Spis treści

Oświetlenie blatu kuchennego – 10 sposobów o których musisz wiedzieć

Każda kuchnia potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Najczęściej wybieranym miejscem w kuchni, które doświetlamy to blaty. To właśnie tam wykonujemy większość czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Najczęściej w 2023 roku stosuję się profile oraz taśmy które świetnie oświetlają blat kuchenne, pokazujemy najlepsze 10 sposobów montażu profili aluminiowych oraz taśm. Zamontowanie oświetlenia blatu kuchennego można wykonać na wiele sposobów w zależności od jego rodzaju. Oświetlenie blatu kuchennego musi być dobrze przemyślane. Przedstawiamy 10 sposobów na oświetlenie blatu kuchennego, o których musisz wiedzieć. Podpowiemy jak oświetlić wyspę kuchenną w niewielkiej kuchni, czy wolnostojący blat roboczy. Podszafkowe oświetlenie blatu, a może lampa wisząca? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Oświetlenie blatu kuchennego - 10 sposobów o których musisz wiedzieć

Oświetlenie blatu kuchennego – 10 sposobów o których musisz wiedzieć

Najlepsze produktu dla Ciebie:

Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11WZobacz produkt
PILOT MONO/CCT 4-STREFOWYPILOT MONO/CCT 4-STREFOWY FUT007Zobacz produkt
STEROWNIK JEDNOKOLOROWY DO TAŚMY LED (2,4 GHZ) FUT036STEROWNIK JEDNOKOLOROWYZobacz produkt

Oświetlenie w kuchni nad blatem – czego użyć?

Oświetlenie w kuchni nad blatem to modny i praktyczny sposób na doświetlenie miejsca, w którym przygotowujemy posiłki. W kuchni nad blatem można zastosować różne rodzaje oświetlenia. Najpopularniejsze opcje to:

 1. Taśma LED COB lub taśma LED 2835 z odpowiednim profilem oraz kloszem. Do wyboru mamy wiele ciekawych profili. Jako oświetlenie w kuchni nad blatem doskonale sprawdzi się profil typu X lub A. Taki profil wspaniale odnajdzie się w tej roli. Montaż profilu jest niezwykle prosty, przytwierdzamy go za pomocą wkrętów montażowych, kleju montażowego lub dwustronnej taśmy.
 2. Idealnie sprawdzą się również profile narożnikowe typu C, które sprawiają, że taśma świeci pod kątem 45 stopni. Profil doskonale chroni taśmę przed kurzem i wilgocią. Profil narożny typu C możemy zamontować uchwytów montażowych z tworzywa lub z metalu, czy za pomocą taśmy dwustronnej.
 3. Z kolei profil typu H daje możliwość świecenia pod kątem 30 lub 60 stopni, w zależności od montażu. Podany profil dostępny jest w ciekawej i modnej kolorystyce, dzięki czemu dopasujemy go do każdego rodzaju blatu.
 4. Warto wspomnieć także o profilu kątowym P3-1, którego kształt sprawia, że taśma świeci pod kątem 45 stopni. Użyty z odpowiednią osłonką pozwoli na uzyskanie jednolitej linii światła.
 5. Profil wpuszczany w mebel pod frezowanie typu B to kolejny doskonały pomysł na oświetlenie blatu w kuchni. Profil dostępny jest w 5 wersjach kolorystycznych (surowy, srebrny, inox, czarny, biały). Pamiętajmy o dobraniu pasującego klosza.
 6. Profil typu Z to listwa podtynkowa o obniżonej wysokości. Wspaniale sprawdzi się tam, gdzie mamy płytki otwór. Chroni taśmy przed uszkodzeniami mechanicznymi, przegrzaniem oraz wilgocią. Cechuje się prostym i szybkim montażem za pomocą kleju montażowego lub na wcisk do wyfrezowanego otworu.
 7. Srebrny profil nawierzchniowy P2-1 doskonale odprowadza ciepło z diod, dzięki czemu ich żywotność zwiększa się. Sprawdzi się w miejscach, w których nie możemy zastosować profili wpustowych. Jest to profil, który możemy zamontować za pomocą kleju montażowego, wkrętów montażowych, a także kołków.
 8. Oświetlenie punktowe nad blatem bez szafek – modne oprawki sufitowe doskonale sprawdzą się jako doświetlenie blatu w kuchni, w której nie posiadamy szafek.
 9. Kinkiety ścienne kuchenne doskonale sprawdzą się do oświetlenia blatu, nad którym nie znajdują się szafki i półki. Duży wybór modnych wzorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
 10. Lampy LED zamocowane pod szafkami to kolejne doskonałe rozwiązanie do oświetlenia blatu w kuchni. Taka opcja sprawdzi się, jeśli nad naszym blatem znajdują się szafki.
Oświetlenie w kuchni nad blatem - czego użyć
PROFIL LED ZEWNĘTRZNY TYP APROFIL LED ZEWNĘTRZNY TYP AZobacz więcej
PROFIL LUMINES TYP XPROFIL LUMINES TYP XZobacz więcej
PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY P2-1PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY P2-1Zobacz więcej
PROFIL LED WPUSZCZANY TYP BPROFIL LED WPUSZCZANY TYP BZobacz więcej
PROFIL LUMINES - TYP ZPROFIL LUMINES - TYP ZZobacz więcej
PROFIL LED NAROŻNIKOWY TYP CPROFIL LED NAROŻNIKOWY TYP CZobacz więcej
PROFIL LED NAROŻNIKOWY TYP HPROFIL LED NAROŻNIKOWY TYP H
PROFIL LED KĄTOWY P3-1PROFIL LED KĄTOWY P3-1Zobacz więcej

Lampy sufitowe to podstawowe źródło światła w kuchni. Mogą one być montowane na suficie lub podwieszane nad stołem lub blatem. W zależności od wielkości kuchni, może być konieczne zainstalowanie więcej niż jednej lampy. Lampy wiszące są dekoracyjnym i funkcjonalnym sposobem na oświetlenie blatu kuchennego. Mogą one być umieszczone w niszy nad blatem lub zawieszone na specjalnych kablach. Lampy wiszące są dostępne w różnych stylach i kształtach, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnego gustu i wystroju kuchni. Taśmy LED, czyli elastyczne i cienkie taśmy, które można zamontować pod górnymi szafkami kuchennymi. Taśmy LED są energooszczędne i pozwalają na łatwe dostosowanie jasności światła do indywidualnych potrzeb. Punktowe oświetlenie LED to małe, jednopunktowe źródła światła, które można zamontować bezpośrednio nad blatem lub w niszy. Takie oświetlenie jest bardzo funkcjonalne i pozwala na precyzyjne oświetlenie wybranych obszarów blatu. Należy pamiętać, że oświetlenie w kuchni powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i stylu kuchni. Ważne jest także, aby dbać o równomierne rozłożenie światła i zapewnić odpowiednią ilość lumenów na metr kwadratowy.

Jak oświetlić blat w kuchni?

Jak oświetlić blat w kuchni? Do oświetlenia blatu kuchennego idealnie sprawdzą się m.in taśmy LED podwieszone pod szafkami. Dobrze oświetlony blat powinien posiadać natężenie ok. 400 lx. Istnieje kilka sposobów na oświetlenie blatu w kuchni. Oto kilka pomysłów:
 1. Oświetlenie pod szafkami: Montaż oświetlenia pod szafkami za pomocą taśmy LED jest popularnym sposobem na oświetlenie blatu w kuchni. Do taśmy LED dobierz klosz BASIC mrożony oraz profil typu D, dla uzyskania spójnej całości. Można wybrać oświetlenie LED, które jest energooszczędne i dostępne w różnych kolorach i stylach.
 2. Oświetlenie sufitowe: Oświetlenie sufitowe, takie jak plafony lub kinkiety, jest również dobrym sposobem na oświetlenie blatu w kuchni. Można wybrać oprawy z regulacją natężenia światła, aby dostosować jasność do potrzeb.
 3. Oświetlenie nad blatem: Montaż oświetlenia nad blatem jest innym sposobem na oświetlenie blatu w kuchni. Można wybrać oświetlenie LED, które jest energooszczędne i dostępne w różnych kolorach i stylach.
 4. Oświetlenie punktowe: Montaż oświetlenia punktowego, takiego jak żyrandol lub lampka nad blatem, jest kolejnym sposobem na oświetlenie blatu w kuchni. Doskonale sprawdzi się lampa podszafkowa LED biała IGA LED. Można wybrać oprawy z regulacją natężenia światła, aby dostosować jasność do potrzeb.
Jak oświetlić blat w kuchni?
LAMPA PODSZAFKOWA LED BIAŁA IGA LED C 2,2W 4000KLAMPA PODSZAFKOWA LED BIAŁA IGA LED C 2,2W 4000KZobacz produkt
KLOSZ BASIC MROŻONY - 1 METRKLOSZ BASIC MROŻONY - 1 METRZobacz produkt
PROFIL LED ALUMINIOWY TYP DPROFIL LED ALUMINIOWY TYP DZobacz więcej
TAŚMA LED COBTAŚMA LED COBZobacz więcej
Wybór odpowiedniego sposobu oświetlenia zależy od indywidualnych preferencji oraz wielkości i układu kuchni. Jeśli zależy nam na zapewnieniu odpowiedniego źródła światła w naszej kuchni, musimy zwrócić uwagę na styl, w jakim zachowana jest kuchnia, a także dostosować oświetlenie do układu mebli i całego pomieszczenia. W każdej nowoczesnej kuchni znajdują się modne blaty, które stanowią swego rodzaju stanowisko pracy, są miejscem przygotowywania posiłków i czynności potencjalnie niebezpiecznych, czyli na przykład krojenia warzyw. Jak wiadomo podczas tego typu czynności musimy zapewnić sobie odpowiednią widoczność. Oświetlenie blatu roboczego powinno więc być dobrze przemyślane. Wybierając oświetlenie do kuchni i do blatu znajdującego się w niej, możemy wypróbować między innymi oświetlenie punktowe czy oświetlenie sufitowe. Jeśli w Twojej kuchni posiadasz już dobrej jakości oświetlenie o dużym natężeniu, dobrym pomysłem na doświetlenie blatu w kuchni mogą być taśmy LED. Zawieszenie takich taśm na przykład pod górną szafką znajdującą się nad blatem, oświetli nasze „miejsce pracy” oraz udekoruje całą kuchnię.

Oświetlenie blatu kuchennego przy oknie

Oświetlenie blatu kuchennego przy oknie może być zrealizowane na różne sposoby, jednak jednym z częściej wybieranych są taśmy LED COB z profilem typu Z, a także modne lampy sufitowe PAPIKO IP65 BK AZ4216Idealnie sprawdzą się w tej roli i spełnią trendy obowiązujące w 2023 roku. Do oświetlenia blatu kuchennego przy oknie możemy wybrać wiele różnych opcji. To która z nich jest dla nas najbardziej odpowiednia, zależy przede wszystkim od rozkładu naszych mebli, koloru blatu itp. W przypadku, gdy blat kuchenny znajduje się blisko okna, dobrym pomysłem może być zamontowanie lampy wiszącej, która będzie oświetlać strefę roboczą. Ważne jest, aby lampy były umieszczone w odpowiedniej odległości od blatu, tak aby nie przeszkadzały w pracy. Oświetlenie podszafkowe to popularne rozwiązanie w kuchniach, które pozwala na dokładne oświetlenie blatu. Montuje się je bezpośrednio pod szafkami wiszącymi, dzięki czemu strefa robocza jest dobrze oświetlona. Oświetlenie podszafkowe jest dostępne w różnych kolorach światła, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb. Jeśli kuchnia ma odpowiednie oświetlenie sufitowe, można z niego skorzystać i umieścić lampy w okolicy okna, tak aby oświetlały blisko umywalki i blatu. Oświetlenie sufitowe jest szczególnie przydatne, gdy nie ma możliwości zamontowania oświetlenia wiszącego lub podszafkowego. Ważne jest, aby oświetlenie w kuchni było odpowiednio dobrane i skonfigurowane. W zależności od stylu kuchni, można wybrać lampy w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym, z uwzględnieniem koloru i intensywności światła. Przy projektowaniu oświetlenia kuchennego należy pamiętać o ergonomicznej pracy przy blacie oraz o oszczędności energii elektrycznej.

Oświetlenie blatu kuchennego przy oknie
MODNA LAMPA SUFITOWA PAPIKO IP65 BKMODNA LAMPA SUFITOWA PAPIKO IP65 BKZobacz produkt
PROFIL LUMINES - TYP ZPROFIL LUMINES - TYP ZZobacz więcej
TAŚMA LED COBTAŚMA LED COBZobacz więcej

Oświetlenie nad blatem kuchennym – jak je zaplanować?

Oświetlenie nad blatem kuchennym powinno być zaplanowane w sposób funkcjonalny i estetyczny. Doskonale sprawdzi się taśma LED COB z profilem typu Z, a także biała nowoczesna tuba BRANT IP44. Jak je zaplanować?:

 1. Określ wymiary blatu kuchennego i jego umiejscowienie w pomieszczeniu. Na podstawie tych informacji określ, ile i jakie źródła światła będą potrzebne.
 2. Wybierz rodzaj oświetlenia, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Na przykład, jeśli planujesz gotowanie, potrzebujesz jasnego światła, które pozwoli Ci dokładnie widzieć, co robisz. Jeśli planujesz jedynie korzystać z blatu do przygotowywania posiłków, to można zastosować nieco słabsze światło. Dobrym pomysłem do oświetlenia blatu kuchennego jest oprawa OSLO MINI 8W 3000K w czarnym kolorze.
 3. Rozważ zastosowanie różnych rodzajów oświetlenia, takich jak plafon, halogeny lub lampy wiszące. Każdy rodzaj oświetlenia ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.
 4. Wybierz kolor i styl oświetlenia, które będzie pasować do stylistyki Twojej kuchni. Możesz wybrać lampy w kolorze odpowiadającym kolorowi ścian lub mebli, bądź też takie, które będą stanowiły ciekawy akcent w pomieszczeniu.
 5. Ustaw oświetlenie w taki sposób, aby najlepiej oświetlało cały blat kuchenny, a zwłaszcza miejsca, w których będziesz pracował. Na przykład, jeśli masz zlew umieszczony w rogu blatu, zwróć uwagę na to, aby światło było skierowane dokładnie w ten obszar.
 6. Upewnij się, że oświetlenie jest umieszczone na odpowiedniej wysokości, tak aby nie oślepiało, ale jednocześnie zapewniało wystarczającą ilość światła. Wysokość zależy od wysokości Twojego blatu i może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb.

Podsumowując, planowanie oświetlenia nad blatem kuchennym powinno uwzględniać zarówno potrzeby funkcjonalne, jak i estetyczne. Odpowiednio dobrany rodzaj, kolor, styl i umiejscowienie oświetlenia pozwolą na stworzenie przyjemnej atmosfery w kuchni oraz zapewnią odpowiednie warunki do pracy.

Oświetlenie nad blatem kuchennym - jak je zaplanować?
BIAŁA NOWOCZESNA TUBA SUFITOWA BRANT IP44BIAŁA NOWOCZESNA TUBA SUFITOWA BRANT IP44Zobacz produkt
TAŚMA LED COBTAŚMA LED COBZobacz więcej
PROFIL LUMINES - TYP ZPROFIL LUMINES - TYP ZZobacz więcej
LAMPA PODSZAFKOWA LED BIAŁA IGA LED C 2,2W 4000KOPRAWA OSLO MINI 8W 3000K CZARNAZobacz produkt

Oświetlenie blatu w kuchni – jaka barwa światła?

Oświetlenie blatu w kuchni to istotny aspekt umożliwiający nam bezpieczne przygotowywanie posiłków. Jaka barwa światła będzie odpowiednia? Do oświetlenia blatu w kuchni najczęściej wybierana jest neutralna barwa światła 4000K. Dzięki neutralnej barwie nasz blat, na którym wykonujemy większość czynności, będzie stanowił bezpieczne i użyteczne miejsce. Wybór barwy światła dla oświetlenia blatu w kuchni zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz rodzaju i koloru materiałów wykończeniowych w kuchni, a także od jego przeznaczenia. Oświetlenie o barwie neutralnej (ok. 4000-4500K) jest często stosowane w kuchniach, ponieważ zapewnia naturalne światło, które nie zaburza kolorów powierzchni roboczych i żywności. Idealna jest taśma LED COB AB-156-COB-11W-37315-1m. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy przy blacie, gdzie ważna jest dokładność i precyzja. Oświetlenie o barwie ciepłej (ok. 2700-3000K) może być stosowane w kuchniach o ciepłych kolorach, takich jak beż, brąz, czerwień czy pomarańcz. Doskonale sprawdzi się taśma LED COB AB-156-COB-11W-37308-1M. Barwa ciepła wprowadza przytulny nastrój do pomieszczenia, co może być korzystne zwłaszcza w przypadku kuchni, które są także miejscem relaksu i spożywania posiłków. Oświetlenie o barwie zimnej (powyżej 5000K) jest zwykle stosowane w kuchniach komercyjnych lub profesjonalnych, gdzie ważna jest wysoka widoczność i intensywność światła. Barwa zimna może być jednak mniej korzystna w przypadku kuchni domowych, ponieważ może wprowadzać zbyt chłodny nastrój i zaburzać kolory powierzchni roboczych i żywności. Jeśli chcesz oświetlić blat w kuchni zimną barwą, doskonale sprawdzi się taśma LED COB AB-156-COB-11W-37322-1M. Ważne jest, aby wybrać barwę światła, która najlepiej odpowiada potrzebom i stylowi kuchni oraz zapewni komfort i wygodę podczas pracy przy blacie.

Oświetlenie blatu w kuchni - jaka barwa światła?
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11WZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11WZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W Zobacz produkt

Oświetlenie nad blat kuchenny – o czym pamiętać?

Oświetlenie nad blat kuchenny, o czym pamiętać? Oświetlenie nad blatem kuchennym ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy w kuchni oraz estetyki wnętrza. Warto pamiętać o kilku istotnych sprawach:

 • Odpowiednia ilość oświetlenia – ilość oświetlenia nad blatem kuchennym powinna być dostosowana do wielkości i kształtu blatu oraz całej kuchni. Zbyt mała ilość oświetlenia może utrudnić pracę i prowadzić do błędów, natomiast zbyt duża może być nieprzyjemna dla oka.
 • Rodzaj źródła światła – do oświetlenia nad blatem kuchennym najczęściej stosuje się taśmy LED, halogeny lub żarówki. W zależności od rodzaju źródła światła, należy dobrać odpowiednią moc i barwę, aby zapewnić optymalne warunki pracy.
 • Kierunek oświetlenia – oświetlenie nad blatem kuchennym powinno skierowane być w dół, aby oświetlać bezpośrednio strefę roboczą i unikać odblasków na powierzchniach blatu. W przypadku lamp wiszących, należy zadbać o odpowiednią odległość między lampą a blatem.
 • Odporność na wilgoć i tłuszcze – kuchnia to miejsce, gdzie występuje duża ilość wilgoci i tłuszczu, dlatego oświetlenie nad blatem powinno być odporne na te czynniki. Ważne jest również, aby oświetlenie było łatwe do czyszczenia i konserwacji.
 • Estetyka – oświetlenie nad blatem kuchennym powinno być dopasowane do stylu i kolorów całej kuchni, aby tworzyć spójną całość i podkreślać jej charakter.

Pamiętając o powyższych kwestiach, można stworzyć optymalne oświetlenie nad blatem kuchennym, które zapewni komfort i wygodę pracy oraz estetyczne wykończenie kuchni. Oświetlenie nad blat kuchenny sprawdzi się w każdej kuchni bez względu na to czy blat roboczy znajduje się pod szafkami, czy może jest wolnostojący. Do oświetlenia tej części swojej kuchni możesz wykorzystać wiele rodzajów oświetlenia. Sprawdzą się zarówno taśmy LED jak i punktowe oświetlenie blatu. Wartą polecenia jest taśma LED 2835 oraz profil P3-1. Warto również wziąć pod uwagę czarną podwójną tubę sufitową BROSS 2 oraz podwójną oprawę sufitową OZZO RENE2 przystosowaną do dwóch żarówek na gwint GU10. Oświetlenie indywidualnie należy dobrać do naszego wnętrza i aranżacji. Zastosowanie lamp wiszących nad blatem z możliwością regulacji wysokości to dobre rozwiązanie do blatów bez szafek. 

Oświetlenie nad blat kuchenny - o czym pamiętać?
PODWÓJNA OPRAWA SUFITOWA OZZO RENE2 2XGU10PODWÓJNA OPRAWA SUFITOWA OZZO RENE2 2XGU10Zobacz produkt
PROFIL LED KĄTOWY P3-1PROFIL LED KĄTOWY P3-1Zobacz więcej
CZARNA PODWÓJNA TUBA SUFITOWA BROSS 2CZARNA PODWÓJNA TUBA SUFITOWA BROSS 2Zobacz produkt
TAŚMA LED SMD 2835TAŚMA LED SMD 2835Zobacz więcej

Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek wiszących

Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek wiszących to dość wyzwanie, ponieważ trzeba zastosować inne rozwiązania oświetleniowe, aby uzyskać wystarczającą ilość światła na blacie.  Blat bez szafek wiszących można oświetlić za pomocą:

 1. Kinkietów ściennych do kuchni – nowoczesne kinkiety przeznaczone do instalacji wewnątrz domu wspaniale odnajdą się jako oświetlenie blatu kuchennego.
 2. Oświetlenie punktowe sufitowe – punkty świetlne umieszczone na suficie w postaci tub doskonale oświetlą blat w kuchni bez szafek wiszących. Doskonale sprawdzi się Lampa sufitowa PAPIKO AZ4216 w modnym uniwersalnym kolorze czarnym.
 3. Taśma LED z profilem – oświetlenie blatu kuchennego bez szafek wiszących możemy wykonać za pomocą taśmy LED COB oraz profilu typu B. To modne i nowoczesne oświetlenie blatu w każdej kuchni.

Można zastosować kilka lamp punktowych, które będą skierowane bezpośrednio na blat kuchenny. Mogą to być lampy stojące, wbudowane w blat lub zamontowane na ścianie. Lampy punktowe mogą mieć regulowaną intensywność światła, co pozwoli dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb. Taśmy LED to popularne rozwiązanie, które można zamontować na dolnej krawędzi szafek lub półek kuchennych. Taśmy LED zapewniają równomierne oświetlenie blatu kuchennego, a ich niska konstrukcja pozwala na oszczędne wykorzystanie miejsca. W przypadku braku szafek wiszących, można zastosować oświetlenie sufitowe, które oświetli całe pomieszczenie, w tym także blat kuchenny. Ważne, aby wybrać oświetlenie o wystarczającej mocy, które zapewni optymalne warunki pracy na blacie. Jeśli dolna część ściany jest wolna, można zastosować oświetlenie podszafkowe, które oświetli bezpośrednio blat kuchenny. Oświetlenie podszafkowe jest łatwe w montażu i czyszczeniu, a dodatkowo stanowi elegancki dodatek do kuchni. W przypadku oświetlenia blatu kuchennego bez szafek wiszących, ważne jest, aby dobrać odpowiednią ilość i rodzaj oświetlenia, które będzie dostosowane do potrzeb użytkownika oraz stylu kuchni.

Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek wiszących
OPRAWA NATYNKOWA SPOT CRONO - OKRĄGŁA CZARNAOPRAWA NATYNKOWA SPOT CRONO - OKRĄGŁA CZARNAZobacz produkt
PROFIL LED WPUSZCZANY TYP BPROFIL LED WPUSZCZANY TYP BZobacz więcej
TAŚMA LED COBTAŚMA LED COBZobacz więcej

Oświetlenie blatu kuchennego LED wolnostojącego

Oświetlenie blatu kuchennego LED wolnostojącego, jak powinno wyglądać? Oświetlenie blatu kuchennego LED wolnostojącego możemy wykonać za pomocą:

 1. Lampy zwisające w postaci nowoczesnych, geometrycznych wzorów lub profili zwieszanych na linkach. Idealnie sprawdzi się lampa wisząca BASKET BLACK na jeden lub na trzy źródła światła przystosowane do trzonka E27.
 2. Kinkiety ścienne do kuchni, które doskonale oświetlą blat wolnostojący
 3. Lampy sufitowe w kształcie smukłej tuby to modny sposób na oświetlenie blatu kuchennego. Tuba wisząca czarna CIRCUS SLIM 290×55 to doskonały pomysł na oświetlenie blatu kuchennego LED wolnostojącego.

Oświetlenie wolnostojącego blatu kuchennego może być rozwiązaniem, które pozwoli na skuteczne oświetlenie powierzchni roboczej i ułatwi pracę w kuchni. Istnieje kilka opcji oświetlenia, które można zastosować, w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb. Lampki stołowe to niewielkie lampy, które można postawić na blacie kuchennym. Mogą być łatwo przesuwane i ustawiane w różnych miejscach, co umożliwia oświetlenie konkretnych obszarów blatu kuchennego. Kinkiety to oświetlenie, które można przymocować do ściany nad blatem kuchennym. Są one łatwe w montażu i dostępne w różnych stylach, co pozwala na dopasowanie do różnych aranżacji kuchennych. Lampy sufitowe to kolejna opcja, która pozwala na oświetlenie wolnostojącego blatu kuchennego. Mogą być one montowane nad blatem, w odległości kilku metrów od niego, co pozwala na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Oświetlenie LED jest coraz popularniejsze ze względu na swoją trwałość i efektywność energetyczną. Można zastosować taśmy LED, które można umieścić pod górnymi szafkami lub na dolnej krawędzi blatu kuchennego. Dzięki temu oświetlenie nie będzie rzucać cienia na blat kuchenny, co ułatwi pracę w kuchni.

Oświetlenie blatu kuchennego LED wolnostojącego
LAMPA WISZĄCA BASKET BLACK 1XE27LAMPA WISZĄCA BASKET BLACK 1XE27Zobacz produkt
TUBA WISZĄCA CZARNA CIRCUS SLIM 290X55 TUBA WISZĄCA CZARNA CIRCUS SLIM 290X55Zobacz produkt

Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek

Jakie oświetlenie blatu kuchennego bez szafek warto wybrać? Przy oświetleniu blatu kuchennego bez szafek, można wykorzystać różne rodzaje oświetlenia. Doskonale sprawdzą się m.in:

 1. Tuby sufitowe – podwójna tuba sufitowa biała BRANT 2 to idealny sposób na oświetlenie blatu kuchennego bez szafek. Jej modny kolor i ciekawy kształt doskonale sprawdzą się w każdym domu.
 2. Taśmy LED w profilach zawieszone na linkach – idealnie sprawdzi się taśma LED COB o neutralnej barwie. Do taśmy LED należy dobrać odpowiedni profil. Wspaniale sprawdzi się profil P2-1.

Oświetlenie blatu kuchennego należy wybrać takie, które będą skutecznie oświetlały blat, zapewniając optymalne warunki pracy w kuchni. Lampy punktowe umieszczone na suficie lub na ścianie nad blatem kuchennym to dobre rozwiązanie, które umożliwia regulację kierunku światła. Można dostosować oświetlenie do aktualnej potrzeby i oświetlić dokładnie miejsca, gdzie przygotowujemy posiłki. Taśmy LED to popularne rozwiązanie, które można zamontować na dolnej krawędzi szafek lub półek kuchennych. Taśmy LED zapewniają równomierne oświetlenie blatu kuchennego, a ich niska konstrukcja pozwala na oszczędne wykorzystanie miejsca. Jeśli dolna część ściany jest wolna, można zastosować oświetlenie podszafkowe, które oświetli bezpośrednio blat kuchenny. Oświetlenie podszafkowe jest łatwe w montażu i czyszczeniu, a dodatkowo stanowi elegancki dodatek do kuchni. W przypadku braku szafek wiszących, można zastosować oświetlenie sufitowe, które oświetli całe pomieszczenie, w tym także blat kuchenny. Ważne, aby wybrać oświetlenie o wystarczającej mocy, które zapewni optymalne warunki pracy na blacie. W przypadku oświetlenia blatu kuchennego bez szafek, ważne jest, aby dobrać odpowiednią ilość i rodzaj oświetlenia, które będzie dostosowane do potrzeb użytkownika oraz stylu kuchni.

Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek
PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY P2-1PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY P2-1Zobacz więcej
TAŚMA LED COBTAŚMA LED COBZobacz więcej
MODNA LAMPA SUFITOWA PAPIKO IP65 BKMODNA LAMPA SUFITOWA PAPIKO IP65 BKZobacz produkt

Oświetlenie LED nad blat kuchenny

Oświetlenie LED nad blat kuchenny może być bardzo praktyczne i estetyczne. Aby tak było, musimy spełniać kilka kroków:

 • Wybierz odpowiednią moc oświetlenia
 • Zdecyduj, czy chcesz oświetlenie stałe, czy z regulacją
 • Wybierz odpowiednią długość taśmy LED
 • Upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia i umiejętności do instalacji

Oświetlenie LED nad blat kuchenny to popularne rozwiązanie, które zapewnia dobrze oświetloną przestrzeń roboczą oraz dodaje wyjątkowego stylu do kuchni. Taśma LED i profile to oświetlenie proste w montażu. Jednak pamiętajmy, by zachować wszelką ostrożność. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie fachowca. Moc oświetlenia powinna być dostosowana do wymiarów blatu kuchennego. Zbyt słabe oświetlenie nie zapewni wystarczającej ilości światła, a zbyt silne oświetlenie może być rażące dla oczu i męczące. Wybierz odpowiedni kolor światła – kolor światła powinien być dostosowany do koloru mebli i ścian w kuchni. Można wybrać ciepłe bądź zimne światło, w zależności od preferencji. Oświetlenie z regulacją pozwoli na dopasowanie intensywności światła do aktualnych potrzeb i nastroju. Taśma LED powinna być dostosowana do długości blatu kuchennego. Taśma LED będąca oświetleniem nad blat kuchenny może być wyposażona w włącznik bezdotykowy ze ściemniaczem PWM 12/24V. Taki włącznik możemy zamontować w profilu P14-1, aby uzyskać kompletną instalację. Pamiętajmy także o kloszu mlecznym C2. Należy pamiętać, że taśmy LED są dostępne w różnych długościach i szerokościach. – instalacja oświetlenia LED nad blatem kuchennym wymaga pewnych umiejętności oraz narzędzi, takich jak np. klej montażowy, wiertarka czy nożyce do cięcia taśmy LED. Instalacja oświetlenia LED nad blatem kuchennym wymaga pewnych umiejętności oraz narzędzi, takich jak np. klej montażowy, wiertarka czy nożyce do cięcia taśmy LED. Zanim przystąpisz do instalacji oświetlenia LED nad blatem kuchennym, warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby oraz zapoznać się z instrukcją montażu, aby uniknąć późniejszych problemów.

Oświetlenie LED nad blat kuchenny
WŁĄCZNIK BEZDOTYKOWY ZE ŚCIEMNIACZEM PWM 12_24VWŁĄCZNIK BEZDOTYKOWY ZE ŚCIEMNIACZEM PWM 12/24VZobacz produkt
PROFIL LED WPUSZCZANY P14-1PROFIL LED WPUSZCZANY P14-1Zobacz więcej

Oświetlenie blatów kuchennych – dlaczego to ważne?

Oświetlenie blatów kuchennych, dlaczego to ważne? Prawidłowe oświetlenie blatów wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę estetyki. Oświetlenie blatów kuchennych jest ważne z kilku powodów:

 1. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła
 2. Poprawa estetyki
 3. Ułatwienie pracy
 4. Bezpieczeństwo 

Dobrym oświetleniem blatów kuchennych zapewniamy sobie odpowiednią ilość światła do przygotowywania posiłków oraz czyszczenia blatu. Dzięki temu praca w kuchni jest bardziej komfortowa i bezpieczna. Odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego może dodać kuchni estetyki i stylu. Może to być na przykład oświetlenie LED, które nadaje kuchni nowoczesnego wyglądu. Dobre oświetlenie blatu kuchennego ułatwia pracę w kuchni. Dzięki jasno oświetlonemu blatu łatwiej jest przygotować posiłki, a także zauważyć ewentualne niedoskonałości w trakcie gotowania. Odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dzięki jasno oświetlonemu blatu unikniemy przypadkowego przecięcia się nożem lub poparzenia gorącą patelnią. Podsumowując, dobrym oświetleniem blatów kuchennych możemy zapewnić sobie większy komfort i bezpieczeństwo w trakcie pracy w kuchni, a także poprawić estetykę naszej kuchni.

Oświetlenie blatów kuchennych - dlaczego to ważne?

Oświetlenie blatów kuchennych – dlaczego to ważne?

Oświetlenie blatu roboczego w kuchni

Oświetlenie blatu roboczego w kuchni jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego oświetlenia w trakcie pracy w kuchni. Wybierając oświetlenie blatu kuchennego pamiętajmy o modnych włącznikach/ściemniaczach LED o maksymalnej mocy 60W lub 72W dla napięcia 24V. Blat roboczy jest najważniejszym miejscem w kuchni, gdzie przygotowujemy posiłki, układamy składniki i wykonujemy wiele innych czynności. W związku z tym, oświetlenie blatu roboczego powinno być zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiednią ilość światła i dostateczną widoczność. Wybierz odpowiednie źródła światła – można wybierać spośród różnych źródeł światła, takich jak halogeny, świetlówki, LED-y czy żarówki.  Dobrym sposobem na oświetlenie blatu roboczego jest  użycie białej oprawy V-TAC SKU 8948. Ważne, aby wybrać źródło, które zapewni wystarczającą ilość światła i będzie energooszczędne. Umieść oświetlenie na właściwej wysokości – oświetlenie powinno być umieszczone na wysokości około 60-90 cm nad blatem roboczym. Dzięki temu światło będzie równomiernie rozłożone na całej powierzchni blatu. Kolor światła powinien być dostosowany do koloru ścian, mebli i dekoracji w kuchni. Zwykle stosuje się ciepłe światło, które nadaje wnętrzu przytulności i ciepła. Oświetlenie punktowe, takie jak halogeny lub LED-y, jest idealne do oświetlania konkretnych obszarów na blacie roboczym. Dzięki temu możemy skupić światło tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Listwy LED są łatwe w montażu i bardzo energooszczędne. Dzięki nim można oświetlić cały blat roboczy, co pozwoli na równomierne oświetlenie całej powierzchni. Oświetlenie blatu roboczego w kuchni powinno być dostosowane do naszych potrzeb i preferencji. Do oświetlenia blatu roboczego w kuchni doskonale sprawdzą się profile typu B oraz taśmy LED COB. Ważne, aby zapewnić odpowiednią ilość światła, a jednocześnie zachować estetykę i funkcjonalność kuchni.

Oświetlenie blatu roboczego w kuchni
OPRAWA V-TAC ALUMINIOWA GU10 OKRĄGŁA NATYNKOWA TUBA BIAŁA 60X100MM VT-807 3 LATA GWARANCJIOPRAWA V-TAC ALUMINIOWA GU10 OKRĄGŁA NATYNKOWA TUBA BIAŁA 60X100MMZobacz produkt
PROFIL LED WPUSZCZANY TYP BPROFIL LED WPUSZCZANY TYP BZobacz więcej
WŁĄCZNIK ŚCIEMNIACZ LED DO MEBLIWŁĄCZNIK ŚCIEMNIACZ LED DO MEBLIZobacz produkt

Oświetlenie blatu kuchennego taśma LED

Oświetlenie blatu kuchennego taśmą LED jest jednym z popularniejszych sposobów oświetlenia blatu roboczego w kuchni. Doskonale sprawdzi się Taśma LED FURIOUS  300XSMD5050 12V z odpowiednio dobranym profilem oraz pilotem. Taśma LED to cienki, elastyczny kabel z diodami LED, który można łatwo dopasować do długości blatu kuchennego. Oświetlenie blatu kuchennego taśmą LED ma wiele zalet. Taśmy LED są bardzo energooszczędne i mają długi czas życia. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Są łatwe w instalacji i można je samodzielnie zamontować bez potrzeby angażowania specjalisty. Wystarczy odkleić taśmę z podłoża i przykleić ją do spodu szafki. Taśmy LED często posiadają funkcję regulacji jasności, dzięki czemu można dostosować intensywność światła do indywidualnych potrzeb. Taśmy LED są bardzo eleganckie i nie zajmują dużo miejsca. Są cienkie i dyskretne, co pozwala na zachowanie estetyki kuchni. Oświetlenie blatu kuchennego taśmą LED pozwala na równomierne oświetlenie całego blatu, co ułatwia pracę w kuchni. Należy jednak pamiętać, że oświetlenie taśmą LED nie jest odpowiednie dla każdej kuchni. W przypadku, gdy mamy ciemne kolory ścian lub mebli, oświetlenie taśmą LED może nie zapewnić odpowiedniej ilości światła i konieczne może okazać się zastosowanie dodatkowego oświetlenia. Ważne jest także odpowiednie dobrane źródło światła, takie jak ciepłe białe światło, aby uzyskać przytulną i komfortową atmosferę w kuchni.

Oświetlenie blatu kuchennego taśma LED
TAŚMA LED FURIOUS 300XSMD5050 12V IP20TAŚMA LED FURIOUS 300XSMD5050 12V IP20 - RGB+CCTZobacz produkt
PILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB CCT MI LIGHTPILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB CCT MI LIGHTZobacz produkt

Oświetlenie blatu w kuchni LED – czy się opłaca?

Oświetlenie blatu w kuchni LED, czy się opłaca? Zastosowanie oświetlenia LED do oświetlenia blatu w kuchni może być bardzo korzystne z wielu powodów:

 • Oświetlenie LED jest bardziej energooszczędne niż tradycyjne oświetlenie, co oznacza niższe rachunki za energię elektryczną i mniejszy wpływ na środowisko.
 • LED-y są bardziej trwałe niż tradycyjne żarówki, co oznacza, że będą świecić przez dłuższy czas bez potrzeby wymiany.
 • Oświetlenie LED jest mniej ciepłe niż tradycyjne żarówki, co oznacza, że nie będzie przyciągać owadów i nie będzie przegrzewać się w kuchni.
 • Oświetlenie LED może mieć różne barwy światła, dzięki czemu można dopasować je do różnych potrzeb kuchennych, na przykład do gotowania, krojenia lub czytania.
 • LED-y mogą być stosowane w różnych kształtach i rozmiarach, co umożliwia dopasowanie oświetlenia do dowolnego projektu kuchennego.

Podsumowując, zastosowanie oświetlenia LED do oświetlenia blatu w kuchni może być bardzo korzystne ze względu na energooszczędność, trwałość, różnorodność barw i kształtów oraz niską emisję ciepła. Oświetlenie blatów w kuchni warto zaplanować tak, by było estetyczne i praktyczne. To jaki typ oświetlenia chcemy do naszej kuchni warto zaplanować podczas wykonywania projektu kuchni. Oświetlenie centralne należy dobrać do reszty oświetlenia. Pamiętajmy także o dobraniu rodzaju oświetlenia do koloru mebli. Jasny blat odbija światło, dlatego wybór odpowiednich lampek LED jest kluczowy.

Oświetlenie blatu w kuchni LED - czy się opłaca?

Oświetlenie blatu w kuchni LED – czy się opłaca?

Ile lumenów na oświetlenie blatu?

Ile lumenów na oświetlenie blatu? Zazwyczaj zaleca się, aby oświetlenie blatu kuchennego miało przynajmniej 1000-1700 lumenów na metr kwadratowy. Ilość lumenów potrzebnych do oświetlenia blatu w kuchni zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, wysokość sufitu, rodzaj koloru ścian i mebli, jak również od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników. W praktyce oznacza to, że jeśli blat kuchenny ma powierzchnię 1 metra kwadratowego, to oświetlenie powinno mieć jasność wynoszącą od 1000 do 1700 lumenów. Należy pamiętać, że oświetlenie kuchni powinno być równomiernie rozłożone, aby zapewnić odpowiednią ilość światła na całym blacie. Można także zastosować regulację jasności lub zmienne kolory światła, aby dostosować intensywność światła do różnych sytuacji w kuchni.

Ile lumenów na oświetlenie blatu?

Ile lumenów na oświetlenie blatu?

Oświetlenie blatu kuchennego to kluczowy element każdej nowoczesnej kuchni, zapewniający nie tylko odpowiednią widoczność i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków, ale także wpływający na estetykę wnętrza. W 2023 roku szczególnie popularne są różnorodne rozwiązania wykorzystujące taśmy LED i profile aluminiowe, które pozwalają na stworzenie praktycznego, a zarazem stylowego oświetlenia. Od podszafkowego oświetlenia LED, przez punktowe oświetlenie sufitowe, aż po kinkiety i lampy wiszące – możliwości są niemal nieograniczone. Wybór odpowiedniego oświetlenia zależy od indywidualnych preferencji, wielkości i układu kuchni oraz ogólnego stylu aranżacji. Ważne jest, by dobrać odpowiednią moc, barwę światła oraz rodzaj i sposób montażu, aby zapewnić komfort pracy i harmonijnie wkomponować oświetlenie w przestrzeń kuchenną. Oświetlenie LED jest wyjątkowo cenione za swoją energooszczędność, trwałość i elastyczność w aranżacji, a także za możliwość stworzenia różnych efektów świetlnych. Niezależnie od tego, czy jest to kuchnia z szafkami wiszącymi, czy wolnostojący blat roboczy, odpowiednio dobrany system oświetlenia podkreśli unikalny charakter każdego wnętrza, czyniąc kuchnię nie tylko funkcjonalną, ale i przytulną.

Oświetlenie blatu kuchennego - 10 sposobów o których musisz wiedzieć

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 21 marca 2023