Oświetlenie altany

W ciągu ostatnich 2 lat podczas, których więcej czasu spędzaliśmy w domach, wielu z nas zaczęło szukać ciekawych sposobów na spędzanie czasu. Jeśli posiadamy własny ogród lub działkę, możemy pozwolić sobie na altanę. Wybierając odpowiednie oświetlenie altany, zyskamy nie tylko wspaniałe miejsce do spędzania czasu z bliskimi, ale też nasz ogród będzie bardziej wyrazisty.

  • Czy da się oświetlić altanę bez prądu?
  • Najlepsze pomysły na oświetlenie altanki
  • Jakie oświetlenie wybrać?
  • Co jest ważne w oświetleniu zewnętrznym?
  • Lampy solarne w altanie. „Hit” czy „kit”?
  • Nowoczesna altana, czyli jaka?
oświetlenie ogrodowe
oświetlenie ogrodowe

Altany ogrodowe stają coraz popularniejsze i coraz chętniej budujemy je w swoich ogrodach. Pięknie zaprojektowana altana ogrodowa jest idealnym miejscem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jest także idealnym miejscem na wieczorne imprezy czy spotkania w gronie rodziny. Aby jednak altana służyła nam tak dobrze w nocy, jak i za dnia warto pomyśleć o odpowiednim jej oświetleniu. Idealnie dobrane światło pozwoli nam na stworzenie odpowiedniej atmosfery i bezproblemowe poruszanie się pomimo zapadającego zmroku. Jak zatem odpowiednio oświetlić altanę ogrodową?

Oświetlenie altany
Oświetlenie altany

Jak oświetlić altanę bez prądu?

Jeśli twoja altana nie ma doprowadzonego źródła prądu oświetlenie, jakie możesz zastosować, będzie niestety ograniczone. Jest kilka sposobów na to jak oświetlić altanę bez prądu, w takim przypadku do dyspozycji pozostają nam co najmniej 4 rozwiązania: świece, latarenki czy lampki naftowe lub ewentualnie lamy solarne, które jednak sprawdzają się jedynie podczas słonecznych dni. W takim wypadku dobrym pomysłem oświetlenia altanki będą również wszelkiego rodzaju oświetlenia na baterie lub akumulatorowe. Możemy użyć tu zarówno przenośnych halogenów Led, jak i łańcuchów świetlnych, cotonballs czy innego typu oświetlenia bateryjnego. Warto zaznaczyć, że chcąc stworzyć odpowiedni klimat i ładną aranżację przestrzeni raczej zrezygnujmy z halogenów, które nie są zbyt efektowne, a postawmy na światło świec. Oświetlmy za to w większym stopniu dojście do altanki, aby ułatwić przemieszczanie się po niej i w jej okolicy.

Jak oświetlić altanę bez prądu?
Jak oświetlić altanę bez prądu?

Pomysł na oświetlenie altany

Zanim przystąpimy do działania, warto mieć gotowy pomysł na oświetlenie altany. W 2022 roku modne są nowoczesne lampy wiszące przeznaczone do tego typu pomieszczeń. W zależności od naszego gustu i upodobań możemy dobrać idealne dla siebie oświetlenie do altany. W ofercie naszego sklepu znajdziemy lampy wiszące ogrodowe, które idealnie pasują do altany. Znajdziemy tu zarówno takie w stylu nowoczesnym, jak i te bardziej retro. Lampę taką najlepiej umieścić w centralny punkcie altany, dzięki czemu będziemy mieć równomiernie rozchodzące się światło. Jednakże lampy wiszące to nie jedyny sposób na oświetlenie naszej altany, równie dobrze sprawdzą się tutaj np. lampy stojące lub kinkiety ogrodowe. W przypadku lam stojących możemy zastosować zarówno te wmontowywane w podłoże, jak i wolno stojąca, którą łatwo przestawimy w miejsce docelowe.

Pomysł na oświetlenie altany
Pomysł na oświetlenie altany

Kinkiety ogrodowe również świetnie sprawdzą się w oświetleniu altany. Natomiast inaczej niż w przypadku lampy wiszącej najlepiej zastosować kilka, równomiernie rozmieszczając je na bokach altany. Jeśli chodzi o lamy tego typu i tu oczywiście wybór jest naprawdę ogromny i znajdziemy te idealnie pasujące do charakteru naszego ogrodu i stylu altany.

Pomysł na oświetlenie altany
Pomysł na oświetlenie altany

Jakie oświetlenie altany wybrać

Jednym z ważniejszych kwestii jest to jakie oświetlenie altany wybrać. Jak wiadomo w 21. wieku jest pełno możliwości, możemy zastosować oświetlenie mieszane i zapatrzeć się zarówno w źródła światła na prąd, jak i to bardziej nastrojowe w postaci świec czy łańcuchów świetlnych. Barwę i moc światła dobierajmy zarówno pod względem funkcjonalności, jak i odpowiedniego nastroju, który chcielibyśmy uzyskać. Warto pomyśleć również o oświetleniu dookoła naszej altany i dojścia do niej. Najlepiej zaplanujmy je tak, aby stanowiło spójną całość i dawało efekt harmonii. Wybierając oświetlenie do altany, miejmy na uwadze zarówno nasz gust jak i całe otoczenie. Dobierzmy takie oprawy, które będą spójne z całością wystroju i otoczenia. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort, na którym tak nam zależy.

Girlanda ogrodowa – to idealny sposób na oświetlenie w Twojej altanie. Znajdziesz ją w naszym sklepie, zapraszamy!

Jakie oświetlenie altany wybrać
Jakie oświetlenie altany wybrać

Jak oświetlić altanę ogrodową?

Warto zastanowić się nad tym jak oświetlić altanę ogrodową, tak by urządzone przez nas miejsce nie tylko wyglądało pięknie, ale przede wszystkim było funkcjonalne. Do oświetlenia wnętrza altany sprawdzą się lampy wiszące, umiejscowiona nad stołem zapewni komfort podczas wspólnych posiłków. Możemy też użyć modnych w 2022 roku opraw typu Girlandy. Nawet jeśli altana ma nad sobą dach, oświetlenie wewnątrz niej jest nadal podatne na zewnętrzne warunki pogodowe, takie jak wahania wilgotności i temperatury, a także opady. Dzieje się tak dlatego, że altana mimo swojego zadaszenia tak na prawdę jest częścią ogrodu. Patrząc na te aspekty naturalnym jest, że konieczne będzie wybranie lamp o odpowiedniej klasie szczelności. Oświetlenie zewnętrzne nie powinno posiadać klasy szczelności niższej niż IP44. Dzięki zakupowi takich opraw możemy mieć pewność, że będzie ona chroniona przed działaniem wilgoci, a opady i inne warunki atmosferyczne nie będą jej straszne.

Jak oświetlić altanę ogrodową?
Jak oświetlić altanę ogrodową?

Oświetlenie solarne do altany

Jest wiele możliwości oświetleniowych, jakich możemy użyć. Oświetlenie solarne do altany to jeden ze sposobów na dostarczenie źródła światła bez zasilania prądem, co jest bez wątpienia 1 z największych zalet tego typu lamp. Warto jednak wiedzieć, że sprawdzi się ono jedynie w przypadku dobrych warunków atmosferycznych, dlatego też lampy solarne warto stosować jako dodatkowe, a nie główne źródło światła. Zanim zaczniemy oświetlanie altany, warto zastanowić się nad całym projektem instalacji elektrycznej. Musisz zastanowić się nad odpowiednim dopływem prądu. Jeśli sam nie jesteś obeznany w tego typu temacie, zatrudnij specjalistów, którzy doprowadzą i zabezpieczą przyłącze. Poprowadzenie kabli nie zawsze jest możliwe. W przypadku, gdy nie masz możliwości doprowadzenia prądu, możesz zastanowić się nad użyciem lamp solarnych. Jak wiadomo do lamp solarnych musi docierać światło słoneczne, aby naładować baterie. Do głównego oświetlenia w swojej altance najlepiej dopasować kilka rodzajów oświetlenia.

Oświetlenie solarne do altany
Oświetlenie solarne do altany

W altanach zazwyczaj stawiamy stolik, przy którym spędzamy czas z bliskimi do późnych godzin nocnych. Dlatego też, należy zadbać o właściwe oświetlenie. Jako główne źródło światła dobrze jest użyć lamp wiszących ogrodowych. Istnieje wiele modeli lamp, dlatego każdy bez problemu dobierze coś wedle swojego gustu. Następnym rodzajem światła jakiego nie może zabraknąć w altanie jest oświetlenie dekoracyjne. Do tego celu sprawdzą się lampy solarne, pamiętajmy jednak, by zapewnić im dostęp do promieni słonecznych.

Lampy solarne LED – zastanawiasz się nad zakupem? Znajdziesz je w naszym sklepie!

Oświetlenie solarne do altany
Oświetlenie solarne do altany

Oświetlenie w nowoczesnej altanie

Czy moda obowiązuje także w przypadku altan? Jak najbardziej! Oświetlenie w nowoczesnej altanie powinno być delikatne i klimatyczne. Wybór lamp jest bardzo ważny z 2 względów, pierwszym i podstawowym z nich jest funkcjonalność. Nie możemy jednak zapominać o estetyce i efekcie wizualnym. Wiszące lampy ogrodowe dobrane do stylu naszej altany nadadzą jej charakteru i designerskiego wyglądu. Decydując się na postawienie w naszej przydomowej przestrzeni alta, bez wątpienia chcesz, aby była ona ozdobą Twojego ogrodu. To jaka lampa do altany sprawdzi się najlepiej, zależy od kilku czynników. Jeśli posiadasz zadaszoną altankę, możesz wybierać pośród każdego rodzaju oświetlenia. Lampy zewnętrzne w postaci wiszących lamp ogrodowych są idealnym rozwiązaniem, jednak zarezerwowanym tylko dla altan z dachem.

Oświetlenie w nowoczesnej altanie
Oświetlenie w nowoczesnej altanie

Co w przypadku, gdy posiadamy niezadaszoną altankę? W takiej sytuacji możesz postawić na kinkiety lub lamy stołowe. Lampy podłogowe także będą dobrym rozwiązaniem. Każda nowoczesna altana jest przytulna zarówno za pomocą mebli jak i oświetlenia. Jeśli zwykłe lampy do altany ogrodowej to dla Ciebie za mało, by uznać ją za nowoczesną, możesz pozwolić sobie na użycie taśm LED. Pamiętaj jednak, że każde oświetlenie zewnętrzne musi mieć właściwą klasę szczelności i być odpowiednio zabezpieczone.

Oświetlenie w nowoczesnej altanie
Oświetlenie w nowoczesnej altanie
przez

Post Author: Edyta Kawnik