Spis treści

Oprawa rastrowa – co to jest?

Wybór oświetlenia nie należy do najprostszych spraw, szczególnie jeśli do oświetlenia mamy dużą powierzchnię. Do tej pory, gdy zastanawialiśmy się nad oświetleniem pomieszczeń o dużych wymiarach, na myśl przychodziła nam oprawa rastrowa – co to jest? Oprawa rastrowa to oświetlenie posiadające wymienne źródło światła i odbłyśniki. Najczęściej wykorzystywana jest w miejscach takich jak biura, czy szkoły, jednak w 2022 roku odchodzi się od opraw rastrowych na rzecz paneli LED.

lampy rastrowe czy panele led, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Lampy rastrowe, czy panele LED – co wybrać?

Budowa oprawy sprawia, że ma ona dość wąski kąt świecenia. Dlatego nie oświetli całego pomieszczenia równomiernie. Jest dobrym rozwiązaniem, w przypadku, gdy zależy nam na większym skupieniu światła w określonym miejscu. W ostatnich latach zaczęto coraz bardziej odchodzić od opraw rastrowych, zamieniając je panelami LED, które zapewniają doskonałe oświetlenie, nie tylko miejsc publicznych, takich jak szkoły, hale, ale także domów. Panele LED zapewniają dobre rozejście światła po pomieszczeniu.

Lampy rastrowe – kiedyś i dzisiaj

Raster sufitowy to istniejąca od kilkudziesięciu lat alternatywa dla standardowych żarówek, wykorzystywana zazwyczaj w pomieszczeniach, w których wymagane jest mocne i dokładne oświetlenie. Lampy rastrowe – kiedyś i dzisiaj. W ostatnim czasie oprawy rastrowe zostają wypierane przez panele LED. Mimo, że dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach użyteczności publicznej, od ok. 4 lat technologia LED udowadnia swoją przewagę. Lampy rastrowe swoje zastosowanie zazwyczaj znajdują w budynkach publicznych, galeriach, sklepach, halach przemysłowych, biurach itp.Lampy sufitowe rastrowe gwarantują równomierne rozprowadzenie oświetlenia po całym pomieszczeniu, przez co świetnie sprawdza się do wszelkiego rodzaju miejsc pracy. Lampy rastrowe klasyczne przystosowane są do wykorzystywania świetlówek fluorescencyjnych lub Ledowych.

Lampy rastrowe - kiedyś i dzisiaj

Lampy rastrowe – kiedyś i dzisiaj

Pamiętać jednak trzeba, że oprawa rastrowa 4×18 i 2×36 nie jest przystosowana do świetlówki LED, przez co została wyposażona w specjalne startery i dławiki. Tak jak wspomniałem powyżej nowoczesne lampy rastrowe, przystosowane są do nowoczesnej technologii, dzięki czemu można w nich używać energooszczędnych świetlówek LED. Takie rozwiązanie pozwoli na większe oszczędności finansowe oraz wolniejszą eksploatację źródła światła.

Lampy rastrowe - kiedyś i dzisiaj

Zobacz również nasze inne artykuły o panelach LED

 

Jaka świetlówka do oprawy rastrowej?

Jeśli jesteśmy w posiadaniu lampy rastrowej, interesuje nas najlepsza i najtrwalsza świetlówka. Jaka świetlówka do oprawy rastrowej sprawdzi się idealnie? Do opraw rastrowych przystosowane są świetlówki Ledowe oraz fluorescencyjne. Należy jednak pamiętać, że oprawa rastrowa 4×18 i 2×36 posiada specjalnie przystosowane startery i dławiki.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Z biegiem czasu, gdy technologia LED prężnie rozwijała się na rynku, zaczęto myśleć na temat wykorzystania nowoczesnego źródła światła. Tak powstał raster LED, który łączy klasyczną budowę i wygląd z nowoczesnym rozwiązaniem. W porównaniu do standardowych lamp fluorescencyjnych, rastry ledowe mają możliwość wykorzystywania energooszczędnych świetlówek LED, które gwarantują większe oszczędności. Istnieją też warianty, w których rastry LED posiadają wbudowane źródło światła, w postaci diod SMD.

Lampy rastrowe, czy panele LED - co wybrać?

Lampy rastrowe, czy panele LED – co wybrać?

Takie rozwiązanie pozwala nam na dopasowanie rodzaju oświetlenia do własnych potrzeb. Rastry LED nie wykorzystują skomplikowanej elektroniki, przez co ich awaryjność jest znacznie mniejsza, z prostego powodu – nie ma co się w nich popsuć czy uszkodzić. Wymienne źródło światła pozwoli na korzystanie z opraw rastrowych przez wiele lat.

Oprawa rastrowa - co to jest?

Oprawa rastrowa – co to jest?

Wykorzystanie nowoczesnych świetlówek LED czy diod SMD jest zdrowsze i bezpieczniejsze dla organizmu, z racji braku wykorzystywania substancji trujących takich jak rtęć.

W sklepie SMD-LED.pl znajdziesz: panele LED, świetlówki LED, Lampy rastrowe, Panel LED 60×60 – sprawdź naszą ofertę!

 

Rastry LED ze świetlówkami

Lampy rastrowe natynkowe – gdzie umieścić?

Lampy rastrowe natynkowe – gdzie umieścić? Przystosowane są do montażu na suficie. Oprawa natynkowa została przystosowana do prostego i szybkiego montażu za pomocą specjalnych otworów montażowych. Swoje zastosowanie zazwyczaj znajduje w miejscach, w których nie posiadamy sufitu kasetonowego czy podwieszanego. Rastry LED mogą służyć jako oświetlenie wiszące, które montowane jest za pomocą specjalnych stalowych linkach. Lampy rastrowe występują w kilku wariantach rozmiarowych, dzięki czemu z łatwością dopasujecie odpowiedni rozmiar do własnych potrzeb oraz możliwości montażowych.

Warto wspomnieć, że oprócz montażu natynkowego, istnieją też lampy rastrowe podtynkowe, które montowane są bezpośrednio w suficie. Jest to idealne rozwiązanie do miejsc o ograniczonych możliwościach montażowych. Lampy rastrowe podtynkowe często używana jest do montażu w sufitach kasetonowych, gdzie ich montaż przebiega w szybki i prosty sposób.

Lampy rastrowe natynkowe - gdzie umieścić?

Lampy rastrowe natynkowe – gdzie umieścić?

 

Rastry a kasetony sufitowe 60 x 60 i panel LED

Jeszcze nie dawno ludzie zastanawiali się, czy oprawa rastrowa jest wartym uwagi rodzajem oświetlenia. W przeciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiła się nowoczesna alternatywa w postaci paneli LED, a ludzie ponownie są stawiani przed wyborem co wybrać lampy rastrowe czy panele podświetlane LED? Tak jak każdy produkt, panele LED mają swoje wady i zalety. Rastry a kasetony sufitowe 60 x 60 i panel LED – skąd mamy wiedzieć co lepiej sprawdzi się w naszym pomieszczeniu? Nasi specjaliści pomogą Ci w dobraniu odpowiedniego źródła światła, za pomocą programu DIALux można zaprojektować oświetlenie w profesjonalny sposób.

Panele LED to nowoczesna alternatywa dla standardowych lamp rastrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii gwarantują energooszczędne rozwiązanie, które stosowane jest w biurach, galeriach, sklepach, halach przemysłowych, warsztatach oraz innych miejscach, w których wymagane jest dokładne i równomiernie rozprowadzone oświetlenie.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Zastosowanie paneli LED w firmie pozwoli na wysokie oszczędności finansowe, przez ich niski pobór mocy, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Podświetlane panele ścienne w porównaniu do standardowych lamp rastrowych posiadają własne źródło światła. Wyposażone są w wysokiej jakości diody LED, które emitują intensywny strumień świetlny. Wysoka jakość wykonania oraz zastosowanie takich materiałów jak szkło czy aluminium sprawia, że charakteryzują się wysoką żywotnością sięgającą nawet 50000 godzin.

Rastry a kasetony sufitowe 60 x 60 i panel LED

kaseton sufitowy 60 x 60

Lampy kasetonowe 60×60 występują w wariantach tradycyjnych oraz nowoczesnych. Stanowią dobrą alternatywę dla standardowych żarówek, gdzie mogą być wykorzystywane w miejscach przemysłowych oraz gospodarstwa domowego. Lampy rastrowe 60×60 wykorzystujące technologię LED będą stanowić wysoką oszczędność energii elektrycznej, która pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy przy rachunkach za prąd. Panel LED 60×60 został przystosowany do montażu natynkowego, co pozwoli na montaż w każdym przez Was wybranym miejscu. Podczas wyboru oświetlenia warto zastanowić się nad inwestycją w trochę droższe oświetlenie ledowe. Niewielka inwestycja potrafi się bardzo szybko zwrócić jako oszczędność energii. Ponadto oświetlenie wykorzystujące technologię LED jest znacznie trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia, przez wykorzystanie prostszej elektroniki.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt

Jak zdjąć oprawę rastrową?

W pomieszczeniach takich jak biura, szkoły jednym z najczęściej wybieranych opraw świetlnych jest oprawa rastrowa. Jak już wiemy ten rodzaj oświetlenia posiada wymienne źródło światła. Aby zdjąć oprawę rastrową należy wcisnąć zatrzaski z jednej strony rastra, a następnie pociągnąć go. W następnej kolejności należy odłączyć przewód. W tych 3 prostych krokach zdejmiemy oprawę rastrową. Oprawy rastrowe nie bez powodu stosowane są w pomieszczeniach takich jak hale, szkoły, biura itp. Używając oświetlenia tego rodzaju pozwala nam uniknąć efektu olśnienia. Jest to bezsprzecznie ważny aspekt, który może ważyć na wyborze rodzaju źródła światła. Efekt olśnienia jest nie tylko niekomfortowy, ale też niebezpieczny, szczególnie w pomieszczeniach takich jak hale. W pomieszczeniach biurowych dobrze sprawdzają się rastry paraboliczne, które zapewnia nam równomierne rozchodzenie światła. Dzięki swojej budowie, oprawy rastrowe posiadają wymienne źródło światła, które jest niezwykłym ułatwieniem w pomieszczeniach publicznych, gdyż w przypadku przepalenia lub zepsucia oświetlenia, szybko i prosto można wymienić świetlówkę.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 19 sierpnia 2022