Spis treści

Oświetlenie biblioteki

Oświetlenie biblioteki jest ważnym elementem, który wpływa na funkcjonowanie tej instytucji. Poprzez odpowiednie natężenie (przykładowo w czytelni 500 luksów), równomierność i barwę światła, oświetlenie biblioteki ułatwia czytanie i pracę przy komputerze, co zwiększa komfort czytelników i sprzyja dłuższemu przebywaniu w bibliotece. Również pracownicy biblioteki mogą lepiej wykonywać swoje obowiązki przy odpowiednim oświetleniu, co jest szczególnie ważne dla ich zdrowia i bezpieczeństwa. Oświetlenie biblioteki również chroni zbiory przed uszkodzeniem, ponieważ pozwala na ograniczenie natężenia światła w przypadku zbiorów specjalnych, takich jak rękopisy i stary druk. Wybór odpowiedniego oświetlenia dla biblioteki powinien być oparty na kilku kryteriach takich jak natężenie światła, barwa światła, energooszczędność, dopasowanie do architektury oraz możliwości regulacji. Warto zastosować oświetlenie LED, które jest energooszczędne i trwałe, a także pozwala na łatwe dostosowanie poziomu natężenia i barwy światła. W naszym artykule dowiesz się:
 • Jakie są normy oświetlenia dla poszczególnych pomieszczeń w bibliotece?
 • Dlaczego odpowiednie oświetlenie ma znaczenie?
 • Jak źle dobrane oświetlenie do biblioteki może wpłynąć na jej funkcjonowanie?
 • Jakie lampy sprawdzą się w bibliotece?
Jak oświetlić bibliotekę?

oświetlenie biblioteki

Najchętniej wybierane lampy przez biblioteki na naszym sklepie:

panel ledPanele LEDZobacz produkty
Oświetlenie szynoweOświetlenie szynoweZobacz produkty
Lampa sufitowaLampa sufitowaZobacz produkty

Normy oświetlenia biblioteki

Normy oświetlenia biblioteki zależą od różnych czynników, takich jak rodzaj zbiorów, wymagania czytelników i warunki pracy personelu. W ogólnym założeniu, światło w bibliotece powinno być jasne i równomierne, aby ułatwić czytanie i pracę przy komputerze. Zgodnie z wymaganiami oświetleniowymi zawartymi w Polskiej Normie PN-EN 12464- 1:2004, zaleca się, aby poziom natężenia światła wynosił od 300 do 500 luksów dla pomieszczeń ogólnodostępnych i około 500 luksów dla czytelni. W przypadku zbiorów specjalnych, takich jak rękopisy i stary druk, poziom światła powinien być niższy (od 20 do 50 luksów), aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia tych delikatnych przedmiotów.

Biblioteka to miejsce, w którym znajduje się kilka rodzajów pomieszczeń wymagających dopasowanych do siebie i swoich zadań norm oświetleniowych. Oświetlenie takiego miejsca, jakim jest biblioteka możliwe jest do ocenienia po wykonaniu niezbędnych czynności, takich jak zebranie danych na temat wykonywanych w pomieszczeniu czynności. Natężenie oraz jakość światła mają niebagatelne znaczenie. Odpowiednio dobrane światło sprzyja dobremu samopoczuciu. Jak więc oświetlić bibliotekę? Każda biblioteka to przede wszystkim miejsce pracy. Z tego też względu należy pamiętać, że zapewnienie odpowiedniego natężenia światła jest koniecznością, decydującą o komforcie i wydajności pracy przez zatrudnione w niej osoby. Odpowiednie natężenie na stanowisku pracy odpowiedzialne jest za koncentrację, a także ma duży wpływ na uniknięcie zmęczenia wzroku. W bibliotece, jak już wspomnieliśmy, znajduje się wiele pomieszczeń, zazwyczaj przeznaczonych do różnych celów.

Normy oświetlenia biblioteki

Normy oświetlenia biblioteki

 • W pomieszczeniu, które pełni funkcję miejsca pracy bibliotekarzy, gdzie odbywa się praca przy komputerze, ręczne pisanie oraz wypożyczanie książek, odpowiednim natężeniem jest około 500 luksów oraz współczynnik oddawania barw CRI nie mniejszy niż 80. Zapewniając taką ilość i jakość światła, doskonale zadbamy o pracowników i umożliwimy im najwyższej jakości stanowisko pracy. Aranżacja oświetlenia powinna uwzględniać zarówno oświetlenie główne, jak i podręczne lampki na biurko, potrzebne do pracy na klawiaturze lub podświetlenia ręcznych zapisków.
 • Pomieszczenie takie jak czytelnia, to kolejne, dość wymagające pod względem oświetlenia, miejsce. Czytelnia przeznaczona jest głównie dla odwiedzających nas użytkowników biblioteki, ale także często jest miejscem organizowania różnego rodzaju wystaw i spotkań z autorami. Pomieszczenie takie jak czytelnia w bibliotece powinno posiadać funkcjonalne oświetlenie, które zapewni nam dostatecznie dobrą jakość światła, która umożliwi spędzenie nawet kilku godzin nad książkami, dokładnie je analizując i wertując kartka po kartce. Jakie jest odpowiednie natężenie do czytelni w bibliotece? Wartość natężenia w czytelni znajdującej się w bibliotece powinna wynosić 500 luksów, a także CRI80.
 • Kolejnym pomieszczeniem ważnym w instytucji, jaką jest biblioteka, to pomieszczenia z regałami na książki. W tym przypadku wartość natężenia, jaka powinna znajdować się w tym pomieszczeniu jest zależna od kilku czynników. Decydującymi czynnikami są rodzaje oraz wiek książek, które znajdują się w danym pomieszczeniu:
PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt
 1. W przypadku regałów zawierających stare książki natężenie powinno być niskie (do maksymalnie 100 lx), gdyż ekspozycja takich książek na jasne i mocne światło stanowi dla nich zagrożenie. Wystawienie książek na większe natężenie może skutkować zniszczeniem lub wyblaknięciem.
 2. Pozostałe regały, zawierające standardowe książki powinny posiadać oświetlenie o natężeniu wynoszącym ok. 200 luksów. Takie oświetlenie jest wystarczające do dokładnego oświetlenia zbiorów, a także umożliwia użytkownikom oraz pracownikom zapoznanie się z ogólnym wyglądem i tytułami.
 • Pomieszczenia takie jak korytarze w bibliotekach wymagają niskiego natężenia wynoszącego około 100 luksów.
 • W przypadku ewentualnych klatek schodowych odpowiednie natężenie wynosi 150 luksów.
 • Szatnie oraz toalety znajdujące się w budynku biblioteki wymagają natężenia oświetlenia o wartości 200 luksów.
 • W pomieszczeniach przeznaczonych do składowania archiwum należy zapewnić natężenie światła 200 luksów.
Normy oświetlenia biblioteki

Normy oświetlenia biblioteki

Zapraszamy do lektury innych artykułów które Cię zaciekawią

Jakie oświetlenie biblioteki jest odpowiednie?

Jakie oświetlenie biblioteki jest odpowiednie? Odpowiednie oświetlenie biblioteki zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj zbiorów, wymagania czytelników i warunki pracy personelu.
Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
 1. Jasność: poziom natężenia światła powinno wynosić od 100 do 500 luksów dla pomieszczeń ogólnodostępnych i od 50 do 200 luksów dla pomieszczeń z regałami na książki.
 2. Równomierność: światło powinno być równomiernie rozłożone, aby uniknąć cieni i plam świetlnych na kartach książek i na biurkach.
 3. Barwa światła: zaleca się stosowanie światła o barwie neutralnej (od 3000 do 6000 K), ponieważ jest ona najlepiej dostosowana do czytania.
 4. Ochrona zbiorów: w przypadku zbiorów specjalnych, takich jak rękopisy i stary druk, poziom światła powinien być niższy (od 20 do 50 luksów), aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia tych delikatnych przedmiotów.
Jakie oświetlenie biblioteki jest odpowiednie

Jakie oświetlenie biblioteki jest odpowiednie?

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia LED, ponieważ jest ono energooszczędne i trwałe, a także pozwala na łatwe dostosowanie poziomu natężenia i barwy światła. Oświetlenie szczególnie w obecnych czasach powinno być nie tylko funkcjonalne, ale także energooszczędne. Cała biblioteka musi być oświetlona przez wiele godzin, dlatego należy wybrać odpowiednie oświetlenie, które nie tylko zapewni właściwą jakość i jasność światła, ale także zmniejszy rachunki. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w korytarzach oraz toaletach. Skorzystanie z takiego pomysłu zaoszczędzi długie godziny pracy oświetlenia w bibliotece, co przyczyni się do niższych rachunków.
Nasz sklep internetowy SMD-LED.pl posiada wysokiej jakości oświetlenie do bibliotek. U nas znajdziesz odpowiednie lampy, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Nie wiesz jak oświetlić bibliotekę? Zadzwoń! Nasi profesjonaliści chętnie doradzą Ci w tej kwestii!
Lampy szynowe 1-Fazowe serii LVTLampy szynowe 1-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Lampy szynowe 3-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Szynoprzewody magnetyczneSzynoprzewody magnetyczneZobacz produkty

Jaki wpływ ma oświetlenie biblioteki na jej funkcjonowanie?

Jaki wpływ ma oświetlenie biblioteki na jej funkcjonowanie? Oświetlenie ma istotny wpływ na funkcjonowanie biblioteki, ponieważ wpływa na komfort czytelników i pracowników oraz na stan zbiorów. Oświetlenie biblioteki ma wpływ na:
 1. Komfort czytelników: odpowiednie natężenie i równomierność światła ułatwiają czytanie i pracę przy komputerze, co zwiększa komfort czytelników i sprzyja dłuższemu przebywaniu w bibliotece.
 2. Produktywność: odpowiednie oświetlenie ułatwia pracę personelu, ponieważ pozwala na dokładne czytanie dokumentów i pracę przy komputerze, co zwiększa wydajność i redukuje ryzyko bólu oczu i szyi.
 3. Zbiory: odpowiednie oświetlenie chroni zbiory przed uszkodzeniem, ponieważ pozwala na ograniczenie natężenia światła w przypadku zbiorów specjalnych, takich jak rękopisy i stary druk, co zwiększa trwałość tych zbiorów.
Odpowiednie oświetlenie jest ważne dla funkcjonowania biblioteki, ponieważ pozwala na zwiększenie komfortu czytelników i pracowników oraz na ochronę zbiorów. Każde pomieszczenie znajdujące się w bibliotece wymaga konkretnego rodzaju oświetlenia i właściwe dobranej efektywności świetlnej. Spośród wielu rodzajów oświetlenia dostępnego na rynku, możesz wybrać oświetlenie najbardziej korzystne finansowo, które również będzie najbardziej odpowiednie pod kątem funkcjonalności. Dobór właściwego światła i jego natężenia ma ogromny wpływ na całe funkcjonowanie instytucji. Właściwie dobrane oświetlenie zapewnia zwiększoną produktywność osób zatrudnionych w bibliotece. Dobre oświetlenie sprzyja większej koncentracji, a także większej chęci do pracy. Z kolei nieodpowiednie oświetlenie biblioteki może powodować senność, rozdrażnienie, a także szybkie zmęczenie wzroku.
Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt
Komfort czytelników także zależy w dużej mierze od właściwie dobranego natężenia światła. Jeśli proporcje i normy nie zostaną zachowane, użytkownicy biblioteki mogą szybko zmęczyć wzrok, staną się senni i niezdolni do koncentracji, przez co ich dłuższy pobyt w bibliotece będzie niemożliwy, a nawet jeśli zdecydują się na pozostanie w obiekcie, ich praca nie będzie efektywna.
Źle dobrane oświetlenie może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie biblioteki poprzez utrudnienie czytania i pracy z dokumentami, co może prowadzić do frustracji i trudności w skupieniu użytkowników. Może również prowadzić do szybszego zużycia siły czytania, co może zwiększać zmęczenie i bóle głowy. Dodatkowo, źle dobrane oświetlenie może też spowodować uszkodzenie książek i dokumentów, jeśli jest zbyt jasne lub skierowane bezpośrednio na nie.
Jaki wpływ ma oświetlenie biblioteki na jej funkcjonowanie?

Jaki wpływ ma oświetlenie biblioteki na jej funkcjonowanie?

Jak wybrać odpowiednie lampy do oświetlenia biblioteki?

Jak wybrać odpowiednie lampy do oświetlenia biblioteki? W bibliotekach sprawdzą się panele LED, a także różnego rodzaju lampy wiszące i szynowe. Wybór odpowiednich lamp do oświetlenia biblioteki powinien być oparty na kilku kryteriach:
 1. Natężenie światła: poziom natężenia światła powinien być dostosowany do rodzaju pomieszczenia.
 2. Barwa światła: zaleca się stosowanie światła od barwy neutralnej (ok. 4000K) do ciepłej (do 6500K), ponieważ jest ona najlepiej dostosowana do czytania.
 3. Energooszczędność: lampy LED są energooszczędne i trwałe, co pozwala na oszczędność kosztów i ograniczenie emisji CO2.
 4. Dopasowanie do architektury: warto wybierać lampy, które będą estetycznie pasować do wnętrza biblioteki i jednocześnie będą spełniały wymagania oświetleniowe.
 5. Możliwość regulacji: ważne jest aby lampy posiadały możliwość regulacji natężenia światła, co pozwala na dostosowanie oświetlenia do różnych potrzeb i sytuacji.
Wybór odpowiednich lamp do oświetlenia biblioteki powinien być oparty na dostosowaniu natężenia światła do rodzaju pomieszczenia i zbiorów, barwie światła, energooszczędności, dopasowaniu do architektury oraz możliwości regulacji. Do oświetlenia biblioteki doskonale sprawdzą się panele LED. Są to lampy, które stanowią doskonałe główne źródło światła.
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt
Panele LED są wydajne, równomiernie rozprowadzają światło, nie tworząc cienia, a także są niesamowicie energooszczędne. Idealnie sprawdzą się szczególnie w czytelniach, gdzie wymagane jest dość wysokie natężenie. Panele ledowe sprawdzą się także jako oświetlenie biblioteki w pomieszczeniach takich jak korytarze i toalety. W połączeniu takich lamp z czujnikami ruchu oraz czujnikami obecności, zyskamy doskonałe, energooszczędne urządzenia świetlne, dbające o nasz portfel. Jako oświetlenie do pomieszczeń z regałami sprawdzą się między innymi lampy szynowe. Doskonale rozprowadzimy je po zazwyczaj długich pomieszczeniach. Wyglądają schludnie i doskonale sprawdzą się w tej roli. Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie taśm LED do doświetlenia regałów oraz wystaw znajdujących się w bibliotece. Nie tylko doświetlą ważne punkty, ale przede wszystkim stanowią dekoracyjny aspekt. Taśmy te mogą być zarówno w klasycznych białych odcieniach, jak i różnych kolorach. Kolejnym wartym zastanowienia pomysłem na lampy odpowiednie do oświetlenia biblioteki są kinkiety. Możemy zastosować je na korytarzach, a także w czytelniach. Nadają doskonały klimat i wspaniale odnajdą się w takich wnętrzach jak biblioteki.
Jak wybrać odpowiednie lampy do oświetlenia biblioteki

Jak wybrać odpowiednie lampy do oświetlenia biblioteki?

Oświetlenie biblioteki odgrywa kluczową rolę w jej funkcjonowaniu, wpływając na komfort czytelników, efektywność pracy personelu oraz ochronę cennych zbiorów. Odpowiednio dobrane oświetlenie, spełniające normy PN-EN 12464-1:2004, zapewnia optymalne warunki do czytania i pracy, zarówno w czytelniach (zalecane natężenie 500 luksów), jak i w innych przestrzeniach biblioteki. Ważne jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak energooszczędne panele LED, które oferują możliwość regulacji natężenia i barwy światła, a także są przyjazne dla środowiska i portfela. W bibliotekach, gdzie różnorodność pomieszczeń wymaga indywidualnego podejścia do oświetlenia, istotne jest zastosowanie rozwiązań, które harmonijnie łączą funkcjonalność z estetyką. Lampy szynowe doskonale nadają się do oświetlania regałów, taśmy LED mogą być używane do doświetlania wystaw, a kinkiety i panele LED świetnie sprawdzą się w czytelniach i korytarzach.

panel-led-60w-60x60-4000k-5400lm-ip20-bialy
PANEL LED 60W 60X60 4000K

Panel LED 60W 60×60 4000K 5400lm IP20 BIAŁY to wysokiej jakości panel led sufitowy 60×60, zapewniający nie tylko znakomite oświetlenie, ale także oszczędność energii i trwałość. Ten zaawansowany technologicznie produkt to idealne rozwiązanie do zastosowania zarówno w przestrzeni biurowej, jak i komercyjnej. Dzięki odpowiedniej mocy i barwie, ten panel LED 60×60 4000K zapewnia komfortowe, mocne światło.

Zobacz produkt

Zastosowanie czujników ruchu i obecności w niektórych strefach może dodatkowo zwiększyć energooszczędność instalacji. Dobór właściwego oświetlenia w bibliotece jest istotny nie tylko ze względu na wygodę użytkowników i personelu, ale także ze względu na ochronę księgozbiorów. Oświetlenie musi być dostosowane do specyfiki każdej części biblioteki, zapewniając równocześnie spójność i harmonię w całej przestrzeni. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu SMD-LED.pl, gdzie oferujemy szeroką gamę rozwiązań oświetleniowych idealnie pasujących do potrzeb nowoczesnych bibliotek.

Jak oświetlić bibliotekę?

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 23 stycznia 2023