Spis treści

Montaż opraw oświetleniowych – jak to zrobić?

Halogeny sufitowe to chyba najczęściej wykorzystywane źródła światła w oświetleniu sufitowym, a także meblowym. Wielu z nas decyduje się na montaż opraw oświetleniowych – jak to zrobić? Montaż opraw oświetleniowych w skrócie polega na wycięciu otworów, podłączeniu zasilania i na odpowiednim umieszczeniu opraw i żarówki. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do montażu należy odłączyć źródło zasilania 230V, by w bezpieczny sposób przeprowadzić działania. Oprawy halogenowe to obecnie jedne z częściej wybieranych opraw oświetleniowych. Atrakcyjna cena takich zestawów oraz wymienne źródła światła, także znacząco przyczyniły się do tego, że jest to obecnie jedno z najczęściej spotykanych i wykorzystywanych domowych i komercyjnych źródeł światła.

montaż opraw oświetleniowych - szukasz oświetlenia zadzwoń do nas

montaż opraw oświetleniowych – szukasz oświetlenia zadzwoń do nas

Oprawy do halogenów – co to jest?

W ostatnich latach halogeny zyskały popularność, jako oświetlenie do prawie każdego rodzaju pomieszczenia. Oprawy do halogenów – co to jest? Oprawy do halogenów, czyli oprawki sufitowe to nic innego rodzaje opraw, w których montujemy źródło światła LED, którym kiedyś były żarówki halogenowe, a dzisiaj są to najczęściej żarówki LED GU10, GU11, MR16 lub MR11. Nowoczesna technologia LED wprowadziła także możliwość instalacji w tego typu oprawach źródeł światła LED 230V, czyli żarówek, które do zasilania nie potrzebują żadnych zewnętrznych zasilaczy. Są one dostępne zarówno z gwintem GU10 (przekręcany), jak i igiełkowym MR16 (wciskany).

Oprawy do halogenów - co to jest?

Oprawy do halogenów – co to jest?

Najczęściej wybierane halogeny do sufitu podwieszanego to te z gwintem GU10, które później montowane są oprawkach sufitowym. Obecnie na rynku możemy znaleźć żarówki LED GU10 o mocy od 1 do nawet 10W (zamiennik tradycyjnej 90W żarówki), do których dopasujemy oprawki sufitowe w dowolnym kolorze (chrom, satyna, srebro, mosiądz, czarny i wiele więcej) i w kształcie kwadratu, koła, sześciokąta lub ośmiokąta.

Interesują Cię oprawy halogenowe? Znajdziesz je w naszym sklepie!

Rodzaje opraw halogenowych

Jakie są rodzaje opraw halogenowych? Oprawy do halogenów dostępne są w wielu stylach, każdy znajdzie coś dla siebie. Mają szeroki wybór rozmiarów m.in GU10 czy LED G4, dlatego ich odpowiedni wybór często może sprawić nam trochę trudności. Oto krótka 7 punktowa rozpiska na temat oprawek sufitowych i najczęściej wybieranych modeli:

Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

 • Oprawa sufitowa do żarówek LED MR16 i GU10 – oprawka przystosowana do żarówek LED o średnicy 50 mm, czyli tych o oznaczeniu GU10 lub MR16.
Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

 • Oprawa halogenowa do żarówek LED MR11 i GU11 – rodzaj oprawki, dedykowany do źarówek, których średnica wynosi 35mm. Są one zasilane 230V (GU11) lub 12V (MR11)
Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

 • Oprawy sufitowe do żarówek LED G4 – oprawki dedykowane do małych żarówek LED 12V wyposażonych w gwint G4.
Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

 • Blacha – oprawy sufitowe wykonane z blachy to najtańsze produkty, które idealnie sprawdzą się w miejscach o niskiej wilgotności. Trwałe i eleganckie.
Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

 • Odlew aluminium – oprawki halogenowe wykonane z aluminium to wyjątkowo trwałe produkty, które znacznie lepiej prezentują się od tych wykonanych z blachy. Jest to idealny wybór do miejsc o podwyższonej wilgotności takich, ponieważ nigdy nie zardzewieją i nie stracą swoich walorów estetycznych.
Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

 • Szkło – szklane oprawki halogenowe to połączenie stylu i ponadczasowego designu. Ten rodzaj idealnie sprawdza się w łazienkach, czy nowoczesnych wnętrzach. Zalecamy montowanie ich w pomieszczeniach z oknem, tak aby w dzień również można było podziwiać je przy zgaszonym świetle.
Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

 • Gips – oprawki gipsowe to nowość, która zaczyna zdobywać coraz większą rzeszę klientów. To połączenie eleganckiego wzoru z możliwością malowania zwykłymi farbami ściennymi.
Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

Na temat dostępnych kolorów i kształtów oprawek sufitowych nie będziemy się zbytnio rozpisywać. Dziś dostępne są one naprawdę w przeróżnych, czego potwierdzeniem jest na przykład ta w kolorze panterki.

Rodzaje opraw halogenowych

Rodzaje opraw halogenowych

Wszystko to jest odpowiedzią na współczesne potrzeby klientów oświetleniowych, którzy w atrakcyjnej cenie chcą czegoś wyjątkowego i bardzo oryginalnego. Pamiętajmy także o oprawkach wodoodpornych, które są świetnym rozwiązaniem do oświetlenia w kabinie prysznicowej, czy w pobliżu wanny lub basenu.

Sprężynki do opraw halogenowych

Sprężynki do opraw halogenowych obecnie mogą oznaczać 2 rzeczy, zarówno klipsy montażowe, za pomocą których montujemy oprawę w suficie, jak i rodzaj sprężynki, za pomocą której instalujemy żarówkę w oprawce. Jeżeli chodzi o klipsy montażowe, są one nierozłącznym elementem każdej oprawki i służą do bezpiecznego i trwałego jej zamontowania. W przypadku sprężynek mocujących żarówkę są to akcesoria, od których powoli się odchodzi na rzecz specjalnych uchwytów lub metalowych zaślepek. Ich wadą jest to, że były one widoczne po zakończeniu instalacji żarówek na ich kloszu, dlatego powoli producenci zaczęli od nich odchodzić.

Sprężynki do opraw halogenowych

Sprężynki do opraw halogenowych

Puszki do opraw halogenowych

Puszki do opraw halogenowych w strop pomieszczeń o wyższych wymaganiach szczelności jest niestety niedostępne w oddzielnej sprzedaży. W tego rodzaju przypadkach pozostaje nam zakup nowych opraw halogenowych wyposażonych w tego rodzaju uszczelnienie, czy wodoodpornych oprawek sufitowych. Puszki do opraw halogenowych zazwyczaj posiadają klasę szczelności między IP20 a IP40. Posiadają one wyższą klasą szczelności i od razu w zestawie zostały one wyposażone w puszki do opraw halogenowych. Zapewniają one im odpowiednią ochronę przed dostaniem się szkodliwej wilgoci czy pyłów do instalacji. Ponadto oprawki sufitowe wodoodporne zostały wyposażone w dodatkowy klosz, dzięki czemu nawet chlupnięcie wody bezpośrednio na taką oprawkę, nie spowoduje jej uszkodzenia.

Puszki do opraw halogenowych

Puszki do opraw halogenowych

Jak wyjąć halogen z oprawki

Montaż opraw halogenowych, jak i ich podłączenie nie stanowi wielkiego wyzwania, ale co w przypadku kiedy potrzebujemy wymienić już zamontowany halogen. Jak wyjąć halogen z oprawki? Jeśli posiadamy żarówki MR16, wystarczy je wyciągnąć, a jeśli zakupiliśmy ledy GU10, powinniśmy najpierw przekręcić żarówkę, a następnie ją wyjąć. Pierwszym co powinniśmy zrobić, jest odłączenie instalacji od prądu, w celu zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa podczas prac nad instalacją. Następnym krokiem jest wyjęcie elementów trzymających żarówkę w oprawce, czyli sprężynki, blaszki lub metalowej zaślepki. W przypadku kiedy żarówka trzyma się na uchwycie, wystarczy ją wyciągnąć. Następnym i ostatnim krokiem będzie wyjęcie żarówki z gniazda.

Jak wyjąć halogen z oprawki

Jak wyjąć halogen z oprawki

Jak zamontować oprawy halogenowe

Oprawy halogenowe to bardzo często wybierane źródła światła, które stworzą nam elegancki sufit podwieszany z ledami i dzięki którym ledy w naszym suficie nie będą tworzyć jedynie dekoracyjnego oświetlenia, ale również doskonale sprawdzą się do punktowego oświetlenia lub jako główne źródło światła. Coraz częściej możemy się także spotkać z pytaniem „Jak zamontować oprawy halogenowe?”. Montaż oprawy halogenowej w suficie podwieszanym czy innym miejscu nie jest trudny, wymaga pamiętania o ważnych aspektach np. że wysokość halogenu nie zawsze wynosi 6 cm oraz trzymania się podstawowych zasad:

 

 • Każdy montaż oprawy halogenowej należy rozpocząć od zastanowienia się nad rozmieszczeniem każdego halogenu z osobna, tak aby optymalnie wykorzystać jego moc.
 • Oprócz prawidłowego ich rozstawienia trzeba pamiętać o zostawieniu odpowiedniej przestrzeni między sufitem pierwotnym a sufitem podwieszanym, tak aby halogen swobodnie się w niej zmieścił. Wysokość standardowa halogenu to ok 6 cm ale zdarzają się i wyższe np. ok. 8 cm, a gniazdo GU10 to kolejne 1,6 cm, czyli optymalna przestrzeń między sufitem pierwotnym a sufitem podwieszanym powinna być nie mniejsza niż około 10 cm.

 

Jak zamontować oprawy halogenowe

Jak zamontować oprawy halogenowe

Montaż oprawy halogenowej w suficie podwieszanym – przydatne narzędzia i akcesoria

– Wkrętarka

– Nóż tapicerski

– Probówka

– Gniazdo GU10, MR16, bądź MR11

– Oprawka Halogenowa

– Otwornica

Jak zamontować oprawy halogenowe

Jak zamontować oprawy halogenowe – narzędzia

Etapy montażu oprawek halogenowych:

Jak zamontować oprawy halogenowe

Jak zamontować oprawy halogenowe

 • Wyznaczenie punktów montażowych oprawek, a następnie naniesienie ich na sufit. Dokładnie sprawdźmy czy są one równomiernie rozmieszczone, a następnie za pomocą otwornicy wytnijmy na nie otwory. Pamiętajmy, aby uważać na instalację elektryczną, by podczas nawiercania otworu nie uszkodzić przewodów. Ważne jest też, aby odpowiednio dobrać średnicę otworu. Należy ją dopasować wg średnicy oprawki (dokładne dane znajdą się w instrukcji produktowej).
Jak zamontować oprawy halogenowe

Montaż opraw halogenowych – wycinanie otworów

 • Po wycięciu otworów należy wykonać połączenia elektrycznie, czyli podłączyć gniazda GU10, MR16, bądź MR11 do instalacji.
Jak zamontować oprawy halogenowe

Montaż opraw halogenowych – podłączenie instalacji elektrycznej

 • Kolejnym etapem jest montaż opraw oświetleniowych. Jest to bardzo proste. Wszystko, co należy zrobić to wygiąć sprężynki montażowe oprawki maksymalnie w górę (optymalnie w kącie 90 stopni względem oprawki). Następnie wsuwamy ramiona sprężynek w otwór w suficie, dzięki czemu rozszerzają się one i odpowiednio trzymają całą oprawę.
Jak zamontować oprawy halogenowe

Montaż opraw halogenowych – montaż opraw oświetleniowych

 • Ostatnim krokiem jest montaż żarówki w oprawce. Robimy to przy pomocy sprężynki dołączonej do zestawu lub za pomocą ringu mocującego (w zależności od montowanej oprawki). Wkręcamy żarówkę, mocujemy i gotowe! Teraz wystarczy włączyć oświetlenie, aby podziwiać efekt.
Jak zamontować oprawy halogenowe

Montaż opraw halogenowych – montaż żarówki w oprawce

Z czego składa się oprawa oświetleniowa?

Innym ważnym pytaniem, dotyczącym opraw halogenowych jest ich budowa. Z czego składa się oprawa oświetleniowa? Możemy wymienić 3 ważne elementy, składające się na ich budowę, są to:

 • zespół mocujący oprawę
 • korpus
 • uchwyt oprawy oświetleniowej

Oczywiście oprócz wymienionych elementów mamy elementy układy optycznego.

Z czego składa się oprawa oświetleniowa?

Z czego składa się oprawa oświetleniowa?

Oprawy oświetleniowe to urządzenia elektryczne spełniające kilka ważnych zadań takich jak:

 • nadawanie strumieniowi świetlnemu odpowiedniego kierunku
 • może zawierać elementy pozwalające na zmianę kierunku światła
 • mają za zadanie chronić źródło światła przed uszkodzeniem
Z czego składa się oprawa oświetleniowa?

Z czego składa się oprawa oświetleniowa?

 

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 26 sierpnia 2022