Oświetlenie do biura – wymagania i normy oświetlenia w biurze

Oświetlenie do biura według obowiązujących norm i wymagań jasno określa poziom natężenia dla poszczególnych stanowisk pracy. Na stanowiskach pisania ręcznego, czytania czy pracy z komputerem normy i wymagania mówią o 500 luksach. W pomieszczeniach służących do kopiowania natężenie spada do 300 lx.
Projektując biuro jednym z najważniejszych aspektów, które trzeba już na początku brać pod uwagę to oświetlenie biurowe. Dobre lampy sufitowe wiszące wpływają pozytywnie na komfort i samopoczucie pracownika, co gwarantuje jego większą wydajność w miejscu pracy. Gdy zastanawiamy się nad oświetleniem do biura, to na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia w biurze, to normy i wymagania oświetlenia w biurze oraz jakie powinno być natężenie oświetlenia na stanowisku pracy biurowej.
 • Czy ciepła barwa jest korzysta w biurze?
 • Temperatura barwowa – ile powinna wynosić?
 • Negatywne skutki źle dobranego oświetlenia
 • Gdzie wymagane jest wysokie natężenie oświetlenia?
 • Oświetlenie awaryjne – czym jest?
oswietlenie biurowe lampy led i normy, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl
SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach oświetlenia biurowego. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Aby jasno sobie odpowiedzieć jakie normy oświetleniowe obowiązują w biurze. Ustawodawca narzuca dokładne wytyczne, które brzmią. Według obowiązujących norm i przepisów natężenie powinno wynosić 500 lx. Pomiar ten powinien być wykonywany na wysokości biurka, czyli ok. 0,80 cm od powierzchni ziemi. Równomierność natężenia (Emin/Em) powinna być na poziomie 0.60. Bardzo ważne jest by, oprawy miały niski współczynnik UGR19, o czym nie wszyscy pamiętają. W dzisiejszych czasach przy nowoczesnej technologii LED łatwo jest zrealizować energooszczędny rodzaj oświetlenia, który pozwoli na spore oszczędności.

Oświetlenie biura – od czego zacząć?

Podczas projektowania oświetlenia biura ważne jest, aby rozmieszczenie oświetlenia było odpowiednie do stanowisk pracy. Co jest istotne podczas oświetlania biura? Od czego powinniśmy zacząć? Podczas planowania oświetlenia biura należy pamiętać, że pracownik powinien mieć intensywnie oraz równomiernie rozprowadzone oświetlenie całej powierzchni pracy. Oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z normą PN-EN 12464-1:2012 światło i oświetlenie, to podstawa. Jeśli jest taka możliwość, jak mówią normy i wymagania, należy zapewnić dopływ oświetlenia dziennego. Ponadto oświetlenie biura powinno być tak skonstruowane, aby nie oślepiało oraz nie raziło pracownika w oczy. Jasne pomieszczenie pozwoli na lepsze skupienie pracownika na wykonywanej pracy, dzięki temu nie będziemy czuli poczucia przytłoczenia przez ciemne pomieszczenie. Wybierając światło i oświetlenie takie jak lampy sufitowe biurowe, warto decydować się na takie, które emitują neutralną białą barwę światła, która działa pobudzająco i wprowadza rześki klimat do pomieszczenia. Ciepła barwa może wpłynąć niekorzystnie na efektywność pracy naszych pracowników, ponieważ działa bardziej relaksująco oraz sennie.

Oświetlenie biurowe - lampy LED i normy

Wybierając oświetlenie do biura, należy pamiętać nie tylko o oświetleniu ogólnym. Miejmy też na uwadze, że podczas pracy przy komputerze musimy doświetlić klawiaturę za pomocą lampki. Udostępniając stanowisko pracy z komputerem musimy zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Każde pomieszczenie i konkretne stanowisko pracy ma określone normy.

Oświetlenie w biurze a BHP

Prawidłowe oświetlenie w biurze to podstawa jaką pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom. Wymagania dotyczące oświetlenia w biurze są określone przez BHP. Oświetlenie w biurze a BHP – o czym mówią przepisy? Zgodnie z przepisami każdy pracodawca ma obowiązek chronić życie i zdrowie pracowników

Główną regulacją określającą zasady oświetlania w biurze jest rozporządzenie, wydane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczące ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Normy te mówią o obowiązku zapewnienia światła podobnego do światła dziennego. Temperatura barwowa powinna wynosić 4000K. Oświetlenie w biurze powinno zawierać zarówno oświetlenie ogólne jak i oświetlenie dodatkowe takie jak lampy na biurku.

Oświetlenie biurowe - lampy LED i normy
Oświetlenie biurowe – lampy LED i normy

Ustawa określa też nakaz dbania o to, aby zarówno okna dostarczające światło jak i lampy były zabezpieczone przed skraplaniem i czyste, tak by bez przeszkód wpuszczać światło. Ponad to powinno się zapewnić wygodę widzenia. Wygoda widzenia to bezproblemowa zdolność rozróżniania szczegółów, sprawne spostrzeganie oraz możliwość spostrzegania bez dyskomfortu.

Aby zapewnić odpowiednie oświetlenie i prawidłowe widzenie, nie tylko ogólne, ale i szczegółowe należy zadbać nie tylko o oświetlenie główne, ale też dodatkowe.

Oświetlenie w biurze nie składa się jedynie z lamp sufitowych, występuje też rodzaj oświetlenia miejscowego, które wykorzystywane zazwyczaj jest już bezpośrednio przy stanowiskach. Zazwyczaj ku temu służy podstawowa lampa LED biurowa, którą stawiamy bezpośrednio na stanowisku. Osoby praworęczne powinny takie lampy biurowe LED stawiać po lewej stronie, tak aby nie zasłaniać dodatkowego oświetlenia swoją ręką. Analogicznie osoby leworęczne powinny takie lampki biurkowe LED stawiać po prawej stronie. Wykorzystanie dodatkowego światła opartego na technologii LED pozwoli na wygodne dostosowanie kąta i natężenia oświetlenia przez pracownika do jego indywidualnych potrzeb. Takie rozwiązanie też pozwala na gospodarowanie swoją przestrzenią stanowiska w dowolny sposób. Natomiast konkretne wymagania dotyczące oświetlenia biurowego muszą spełniać normy określone w PN.

Oświetlenie biura, a oprawy ledowe

Normy oświetlenia na stanowisku pracy dla pomieszczeń biurowych

Każde pomieszczenie, w którym pracują ludzie, powinno być oświetlone w ten sposób, aby zapewnić im naj największe bezpieczeństwo, a także wygodę widzenia spełniającą podstawowe normy. Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy, reguluję norma PN-EN 12464-1:2004, której stanowczo należy przestrzegać w trakcie projektowania oświetlenia w pomieszczeniach dla pracowników. Tego typu wymagania oświetleniowe pomieszczeń nie są zbyt trudne do zrealizowania przy pomocy energooszczędnej technologii LED, w której mamy do wyboru szereg produktów, posiadających różną moc i intensywność światła.

Normy oświetlenia na stanowisku pracy dla pomieszczeń biurowych
Normy oświetlenia na stanowisku pracy dla pomieszczeń biurowych

Natężenie światła w biurze

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy biurowej też zostało uwzględnione w aktualnej normie. Średnie natężenie oświetlenia w biurze, w którym pracują ludzie, nie powinno być niższe niż 300 lx, a sam blat biurka powinien mieć minimum 500 lx. Polskie normy oświetlenia stanowiska pracy bardzo dokładnie podchodzą do tematu natężenia oświetlenia ze względu na bezpieczeństwo, jak i zdrowie pracowników, dlatego powinny być one zawsze przestrzegane w 100%. Norma natężenia oświetlenia dla pomieszczeń biurowych mówi również o stałej pracy przy komputerze i monitorze. Natężenie oświetlenia na stanowisku pracownika obsługującego monitor zarówno to dzienne, jak i sztuczne nie powinno być niższe niż 500 lx. Zadbać o to musi przede wszystkim pracodawca organizujący stanowiska pracy.

Natężenie światła w biurze
Natężenie światła w biurze

Normy oświetlenia w biurze

Norma oświetleniowa. Wszystkie wymogi oświetlenia na stanowisku pracy są zapisane w normie PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy”. W tej instrukcji zawarto informację, że najmniejsze natężenie oświetlenia, w którym dostrzeżemy rysy ludzkiej twarzy, musimy wynosić 20 lx. Dla przykładu w słoneczny dzień, w miejscu niezacienionym będziemy świadkami natężenia światła o wartości nawet 100000 lx. Czym jest więc parametr Luks? Jest to jednostka natężenia oświetlenia, która stanowi moc strumienia świetlnego, który pada na m2 powierzchni. Czyli jest to po prostu ilość lumenów padająca na obszar o podanych wymiarach.

Norma normie PN-EN 12464-1 mówi że w pomieszczeniach biurowych natężenie oświetlenia powinno wynosić:

 • 750lx – wykonywanie rysunków technicznych, opracowywanie precyzyjnych dokumentacji.
 • 500 lx – Prace biurowe, pisanie ręczne, obsługiwanie klawiatury, czytanie, przetwarzania danych, stanowiska komputerowe, pokoje spotkań, sale konferencyjne.
 • 300 lx – recepcje, segregowanie dokumentów, pomieszczenie z kopiarkami
 • 200 lx – archiwa, magazyny.

Przystępując do projektowania oświetlenia w biurze, pamiętać trzeba, że każde pomieszczenie charakteryzuje się zalecanym natężeniem światła. Warto więc natężenie oświetlenia w pomieszczeniach biurowych wykonywać z pewnymi standardami. Warto pamiętać o tym, że normy oświetlenia w biurze mówią o tym, by oświetlenie było równomiernie rozprowadzone po całym pomieszczeniu, pozwoli to nam na uniknięcie występowania „martwych” punktów oświetlenia w pomieszczeniu. Przyjmuje się, że natężenie światła w biurze wykonując pracę dorywczą musi mieć 300 lx, a w przypadku pracy stałej wzrasta do 500 lx.

Warto wykonać pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy, jest to szybki i prosty proces, który może nam przynieść sporą dozę informacji. Pomiary możemy wykonać za pomocą dostępnych urządzeń na rynku lub tych profesjonalnych, które wyniki będą znacznie dokładniejsze. Natężenie oświetlenia w biurze może być też zmierzone w odpowiedniej symulacji, za pomocą specjalnych programów, w których wprowadza się odpowiednie dane. Często sklepy z oświetleniem oferują taką usługę, tak jak w naszym sklepie. Dzięki temu zasięgniecie profesjonalnej porady ekspertów, którzy zajmują się dziedziną oświetlenia od wielu lat oraz odpowiedzą wyczerpująco na Wasze pytania. Każdy musi przestrzegać bezpieczeństwa i higieny pracy.

Lampy biurowe sufitowe

Oświetlenie w biurze normy i wymagania

Poniżej przedstawiona tabela prezentuje normy oświetlenia pomieszczeń biurowych, w zależności od przeznaczenia i rodzaju pomieszczenia. Oświetlenie w biurze posiada normy i wymagania, które należy spełniać. Gdzie wymagane jest wysokie natężenie oświetlenia? Bez wątpienia są to stanowiska komputerowe, takie stanowiska według norm i wymagań powinny mieć 500 luksów. Zakupując oświetlenie liniowe LED, pamiętać trzeba, że natężenie oświetlenia na stanowisku pracownika, który obsługuje komputer, powinno wynosić minimum 500 lx. W dzisiejszych czasach pracownik biurowy praktycznie zawsze ma styczność z komputerem, dlatego wartość 500 lx jest najczęściej wybieraną. Jest to optymalne natężenie oświetlenia przy pisaniu i czytaniu. Normy oświetlenia w biurze powstały po to, aby z łatwością dopasować rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu. Dzięki temu zwiększymy efektywność oraz bezpieczeństwo pracy naszych pracowników. Zbyt mocne natężenie oświetlenia światła na stanowisku pracy, może powodować zmęczenie oraz bóle głowy u pracowników, co przekłada się na gorsze wyniki.

oswietlenie biurowe lampy led i normy
Oświetlenie biurowe – lampy LED i normy

Normy oświetlenia na stanowisku pracy są odpowiednio dostosowane do warunków pracy, jakie wykonywane są w danym pomieszczeniu. Niezależnie od oświetlenia dziennego, według polskich norm każde stanowisko musi mieć zapewnione właściwe oświetlenie, tak by zapewniało komfort pracy wzrokowej. Określony został wymagany minimalny poziom natężenia oświetlenia dla danego stanowiska pracy wewnątrz.

Oświetlenie w biurze, a obecne wymagania

 • Archiwum

Wartość natężenia oświetlenia w archiwum powinno mieć równomierne oświetlenie o wartości 200 lx, mierzone w prawie każdym przypadku na wysokości 0.80m. W miejscach takich jak archiwum, pracownicy wiele czasu spędzają na układaniu dokumentów i przeszukiwaniu. Równomierność powinna wynosić 0.40, natomiast współczynnik oddawania barw w pomieszczeniu pracy powinien wynosić CRI80. Dzięki temu praca archiwisty nie będzie męcząca.

Wytyczne dotyczące oświetlenia w miejscu pracy jakim są pomieszczenia konferencyjne i dyskusyjne to natężenie wynoszące 500 lx o równomierności 0.60 oraz współczynniku oddawania barw wynoszącym CRI80.

 • Miejsce CAD

Miejsce pracy CAD jest rodzajem pracy biurowej , które według pomiarów natężenia oświetlenia, potrzebuje 500 lx. Równomierność jaka powinna zostać zachowana wynosi 0.60, natomiast współczynnik oddawania barw wynosi CRI80.

 • Oświetlenie dla pomieszczeń biurowych i biur

Ustawodawca pomieszczenia biurowe określa jako pomieszczeniach do przetwarzania danych, do pisania i czytania, należy zapewnić oświetlenie o natężeniu 500 lx i równomierności 0.60. Odpowiednią wartością oddawania barw jest w tym przypadku CRI80. Pomieszczenia biurowe w obecnych czasach nie obędą się bez obecności komputera, dlatego potrzebne jest duże natężenie umożliwiające komfortową pracę.

 • Przechowalnie i pomieszczenia z kopiarkami

Zapewnienie właściwych warunków pracy jest obowiązkiem każdej firmy. Nie tylko same biura i pracownie powinny być wyposażone w oświetlenie zgodne z przepisami. Natężenie oświetlenia w miejscu pracy np. sekretarki jest równie istotne. W pomieszczeniach takich jak przechowalnie i pomieszczenia, w których znajdują się kopiarki, powinno wynosić 300 lx i posiadać równomierność o wartości 0.40. Prawidłowy wartość oddawania barw to CRI80. Wszędzie gdzie znajdują się kopiarki czy drukarki mamy do czynienia z przeglądaniem i sprawdzaniem wydrukowanej treści. Wszystkie dokumenty muszą być prawidłowo wykonane, a szukanie ich nie może sprawiać problemu.

 • Recepcja

Recepcja jest wizytówką każdego biurowca. Dobre oświetlenie recepcji jest fundamentem i obowiązkiem każdego administratora obiektu. Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy, jakim jest recepcja to rodzaj wykonywanej pracy, w której natężenie powinno wynosić 300 lx, a także równomierność 0.60 i oddawanie barw na poziomie CRI80. W recepcji znajduje się wiele osób. W ciągu dnia przemieszcza się wiele ludzi w różnych celach. Obecna jest też praca z komputerem np. podczas różnego rodzaju rezerwacji itp. Powinno więc być dostatecznie oświetlone.

 • Pomieszczenia z rysunkiem technicznym

Oświetlenie miejsc pracy we wnętrzach budynku musi być zachowane z ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny. Dobre oświetlenie to podstawa w każdym zawodzie. Nie inaczej jest np. w pracy geodety. W pomieszczeniach z rysunkiem technicznym natężenie powinno wynosić 750 lx oraz posiadać równomierność 0.70. Zawód, w którym mamy do czynienia z rysunkiem technicznym jest niezwykle wymagający. Od pracowników oczekuje się dokładności, dlatego odpowiednie parametry oświetlenia są tak ważne, by wzrok pracowników nie męczył się. Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy w takich pomieszczeniach musi mieć współczynnik oddawania barw CRI80.

Natężenie światła w biurze

Minimalny poziom natężenia oświetlenia w biurze

Minimalny poziom natężenia oświetlenia w biurze ze stanowiskiem komputerowym wynosi 500 lx. Jest to wartość zgodna z normą PN-EN 12464-1:2003. Odpowiedni poziom natężenia to najważniejszy wymóg, który odpowiada między innymi za komfort psychiczny i fizyczny, a także wydajność pracownika. Biuro tak jak każde inne miejsce pracy posiada przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, których należy przestrzegać. Bez wątpienia użycie światła dziennego jest pożądanym rodzajem oświetlenia w pracy. Jednak jak wiadomo nie jest czymś często spotykanym i może służyć jedynie za dodatkowe doświetlenie, natomiast należy zapewnić normy odpowiedniego oświetlenia w miejscu pracy zawarte z rozporządzeniach o bezpieczeństwie i higienie w pracy.

Normy oświetlenia pomieszczeń biurowych

Sprawdź najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia

Oświetlenie sufitowe do biura – rozmieszczenie lamp

Podstawowym źródłem światła w biurach przez wiele lat była oprawa rastrowe, które swoje zadanie świetnie spełniała. Natomiast w dobie dzisiejszej szybko rozwijającej się technologii, na rynku pojawiły się panele LED, które wykorzystują wbudowane diody SMD. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej efektywne oraz energooszczędne względem standardowych opraw rastrowych, których źródłem światła są świetlówki fluorescencyjne. Prawidłowo dobrane oświetlenie sufitowe do biura i właściwe rozmieszczenie lamp to podstawa. Wybierając oświetlenie sufitowe kierujmy się funkcjonalnością i energooszczędnością.

Oprawy biurowe LED charakteryzują się mocnym i intensywnym światłem, które oświetla całe pomieszczenia czy korytarze. Wykorzystanie diod SMD pozwala na oszczędność nawet do 60% energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Dzięki temu lampy LED do biura to nowoczesna inwestycja, która zwraca się w bardzo szybkim tempie.

Dzisiejsze biura charakteryzują się chłodnym i minimalistycznym wystrojem wnętrz. Projektanci starają się, aby oświetlenie spełniało wszystkie swoje normy natomiast, w aspekcie wizualnym ma być jedynie dodatkiem, który łatwo wtapia się w panujący klimat w pomieszczeniu.

Do tego idealnym rozwiązaniem są panele LED, które zazwyczaj charakteryzują się jednolitym i nowoczesnym designem. Lampa biurowa sufitowa zazwyczaj w dzisiejszych czasach przystosowana jest do sufitów ARMSTRONG, przez co z łatwością oświetlenie jest maskowane w suficie. Oświetlenie dla biur posiada jeszcze kilka innych możliwości montażowych, dzięki czemu zawsze dopasujecie oświetlenie ledowe do swoich własnych potrzeb i warunków.

Zobacz jak zamontować panel LED i jaki wybrać

Nowoczesne oświetlenie biurowe

Profesjonalny projekt oświetlenia w biurze powinien uwzględniać różne rozwiązania montażowe. Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania oświetlenia bezpośrednio w suficie lub to powinniśmy zdecydować się na lampy biurowe wiszące. Montowane są one najczęściej za pomocą stalowych linek montażowych, które naturalnie możecie znaleźć w ofercie naszego sklepu. Oświetlenie biurowe wiszące zazwyczaj stosowane jest jako podstawowe oświetlenie całej powierzchni użytkowej biura.

Oświetlenie do biura i gabinetu

Nowoczesne oświetlenie do biura i gabinetu to na pewno zaawansowana technologia LED, która pozwala na wysoką oszczędność energii elektrycznej nawet do 60%. Przekłada się to na większe oszczędności finansowe firmy przy rachunkach za prąd. Decydując się na panele, czy plafony LED pamiętaj, aby dostosować odpowiedni rodzaj oświetlenia do konkretnych warunków. Warto zapoznać się z normami PN, w których jasno wytłumaczone są zasady oświetlenia biurowego. Pamiętaj, aby dbać o bezpieczeństwo i komfort pracy swoich pracowników, co zaowocuje wysoką efektywnością pracy. Natężenie światła w biurze to parametr, który zapewni optymalne oświetlenie powierzchni biurowych.

Oświetlenie do gabinetu

Gdy wybieramy oświetlenie do gabinetu miejmy na uwadze, że powinny się tam znaleźć co najmniej 2 źródła światła. Ułatwi to codzienną pracę i samopoczucie, a wzrok nie będzie narażony na zmęczenie.

W każdym biurze i gabinecie powinno znaleźć się:

 • oświetlenie ogólne – czyli np. plafon, zapewniający oświetlenie całego pomieszczenia
 • oświetlenie dekoracyjne – kinkiety lub halogeny punktowe, pozwalające na podkreślenie wnętrza
 • oświetlenie zadaniowe – sprawdzi się do doświetlenia np. klawiatury

Oświetlenie awaryjne w biurach

O czym należy pamiętać w kwestii oświetlenia miejsc takich jak biura? Jedną z ważnych kwestii jest oświetlenie awaryjne w biurach. Oświetlenie awaryjne w biurach należy stosować w budynkach i pomieszczeniach o wymiarach powyżej 1000 m2. Wymogi dotyczące oświetlenia awaryjnego doprecyzowano w normach: PN-EN 1838:2013 Zastosowania oświetlenia; PN-EN 50172:2005 Systemy awaryjnego oświetlenia; PN-EN 60598-2-22:2015 Oprawy oświetleniowe. W budynkach, w których zanik prądu może stwarzać zagrożenie zdrowia lub życian lub znaczne straty materialne. W takich okolicznościach należy pamiętać, że budynek powinien być zasilany przez co najmniej dwa niezależne źródła energii. Oświetlenie awaryjne pomaga w skutecznym i szybkim ewakuowaniu ludzi z budynku znajdującego się w stanie zagrożenia. Oświetlenie awaryjne wskazuje drogę wyjścia, wskazuje drogi komunikacyjne.

pomiary natezenia oswietlenia awaryjnego jak czesto je wykonac

Projekt oświetlenie biura

Biuro to miejsce, w którym spędzamy część swojego życia. Abyśmy byli wydajni i skupieni na swoich obowiązkach, musimy przebywać w właściwie zaaranżowanym pomieszczeniu. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie biurowe zapewnia komfort i jest niezbędne. Co powinien zawierać projekt oświetlenia biura? Wyróżnia się 3 podstawowe aspekty, które powinien zawierać dobry projekt oświetlenia biura.

Sprawdź jak powstaje projekt oświetlenia LED

 • parametry świetlne

Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie parametry świetlne, czyli prawidłowa temperatura barwowa, w przypadku biur to ok. 4000K, współczynnik oddawania barw w biurach to zazwyczaj CRI 80, strumień świetlny, współczynnik olśnienia, a także natężenie, które w biurach musi wynosić co najmniej 500 lx.

 • parametry elektryczne

Istotne są m.in. napięcie zasilania, moc, natężenie prądu oraz klasa ochronności

 • parametry użytkowe

W tym przypadku ważne są warunki pracy: temperatura i wilgotność jaka jest w otoczeniu, żywotność źródeł światła i sposób montażu opraw.

Jakie powinno być oświetlenie w biurze?

Zastanawiasz się jakie powinno być oświetlenie w biurze? Otóż najważniejszym aspektem oświetlenia w biurze jest przestrzeganie norm i wymogów natężenia oświetlenia jakie obowiązują dane stanowisko pracy. Natężenie w biurach waha się od 300 do nawet 1000 lx, w zależności od stanowiska.

Jakie powinno być oświetlenie w biurze?
Jakie powinno być oświetlenie w biurze?

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów, które przyczyniają się do wysokiego stopnia komfortu pracy, a obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i odpowiedniego poziomu natężenia światła w biurze i miejscu zatrudnienia. Wybór odpowiedniego odcienia światła jest kolejnym istotnym elementem do rozważenia. Po wystawieniu na działanie naturalnego światła ludzkie ciało działa na najwyższym poziomie. Z tego powodu sztuczne oświetlenie w biurze powinno odtwarzać naturalne światło tak dokładnie, jak to możliwe.

Jaka moc światła do biura?

Często dostajemy pytanie jaka moc światła do biura zakładając, że biuro ma powierzchnię około 12 m2 wystarczą w zupełności 2 lampy typu panel Led o mocy 40W (4000 lm jeden ) zawiesić na wysokości około 2,6m po środku pomieszczenia. W ten sposób osiągniemy minimum 300 luksów, jeżeli będziemy musieli doświetlić stanowisko wystarczy postawić lampkę biurkową. Podczas oświetlania biura należy wziąć pod uwagę lampy sufitowe i światła zadaniowe, abyśmy mogli zapewnić idealne środowisko pracy. Tylko wtedy będziemy w stanie z powodzeniem osiągnąć nasze cele, takie jak zapewnienie dobrych i zdrowych warunków. Chociaż większość naszej uwagi koncentrujemy na światłach do pracy, oświetlenie dekoracyjne jest również bardzo ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu biura. Nie tylko tworzy ciepłe i przyjazne środowisko, ale także pomaga pracownikom czuć się bardziej swobodnie.

Jaka moc światła do biura?
Jaka moc światła do biura?

Jak zaprojektować oświetlenie w biurze?

Jeśli chcesz wiedzieć jak zaprojektować oświetlenie w biurze zapoznaj się z Polską Normą PN-EN 12464-1:2012, która opisuje 2 rodzaje stanowisk pracy w biurze. Dla każdego z nich obowiązują inne normy, którymi należy się kierować podczas projektowania oświetlenia w biurze.

Jak zaprojektować oświetlenie w biurze?
Jak zaprojektować oświetlenie w biurze?

Oświetlenie jest niezbędnym elementem, który musi być obecny w miejscu pracy. Nie powinno być zbyt ciemno, aby zapobiec zmęczeniu naszych oczu i aby zapobiec senności. Zbyt intensywne światło również będzie nieodpowiednie. Oświetlenie przeznaczone do pracy biurowej powinno mieć energetyzujący wpływ, a także sprzyjać uwadze i zapewniać wystarczającą motywację. Zmęczenie oczu jest częstym skutkiem ubocznym pracy przed komputerem. Pomimo faktu, że monitor komputerowy tworzy własne światło, nadal trzeba zwracać uwagę na otaczające oświetlenie, aby zmniejszyć ilość kontrastu. Jeśli chodzi o oświetlenie biurka, idealnie jest umieścić lampy w obszarze komputerów w taki sposób, aby strumień światła padał z góry skierowany w stronę biurka lub klawiatury. Zapewni to najbardziej odpowiedni poziom oświetlenia.

Ile lumenów do pracy przy komputerze?

Jeśli mamy do czynienia ze stanowiskiem pracy z komputerem, należy pamiętać, że należy zastosować odpowiednie wartości oświetlenia. Ile lumenów do pracy przy komputerze jest odpowiednie? Wartość tą liczymy w luksach, których powinno być nie mniej niż 500, jeśli praca polega na długotrwałym korzystaniu z komputera. Natężenie oświetlenia jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy określaniu, czy dane stanowisko spełnia wymagania określonej normy. Ważne jest, aby dostosować rodzaj światła padającego, które jest używane, do szczegółów zadania, aby zapewnić, że praca jest wykonywana prawidłowo i że nasze oczy nie są nadmiernie zestresowane.
Ile lumenów do pracy przy komputerze?
Ile lumenów do pracy przy komputerze?
Podstawowym parametrem oświetlenia, który ocenia się na stanowisku pracy z komputerem, jest poziom jego natężenia. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia oświetlenie zgodnego z Polską Normą.

Ile luksów na stanowisku pracy biurowej?

Ilość luksów jaka powinna znaleźć się na danym stanowisku zależy od wysiłku wzroku jaki towarzyszy danej czynności. Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie ile luksów na stanowisku pracy biurowej jest optymalne, musimy zastanowić się o jakie stanowisko chodzi. W przypadku recepcji wystarczy 300 lx, natomiast w salach konferencyjnych i miejscach pracy z komputerem należy zapewnić co najmniej 500 lx. Praca w biurze wymaga spędzania znacznej ilości czasu przed komputerem, przez większość czasu z niewystarczającym dostępem do naturalnego światła. Atmosfera, w której pracujemy w miejscu pracy, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie, nasze usposobienie i poziom produktywności.

Ile luksów na stanowisku pracy biurowej?
Ile luksów na stanowisku pracy biurowej?

Jak powinno być oświetlone biurko?

Co zrobić, by ułatwić pracownikowi wielogodzinne spędzanie czasu przy biurku? Jak powinno być oświetlone biurko? Właściwie oświetlone biurko to takie, które jest oświetlone w całości, żarówka powinna zapewniać około 100 lumenów. Pamiętajmy o oświetleniu klawiatury komputera lub dodatkowej lampce potrzebnej do wnikliwego przeglądania dokumentów.

Jak powinno być oświetlone biurko?
Jak powinno być oświetlone biurko?

Nie wystarczy polegać tylko na oświetleniu zapewnianym przez lampę biurkową. Ważne jest, aby mieć drugie źródło, które jest bardziej rozproszone w tle, aby światło z lampy było jaśniejsze i bardziej skupione. Zgodnie ze sprawdzonymi wytycznymi musimy zawsze ustawić lampę tak, aby była odwrócona od ręki, której używamy najczęściej. Jeśli jest to dla nas możliwe, powinniśmy ustawić biurko tak, aby było skierowane w stronę okna i starać się wykonać jak najwięcej pracy w naturalnym świetle.

Jaki kolor światła do pracy przy komputerze?

Jaki kolor światła do pracy przy komputerze jest właściwy? Jeśli chodzi o kolor światła, jaki najlepiej nadaje się do pracy przy komputerze, będzie to kolor zbliżony do światła naturalnego, który wynosi ok. 4500 K. Takie światło pozwala na wydajną pracę i nie powoduje zmęczenia wzroku. Termin „niebieskie światło” odnosi się do rodzaju światła, które jest wytwarzane przez komputery, ale nie jest widoczne dla ludzkiego oka i jest uważane za bardziej niebezpieczne. Sprawia on, że nasz mózg wierzy, że wciąż jest dzień. Brak dodatkowej lampy przy komputerze jest kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do zmęczenia oczu i dyskomfortu. Urządzenia wytwarzające znaczną ilość „niebieskiego światła” są źródłem chorób oczu. Dlatego pamiętajmy o oświetleniu naturalnym dla naszego oka.

Jaki kolor światła do pracy przy komputerze?
Jaki kolor światła do pracy przy komputerze?

Jakie powinno być natężenie oświetlenia na stanowisku pracy biurowej z monitorem ekranowym?

Stanowisko pracy z komputerem to dość wymagające stanowisko, które musi być dobrze oświetlone, w taki sposób, by nie powodować pogorszenia wzroku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor samo z siebie nie jest zdrowe, dlatego należy zapewnić jak najlepsze warunki pracy. Jakie powinno być natężenie oświetlenia na stanowisku pracy biurowej z monitorem ekranowym? Natężenie oświetlenia na takim stanowisku nie powinno być mniejsze niż 500 luksów. Jest to optymalna wartość potrzebna do pracy przy monitorze.

Jakie powinno być natężenie oświetlenia na stanowisku pracy biurowej z monitorem ekranowym?
Jakie powinno być natężenie oświetlenia na stanowisku pracy biurowej z monitorem ekranowym?

Ile lumenów na biurku?

Ile lumenów na burku w pracy powinno się znaleźć? Wartość ta wzrasta wraz z wielkością całego biurka, jednak optymalną ilością lumenów na biurko jest wartość wynosząca 1000. Najlepiej jednak pomiar dokonywać przy pomocy luksomierza i używać wartości podawanych w luksach. Jak to zrobić nic prostszego wystarczy że zainstalujesz sobie jakąkolwiek aplikację na telefon imitująca luksomierz i porównasz parametry z miejscem dobrze doświetlonym. Jeżeli wyniki będą podobne śmiało możesz pozostać przy takim świetle.

Ile lumenów na biurku
Ile lumenów na biurku

Jaki kolor żarówki do biurka?

Praca przy biurku jest męcząca, szczególnie jeśli miejsce pracy nie jest dostatecznie oświetlone. Na wpływ wydajności pracy ma wpływ też kolor światła jaki nas otacza. Dlatego istotne jest jaki kolor żarówki do biurka wybierzemy. Najodpowiedniejszym kolorem żarówki będzie białe, o barwie około 5000-6000k  światło zawierające dość dużą ilość składnika niebieskiego.

Jaki kolor żarówki do biurka?
Jaki kolor żarówki do biurka?

Pozwoli to na skupienie naszego wzroku. Ciepłe barwy światła mogą powodować uczucie zmęczenia i senności. Dobrze jest też by żarówka przy biurku miała lekko inną barwę światła od oświetlenia głównego, pozwoli nam to na lepszej koncentracji i uwagi na prace wykonywane na naszym blacie biurka. Fajnym rozwiązaniem są nowoczesne lamki na biurko z możliwością regulacji barwy światła. Lamki takie maj a oznaczenie barwa światła CCT.  CCT oznacza że  kolor pozorny emitowany przez źródło LED jest określany przez temperaturę barwową diody LED. Skala temperatury barwowej wykorzystuje jednostkę miary Kelvina; światło ciepłe to około 2700 K, światło neutralne to 5000 K, a światło zimne to 8000 K. Należy pamiętać, że CCT nie dostarcza informacji na temat zdolności źródeł LED do odzwierciedlania kolorów.  Takie nowoczesne lampki pozwolą nam odpowiednio dostosować barwę światła do czynności, którą w danym momencie wykonujemy. Inaczej ustawimy parametry lampy do czytania, malowania paznokci.

przez

Post Author: Marcin Pietrasik