Spis treści

Oświetlenie do kurników — na co zwrócić uwagę?

Podstawą zdrowego chowu, który zapewni satysfakcjonujące ilości produktów, jest zapewnienie kurom odpowiednich warunków życiowych. Oświetlenie do kurników — na co zwrócić uwagę? W tym celu specjaliści tworzą całe systemy analizujące mikroklimat panujący w kurniku oraz inne parametry mające wpływ na zdrowie zwierząt. Jednym z ważniejszych elementów wpływających na nośność ptactwa, jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane może poprawić nastrój zwierząt, dzięki czemu ilość otrzymywanych produktów znacznie wzrasta. Warto więc postawić na odpowiednie lampy LED, które pozytywnie wpłyną na rozwój przedsiębiorstwa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób dobierać oświetlenie i na co zwrócić uwagę przy zakupie, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Dowiesz się z niego, czym powinno charakteryzować się oświetlenie w kurniku oraz jakie rozwiązania warto stosować. Do oświetlenia kurników warto zaopatrzyć sie w lampy techniczne przemysłowe

Potrzebujesz oświetlenia? Zadzwoń do nas!

Potrzebujesz oświetlenia? Zadzwoń do nas!

Jakie oświetlenie wybrać do kurnika

Oświetlenie kurnika różni się od tego, które można zobaczyć w zakładach produkcyjnych i domach. Zarówno oprawy jak i samo źródło światła musi spełniać serię warunków, by mogło efektywnie i bezproblemowo służyć zwierzętom. Przede wszystkim, warto w tym wypadku korzystać jedynie z żarówek LED. Te są o wiele bardziej oszczędne i eliminują problem migotania światła, który według badań ma duży wpływ na zwierzęta hodowlane. Oprócz tego zwróć także uwagę na:

  • Żywotność i efektywność żarówek – nie zawsze najtańsze rozwiązanie będzie dobrym wyborem. Zwróć uwagę na jakość wykonania i materiałów wykorzystanych do produkcji lamp. Może okazać się, że lampy kosztujące kilka procent więcej pozwolą oszczędzić znacznie więcej w najbliższych kilku latach.
  • Wodoszczelność – w kurnikach jest wilgotno i występuje wysokie stężenie azotu. Odpowiednia klasa szczelności jest w tym przypadku niezbędna.
  • Kąt świecenia – najlepszym wyborem są żarówki LED świecące w zakresie 120-160 stopni.
  • Temperaturę barwową – w przypadku barwy białej najlepiej sprawdzą się żarówki o temperaturze 5000 K.
  • Posiadane certyfikaty – Certyfikat higieniczny czy restrykcje dotyczące substancji szkodliwych są bardzo ważnym elementem mającym wpływ na wybór oświetlenia do kurnika.

Oprócz tego pamiętaj, że barwa światła ma w przypadku zwierząt ogromne znaczenie. Poza podstawową barwą białą warto w kurnikach zainstalować źródła oświetlenia o barwie niebieskiej i czerwonej, które pozytywnie wpłyną na rozwój zwierząt i pracę ludzi. 

Niebieska barwa jest niewidoczna dla ptaków, dzięki czemu nawet w oświetlonym na niebiesko pomieszczeniu mogą wypocząć, podczas gdy ludzie mogą bezproblemowo pracować. Dodatkowo barwa ta sprzyja przyrostowi masy kurczaków.

Barwa czerwona natomiast jest widoczna dla kur i przeciwdziała zachowaniom kanibalistycznym oraz agresji wśród zwierząt. Dodatkowo sprzyja ona nośności kur.

Wybierając oświetlenie do kurnika, pamiętaj również o tym, że w naturze nie występują natychmiastowe zapłony światła. Dokonując zakupów, zwróć uwagę, czy wybrane świetlówki pozwalają regulować natężenie oświetlenia, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie systemu płynnego zapalania i ściemniania światła.

Najlepsze oświetlenie do kurników

Najlepsze oświetlenie do kurników

Oświetlenie odporne na trudne warunki panujące w kurnikach

Kurniki są miejscem, które powinno być wyposażone jedynie w odporne na panujące warunki oprawy i świetlówki LED. Stosowanie tradycyjnych żarówek może skończyć się awarią lub wypadkiem, który będzie kosztował znacznie więcej niż instalacja profesjonalnego systemu. Warto zatem już na starcie zatrudnić specjalistów, by Ci bez problemów mogli wdrożyć odpowiednie instalacje i systemy oświetlenia dla zwierząt.

Świetlówki i oprawy świetlówkowe powinny być odporne na ciągle występujące wyższe stężenie azotu, wilgotność, a także posiadać niezbędne certyfikaty. Oprócz tego, oświetlenie do kurników musi charakteryzować się odpowiednią temperaturą barwową i zapewniać odpowiednie natężenie światła na terenie całego pomieszczenia.

Sprawdź jakie są najważniejsze parametry oświetleniowe

Jedną ze sprawdzonych tego typu lamp, jest lampa techniczna Tank DOB 2, która gwarantuje równomierne rozprowadzenie światła w pomieszczeniu i posiada niezbędne certyfikaty do pracy w pomieszczeniach dla zwierząt.

Wysokie stężenie azotu a wpływ na lampy

Lampy są urządzeniami elektrycznymi, które do bezawaryjnej pracy potrzebują odpowiednich warunków. Kurze odchody wydzielają spore ilości azotu, który nie wpływa pozytywnie na ich pracę i może on być przyczyną awarii systemu oświetlenia. Projektując oświetlenie w kurniku, należy zatem zwrócić ogromną uwagę na to, jak będzie wyglądał system wentylacji i jakie stężenie azotu będzie w nim występować.

Wysokie stężenie azotu w połączeniu z wysoką wilgotnością może skutkować awariami lub nieprawidłowo działającym oświetleniem. Zaśniedziałe przewody i złączki są jednym z najczęściej występujących problemów oświetleniowych w kurnikach. Stosowanie hermetycznie zamkniętych opraw i obudów jest zatem kluczem do uniknięcia potencjalnych awarii. Poza tym, lampy przemysłowe w kurniku muszą posiadać certyfikaty PZH i RoHS, które dają gwarancję odpowiedniej ochrony świetlówek przed panującymi w pomieszczeniu warunkami.

Najlepsze oświetlenie do kurnika

Najlepsze oświetlenie do kurnika

Automatyka w oświetleniu kurników – oświetlenie do kurników

W dzisiejszych czasach mało kto stosuje manualne włączniki światła czy wentylacji w dużych zakładach produkcyjnych i gospodarczych. Większość nowoczesnych gospodarstw stosuje automatycznie sterowane oświetlenie, pozwalające w dokładny sposób ustalić godziny włączenia i wyłączenia poszczególnych sekcji oświetleniowych.

Żeby jednak zaprojektować automatyczny system oświetlenia w kurniku, trzeba najpierw zainstalować odpowiednie urządzenia i wybrać spełniający oczekiwania program świetlny. Warto tu przede wszystkim zwrócić uwagę na prostotę. Im mniej urządzeń i sterowników, tym mniejsza szansa na awarię któregoś systemu. Korzystaj więc z dedykowanych rozwiązań, które ułatwią Twoją pracę.

Kurnik oświetlenie

Kurnik oświetlenie

Jeśli zaś chodzi o programy świetlne, można tu wyróżnić cztery główne grupy:

  • program stały – nastawiony na maksymalny przyrost masy ciała,
  • program przerywany – zoptymalizowany program dający możliwość regeneracji i odpoczynku zwierzętom,
  • program alternatywny – program wprowadzający karmienie nocne,
  • program uniwersalny – maksymalizujący wzrost brojlerów, ale również dający czas na odpoczynek.

Długość dnia świetlnego ma ogromny wpływ na rozwój ptaków i ich zachowania. Udowodniono, że dłuższy dzień świetlny skutkuje zmniejszeniem zachowań naturalnych jak spacerowanie czy grzebanie ściółki. To z kolei powoduje, że ich przyrost masy ciała jest znacznie szybszy.

Zautomatyzowanie oświetlenia to nie tylko wygoda, ale również lepsze efekty nieśności i wzrostu masy ciała, a jako przedsiębiorca chcesz przecież osiągać jak najlepsze wyniki.

Oświetlenie kurnika

Oświetlenie kurnika

Wpływ oświetlenia na zwiększenie ekonomiczności hodowli drobiu – oświetlenie do kurników

Ptactwo hodowlane jest bardzo wrażliwe na światło. Każda, nawet najdrobniejsza zmiana może skutkować zwiększeniem lub zmniejszeniem ruchliwości zwierząt. Dzieje się tak z powodu gruczołów dokrewnych, które wpływają na zachowanie zwierząt w zależności od ilości i jakości światła. Odpowiednie doświetlenie kur w okresie jesienno-zimowym jest zatem bardzo ważne jeśli chcemy zachować stabilność produkcji.

Światło powinno być włączone w kurniku przez co najmniej 14 godzin dziennie. Jest to graniczna liczba, która gwarantuje większą ruchliwość i większe zapotrzebowanie na pokarm przez nioski. W przypadku brojlerów oświetlenie może być aktywne nawet przez 19-22 h dziennie. Taki zabieg powoduje, że zwierzęta są bardziej ospałe i mniej skore do ruchu, a to powoduje szybszy wzrost masy ciała.

Nowoczesny kurnik

Nowoczesna farma drobiu -kurnik

Nie można również zapomnieć o tym, że ptaki nie widzą niektórych kolorów oraz że niektóre barwy światła wpływają na ich zachowania. Niebieskie światło jest dla kur niewidoczne, dzięki czemu mogą one bez problemu spać lub odpoczywać, podczas gdy ludzie mogą dookoła ich pracować.

Czerwona barwa z kolei działa kojąco, minimalizując agresję i kanibalizm wśród ptactwa. Dodatkowo bardzo często zdarza się, że po zastąpieniu światła białego — czerwonym, występuje zdecydowanie mniej walk hierarchicznych, a kurczęta szybciej przybierają na masie.

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania do oświetlenia obiektów w gospodarstwach

Warto również pamiętać, że nastrój zwierząt ma ogromny wpływ na ich nieśność oraz chęć do ruchu. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i programu oświetleniowego, jest zatem jedną z najważniejszych rzeczy podczas hodowli ptactwa.

Kurnik oświetlenie

Kurnik oświetlenie

Jak widzisz, oświetlenie w hodowli drobiu to nie tylko zapewnienie odpowiednich wrażeń wzrokowych dla zwierząt, ale również optymalizacja i zwiększenie ekonomii hodowli. Światło wpływa na zachowania kur i stymuluje gruczoły, powodując uczucie głodu i zwiększenie nieśności. Poprzez odpowiednio dobrany czas oświetlenia można uzyskać znacznie lepszą wydajność produkcji kurcząt brojlerów, a także zwiększyć ilość jajek, które może znieść kura w jednym roku.

Stosowanie programów świetlnych i trzech kolorów oświetlenia jest jedną z najskuteczniejszych metod zwiększenia efektywności działania gospodarstw i zakładów hodowlanych.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 15 grudnia 2021