowe w ziemi?

Szeroki wybór mocy, jasności czy barwy światła dodatkowo umożliwi nam stworzenie tak oświetlonego ogrodu, jak tylko sobie wymarzymy. Co więcej, wykorzystując lampy solarne LED mamy możliwość instalacji oświetlenia tam, gdzie z różnych powodów nie mamy możliwości doprowadzenia zasilania sieciowego.

Piękny ogród będzie zawsze atrakcją nieruchomości. Wyposażony w nowoczesne i przemyślane oświetlenie nabierze jeszcze większego blasku i uroku. Zwiększając komfort i bezpieczeństwo poprzez zastosowanie przemyślanego, dobrze zaplanowanego oświetlenia ogrodu, zyskamy jednocześnie miejsce, w którym z przyjemnością będziemy przebywać i z którego będziemy mogli być dumni i którym zyskamy podziw i zachwyt każdego naszego gościa. Przy odrobinie wysiłku, wykorzystując nasze rady, takie oświetlenie możemy wykonać samodzielnie, ciesząc się następnie z uroków cudownie oświetlonego ogrodu. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy zamienić nasz ogród w oazę spokoju i piękna Zadbaj więc o oświetlenie Twojego ogrodu razem z naszym sklepem internetowym.

LAMPKA NAJAZDOWA LEDA SU-MAZobacz produkt
OPRAWA MUR-LED M2031 SU-MA - PROSTOKĄTNAZobacz produkt

 

 

Jakie lampy wybrać do ogrodu?

Oświetlenie ogrodowe jest ważnym elementem każdego domu. Dzięki niemu możemy wyeksponować największe zalety otaczającego nasz dom terenu. Jest to również doskonały sposób na sprawienie, że nasz ogród będzie nam służył jako miejsce spotkań szczególnie w okresach letnich i wiosennych. Jakie lampy wybrać do ogrodu? Podczas wybierania lamp do ogrodu należy zwrócić uwagę na barwę światła. Możesz wybrać takie świecące naturalnym światłem o temperaturze barwowej 3300 – 5300 K. Taka barwa światła zapewnia oddawanie kolorów w rzeczywisty sposób. Do ogrodu nadają się lampy takie jak reflektory, lampy stojące, czy lampy solarne.

Jakie lampy wybrać do ogrodu?

Jakie lampy wybrać do ogrodu?

Jak tanio oświetlić ogród?

Każdy z nas marzy o pięknie oświetlonym ogrodzie, jednak nie każdy może sobie pozwolić na duży wydatek. Jak więc rozwiązać ten problem? Jak tanio oświetlić ogród? Jeśli zależy nam na oświetleniu ogrodu tanim kosztem warto zdecydować się na lampy typu słupki. Są one często spotykanym, uniwersalnym rozwiązaniem. Światło w słupkach oświetleniowych pada od spodu, dostarczają wystarczającą ilość światła, dzięki czemu już kilka słupków wystarczy do oświetlenia sporej części ogrodu.

Jak tanio oświetlić ogród?

Jak tanio oświetlić ogród?

Jaka moc żarówek do lamp ogrodowych?

Montaż oświetlenia ogrodowego to w naszych czasach konieczność. Co jeszcze warto wiedzieć, decydując się na zakup opraw oświetleniowych do ogrodu? Jednym z ważniejszych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć jest to jaka moc żarówek do lamp ogrodowych jest właściwa? Do oświetlenia ogrodu wybieramy zazwyczaj żarówki o niewielkiej mocy i neutralnej barwie ok 3500 K.

Jaka moc żarówek do lamp ogrodowych?

Jaka moc żarówek do lamp ogrodowych?

Jakie oświetlenie na tarasie? Jaki zastosować montaż lamp ogrodowych?

Chcąc wykonać montaż oświetlenia ogrodowego często zastanawiamy się również nad tym, jakie oświetlenie na tarasie? Pomysłów na oświetlenie tarasu jest wiele. Idealnie sprawdzą się lamki typu girlandy, które sprawdzą się w każdym stylu. Wyglądają niezwykle efektownie, posiadają klasę szczelności IP44, dzięki czemu bez obaw można stosować je na tarasie. Innym rodzajem oświetlenia jakie sprawdzi się do oświetlenia tarasu są różnego rodzaju lampy stojące.

Jakie oświetlenie na tarasie?

Jakie oświetlenie na tarasie?

Girlanda ogrodowaGirlanda ogrodowaZobacz produkty
Lampy solarne LEDLampy solarne LEDZobacz produkty
Kinkiet ogrodowyKinkiet ogrodowyZobacz produkty

Co ile metrów lampy ogrodowe?

Jeśli wiemy już jakie lampy zakupić do oświetlenia ogrodu, warto przemyśleć odległość jaka powinna dzielić każdą z opraw. A więc odpowiedzmy sobie na pytanie „co ile metrów lampy ogrodowe?”. Jako, że lampy umieszczane w ogrodzie nie posiadają dużej mocy, konieczne jest montowanie lamp w odległości pozwalającej na uniknięcie cienia. Najlepiej sprawdzi się więc odległość wynosząca około 1.5 metra.

Co ile metrów lampy ogrodowe? - montaż lamp ogrodowych

Co ile metrów lampy ogrodowe?

Oświetlenie ogrodowe nie tylko podnosi estetykę naszej przestrzeni zewnętrznej, ale również zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W tym przewodniku przedstawiliśmy kompleksowe informacje dotyczące wyboru, planowania i montażu lamp ogrodowych.

Omówiliśmy różne typy lamp ogrodowych, w tym reflektory, lampy stojące i słupki, oraz ich odpowiednie zastosowanie, jak również opcje oświetlenia tarasu. Szczegółowo opisaliśmy proces instalacji, od przygotowania podłoża i kopania rowów, po montaż lamp i ich podłączenie. Podkreśliliśmy, jak ważne jest bezpieczne prowadzenie instalacji elektrycznej, zwłaszcza przy montażu lamp zasilanych napięciem 230V oraz korzystanie z odpowiednich zabezpieczeń, takich jak wyłączniki różnicowoprądowe.

Zwróciliśmy uwagę na znaczenie odpowiedniej klasy szczelności lamp ogrodowych oraz barwy światła, które powinny być dostosowane do potrzeb i charakteru ogrodu. Podaliśmy także praktyczne wskazówki dotyczące rozmieszczenia lamp w ogrodzie, aby zapewnić optymalne oświetlenie i uniknąć powstawania cieni.

Ten przewodnik jest przeznaczony dla każdego, kto chce samodzielnie zaplanować i zainstalować oświetlenie ogrodowe. Wprowadzenie przemyślanego oświetlenia nie tylko wzbogaca wygląd ogrodu, ale także tworzy przyjemną atmosferę, umożliwiając cieszenie się przestrzenią na zewnątrz również po zachodzie słońca.

Oświetlenie ogrodowe

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 grudnia 2022