Spis treści

Na co uważać przy zakupie LED? – dobór oświetlenia led

Właściwy dobór oświetlenia led nie jest prostą czynnością. Zastanówmy się na co uważać przy zakupie LED? Kupując oświetlenie LED jedną z najważniejszych rzeczy, które powinniśmy sprawdzić to etykieta efektywności energetycznej, która zgonie z ustawą z dnia 1 marca 2021r. jest obowiązkowa. Za jej pomocą jesteśmy w stanie sprawdzić wiarygodność informacji podanych na opakowaniu. Każdy z nas w pewnym momencie znajduje się w sytuacji, w której musi dokonać zakupu oświetlenia. Odpowiednie dobranie sztucznego źródła światła nie jest prostym zadaniem. Od wybrania odpowiedniej żarówki zależy wiele między innymi taki wybór ma wpływ na nasze późniejsze samopoczucie w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Oświetlenie główne, które jest jednym z najbardziej problematycznych ze względu na swój duży wpływ na całe otoczenie, należy dobrać biorąc pod uwagę przede wszystkim wartość lumenów. Pamiętać należy także o współczynniku CRI. Wszystkie parametry światła emitowanego przez żarówkę powinny być sprawdzone przez producenta i umieszczone w specjalnej bazie EPREL.

Najlepsze oświetlenie LED

Najlepsze oświetlenie LED

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy LED?

Aby dokonać właściwego wyboru podczas zakupu lampy, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Zastanówmy się o jakie zasady chodzi i na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy LED? Przede wszystkim przy zakupie lampy LED należy dokładnie przeanalizować rodzaj, wygląd oraz przeznaczenie lampy. Oprócz typowo wizualnych parametrów należy także upewnić się, że wybrany produkt jest ze sprawdzonego źródła, w tym celu zeskanujmy kod QR z etykiety energetycznej. Przy zakupie lampy LED wiele czynników jest znaczących. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, by lampa posiadała jak najlepsze parametry, potwierdzone specjalistycznymi badaniami. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz nowo zakupiony produkt posłuży nam przez długi czas, a my nie będziemy marnować czasu na zwroty i reklamacje. Szczególnie ważne jest to przede wszystkim w miejscach pracy, gdzie konieczne jest zapewnienie odpowiedniego natężenia na stanowisku pracy. Jeśli nasz produkt będzie posiadał niewłaściwe dane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ono niewystarczające, co negatywnie wpłynie na osobę przebywającą i pracującą w jej pobliżu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy LED?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy LED?

Jaką lampę LED wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaka lampę LED wybrać, odpowiedz sobie przede wszystkim na te 5 pytań:

 • to lampa dekoracyjna, czy główne źródło światła?
 • w jakim stylu lampa pasuje do mojego wnętrza?
 • jaką barwę światła powinna emitować?
 • ile lumenów jest mi potrzebne?
 • czy parametry na opakowaniu zgadzają się z parametrami na stronie EPREL?

W obecnych czasach na rynku mamy bardzo szeroki wybór asortymentu. Bez względu na nasz gust, preferencje, a także budżet, każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Należy jednak mieć na uwadze, że przed dokonaniem zakupu lampy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw, które bez wątpienia okażą się kluczowe dla naszego wyboru. Przede wszystkim zawsze upewniajmy się, że dany produkt pochodzi z pewnego źródła, a co za tym idzie jego parametry podane są zgodnie z prawdą. Dzięki temu unikniemy ewentualnych późniejszych nieprzyjemności i stresów. Mając pewność co do jakości produktu, możemy być spokojniejsi i całą swoją energię możemy poświęcić na aranżację wnętrz oraz aspekt wizualny, zamiast martwić się czymś, czego możemy uniknąć sprawdzając bazę EPREL za pomocą zeskanowania kodu QR znajdującego się na etykiecie efektywności. Z bardziej wizualnych aspektów należy zastanowić się nad tym jaki styl panuje w naszym pomieszczeniu, dzięki tej wiedzy łatwiej będzie nam dobrać odpowiednią lampę. Przy wyborze oświetlenia każdy szczegół jest na wagę złota, czy to chodzi o wartość lumenów, czy o barwę światła. Jeśli czujemy, że sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wyborem odpowiedniej lampy, bez obaw możemy poprosić o pomoc profesjonalistów. Nasi eksperci SMD-LED.pl chętnie Ci pomogą.

Jaką lampę LED wybrać? - dobór oświetlenia led

Jaką lampę LED wybrać? – dobór oświetlenia led

Jak sprawdzić czy produkt LED jest oryginalny?

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do produktu, wato wiedzieć jak sprawdzić czy produkt LED jest oryginalny. W jaki sposób? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zeskanowanie kodu QR znajdującego się na etykiecie energetycznej produktu. Od marca 2021r. obowiązek ten dotyczy każdego producenta sprzedającego niewymienne źródło światła. Oświetlenie naszego domu, mieszkania, a także biura, czy innego miejsca pracy wiąże się z wieloma normami, które należy spełnić, by oświetlane miejsce spełniało wszystkie wymogi i było dla nas bezpieczne. Szczególnie ważne jest to w miejscach pracy. Każde pomieszczenie w zależności od przeznaczenia i rodzaju wykonywanych czynności ma inne zapotrzebowanie. Słabej jakości oświetlenie nie poradzi sobie w większości wymagających warunków. Również w każdym domu, czy mieszkaniu powinniśmy liczyć się z koniecznością zainwestowania w dobrej jakości, oryginalne światła LED. Jeśli zależy nam na oszczędności energii, długiej żywotności, a także na wyglądzie samej żarówki, należy zwrócić uwagę przy wyborze na etykiety energetyczne. Mamy tam zawarte bardzo istotne informacje, które rozwieją nasze wszelkie wątpliwości co do oryginalności produktu oraz pomogą nam określić, czy wybrany typ żarówek spełnia nasze oczekiwania.

Jak sprawdzić czy produkt LED jest oryginalny?

Kod QR na nowej etykiecie energetycznej

Cena a jakość produktu

Jak rozpatrywać jakość produktu i jego opłacalność? Cena a jakość produktu – często zanim zdecydujemy się na dany produkt ze względu na jego niską cenę, warto sprawdzić, czy za niską ceną nie idzie również niska jakość. Jeśli chcemy przekonać się, czy oferowany produkt jest wart zakupu, sprawdźmy go w bazie EPREL za pomocą kodu QR. Jeśli po jego zeskanowaniu zostaniemy przeniesieni na inną stronę, musimy mieć na uwadze, że podane informacje mogą nie być zgodne z prawdą. Możemy doświadczyć sytuacji, w której zostaniemy przekierowani na prawidłową stronę, jednak dostaniemy komunikat mówiący o niepełnej bazie danych. W takim przypadku producent prawdopodobnie jest w trakcie uzupełniania informacji na temat parametrów. Często trochę większa cena produktu wiąże się z jego pewną i potwierdzoną jakością. Konieczne jest przeprowadzanie specjalistycznych badań, udowadniających sprawność urządzenia. Przy zakupie oświetlenia LED musimy zwracać też szczególną uwagę na okres gwarancyjny, jaki jest oferowany przez producenta. Dobrej jakości produkty, zazwyczaj posiadają długą, nawet 5-cio letnią gwarancję. Źródła światła LED powinny być zakupywane w sposób przemyślany. Warto sprawdzić zgodność podanych parametrów, z tymi udostępnionymi w bazie. Wybranie lamp LED wysokiej jakości to nie tylko inwestycja w przyszłość, czyli brak konieczności częstej wymiany oświetlenia, ale także uniknięcie niebezpiecznych dla zdrowia sytuacji.

Cena a jakość produktu

Skanowanie kodu QR – baza EPREL

Długotrwałe przebywanie w źle oświetlonym pomieszczeniu niesie za sobą ryzyko pogorszenia wzroku, a także innych dolegliwości takich jak bóle i zawroty głowy, złe samopoczucie, senność, irytacja. Szczególnie niebezpieczne jest to w pracy wymagającej wysiłku wzrokowego. Poza wymienionymi objawami, częstą dolegliwością wynikającą ze złego światła jest spadek produktywności i koncentracji. W zależności od jakości zamontowanego światła, niechcący możemy także narazić się na poważne urazy. W przypadku nieprawidłowego światła LED spotkać możemy się z efektem stroboskopowym. Polega on na zmianie w postrzeganiu ruchu wywołaną m.in przez źródło światła. Przykładowo, jeśli pracujemy w garażu piłą, efekt stroboskopowy może wywołać u nas wrażenie zatrzymanej tarczy piły. Będzie ona wyglądać na nieruchomą, podczas gdy tak na prawdę cały czas działa. Zła jakość produktu oświetleniowego może mieć także wpływ na efekt migotania. Dobierajmy oświetlenie LED w zależności od potrzeb. Nie musimy kupować produktów z najwyższej półki, jednak miejmy na uwadze niebezpieczeństwa jakie idą za złą jakością produktu, źle dobraną do wymagających pomieszczeń.

Cena a jakość produktu

Cena a jakość produktu

Jakie parametry są ważne przy dobór oświetlenia led?

Wiemy już w jaki sposób możemy uzyskać dostęp do informacji na temat produktu. Zastanówmy się teraz jakie parametry są ważne przy zakupie lampy? Zwróć uwagę przy dobór oświetlenia led m.in na wartość lumenów, zużycie energii, czy wskaźnik oddawania barw. Dzięki obowiązującym od 2021r. przepisom każdy z nas może sam dokładnie sprawdzić parametry. Kupując lampy LED powinniśmy zwracać uwagę na kilka ważnych parametrów, które mogą mieć kluczowe znaczenie decydujące o prawidłowym zastosowaniu w danym miejscu. Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest ilość lumenów. Jeśli chcemy wiedzieć jaką żarówkę wybrać, nie będziemy sugerować się tak jak w przypadku tradycyjnej żarówki tym, ile wynosi moc żarówek LED. Chcesz wiedzieć jaka żarówka LED jest odpowiednia do oświetlenia danego pomieszczenia? Sprawdź lumeny. Zwykła żarówka o mocy 100W posiada 1340 lumenów. W przypadku oświetlenia LED, żarówka LED o mocy 22W emitują światło o strumieniu 1521 lumenów. Jak wiadomo żarówki ledowe są droższe od tradycyjnych żarówek, jednak musimy pamiętać, że jest to oszczędny zamiennik, który oferuje także znacznie większą żywotność. Następnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę to współczynnik oddawania barw. Jest to istotna informacja mówiąca nam o tym, czy barwy wyglądają nienaturalnie, czy wręcz odwrotnie. Oczywiście pożądane jest jak najdokładniejszy i najwyższy współczynnik oddawania barw, tak, by bez problemu rozpoznawać przedmioty i widzieć je takimi jakimi są.

Ważne parametry podczas zakupu lamp - dobór oświetlenia led

Jakie parametry są ważne przy zakupie lampy

Kolejny ważny parametr to temperatura barwowa. Na co ma wpływ? Temperatura barwowa wyrażona w Kelwinach ma wpływ na nasze samopoczucie. W ciepłych barwach światła będziemy zrelaksowani i senni. W takich pomieszczeniach jak sypialnia, dobrze jest zastosować barwę ciepłą (3000 K), w biurze sprawdzi się barwa światła neutralna. Światło białe jest idealne w pomieszczeniach wymagających skupienia, pomaga w koncentracji i uczeniu się. Jeśli wybieramy lampy specjalistyczne, na przykład na budowę, czy do magazynu, warto oprócz wartości wyrażonych w lumenach, kąta świecenia strumienia świetlnego, czy współczynnika RA, sprawdzić także szczelność opraw. Oczywiście warto nadmienić także, że przy zakupie danych żarówek ważne jest sprawdzenie parametrów żarówek LED dotyczących zużycia energii. Przy dużym poborze prądu, jaki może być generowany jeśli mamy do czynienia z dużymi i wymagającymi lampami, warto wybrać żarówki led-owe jak najbardziej energooszczędne. Mniejsze zużycie energii elektrycznej to mniejsze rachunki, a każdemu z nas na tym zależy.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu lampy? - dobór oświetlenia led

Jakie parametry są ważne przy zakupie lampy?

Na co zwracać uwagę podczas zakupu LED – podsumowanie

Podsumujmy, na co zwracać uwagę podczas dobór oświetlenia led:

 • Sprawdź, czy produkt posiada nową etykietę efektywności energetycznej- zeskanuj kod QR w celu sprawdzenia, czy produkt jest oryginalny oraz czy podane zostały prawidłowe parametry
 • Cena to nie wszystko – nie sugeruj się niską ceną sprawdź czy za niską ceną nie kryje się drogi koszt użytkowania
 • Zapoznaj się z okresem gwarancyjnym – im dłuższa gwarancja, tym lepszy produkt i dłuższy spokój
 • Sprawdź ilość lumenów, by lampa miała najlepszy stosunek Watów do lumenów
 • Upewnij się, że wybierasz oświetlenie zgodne z przeznaczeniem
 • Jeśli mimo spełnienia wszystkich powyższych punktów nie jesteś pewny, nasi profesjonaliści SMD-LED.pl chętnie pomogą Ci wybrać oświetlenie.

Dobór oświetlenia led powinien być prosty i przejrzysty dla każdego klienta. Nowe przepisy gwarantują nam swobodny dostęp do informacji, dzięki którym jesteśmy w stanie określić jakość żarówki. Sprawdzając produkt w bazie EPREL upewnimy się, że nie trafimy na LED słabej jakości, nie trafimy na wyższy współczynnik CRI niż chcieliśmy, a układ ich zasilania i sama moc są zgodne z podanymi informacjami. Podczas zakupu produktów oświetleniowych kierujmy się jakością bardziej niż ceną, a posłuży nam przez długie lata.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu LED - dobór oświetlenia led

Na co zwracać uwagę podczas zakupu LED – dobór oświetlenia led

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 6 października 2022