Oświetlenie do czytania – co wybrać?

Coraz częściej po dniu wypełnionym pracą, decydujemy się na relaks przy lekturze. Wciągająca książka potrafi umilić każde popołudnie, ale pamiętajmy, że kiedy zapada wieczór, będziemy potrzebować odpowiedniego oświetlenia do dalszego czytania. Jak wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie?

Komfort dla oczu

Dobrze dobrane oświetlenie do czytania jest niezwykle ważne. W przeciwnym wypadku nasze oczy będą się szybko męczyć, mogą również łzawić. W skrajnych wypadkach, gdy światło będzie zbyt jaskrawe, może się również pojawić ból głowy. Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie do czytania? Przede wszystkim unikajmy kierowania strumienia światła bezpośrednio na nas. Najlepiej umiejscowić źródło światła za nami, aby padało na czytany tekst, a nie w nasze oczy. Ponadto należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy lampą, a książką – najczęściej wynosi ona około 30-40 centymetrów.

Kolejną kwestią jest barwa światła – w zależności od tego, czy jest ona ciepła, czy chłodna, organizm nastawia się na relaks lub na przyswajanie informacji. W przypadku hobbystycznego czytania warto spróbować znaleźć kompromis pomiędzy tymi dwoma potrzebami: zalecane są tutaj źródła światła o barwie pomiędzy 3300 K a 5300 K.

Oprócz barwy, znaczenie ma również moc i rodzaj żarówki. Generalnie do czytania nie poleca się tradycyjnych świetlówek, które przy dłuższym użytkowaniu mogą męczyć wzrok. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku żarówki LED. Są one energooszczędne, co ma duże znaczenie, gdy dużo czytamy, a do tego są przyjazne dla oczu. Najbardziej optymalną mocą żarówki LED do czytania jest 400-450 lm czyli ok. 5W.

Lampka czy kinkiet?

Wybór konkretnego źródła światła zależy zarówno od wystroju naszego mieszkania, jak i przestrzeni, jaką dysponujemy. Jeżeli nasz czytelniczy kącik jest w jakiś sposób wydzielony z większej całości, mamy więcej dostępnych opcji.

W przypadku osób, które lubią czytać w fotelu, dobrym wyborem wydaje się lampa stojąca. Ma ona tę zaletę, że można ją swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Aby zwiększyć komfort podczas czytania, warto zainwestować w lampę z ruchomym ramieniem, które umożliwia regulację wysokości oraz kąta padania światła. W ten sposób możemy dokładnie dostosować oświetlenie do naszych potrzeb.

Innym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli lubimy rozkoszować się lekturą w łóżku, są kinkiety. Umieszczone ponad wezgłowiem oświetlają tekst z góry, co sprawia, że oczy się nie męczą. Również w przypadku kinkietów dostępne są modele z regulacją padania strumienia światła. Pamiętajmy, że kinkiety montuje się w odległości 70-75 cm od ramy łóżka. Będą wtedy rzucać światło bezpośrednio na książkę.

Bardzo popularną opcją jest tradycyjna lampka nocna. Jedyną niedogodnością takiego rozwiązania jest to, że musimy mieć na nią miejsce w postaci szafki lub stolika nocnego – nie zawsze mamy możliwość wygospodarowania takiej przestrzeni. Jeżeli decydujemy się na lampkę nocną, wybierzmy model, który ma nieprzezroczysty abażur. Pamiętajmy, że należy ją ustawić z boku i nieco z tyłu – tak, aby nie widzieć źródła światła. Osoby praworęczne powinny mieć lampkę po swojej lewej stronie, leworęczne – po prawej. Wówczas na książkę nie będzie padał cień.

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.pl

Post Author: admin