Oświetlenie biurowe – lampy LED i normy

Projektując biuro jednym z najważniejszych aspektów, które trzeba już na początku brać pod uwagę to oświetlenie biurowe. Dobre lampy sufitowe wiszące wpływają pozytywnie na komfort i samopoczucie pracownika, co gwarantuje jego większą wydajność. To na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia w biurze, to jakie są normy oświetlenia w biurze oraz jakie powinno być natężenie oświetlenia na stanowisku pracy biurowej. W dzisiejszych czasach przy nowoczesnej technologii LED łatwo jest zrealizować energooszczędny rodzaj oświetlenia, który pozwoli na spore oszczędności.

oswietlenie biurowe lampy led i normy, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl
SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach oświetlenia biurowego. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Oświetlenie biurowe

Podczas projektowania oświetlenia biura ważne jest, aby rozmieszczenie oświetlenia było odpowiednie do stanowisk pracy. Pracownik powinien mieć intensywnie oraz równomiernie rozprowadzone oświetlenie całej powierzchni pracy. Ponadto oświetlenie biura powinno być tak skonstruowane, aby nie oślepiało oraz nie raziło pracownika w oczy. Jasne pomieszczenie pozwoli na lepsze skupienie pracownika na wykonywanej pracy, dzięki temu nie będziemy czuli poczucia przytłoczenia przez ciemne pomieszczenie. Wybierający lampy sufitowe biurowe, warto decydować się na takie, które emitują neutralną białą barwę światła, która działa pobudzająco i wprowadza rześki klimat do pomieszczenia. Ciepła barwa może wpłynąć niekorzystnie na efektywność pracy naszych pracowników, ponieważ działa bardziej relaksująco oraz sennie.

Oświetlenie biurowe - lampy LED i normy

Oświetlenie biura, a oprawy ledowe

Podstawowym źródłem światła w biurach przez wiele lat była oprawa rastrowa, które swoje zadanie świetnie spełniała. Natomiast w dobie dzisiejszej szybko rozwijającej się technologii, na rynku pojawiły się panele LED, które wykorzystują wbudowane diody SMD. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej efektywne oraz energooszczędne względem standardowych opraw rastrowych, których źródłem światła są świetlówki fluorescencyjne.

Oświetlenie biurowe - lampy LED i normy
Oświetlenie biurowe – lampy LED i normy

Oprawy biurowe LED charakteryzują się mocnym i intensywnym światłem, które oświetla całe pomieszczenia czy korytarze. Wykorzystanie diod SMD pozwala na oszczędność nawet do 50% energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Dzięki temu lampy LED do biura to nowoczesna inwestycja, która zwraca się w bardzo szybkim tempie.

Oświetlenie biura, a oprawy ledowe

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu biura

Lampy biurowe sufitowe

Dzisiejsze biura charakteryzują się chłodnym i minimalistycznym wystrojem wnętrz. Projektanci starają się, aby oświetlenie spełniało wszystkie swoje normy natomiast, w aspekcie wizualnym ma być jedynie dodatkiem, który łatwo wtapia się w panujący klimat w pomieszczeniu.

Do tego idealnym rozwiązaniem są panele LED, które zazwyczaj charakteryzują się jednolitym i nowoczesnym designem. Lampa biurowa sufitowa zazwyczaj w dzisiejszych czasach przystosowana jest do sufitów ARMSTRONG, przez co z łatwością oświetlenie jest maskowane w suficie. Oświetlenie dla biur posiada jeszcze kilka innych możliwości montażowych, dzięki czemu zawsze dopasujecie oświetlenie ledowe do swoich własnych potrzeb i warunków.

Lampy biurowe sufitowe

Lampy biurowe wiszące

Profesjonalny projekt oświetlenia w biurze powinien uwzględniać różne rozwiązania montażowe. Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania oświetlenia bezpośrednio w suficie lub to istnieje możliwość zastosowania lampy biurowe wiszące. Montowane są one najczęściej za pomocą stalowych linek montażowych, które naturalnie możecie znaleźć w ofercie naszego sklepu. Oświetlenie biurowe wiszące zazwyczaj stosowane jest jako podstawowe oświetlenie całej powierzchni użytkowej biura.

oswietlenie biurowe lampy led i normy
Oświetlenie biurowe – lampy LED i normy

Oświetlenie w biurze, a obecne wymagania

Oświetlenie w biurze nie składa się jedynie z lamp sufitowych, występuje też rodzaj oświetlenia miejscowego, które wykorzystywane zazwyczaj jest już bezpośrednio przy stanowiskach. Zazwyczaj ku temu służy podstawowa lampa LED biurowa, którą stawiamy bezpośrednio na stanowisku. Osoby praworęczne powinny takie lampy biurowe LED stawiać po lewej stronie, tak aby nie zasłaniać dodatkowego oświetlenia swoją ręką. Analogicznie osoby leworęczne powinny takie lampki biurowe LED stawiać po prawej stronie. Wykorzystanie dodatkowego światła opartego na technologii LED pozwoli na wygodne dostosowanie kąta i natężenia oświetlenia przez pracownika do jego indywidualnych potrzeb. Takie rozwiązanie też pozwala na gospodarowanie swoją przestrzenią stanowiska w dowolny sposób. Natomiast konkretne wymagania dotyczące oświetlenia biurowego muszą spełniać normy określone w PN.

Oświetlenie w biurze, a obecne wymagania

Natężenie światła w biurze

Przystępując do projektowania oświetlenia w biurze, pamiętać trzeba, że każde pomieszczenie charakteryzuje się zalecanym natężeniem światła. Warto więc natężenie oświetlenia w pomieszczeniach biurowych wykonywać z pewnymi standardami. Warto pamiętać o tym, aby oświetlenie było równomiernie rozprowadzone po całym pomieszczeniu, pozwoli to nam na uniknięcie występowania „martwych” punktów oświetlenia w pomieszczeniu. Warto wykonać pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy, jest to szybki i prosty proces, który może nam przynieść sporą dozę informacji. Pomiary możemy wykonać za pomocą dostępnych urządzeń na rynku lub tych profesjonalnych, które wyniki będą znacznie dokładniejsze. Natężenie oświetlenia w biurze może być też zmierzone w odpowiedniej symulacji, za pomocą specjalnych programów, w których wprowadza się odpowiednie dane. Często sklepy z oświetleniem oferują taką usługę, tak jak w naszym sklepie. Dzięki temu zasięgniecie profesjonalnej porady ekspertów, którzy zajmują się dziedziną oświetlenia od wielu lat oraz odpowiedzą wyczerpująco na Wasze pytania.

Natężenie światła w biurze

Normy oświetlenia pomieszczeń biurowych

Poniżej przedstawiona tabela prezentuje normy oświetlenia pomieszczeń biurowych, w zależności od przeznaczenia i rodzaju pomieszczenia. Zakupując oświetlenie liniowe LED, pamiętać trzeba, że natężenie oświetlenia na stanowisku pracownika, który obsługuje komputer, powinno wynosić minimum 500 lx. W dzisiejszych czasach pracownik biurowy praktycznie zawsze ma styczność z komputerem, dlatego wartość 500 lx jest najczęściej wybieraną. Jest to optymalne natężenie oświetlenia przy pisaniu i czytaniu. Normy oświetlenia w biurze powstały po to, aby z łatwością dopasować rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu. Dzięki temu zwiększymy efektywność oraz bezpieczeństwo pracy naszych pracowników. Zbyt mocne natężenie oświetlenia światła na stanowisku pracy, może powodować zmęczenie oraz bóle głowy u pracowników, co przekłada się na gorsze wyniki.

Normy oświetlenia pomieszczeń biurowych

Nowoczesne oświetlenie biurowe

Nowoczesne oświetlenie biurowe to na pewno zaawansowana technologia LED, która pozwala na wysoką oszczędność energii elektrycznej nawet do 50%. Przekłada się to na większe oszczędności finansowe firmy przy rachunkach za prąd. Decydując się na panele, czy plafony LED pamiętaj, aby dostosować odpowiedni rodzaj oświetlenia do konkretnych warunków. Warto zapoznać się z normami PN, w których jasno wytłumaczone są zasady oświetlenia biurowego. Pamiętaj, aby dbać o bezpieczeństwo i komfort pracy swoich pracowników, co zaowocuje wysoką efektywnością pracy. Natężenie światła w biurze to parametr, który zapewni optymalne oświetlenie powierzchni biurowych.

Nowoczesne oświetlenie biurowe

Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu miejsc pracy

przez

Post Author: Marcin Pietrasik