Oświetlenie garderoby

Najlepsze oświetlenie Twojej garderoby

Każda kobieta wie, jak ważna jest organizacja garderoby, żeby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Nie wszyscy zastanawiają się jednak nad rolą odpowiedniego oświetlenia. Garderoba to oczywiście miejsce użytkowe, ale na etapie projektu wystroju warto poświęcić kilka minut by zapewnić większy komfort na przyszłość.

Jakie oświetlenie wybrać do garderoby?

Najważniejsze podczas wybierania oświetlenia do garderoby to osiągnięcie dobrej widoczności umożliwiającej łatwe znalezienie potrzebnych akcesoriów. Najlepiej wybrać neutralne odcienie mebli i ścian, do tego lustra dające poczucie przestronności. Główne źródło światła powinno być jednorodne i jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego, ponieważ garderoba bardzo często nie posiada okna.

Ciekawą funkcją będzie podłączenie oświetlenia w garderobie do systemu automatyki domowej, oczywiście zabezpieczonej siecią VPN. Dzięki temu można rozświetlić pomieszczenie jeszcze przed wejściem do środka, a także zmieniać natężenie światła podczas przebierania się. Głównym celem jest zachowanie prawdziwych kolorów ubrań podczas przeglądania się w lustrze. Współczynnik oddawania barw nie powinien być wyższy niż Ra 90, a barwa światła – pomiędzy 2700 K a 8000 K.

Czasem zdarza się, że garderoba to wydzielona część innego pomieszczenia, najczęściej sypialni, a miejsce ograniczają szafy i inne duże meble, które zabierają światło. W najważniejszych miejscach można ustawić dodatkowe reflektory. Bardzo przydatne okażą się również taśmy LED , które dotrą do ukrytych zakamarków, jak narożniki lub wnętrza szuflad. Świetnie sprawdzą się płaskie panele sufitowe i lampy na szynach. Taśmy LED z wbudowanym czujnikiem ruchu wykorzystuje się także w szafach znajdujących się w sypialni. Nie zapewniają one pełnego oświetlenia, ale mają przyjemną funkcję dekoracyjną.

Najlepsze oświetlenie wnętrza szafy

Doskonała organizacja ubrań i dodatków wewnątrz szafy nie wystarczy. Znalezienie potrzebnej pary rajstop lub paska może okazać się wyjątkowo trudne bez odpowiedniego oświetlenia wewnątrz szafy. Odpowiedni wybór żarówek do rozmiaru i kształtu szafy ułatwi życie. Nie bez znaczenia jest również możliwość podłączenia do prądu.

Najczęściej wybieranym rodzajem oświetlenia do wnętrza szafy jest oświetlenie taśmowe, oświetlenie sufitowe wpuszczane i oświetlenie szynowe. Każde z tych rozwiązań wymaga innego rodzaju żarówki i mocowania. Niektóre modele posiadają czujnik ruchu do automatycznego włączania lub są bezprzewodowe i zasilane bateryjnie.

Oświetlenie bezprzewodowe sprawdzi się doskonale w przypadku, gdy nie ma możliwości wykonania dziur w ścianach lub sufitach, bo nie wymaga okablowania elektrycznego. Żarówki zasilane są bateriami, niektóre z nich można nawet ładować poprzez podłączenie do standardowego portu USB lub ładowarki telefonu.

Światła z czujnikiem ruchu reagują na aktywne ultradźwięki lub pasywną podczerwień (PIR), która wykorzystuje fale ultradźwiękowe do wykrywania ruchu. Drugi typ opiera się na zmianach energii, i w ten sposób wykrywa ruch i wyzwala światło. Oświetlenie taśmowe polega na instalacji elastycznych pasków z małymi diodami LED, przymocowanymi do ściany mocnym klejem. Taki rodzaj oświetlenia nie wymagana okablowania – wystarczy po prostu je nakleić. Taśmy najlepiej nadają się do oświetlenia małych, ciemnych przestrzeni. Niektóre z nich są wyposażone w pilot, który umożliwia zmianę koloru i natężenia światła.