Montaż lamp ogrodowych, czyli jak zamontować lampy ogrodowe

Dobrze zaprojektowany, zadbany i piękny ogród jest ozdobą każdego domu i każdej posesji. Dodatkowego uroku ogrodowi daje atrakcyjne oświetlenie. Jak podłączyć lampy ogrodowe i jak zrobić oświetlenie ogrodowe? Postaramy się dziś udzielić odpowiedzi na tego typu pytania.

Oświetlenie ogrodowe
Oświetlenie ogrodowe

Jak wykonać oświetlenie ogrodowe?

Zaplanowanie oświetlenia ogrodowego i montaż lamp ogrodowych może być prostsze, niż się wydaje. Oświetlenie ogrodu dobrze jest przemyśleć już na etapie projektu instalacji domu, a także przed jego założeniem. Umożliwi nam to łatwe i bezinwazyjne przekopanie terenu w celu położenia instalacji elektrycznej i prosty montaż zaplanowanych źródeł światła. Dobre rozplanowanie elementów oświetlenia i postępowanie zgodnie z planem ułatwi nam stworzenie pięknej, atrakcyjnej sceny świetlnej w ogrodzie. Instalacja elektryczna z reguły jest zasilana poprzez dodatkowy obwód instalacji domowej. Aby instalacja była bezpieczna i chroniła przed porażeniem, powinniśmy ja wyposażyć w wyłącznik nadmiarowo-prądowy oraz różnicowo-prądowy. W sytuacji, kiedy planujemy rozświetlić istniejący już ogród, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z lamp solarnych. Unikniemy wówczas konieczności rozkopywania zagospodarowanych już grządek, rabat, ścieżek czy choćby trawnika.

Jak zamontować lampy ogrodowe

 

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ogrodowym

Jak zamontować lampy ogrodowe?

Cała instalacja powinna być podłączona do instalacji domowej i zabezpieczona wymienionymi wcześniej wyłącznikami. Na małych działkach, na których moc lamp nie musi być duża, a sama ich ilość nie będzie zbyt wielka, możemy zastosować niskie napięcie zasilania (12 V lub 24 V). Natomiast na działkach dużych, warto wybrać lampy mocniejsze, dające więcej światła, a co za tym idzie, dobrze zastosować napięcie sieciowe 230 V. Wykonanie instalacji 230 V umożliwi nam także montaż dodatkowych gniazdek w ogrodzie, które w przyszłości przydać mogą się do podłączenia elektronarzędzi, narzędzi ogrodowych czy choćby grilla elektrycznego. Przewody zasilające powinny być umieszczone w rurkach ochronnych i zakopane w ziemi na głębokości około 0,5-1 m. Zminimalizujemy wówczas ryzyko uszkodzenia kabla w trakcie prac ogrodowych. Przewody instalacji 230 V zakopujemy głębiej niż przewody instalacji niskonapięciowej. Zachowujmy także odpowiednie odległości od wszelkich fundamentów, instalacji wodociągowej i samych drzew. Zastosowane przewody instalacji 230 V powinny posiadać przekrój żyły minimum 2,5 mm2. Przy zastosowaniu napięcia 230 V przewód powinien mieć odporność napięciową izolacji do 1 kV. Przewody powinny być rozłożone w liniach prostych. Powinniśmy unikać łukowego ich zakrzywiania. Nad przewodem zakopanym w ziemi dla przyszłego bezpieczeństwa powinniśmy umieścić niebieską taśmę ostrzegawczą. W przypadku wyposażania ogrodu w jeden obwód wystarczy, aby kabel zasilający był kablem trój-żyłowym. Zastosowanie kabla pięcio-żyłowego natomiast umożliwi nam sterowanie trzema obwodami. Podłączenie lamp ogrodowych nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym i stosując się do wyżej wymienionych zasad, cała instalacja oświetleniowa będzie trwała i bezpieczna.

Jak wykonać oświetlenie ogrodowe

Podłączenie lamp ogrodowych

Odpowiedni projekt zarówno samego ogrodu, jak i rozplanowanie poszczególnych elementów oświetleniowych to najważniejsze zadanie przed przystąpieniem do realizacji zadania pod nazwą oświetlenie ogrodu.

Podłączenie lampy ogrodowej

Pierwszym etapem będzie rozprowadzenie instalacji elektrycznej w całym ogrodzie. Doprowadzenie jej w miejsca, które wybraliśmy do montażu oświetlenia. W tym celu wykorzystując szpadel lub łopatę, wykopujemy na odpowiednią dla naszej instalacji głębokość, rowy, w których rozprowadzamy kable elektryczne. W zaplanowanych dla lamp miejscach wykopujemy otwory, w których osadzamy lampy. Same lampy za pomocą trój-żyłowego przewodu podłączamy do doprowadzonej w miejsce ich lokalizacji instalacji zasilającej.

Jak podłączyć lampy ogrodowe

Oświetlenie najazdowe powinniśmy zamontować w miejscu, w którym nie będzie gromadzić się woda. Nie powinny więc takie oprawy znajdować się w zagłębieniu terenu. W razie potrzeby możemy miejsce montażu takiej oprawy wypełnić żwirem lub piaskiem. Oprawy najazdowe wyposażone są w szczelny, zaciskany gumowy dławik, przez który wprowadzamy przewód zasilający.

Gniazdka elektryczne, jeśli takie znajdą się w naszym ogrodzie, możemy zamontować w oprawie lampy zintegrowanej lub na osobnym słupku. Możemy także zamontować je w specjalnej skrzynce rozdzielczej. Skrzynkę taką montujemy na specjalnie przygotowanym dla niej prefabrykowanym fundamencie, wprowadzając przewody zasilające od dołu. W skrzynce tej możemy również umieścić w razie potrzeby naszej instalacji transformator, a także osprzęt sterujący oświetleniem. W sytuacji, w której montujemy stojącą lampę zespoloną z gniazdkiem, sprawa jest prosta. Podłączmy bowiem lampę do instalacji zasilającej i gotowe. Jeśli natomiast zakładamy oddzielnie gniazdka, konieczne będzie zainstalowanie dodatkowo słupka, w którym gniazdko ma się znajdować. Słupek ten powinien mieć osłonę przed opadami, a samo gniazdko powinno mieć klasę szczelności przynajmniej IP 44.

Jeśli nasz ogród posiada oczko wodne, je także możemy oświetlić, jeśli tylko zechcemy. Ze względu na duże niebezpieczeństwo porażenia prądem, oświetlenie takie powinno być zasilane napięciem bezpiecznym 12 V. Jeśli pozostała część ogrodu zasilana jest napięciem 230 V, wystarczy podłączyć transformator do najbliższego oczku wodnemu punktu z napięciem sieciowym. Wszystkie złącza oświetlenia wody powinny być hermetycznie zamknięte, a obudowy solidnie skręcone. Unikniemy przez to niekorzystnego działania na instalację wody i zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia.

Naszą instalację oświetleniową w ogrodzie wyposażyć możemy także w szereg czujników. Zapewnią one komfort i wygodę, a także oszczędność energii elektrycznej. Możliwymi do zastosowania w instalacji oświetlenia ogrodowego są:

  • czujniki zmierzchowe – włączą lampy po zapadnięciu zmroku i wyłączą je rankiem. Ważne, aby były one zamontowane w miejscu niezacienionym oraz poza obszarem działania oświetlenia,
  • czujniki ruchu – uruchomią oświetlenie w chwili znalezienia się w obszarze ich działania. Zaprogramowane wyłączą je po określonym czasie od opuszczenia tej strefy,
  • włączniki z programatorem czasu – załączą i wyłączą oświetlenie o określonych, zaprogramowanych porach.

Można też zastosować rozwiązanie w postaci instalacji inteligentnej. Umożliwi ono sterownie oświetleniem z dowolnego miejsca, także za pomocą smartfona i przez Internet. Doskonale do tego celu sprawdzi się system sterowania Mi-Light.

System sterowania Mi-Light

Montaż lamp ogrodowych stojących

Lampy ogrodowe stojące, tzw. słupki to lampy służące z reguły do oświetlenia ścieżek lub dekoracyjnego oświetlenia krzewów. Rozmieszcza się je właśnie wzdłuż ścieżek i wokół krzewów. Zwykle mają wysokość 0,5 m. Lampy stojące możemy przymocować bezpośrednio do utwardzonego podłoża za pomocą śrub. W przypadku planowania i zakładania nowego ogrodu należy wykonać w ziemi podstawę betonową, do której lampę zamocujemy i która utrzyma lampę. Po osadzeniu podstawy w ziemi wiercimy w niej otwór na przewód zasilający, do którego podłączamy lampę. Montaż lamp ogrodowych stojących odbywa się poprzez przymocowanie ich do tak przygotowanej podstawy za pomocą kołków rozporowych. Możemy też wykorzystać gotowe wylewki pod lampy ogrodowe, które usprawnią sam montaż lamp. Są to bowiem gotowe już podstawy betonowe, o różnych rozmiarach, posiadające otwór na przewód zasilający. Przewód zasilający przeciągamy przez otwór i sam bloczek osadzamy w gruncie, precyzyjnie go poziomując. Lampę podłączamy do zasilania i montujemy do podstawy.

Jak zrobić oświetlenie ogrodowe

Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Lampy ogrodowe, które wykorzystamy w naszym ogrodzie, powinny posiadać klasę ochrony IP minimum 44. W przypadku zasilania napięciem 230 V możemy zakupić stojące lampy zespolone, wyposażone zarówno w oświetlenie, jak i gniazdko elektryczne. Wybór rodzaju lampy zależy już tylko od naszych oczekiwań preferencji. Wybór mamy dość duży. Możemy wybrać lampy osadzone w gruncie (tzw. oprawy najazdowe) czy lampy ogrodowe wiszące i kinkiet zewnętrzny do umieszczenia na ścianach elewacji. Możemy także nasz ogród wyposażyć w lampy stojące, tzw. słupki oraz nowoczesne latarnie i latarenki ogrodowe.

Lampa ogrodowa słupek

Słupki ogrodowe to lampy ogrodowe stojące zamontowane do podłoża utwardzonego bądź bezpośrednio w ziemi (do ich montażu polecamy fundament do lamp ogrodowych). Mogą mieć różną wysokość, możemy także łączyć ze sobą lampy wysokie z niskimi, a także lampy ogrodowe stojące z tymi wiszącymi czy kinkietami. Wszystkie produkty, które wybierzemy do tego rodzaju zestawu, mogą wywodzić się z jednej serii, idealnie do siebie pasować i tworzyć niesamowitą całość. Mamy możliwość wyboru słupków w stylu retro, a także modernistycznych, kwadratowych oraz okrągłych. Każdy znajdzie więc odpowiednią dla siebie lampę w postaci słupka. Słupki oświetleniowe wymagają stałego zasilania energią elektryczną, więc przy ich montażu w ogrodzie warto wziąć pod uwagę możliwości doprowadzenia zasilania do miejsca ich instalacji.

montaz-lamp-ogrodowych-stojacych

Latarnie ogrodowe stojące

Latarnie ogrodowe doskonale oświetlą każdy ogród. Latarnie to bowiem wysokie lampy wyposażone w mocne źródło światła. Są więc w stanie oświetlić duży obszar ogrodu bądź podwórka. Doskonale sprawdzają się na dużych przestrzeniach. Nadają atrakcyjności i klimatu terenowi, na którym zostaną zainstalowane.

Jak podłączyć lampy ogrodowe

Lampa ogrodowa kula

Kule ogrodowe mogą mieć postać lampy stojącej kuli, a także lampy wiszącej. Ich prosty, a zarazem elegancki kształt sprawił, że zyskały sobie dużą popularność klientów. Posiadają one wymienne źródła światła, dzięki czemu jego moc i barwę będziemy mogli dostosować według własnych indywidualnych preferencji. Lampy kule dostępne są w kolorach: mosiądzu, srebra, antyku, miedzi i zieleni.

Podłączenie lamp ogrodowych

Reflektor ogrodowy

Lampki ogrodowe wbijane mogą być w postaci reflektorów wiszących na zewnątrz budynku, a także solarnych lamp ogrodowych. Pierwsze wymagają zasilania sieciową energią elektryczną 230 V lub przy użyciu transformatora 12 V. Reflektory solarne natomiast znajdą woje miejsce w częściach ogrodu, w których z różnych powodów niemożliwe, lub problematyczne jest doprowadzenie instalacji zasalającej. Reflektory ogrodowe to nowoczesne i stylowe, wykonane z wysokiej klasy aluminium. Mogą być malowane na szereg kolorów, a także być wykończone w stylu przypominającym drewno.

Lampki ogrodowe wbijane

Jak wykonać oświetlenie ogrodowe w ziemi?

Lampy zabudowane w ziemi, najczęściej wykorzystywane są do doświetlania podjazdów lub ścieżek w ogrodzie. Są to wytrzymałe lampy najazdowe zamontowane w kostce brukowej podjazdu bądź chodnika. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie sił zewnętrznych. Możemy więc bez obaw po nich stąpać czy też najeżdżać kołem samochodu, jeśli nasz podjazd jest wyposażony w takie oświetlenie. Fantastyczny efekt wizualny dają zamontowane w trawniku wokół atrakcyjnego drzewa bądź krzewu znajdującego się na terenie naszej posesji. Dają przyjemne, dyskretne światło i doskonale wyznaczają ciągi komunikacyjne. Ze względu na stosunkowo małą ilość emitowanego światła, służ raczej do celów estetycznych niż funkcjonalnych.

montaz-lamp-ogrodowych-najazdowych

W zależności od planowanego napięcia instalacji mamy wybór lamp 230 V, a także 12 V/24 V. Lampy ogrodowe, jak każde oświetlenie zewnętrzne narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Dlatego powinny zawsze być wykonane z najlepszych materiałów i cechować się żywotnością i bezawaryjnością. Warto więc skorzystać z oświetlenia typu LED. Jest ono bowiem ergonomiczne, bardziej żywotne, a zarazem dużo bardziej energooszczędne niż tradycyjne oświetlenie. Szeroki wybór mocy, jasności czy barwy światła dodatkowo umożliwi nam stworzenie tak oświetlonego ogrodu, jak tylko sobie wymarzymy. Co więcej, wykorzystując lampy solarne LED mamy możliwość instalacji oświetlenia tam, gdzie z różnych powodów nie mamy możliwości doprowadzenia zasilania sieciowego.

Lampy solarne LED

Piękny ogród będzie zawsze atrakcją nieruchomości. Wyposażony w nowoczesne i przemyślane oświetlenie nabierze jeszcze większego blasku i uroku. Zwiększając komfort i bezpieczeństwo poprzez zastosowanie przemyślanego, dobrze zaplanowanego oświetlenia ogrodu, zyskamy jednocześnie miejsce, w którym z przyjemnością będziemy przebywać i z którego będziemy mogli być dumni i którym zyskamy podziw i zachwyt każdego naszego gościa. Przy odrobinie wysiłku, wykorzystując nasze rady, takie oświetlenie możemy wykonać samodzielnie, ciesząc się następnie z uroków cudownie oświetlonego ogrodu. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy zamienić nasz ogród w oazę spokoju i piękna Zadbaj więc o oświetlenie Twojego ogrodu razem z naszym sklepem internetowym.

Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu zewnętrznym

przez

Post Author: Marcin Pietrasik