Oświetlenie cyfrowe – nieograniczone możliwości

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka, choć na co dzień nie zwracamy na to szczególnej uwagi. Od jego koloru, barwy i natężenia może zależeć między innymi nasze samopoczucie oraz nastrój człowieka w każdej sytuacji. To właśnie oświetlenie ma kluczowe znaczenie w aranżacji wnętrz. Dobrze dobrany rodzaj światła oraz odpowiedni kąt nachylenia pozwalają podkreślić zalety każdego pomieszczenia i stworzyć niepowtarzalny klimat. To sprawia, że branża oświetleniowa dynamicznie się rozwija i tworzone są coraz bardziej innowacyjne technologie, które pozwalają osiągać niezwykłe rezultaty. Jedną z takich technologii jest oświetlenie cyfrowe, które zdaniem wielu daje wręcz nieograniczone możliwości oświetleniowe.

Oświetlenie LED

Cyfrowe sterowanie światłem jest możliwe przede wszystkim dzięki technologii LED, która jest technologią diod elektroluminescencyjnych emitujących światło. Diody LED zaliczane są do półprzewodnikowych przyrządów elektronicznych, które emitują promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni oraz ultrafioletu. Ich największym atutem jest trwałość, energooszczędność, a także możliwość dynamicznej zmiany kolorystyki. Co więcej, oświetleniem LED można bardzo łatwo sterować za pomocą różnorodnych urządzeń takich, jak: piloty, panele sterujące, nadajniki, czy nawet aplikacje mobilne. Kolejną ogromną zaletą oświetleń LED jest różnorodność ich zastosowania, bowiem znajdziemy je zarówno w formie żarówek będących najpopularniejszą alternatywą konwencjonalnego oświetlenia, jak i w formie taśm LED. Taśmy LED może tworzyć nawet kilkadziesiąt diod, które mogą jednocześnie świecić innymi kolorami oraz zróżnicowanym natężeniem światła, co daje niezwykłą funkcję. Umożliwia to przede wszystkim bardzo mały rozmiar diod, a także niski pobór prądu, który sprawia, że takie oświetlenie jest coraz częściej wykorzystywane nie tylko na rynku eventowym, ale również między innymi na rynku nieruchomości. Takim przykładem są gotowe mieszkania w Olsztynie czy w Warszawie, gdzie wiele nieruchomości oferuje takie rozwiązania oświetleniowe w wyposażeniu.

Zobacz jak zbudować efektowne oświetlenie z użyciem taśm LED

Systemy oświetlenia cyfrowego

Możliwość sterowania światłem, a przede wszystkim opcja automatyzacji oświetlenia pozwala ograniczyć znacząco zużycie energii, a także osiągać wyjątkowe efekty świetlne. Oświetlenie wnętrza w zakresie koloru i natężenia może zmieniać się automatycznie nie tylko w zależności od zaplanowanej godziny, ale również zależnie od naturalnego oświetlenia pomieszczenia, tempa muzyki czy kolorystyki obrazu na wyświetlaczu podłączonym do systemu. Dzięki stale rozwijanej technologii wyróżniamy różne systemy oświetlenia cyfrowego, które można dostosowywać w zależności od naszego zapotrzebowania. Najpopularniejszym systemem jest system sterowania DALI, czyli Digital Addressable Lighting Interface, który umożliwia komunikację pomiędzy systemem sterującym, a źródłami światła bez względu na rodzaj ich technologii. System DALI może współpracować również z innymi systemami zewnętrznymi, jak np. z systemami zarządzania budynkiem, a także jest przystosowany do rozwoju funkcjonalności automatyki budynków. System ten pozwala sterować jednocześnie nawet 64 oprawami oświetleniowymi lub 16 grupami opraw. Największym atutem takiego rozwiązania jest opcja dowolnego łączenia tych poszczególnych punktów ze sobą, co w konsekwencji daje możliwość precyzyjnego tworzenia własnego systemu dostosowanego do wszelkich potrzeb.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl 

przez

Post Author: Marcin Pietrasik