Spis treści

Oświetlenie balkonowe – jak stworzyć klimat?

Nadchodzą ciepłe, letnie wieczory. Na balkonach i tarasach będzie można spędzać długie godziny gdy tylko zaczną się wakacyjne upały. To dobry moment, by zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie zewnętrzne. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Oświetlenie balkonowe

Miła atmosfera na Twoim balkonie

Odpowiednie oświetlenie wprowadzi nastrój, pomoże cieszyć się zachodami słońca i letnimi nocami. Bez świateł ciężko będzie zjeść miłą kolację lub napić się wieczornej lampki wina z przyjaciółmi na balkonie. Do tego klimatyczna muzyka, narzędzia do regulacji światła połączone z systemem automatyki domowej zabezpieczonym usługą VPN. I spokojny relaks gwarantowany.

Oświetlenie balkonu nie polega na doborze jednego źródła światła, warto poświęcić kilka chwil na odpowiednie rozmieszczenie świateł w dostępnej przestrzeni. Podobnie jak w przypadku wnętrza domu, miejsce na tarasie czy balkonie można podzielić w zależności od przeznaczenia.

W konkretnych obszarach trzeba będzie dodać więcej lub mniej oświetlenia. Oświetlenie ogólne zapewnić można umieszczając po prostu oprawy na suficie i wzmacniając je latarniami lub kinkietami w kluczowych punktach.

Przede wszystkim trzeba uważać, żeby nie nadużywać intensywności. Balkony w miastach zazwyczaj nie są zbyt duże, dlatego też natężenie światła nie powinno być nachalne, gdyż może to okazać się rozpraszające. Oświetlenie służy nie tylko żeby dobrze widzieć, ale również do tworzenia atmosfery. Lepsze będą lampy o niższej intensywności, pomogą uzyskać bardziej relaksujący efekt.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o oświetleniu zewnętrznym

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia na balkon?

Wskazane jest łączenie różnych źródeł światła, na przykład wykorzystując lampy wiszące z sufitu i świece na stole. Przydatne okazać się mogą również kinkiety ścienne, które nadadzą oświetleniu precyzję, wzmocnią oświetlenie fragmentów przestrzeni i dodadzą swobody w strefie wypoczynkowej.

Kinkiety ścienne idealnie sprawdzą się na małych balkonach i tarasach, gdzie kluczową potrzebą jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, choć mogą być też świetnym sposobem na dodanie odrobiny stylu, który można uzupełniać pasującymi poduszkami na fotelach lub kolorowym obrusem.

Jeśli balkon jest bardzo nasłoneczniony, warto rozważyć dodatkowe lampy słoneczne, które bez kabli i wtyczek pomogą zaoszczędzić na rachunku za prąd i zachowają delikatne oświetlenie również gdy zapadnie noc. Ponadto są dostępne w wielu modelach i kolorach.

Można też wykorzystać podświetlenie roślin w charakterze ozdobnym. Zastosowanie przenośnych lamp przeznaczonych do użytku na zewnątrz zapewni dodatkową funkcjonalność, można bowiem umieścić je w miejscach, w których nie ma w pobliżu stałego źródła światła.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 31 maja 2021