Spis treści

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym – poradnik

Sufit podwieszany to jeden najbardziej popularnych sufitów montowanych w naszych domach. Praktycznie nie ma chyba osoby, która nie widziałaby takiego sufitu na żywo. Podwieszany sufit z ledami można napotkać w galeriach handlowych, sklepach, biurach, oraz domach jednorodzinnych. Dlatego też postanowiliśmy opisać montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym – poradnik dla zainteresowanych. Oświetlenie to jest bardzo popularne ze względu na swoją i energooszczędność. Producenci przeganiają się, oferując coraz to bardziej wymyśle produkty do sufitów podwieszanych. Wśród najczęściej stosowanych w tego typu oświetleniu wymienić można:

oświetlenie do sufitów podwieszanych

oświetlenie do sufitów podwieszanych

Oprócz wszelakich kształtów opraw, czy samych źródeł światła, mamy do wyboru bardzo dużą rozpiętość, jeżeli chodzi o barwę i moc światła. Kiedyś w naszych domach dominowała barwa ciepła. Teraz rozpiętość barw jest ogromna. Zastosować możemy całe spektrum, jakie istnieje – począwszy od 2700K do nawet 11000K. Na rynku można też znaleźć też oprawy, w których możemy sami zmieniać barwę światła i dobierać je odpowiednio w zależności od naszego nastroju czy pory dnia. Podsumowując ilość dostępnych na rynku produktów, jest praktycznie nieograniczona i to jak wykonamy nasz sufit podwieszany z ledami, zależy wyłącznie od Nas.

Najczęściej wybierane taśmy LED przez naszych klientów:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Jak wykonać montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym?

Pytając o to, jak wykonać montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym, przyjmijmy, że sam sufit jest już zwieszony i teraz chcemy przygotować go już pod nasze oświetlenie LED. Sposób montażu różni się oczywiście w zależności od tego, jaki typ oświetlenia wybierzemy. Wybierając oświetlenie punktowe LED w sufitach podwieszanych jak oprawki dla żarówek GU10 czy też inne lampy wpuszczane w sufit pierwsze, co musimy zweryfikować to otwory montażowe. Każdy produkt ma swój dedykowany otwór montażowy i wycinając go nieprawidłowo, możemy zniweczyć cały wcześniej planowany projekt. Decydując się natomiast na wpuszczenie w sufit paneli LED, pamiętać należy o zastosowaniu dedykowanych klipsów do montażu w sufitach GK. Sam panel LED to uniwersalna lampa, którą dzięki dodatkowym akcesoriom montażowych, zamontujemy natynkowo lub podtynkowo.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły poradnikowe

Jeśli oświetlenie LED na suficie podwieszanym to taśmy LED to należy pamiętać o tym, że klejenie ich bezpośrednio do karton-gipsu znacząco zmniejszy ich żywotność. Jak zamontować taśmę LED na suficie? Stosować należy profile aluminiowe LED, które posłużą jako radiator dla taśmy LED. Dla samego montażu nieistotne jest jakiego typu profil użyjemy, może być to najprostszy niski profil jak profil LUMINES typ D. Ważne by powierzchnia było uprzednio wyczyszczona i odtłuszczona, by taśma nie odklejała się i dobrze przylegała, a ciepło z taśm LED było prawidłowo odprowadzane. Pozwoli to na wydłużenie żywotności źródła w bardzo dużym stopniu. Kolejną ważną sprawą jest kwestia późniejszej wymiany takiej taśmy LED. Jeżeli montaż był wykonany prawidłowo odklejenie taśmy z profilu i naklejenie nowej nie powinno stanowić większego problemu.

Ledy w suficie

Zobacz do czego jeszcze można wykorzystać profile do taśm LED

Sufit podwieszany, a taśmy LED

Skoro poruszyliśmy dogłębniej sprawę montażu taśm LED na suficie podwieszanym, to rozwińmy bardziej ten temat. Sufit podwieszany, a taśmy LED to naprawdę fajna propozycja do wzbogacenia naszego oświetlenia. Jednak oprócz zastosowania profilu należy pamiętać o tym, że do podłączenia taśmy niezbędny będzie również zasilacz do LED. Dobieramy go poprzez przeliczenie wymaganej mocy i weryfikacje napięcia roboczego taśmy. Sano napięcie to, przeważnie 12V bądź 24V – tutaj sprawa jest prosta, weryfikujemy napięcie taśmy i tyle. Jeśli chodzi jednak o moc, to należy ją odpowiednio przeliczyć. Najprościej zrobić to sprawdzając pobór mocy taśmy z metra, pomnożyć go przez ilość metrów zasilanych z danej przetwornicy i na wszelki wypadek dodać 10-15% zapasu po to, aby taśma LED na suficie nie obciążała jej w 100%. Rozwiązaniem dodatkowym, a w przypadku wielu taśm nawet niezbędnym jest również sterowanie. Modele o zmiennych barwach muszą być przecież jakoś sterowane. Podobnie jak w przypadku zasilaczy, sterowniki do taśm LED również dobiera się poprzez moc i napięcie. Obecnie jednym z bardziej popularnych systemów jest system sterowania Mi Light. Pozwala on na łączenie wielu różnych elementów w jeden system sterowania, dzieląc go na strefy i sterując z jednego pilota, bądź telefonu komórkowego. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są również sterownik Tuya Smart, które są częścią większego systemu automatyki domowej.

Sufit podwieszany taśmy LED

Zobacz więcej z kategorii

Profil aluminiowy LEDZobacz produkty

Oświetlenie LED na suficie podwieszanym

Skoro opisaliśmy już potrzebne podzespoły, warto byłoby powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda samo oświetlenie LED na suficie podwieszanym. Otóż oświetlenie do sufitu podwieszanego na taśmach LED podzielić można na dwie grupy – jednokolorowe i z możliwością zmiany barwy.

Jeśli chodzi o taśmy jednokolorowe, to służą one jako oświetlenie akcentowe, ale wykorzystywane są czasem również jako oświetlenie główne w pomieszczeniach. Wszystko dzięki temu, że istnieje wiele modeli taśm jednokołowych, różniących się poborem mocy i ilością emitowanego światła. Jako oświetlenie dekoracyjne używa się głównie taśm opartych o diody 3528 oraz 2835. Dzięki małemu poborowi mocy i niskiemu nagrzewaniu się spotyka się taśmy o różnej gęstości w tym bardzo gęste 120 diod na metr. Są oczywiście taśmy gęstsze, jednak spotyka się je rzadziej, a i ich ceny wciąż nie mogą konkurować z klasycznymi modeli. Za przykład podać możemy nowoczesne taśmy LED COB. Jest to dosłownie jedna długa linia światła, która zapewnia najlepsza równomierność. Jej cena – choć w ostatnim czasie znacząco spadła – wciąż nie jest w stanie zrównać się ze znacznie tańszymi modeli 3528. Czasem jednak warto poświęcić kilka złotych więcej, szczególnie jeśli zależy nam na całkowitej równomierności oświetlenia. Jeśli równomierność nie jest jednak priorytetem, a zależy nam głównie na mocy, to wybór skłania ku taśmom LED 5050, oraz taśmom LED 5630. Ich wysoka moc sprawi, że sprawdza się zarówno, jako oświetlenie dekoracyjne, jak i główne (jeśli odpowiednio dobierzemy ich ilość i moc).

Taśmy LED na suficie

Drugi typ taśm to taśmy LED o zmiennej barwie. W zależności od wybranego modelu pozwalają one przy pomocy sterownika nie tylko ściemnić oświetlenie, ale też zmienić sposób, w jaki ono świeci. Taśmy LED CCT to taśmy umożliwiające zmianę barwy bieli w zakresie od ciepłej do zimnej. Taśma LED RGB natomiast pozwoli na zmianę barwy w palecie RGB poprzez mieszanie barwy zielonej, niebieskiej i czerwonej. Pozwala ona ustawić barwę białą poprzez wymieszanie wszystkich 3 kolorów, jeśli jednak zależy nam na konkretnej bieli jak np. biały ciepły, to lepiej wybrać taśmę RGBW. Pełny zakres sterowania da nam natomiast taśma LED RGB+CCT.

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LEDZobacz produkt
PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY P13-1Profil aluminiowy LEDZobacz produkt
powloka-izolujaca-zabezpieczajaca-nanoPOWŁOKA IZOLUJĄCA ZABEZPIECZAJĄCA NANOZobacz produkt

Ledowe sufity – jak zrobić

Decydując się na oświetlenie sufitu podwieszanego, pamiętać należy, że taśma to jednak nie wszystko. Sama taśma LED sufit podwieszany to najczęściej dekoracyjne obramowanie dookoła niego. A przecież to nie wszystko. Chodzi również o oświetlenie główne, które montowane jest w centralnej części sufitu, będąc nie tyle schowane we wnęce, ile wpuszczone w sam sufit tak, by nie wystawały z niego i tworzyły jak najbardziej jednolitą bryłę. Dlatego też rozważając jak zrobić podświetlany sufit, można zdecydować się na różne wersje, z czego dwie najpopularniejsze to oprawy wpuszczane w sufit, a drugie to taśma LED na suficie w profilu architektonicznym.

Ledowe sufity

Oprawy wpuszczane w sufit podwieszany

Jeśli chodzi o oprawy wpuszczane w sufit podwieszany to jednym z najtańszych i bardzo estetycznych rozwiązań są oprawy halogenowe. Ich różnorodność pozwala na dobór modelu pasującego idealnie w nasze gusta. Możliwość zastosowania żarówek LED GU10 i żarówek LED MR16 sprawia, że oświetlenie LED w suficie łatwo dobrać tak, by jak najbardziej spełniało nasze oczekiwania. Dostępne są również mniejsze oprawki pod żarówki LED GU11 lub MR11. Interesującą alternatywą są oprawy halogenowe szklane – dają bardzo ciekawy efekt wizualny na suficie, będąc mocnym elementem dekoracyjnym. Decydując się natomiast na oświetlenie do sufitu podwieszanego ze wbudowanym źródłem światła, najczęstszym wyborem są oprawy LED typu downlight, czyli plafony podtynkowe LED. Coraz popularniejsze staje się również wykorzystanie paneli LED o dużych wymiarach. Ich zaleta jest to, że dają mocne światło i świecą równomiernie całą powierzchnią, co często bardzo dobrze współgra z całym sufitem. Tak jak wspomniałem wcześniej, pamiętać należy, że montaż paneli LED w suficie GK wymaga dodatkowych akcesoriów, które znaleźć można w naszym sklepie.

Oprawy wpuszczane w sufit podwieszany - Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

Oprawy wpuszczane w sufit podwieszany – Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

LINKI DO PANELI LED
LINKI DO PANELI LED

Zestaw 4 linek do paneli 1,5m o kodzie EC79394 z możliwością regulacji od Eco Light to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie do montażu paneli LED. Zestaw o kodzie EC79394 zapewnia nie tylko solidne podwieszenie paneli, ale również łatwą regulację wysokości, co pozwala na dostosowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zobacz produkt

Taśma LED na suficie

Innym popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie taśmy LED, jako głównego oświetlenia. Stosuję się do niego szersze profile architektoniczne, gdzie wkładamy kilka taśm montowanych obok siebie. Pozwala to na stworzenie źródła wystarczająco silnego, by stanowić oświetlenie główne. Profile, które wykorzystuje się do montażu w sufitach GK, podzielić możemy ze względu na szerokość i ilość stosowanych taśm. I tak przy montażu dwóch taśm stosujemy profil aluminiowy LED inSileda i profil aluminiowy LED inDileda. Decydując się na trzy taśmy w szereg, warto skorzystać np. z profilu INSO. Natomiast najszerszym rozwiązaniem gdzie wmontujemy do sześciu pasków LED, tworząc mocno oświetlony sufit podwieszany z oświetleniem LED, jest profil LED SORGA. Warto wspomnieć również o specjalnych, dedykowanych do gipsowania modelach takich jak profil aluminiowy SUBLI i ZATI, które mają specjalne szerokie skrzydła. Po ich zagipsowaniu wizualnie widoczna jest praktycznie sama świecąca blenda, co zapewnia unikalny efekt wizualny.

Taśmy LED w suficie - Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

Taśmy LED w suficie – Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

tasma-led-cob-rgb-cct-24v-16w-840-led-m-highlight-1m (1)TAŚMA LED COB RGB CCT 24V 16WZobacz produkt
STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039Zobacz produkt
PILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTPILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTZobacz produkt

LED w suficie podwieszanym – czy warto?

Oświetlenie LED na suficie podwieszanym to naprawdę fajny pomysł, na który serdecznie namawiam. Dobrze wykonany, oparty na dobrych podzespołach, może naprawdę świecić latami i cieszyć oko właścicieli. Sufit podwieszany z oświetleniem LED tworzy unikalny klimat i naprawdę potrafi stworzyć piękne iluminacje świetlne. Lampki na sufit podwieszany zapewnią doskonałe światło, natomiast taśmy ledowe sufitowe dopełnią efektu, sprawiając, że LED w suficie podwieszanym będzie decyzją, której na pewno nie będą Państwo żałować.

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym to temat, który zyskuje na popularności zarówno w domach prywatnych, jak i w przestrzeniach komercyjnych. Istnieje wiele rodzajów oświetlenia LED dostępnych na rynku, w tym różnorodne taśmy LED, które różnią się mocą, barwą światła, oraz sposobem montażu. W artykule omówiono dwa główne typy taśm LED: jednokolorowe, które są używane zarówno jako oświetlenie akcentowe, jak i główne, oraz taśmy o zmiennej barwie, które oferują większą elastyczność w zakresie regulacji koloru i intensywności światła. Podczas montażu taśm LED ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni oraz o wykorzystaniu profilów aluminiowych, które służą jako radiatory dla taśm LED. To nie tylko zwiększa żywotność oświetlenia, ale również zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła. W przypadku oświetlenia punktowego, należy zwrócić uwagę na wymiary otworów montażowych, aby dopasować je do wybranych opraw. Do podłączenia taśm LED konieczne jest również użycie odpowiedniego zasilacza, którego wybór zależy od napięcia roboczego taśm i ich mocy. Dodatkowo, dla systemów zmiennych barw światła, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego sterownika. Oświetlenie LED na suficie podwieszanym nie tylko jest energooszczędne, ale również pozwala na stworzenie unikalnego klimatu w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie, które z pewnością warto rozważyć zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki.

oświetlenie do sufitów podwieszanych

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 2 listopada 2020