Spis treści

Montaż taśmy Led na ścianie

Jak zrobić prawidłowo Montaż taśmy Led na ścianie? aby montaż taśmy, był zgodny z trendami w roku 2023 warto taśmę zamontować w profilu aluminiowym, przykryć to odpowiednią osłonką (kloszem) i zakończyć zaślepkami.  W dzisiejszych czasach oświetlenie LED zyskuje na popularności ze względu na swoje zalety, takie jak energooszczędność, długotrwałość, a także możliwość tworzenia niezwykłych efektów wizualnych. Taśmy LED szczególnie wyróżniają się na tle innych rodzajów oświetlenia, ponieważ są wszechstronne, elastyczne i łatwe w montażu. Dzięki temu można je wykorzystać zarówno w celach dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych we wnętrzach mieszkalnych, biur czy lokali usługowych. Stosowanie taśm LED umożliwia uzyskanie efektów, których nie można osiągnąć za pomocą tradycyjnych żarówek czy świetlówek. Możemy swobodnie kształtować oświetlenie, podkreślając elementy wystroju wnętrza, czy też tworząc przytulną atmosferę w naszym domu. Właśnie dlatego montaż taśmy ledowe na ścianie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W tym artykule zaprezentujemy krok po kroku, jak samodzielnie zamontować taśmę LED na ścianie, aby stworzyć efektowne i funkcjonalne oświetlenie we wnętrzu. Opiszemy poszczególne etapy montażu, począwszy od planowania i wyboru odpowiedniej taśmy LED, aż po jej instalację i podłączenie do zasilania. Przedstawimy również różne metody mocowania taśm LED oraz porady, dzięki którym unikniesz częstych błędów. Czytając ten przewodnik, dowiesz się, jak łatwo i szybko można zamontować oświetlenie LED na ścianie, które nada Twojemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym majsterkowiczem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z pracami wykończeniowymi, ten artykuł pomoże Ci w osiągnięciu zamierzonego efektu.

Montaż taśmy Led na ścianie

Montaż taśmy Led na ścianie

Najczęściej wybierane taśmy LED COB do oświetlenia

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

10 pomysłów montażu taśmy LED na ścianie

Pomysł 1 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu ZATI w ścianie. Profil ten charakteryzuje się uniwersalnością zastosowania. Kolejną zaletą profilu jest możliwość zastosowania dwóch taśm LED obok siebie. Możemy go umieść w ścianie lub suficie. Montaż jest bardzo prosty, a wystające ranty ułatwiają obróbkę masą szpachlową. Zobacz jakie to proste.

Czarny klosz w profilu zati inspiracja
PROFIL LED ZATIPROFIL LED ZATIZobacz produkt
Czarny klosz w profiluCzarny klosz do profiluZobacz produkt

Zobacz w

Pomysł 2 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu MONO w ścianie. Profil ten charakteryzuje się prostym designem, który jest wykonany z lekkiego, trwałego i odpornego na korozję. Profil mono jest wąski i prosty, co pozwala na łatwe wpasowanie go w różne kształty i powierzchnie.

profil led mono inspiracja
PROFIL LED WPUSZCZANY MONOPROFIL LED WPUSZCZANY MONOZobacz produkt

Zobacz w

Pomysł 3 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu P6-2 jest profilem o wymiarach 15×13,4×6,2. Jego wymiary pozwalają na zamontowanie większości standardowych taśm LED oraz na łatwe schowanie przewodów zasilających. Profil P6-2 skutecznie chroni taśmę LED przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem, wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewnia to dłuższą żywotność i bezpieczeństwo oświetlenia.

Profil P6-2 inspiracja
PROFIL WPUSZCZANY LED P6-2PROFIL LED WPUSZCZANY P6-2Zobacz produkt

Pomysł 4 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu P18-2 ma atrakcyjny, modernistyczny wygląd, który może być łatwo wpasowany w różne aranżacje wnętrz. Profil może być montowany na powierzchniach pionowych lub poziomych, a także wpuszczany w zagłębienia, co pozwala na stworzenie efektownych, dyskretnych oświetleniowych akcentów. Profil P18-2 można łatwo zamocować do różnych powierzchni za pomocą śrub, taśmy dwustronnej, klipsów mocujących lub innych metod montażu, w zależności od potrzeb i wymagań.

Profil LED P18-2_inspiracja
PROFIL LED WPUSZCZANY P18-2PROFIL LED WPUSZCZANY P18-2Zobacz produkt
TAŚMA LED COBTAŚMA LED COBZobacz produkt

Pomysł 5 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu P13-1 możemy umieścić trzy taśmy LED o szerokości 8mm każda bądź dwie o szerokości 12mm. Profil LED nawierzchniowy P13-1 możemy zamontować z różnymi wersjami osłonek, dzięki czemu wymodelujemy światło w najbardziej odpowiedni dla nas sposób. Wybierając transparentną osłonkę, która jest całkowicie przezroczysta, uzyskamy maksymalną moc naszej linii świetlnej, natomiast przy mlecznej równomiernie rozproszone światło emitowane przez zamontowaną taśmę LED.

profil led p13-1 inspiracja
PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY P13-1PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY P13-1Zobacz produkt

Pomysł 6 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu DOPIO jest dwustronną, aluminiową listwą, w której na każdej ze stron zainstalujemy nawet po dwie taśmy LED. Aluminiowe profile są najpopularniejszym wyborem we współczesnych instalacjach oświetleniowych LED. Doskonale odprowadzają ciepło, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe i plastyczne. Profil LED DOPIO to innowacyjna listwa LED, którą zamontujemy natynkowo lub zwiesimy.

Profil LED DOPIO inspiracja
PROFIL LED DOPIOPROFIL LED DOPIOZobacz produkt

Zobacz w

Pomysł 7 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu SUBLI jest głębokim profilem architektonicznym, który stabilnie zamontujemy za pomocą sprężynek montażowych. Jego wewnętrzny wymiar pozwala na montaż do 3 taśm LED równolegle z możliwością dodatkowego doświetlenia na bocznych ściankach profilu. Jest to bardzo funkcjonalna i estetyczna opcja oświetleniowa do oświetlenia budynków przemysłowych czy komercyjnych. Profil aluminiowy Subli i odpowiednie dobrane źródło światła w barwę i natężenie pozwala na efektownych efektów oświetleniowych w naszym domu czy firmie.

profil led SUBLI inspiracja
PROFIL LED SUBLIPROFIL LED SUBLIZobacz produkt

Zobacz w

Pomysł 8 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu W profil wpuszczany, przeznaczony do montażu w lekkich konstrukcjach z użyciem sprężyn montażowych. Profil LED zewnętrzny typu W posiada szerokość wewnętrzną 14,4 mm, przez co bez problemu zmieścimy w nim jedną taśmę LED o szerokości 8 mm/10 mm/12 mm. Profil aluminiowy typ W wpuszczany został przystosowany do montażu we wcześniej przygotowanym otworze. Jest to sposób na gustowne wykończanie i dyskretne ukrycie taśmy LED, a także ochrona diod przed przegrzaniem.

profil led W inspiracja
PROFIL LED WPUSZCZANY TYP WPROFIL LED WPUSZCZANY TYP WZobacz produkt

Zobacz w

Pomysł 9 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu P11-1 jest profilem hermetycznym przeznaczonym do montażu w podłodze i ścianie. Zastosowałem profil hermetyczny P11-1 wszędzie tam, gdzie taśma LED była narażona na wilgoć lub chwilowy kontakt z wodą. Poprzez uszczelnienie osłonki C5 istnieje możliwość uzyskania wodoszczelności na poziomie IP67, co pozwala na montaż w łazienkach i kabinach prysznicowych.

Profil LED P 11-1 inspiracja
PROFIL LED HERMETYCZNY P11-1PROFIL LED HERMETYCZNY P11-1Zobacz produkt

Pomysł 10 montażu taśmy LED na ścianie. Montaż profilu P11-2 swoje zastosowanie znajdzie do montażu podłogowego bądź ściennego. W połączeniu z uszczelnioną osłonką C5 stworzy oświetlenie, które sprawdzi się w miejscach narażonych na wilgoć oraz krótki kontakt z wodą. Wykonany z wysokiej jakości aluminium, które nie tylko cechuje się odpornością na zarysowania oraz korozję, ale również doskonałym odprowadzaniem ciepła z diod LED. Profil LED P11-2 świetnie sprawdzi się jako dekoracyjne podświetlenie łazienki bądź kabiny prysznicowej.

profil led p11-2 inspiracje
PROFIL LED HERMETYCZNY P11-2PROFIL LED HERMETYCZNY P11-2Zobacz produkt

Zobacz inne artykuły:

Jaka barwa światła do sypialni co wybrać?

Wybór odpowiedniej barwy światła do sypialni jest niezwykle ważny, aby zapewnić komfort, funkcjonalność oraz stworzyć […]

Jak podświetlić lamele

Jak podświetlić lamele?

Każdy z nas szuka sposobów, aby uczynić swoje wnętrze wyjątkowym i niepowtarzalnym. W dzisiejszym świecie […]

Obraz na szarej ścianie

Obraz na szarej ścianie

  Twój szary salon zasługuje na odrobinę magii i osobistego wyrazu. Dlatego też warto zastanowić […]

Profil LED P18-2_inspiracja

Montaż taśmy Led na ścianie

Jak zrobić prawidłowo Montaż taśmy Led na ścianie? aby montaż taśmy, był zgodny z trendami […]

Jak zamontować taśmę Led na ścianie?

 1. Planowanie i wybór odpowiednich materiałów: Zdecyduj, gdzie chciałbyś umieścić taśmę LED na ścianie. Następnie dokładnie zmierz długość wymaganą dla projektu. Wybierz taśmę LED, uwzględniając kolor, jasność, typ i długość. Następnie wybierz profil LED, który będzie odpowiedni dla wybranej taśmy i zgodny z efektem, jaki chcesz uzyskać. Profil LED może być wykonany z aluminium, plastiku lub innego materiału. Pamiętaj również o zasilaczu oraz ewentualnych łącznikach i zakończeniach do profilu.
 2. Przygotowanie powierzchni: Upewnij się, że ściana jest czysta, sucha i wolna od kurzu oraz tłuszczu. W razie potrzeby oczyść powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia.
 3. Przymocowanie profilu LED: Zgodnie z planem, oznacz na ścianie, gdzie mają być zamocowane profile LED. W zależności od rodzaju profilu i powierzchni ściany, możesz użyć różnych metod mocowania, takich jak wkręty, kołki rozporowe czy klej montażowy. Przymocuj profile LED do ściany, dbając o zachowanie równości i dokładności wymiarów.
 4. Włożenie taśmy LED do profilu: Przycięte na wymiar taśmy LED włożyć do profilu. Upewnij się, że taśma jest równomiernie rozłożona wzdłuż profilu i dobrze przylega. W przypadku niektórych profili, może być konieczne zastosowanie specjalnych klipsów lub zabezpieczeń, aby utrzymać taśmę LED na miejscu.
 5. Podłączenie zasilania i kontrolera: Zgodnie z instrukcjami producenta, podłącz zasilacz oraz kontroler (jeśli jest używany) do taśmy LED. Uważaj na prawidłowe połączenie przewodów i polaryzacji, aby uniknąć uszkodzenia taśmy LED.
 6. Testowanie i finalne poprawki: Przed dokładnym zamocowaniem profilu LED i zamaskowaniem przewodów, sprawdź, czy taśma LED działa prawidłowo. Włącz zasilanie i sprawdź, czy wszystkie diody LED świecą się równomiernie, a także czy kontroler działa poprawnie (jeśli jest używany). Jeśli wszystko działa prawidłowo, dokończ montaż profilu, uporządkuj przewody i ciesz się nowym oświetleniem LED na ścianie.

Zastosowanie profilów LED pozwala na estetyczne i równomierne rozmieszczenie taśmy LED na ścianie, gwarantując trwałość oświetlenia.

profil W montaż
PROFIL LED WPUSZCZANY TYP WPROFIL LED WPUSZCZANY TYP WZobacz produkt

 

Jak przykleić taśmę Led do ściany?

Przyklejanie taśmy LED do ściany można wykonać wyłącznie w profilu LED. Oto 5 z najpopularniejszych metod montażu profilu z taśmą LED:

 1. Samoprzylepna taśma LED: Wiele taśm LED jest wyposażonych w samoprzylepną stronę, która pozwala na łatwe i szybkie przyklejenie taśmy do powierzchni profilu. Upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha przed nałożeniem taśmy LED. Odkryj warstwę ochronną samoprzylepnego kleju i przyklej taśmę do profilu, dociskając ją równomiernie.
 2. Klipsy montażowe: Możesz użyć specjalnych klipsów montażowych do przymocowania profilu LED do ściany. Klipsy te są wykonane z plastiku i zapewniają stabilne i trwałe mocowanie. Wystarczy przykręcić klipsy do ściany w równych odstępach, a następnie wsunąć profil w klipsy i włożyć taśmę LED w profil.
 3. Profile aluminiowe: Profile aluminiowe są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz uzyskać estetyczny i trwały montaż taśmy LED na ścianie. Profile te mają kształt rowków, w których można umieścić taśmę LED. W zależności od typu profilu możemy wkleić w profil jedną, dwie, trzy a nawet sześć pasków taśmy LED. Zamocuj profil aluminiowy na ścianie, a następnie umieść taśmę LED w rowku. Profile aluminiowe często są wyposażone w osłony – klosze, które można zainstalować na wierzchu, aby uzyskać równomierne i rozproszone oświetlenie. Jest wiele rodzajów kloszy do profili takich jak: przeźroczyste, półmatowe, białe a nawet w kolorze czarnym.
 4. Montaż na podwójnym rzepie: Jeśli taśma LED nie ma samoprzylepnego kleju, można użyć podwójnego rzepu o wysokiej przyczepności. Przyklej rzep na jednej stronie taśmy LED, a następnie umieść taśmę LED w profilu, dociskając ją równomiernie. Nie zapominaj o wcześniejszym zamontowaniu profilu aluminiowego w celu włożenie paska LED.
 5. Silikonowy klej montażowy: Możesz także użyć silikonowego kleju montażowego, odpornego na wysokie temperatury aby przymocować taśmę LED do profilu który znajduje się w ścianie. Upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha, a następnie nałóż klej na tylną stronę taśmy LED. Umieść taśmę LED w profilu i dociskaj ją równomiernie, aż klej wyschnie.

Niezależnie od wybranej metody montażu, pamiętaj o prawidłowym rozmieszczeniu taśmy LED, aby uzyskać równomierne i efektywne oświetlenie.

Pamiętaj żeby taśma LED nie była bezpośrednio klejona do ściany czy sufitu. W tym celu zawsze używaj profil LED, wydłuży to żywotność taśmy LED.

jak zamontowac tasme led na scianie
PROFIL LED WPUSZCZANY MONOPROFIL LED WPUSZCZANY MONOZobacz produkt

Jak oświetlić ścianę taśmą Led?

Oświetlenie ściany taśmą LED może nadać pomieszczeniu wyjątkowy charakter i przytulną atmosferę. Profil wpuszczany lub natynkowy pozwala na eleganckie zamocowanie taśmy LED i zabezpieczenie jej przed uszkodzeniami. Aby oświetlić ścianę taśmą LED z użyciem profili, postępuj zgodnie z poniższymi 8 krokami:

 1. Wybierz odpowiednią taśmę LED: Wybierz odpowiednią taśmę LED pod względem koloru, mocy i funkcji, takich jak regulacja jasności czy zmiana kolorów. Upewnij się, że taśma jest odpowiedniej długości, aby pokryć wybrany obszar ściany.
 2. Wybierz odpowiednie profile: Profil wpuszczany jest montowany w rowkach w ścianie, podczas gdy profil natynkowy jest montowany na powierzchni ściany. Wybierz odpowiedni profil w zależności od preferencji i możliwości montażowych.
 3. Zaplanuj układ oświetlenia: Zastanów się, w jaki sposób chciałbyś oświetlić ścianę. Możesz zastosować oświetlenie niewidoczne za listwami przysufitowymi, zainstalować taśmę LED wzdłuż podłogi, wyeksponować konkretny element dekoracyjny lub stworzyć ciekawe wzory świetlne.
 4. Przygotuj ścianę: Upewnij się, że powierzchnia ściany jest czysta, sucha i wolna od kurzu. Jeśli potrzebujesz zrobić jakiekolwiek wiercenia, aby przymocować profile lub prowadnice dla taśm LED, zrób to w tym kroku.
 5. Zamontuj profile: Przymocuj profile wpuszczane lub natynkowe do ściany zgodnie z instrukcją producenta. Upewnij się, że są one równo rozmieszczone i stabilnie zamocowane.
 6. Wprowadź taśmę LED do profili: Wsuń taśmę LED do profili, starając się równomiernie rozmieścić ją wewnątrz. Jeśli konieczne, możesz przyciąć taśmę LED, aby dopasować jej długość do profilu.
 7. Zainstaluj zasilanie i sterowanie: Podłącz taśmę LED do zasilacza i kontrolera, jeśli takowy jest wymagany (np. w przypadku taśm RGB). Upewnij się, że wszystkie połączenia są prawidłowo wykonane, a kable są odpowiednio zabezpieczone.
 8. Zamontuj zasilacz i kontroler: Zainstaluj zasilacz i kontroler w dogodnym miejscu, tak aby były niewidoczne, ale łatwo dostępne. Upewnij się, że nie są one narażone na wilgoć, wysoką temperatur
jak oświetlić ścianę taśmą Led? - montaż taśmy led na ścianie

jak oświetlić ścianę taśmą Led? – montaż taśmy led na ścianie

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Ledy w ścianie czyli montaż taśmy Led na ścianie

Wbudowane oświetlenie LED w ścianie to nowoczesny sposób na oświetlenie wnętrz, który pozwala na uzyskanie subtelnych efektów świetlnych, jednocześnie nie zaburzając spójności projektu aranżacji. Minimalistyczny design tego rodzaju oświetlenia jest dyskretnym rozwiązaniem, które nie zakłóca wyglądu wnętrza i doskonale komponuje się z różnymi stylami dekoracji. Wbudowane oświetlenie LED pozwala na akcentowanie konkretnych elementów wnętrza, takich jak obrazy, półki czy elementy architektoniczne, co dodaje przestrzeni głębi i wyrazistości. Ponadto, dzięki zastosowaniu LED, oświetlenie to jest energooszczędne, oferując nawet do 80% oszczędności energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Długa żywotność diod LED, sięgająca nawet 50 000 godzin pracy, przekłada się na oszczędności na rachunkach za prąd oraz mniejszą konieczność wymiany źródeł światła. Wbudowane oświetlenie LED w ścianie może również pełnić funkcję oświetlenia orientacyjnego, ułatwiając poruszanie się po pomieszczeniu w nocy, a także oferować różne poziomy jasności, od 10% do 100%, umożliwiając dopasowanie oświetlenia do potrzeb użytkownika. W związku z tym, wbudowane oświetlenie LED to innowacyjne i efektowne rozwiązanie, które warto rozważyć podczas planowania aranżacji wnętrza. Wykorzystując zaawansowane technologie i korzystając z licznych zalet diod LED, można tworzyć niezwykłe efekty świetlne, które z pewnością zaimponują gościom i wzbogacą przestrzeń domową.

Ledy w ścianie - montaż taśmy led na ścianie

Ledy w ścianie – montaż taśmy led na ścianie

Podsumowując, montaż taśmy LED na ścianie jest doskonałym sposobem na wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia do wnętrza, które nie tylko pięknie wygląda, ale także jest energooszczędne i funkcjonalne. Kluczowym elementem jest wybór odpowiednich materiałów – taśm LED, profili oraz zasilaczy, które będą zgodne z planowanym efektem wizualnym oraz potrzebami użytkownika. Należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu powierzchni i zastosowaniu odpowiednich metod montażu, takich jak samoprzylepne taśmy, klipsy montażowe, profile aluminiowe, podwójny rzep, czy silikonowy klej montażowy. Warto również rozważyć różne pomysły na aranżację oświetlenia, aby optymalnie wykorzystać potencjał taśm LED, podkreślając elementy dekoracyjne wnętrza lub tworząc przytulną atmosferę. Wbudowane oświetlenie LED w ścianie jest rozwiązaniem, które łączy w sobie elegancję, minimalizm i nowoczesność, a jednocześnie jest niezwykle praktyczne i długotrwałe. To idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie wyrafinowane i subtelnym efekty świetlne, które dodają przestrzeni głębi i wyrazistości. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym majsterkowiczem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z pracami wykończeniowymi, montaż taśmy LED na ścianie to projekt, który z powodzeniem możesz zrealizować samodzielnie, ciesząc się pięknym i funkcjonalnym oświetleniem we własnym domu.

Montaż taśmy Led na ścianie

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 17 kwietnia 2023