Spis treści

Oświetlenie do sklepu

Każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego dla sienie oświetlenia. Nie inaczej jest w każdego rodzaju sklepach. Oświetlenie do sklepu jest niezwykle ważne w handlu, jego rodzaj zależny jest od specyfiki sklepu, w którym ma się znajdować. Oświetlenie do sklepu posiada specjalne zadanie, jakim jest prawidłowa prezentacja produktów i zachęcenie do zakupu, dlatego powinno składać się z co najmniej 2 rodzajów źródeł światła.

 • Dlaczego neutralne oświetlenie do sklepu jest ważne?
 • Co ma wpływ na atrakcyjność produktów?
 • Odpowiednia barwa światła w sklepie
 • Od czego zależy natężenie światła w obiektach handlowych?
oświetlenie sklepu

oświetlenie sklepu

Najczęściej wybierane lampy szynowe wybierane przez właścicieli sklepów:
Lampy szynowe 1-Fazowe serii LVTLampy szynowe 1-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Lampy szynowe 3-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Szynoprzewody magnetyczneSzynoprzewody magnetyczneZobacz produkty
Projektując odpowiednie oświetlenie do sklepu, musimy zastanowić się jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Jak wyeksponować towary i jak wystrój będzie współgrał z naszym oświetleniem. Inaczej oświetlimy sklep spożywczy a zupełnie inaczej sklep odzieżowy. Oświetlenie w sklepie musi być na tyle mocne, aby prezentowane trawy były dobrze widoczne i prezentowały się jak najlepiej.
Oświetlenie do sklepu

Oświetlenie do sklepu

Odpowiednio dobrane światło często przekłada się na większe zainteresowanie klientów, a co za tym idzie na lepszą sprzedaż. Oświetlenie sklepu wpływa również na nastrój naszych klientów i to, jak czują się w naszym sklepie. Jeśli dobrze dobierzemy oświetlenie i odpowiednio wyeksponujemy nasze produkty, klienci chętniej będą odwiedzali nasz sklep. Warto wiec zainwestować w mocne światło, które sprawi, że
nasza przestrzeń stanie się przyjazna klientom.
oświetlenie do sklepu

oświetlenie do sklepu

Warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania i dodatkowo podświetlić półki za pomocą profili aluminiowych i taśm Led. Ładnie wyeksponują towary. Jest to również świetny element dekoracji. Wygląd lamp dobierajmy do wystroju wnętrza. Całość musi współgrać z oświetleniem, aby tworzyło nam kompatybilna całość. Do nowoczesnego wnętrza wybierzmy proste formy a do tego w stylu industrialnym lampy z metalu w geometrycznych formach. Starajmy się, aby nasze oświetlenie sklepu było uzupełnieniem wystroju, ale również nadawało mu odpowiedni charakter.

panel ledPanele LEDZobacz produkty
Oświetlenie szynoweOświetlenie szynoweZobacz produkty
Lampa sufitowaLampa sufitowaZobacz produkty

Oświetlenie sklepowe – jak je zaprojektować?

Projekt, jak i sam wybór lamp, które będą służyć jako oświetlenie sklepowe, często może stanowić nie lada wyzwanie. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju sklepu, w którym chcemy zamontować lampy, ale także od warunków, i wymagań oświetleniowych obiektu. Jak dobrze wiemy, lepiej wyeksponowany towar, który będzie dobrze oświetlony, znacznie szybciej przyciągnie uwagę klientów. Dziś nowoczesna technologia LED oferuje nam lampy sklepowe, które doskonale sprawdzą się do punktowego oświetlenia i dodatkowo wyeksponują sprzedawany towar, ale to nie wszystko. Znajdziemy również lampy dedykowane do głównego oświetlenia, które równomiernie oświetlą całe pomieszczenie.
Oświetlenie sklepowe - jak je zaprojektować?

Oświetlenie sklepowe – jak je zaprojektować?

Jakie oświetlenie do sklepu

Wybierając światło do naszego sklepu, należy kierować się rodzajem sprzedawanych produktów. Zastanawiając się jakie oświetlenie do sklepu będzie najlepsze, warto znać 2 najczęściej wybierane rodzaje jakimi są panele LED, a także oświetlenie liniowe. Taki wybór zapewni nam odpowiednie oświetlenie powierzchni handlowej. 

Jakie oświetlenie do sklepu

Jakie oświetlenie do sklepu

Oświetlenie sklepowe sufitowe jest najważniejszym źródłem światła w obiekcie handlowym, które ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Przede wszystkim należy pamiętać, że sklep jest miejscem pracy wielu ludzi, dlatego też konieczne jest zapewnienie oświetlenia zgodnego z przyjętymi normami. Osoby zatrudnione w sklepie spędzają w nim dużą część swojego dnia. Dlatego też oświetlenie do sklepu powinno mieć neutralną barwę. Czemu to ważne? Barwa światła zbliżona do naturalnego nie powoduje zmęczenia wzroku, zapewnia też odpowiednie warunki sprzyjające wydajności pracowników, co bez wątpienia przekłada się na zyski firmy.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt

Poza względami od strony osób pracujących w danym sklepie, ważnym aspektem jest też wpływ oświetlenia do sklepu na klientów. Właściwie dobrane powoduje chęć zakupu, a dzięki dobremu oddawaniu barw asortymentu znajdującego się na półkach, powoduje dobre pierwsze wrażenie klienta. To jakie oświetlenie do sklepu powinniśmy zakupić zależy od strefy, którą chcemy oświetlić. W przypadku np. przymierzalni warto pamiętać, że należy zapewnić neutralne światło o wysokim wskaźniku CRI. Dlaczego jest to istotne? Klient przymierzając ubranie oczekuje, że po powrocie do domu, jego nowy zakup będzie prezentował się tak samo jak w przymierzalni sklepu. W innym przypadku klient może poczuć się oszukany. Jakie oświetlenie do sklepu jest najlepsze? Najczęściej wybieranym oświetleniem są lampy liniowe oraz szynowe, bardzo często w sklepach możemy spotkać panele ledowe. W przypadku sklepów takich jak butik, często można trafić na stylowy żyrandol, który nadaje charakteru i nietuzinkowości.

Do oświetlenia sklepu doskonale sprawdzi się między innymi panel Led 18W. To doskonała lampa do pomieszczeń takich jak sklepy, biura i urzędy.

Sprawdź również

Oświetlenie sklepowe LED – oświetlenie do sklepu

Oświetlenie sklepowe LED to bez wątpienia 1 z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia do sklepu. Posiada wiele ważnych zalet, takich jak energooszczędność, wydajność i trwałość. Bez względu na specyfikę sklepu, oświetlenie sklepowe LED jest dobrym rozwiązaniem.

Oświetlenie sklepowe LED

Oświetlenie sklepowe LED

Oświetlenie sklepu spożywczego, odzieżowego, czy wielobranżowego będzie wymagało od nas użycia nieco innego rodzaju lamp, ze względu na typ towaru, jaki będziemy w naszym sklepie oferować. W przypadku sklepu odzieżowego liczy się głównie mocne i równomierne oświetlenie na całej jego powierzchni. Bardzo ważne jest to, aby każda koszulka, czy spodnie zostały dostrzeżone przez potencjalnych klientów. W tym celu bardzo często stosuje się dodatkowe lampy, w miejscu wyeksponowania tych produktów. Lepiej oświetlone koszulki szybciej przyciągną naszą uwagę niż te leżące poukładane na szafce przy wejściu. Przy oświetleniu sklepu spożywczego bardzo często spotykamy się także z wyeksponowaniem produktów poprzez ich odpowiednie doświetlenie. Bardzo często możemy zauważyć dodatkowe lampy w miejscach, w których znajdują się słodycze, czy pieczywo.

Oświetlenie sklepowe sufitowe

CZARNA SZYNOWA LAMPA LED 27W MDR BRANTA METALICA 940 60ST - 4000KZobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA - CZARNYZobacz produkt
REFLEKTOR LED SZYNOWY PRO BRANTA LUX 27W Zobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA MINI II - CZARNYZobacz produkt

Oświetlenie sklepowe sufitowe jest najważniejszym rodzajem źródła światła, jakie musi znaleźć się w sklepie bez względu na jego rodzaj. Dobrze dobrane oświetlenie sklepowe sufitowe powinno bez problemu oświetlać całe pomieszczenie, bez robienia cienia i olśnienia. W 2022 roku najczęściej wybierane jest oświetlenie LED-owe.

Halogeny sklepowe możemy podzielić na takie służące do punktowe i ogólnego oświetlenia. Tutaj możemy wyróżnić najczęściej wybierane do punktowego podświetlenia, czyli lampy szynowe LED. Są one bardzo wygodne ze względu na swoją mobilność, ale także bardzo praktyczne, dzięki wąskiemu kątowi świecenia. Dzięki nim w bardzo szybki sposób zmienimy położenie samej lampy, ale także kąt jej nachylenia.

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Kolejne lampy to te służące stricte do oświetlenia sprzedawanych produktów do tego typu oświetlenia, świetnie sprawdzają się niezbyt duże lampy liniowe. Współcześni klienci najczęściej decydują się tutaj na świetlówki LED T5 ze zintegrowaną obudową lub inne lampy ledowe.
Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Lampy sklepowe w postaci zintegrowanych świetlówek T5 są szybkie i proste w montażu, a ponadto bardzo funkcjonalne. Tutaj możemy wybierać, czy nasze lampy mają świecić światłem ciepły, dziennym lub zimnym, a także zdecydować się na lampę z włącznikiem lub bez. Oczywiście dostępne są różne długości, dzięki czemu taką gotową oprawę będziemy mogli zamontować praktycznie wszędzie. Wielką ich zalętą jest to, że kupujemy praktycznie gotowe lampy, w bardzo niskiej cenie, które wystarczy podłączyć do prądu 230 V, aby zaczęły swoją pracę.
Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie Ledowe i nasz sklep powinny idealnie ze sobą współgrać. Kolejną dosyć nowoczesną propozycją oświetlenia produktowego, są profile aluminiowe LED wraz z taśmami ledowymi. Tutaj mamy jeszcze więcej możliwości niż w przypadku gotowych lamp, ponieważ tą projektujemy sami od podstaw. Wybieramy nie tylko rodzaj profilu (dostępnych blisko 50), ale także ilość pasków LED, jakie w nim zamontujemy, a także ich moc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać taśmę LED najsłabszą, czyli tą z diodami SMD 3528, ale także najmocniejszą, czyli taką wyposażoną w diody SMD 5630. W tym przypadku możemy pokusić się także o kolorowe oświetlenie w jednym kolorze (niebieski, czerwony, zielony, żółty), ale także wybór taśmy RGB lub RGBW, w której kolor światła dostosujemy do własnych potrzeb.
Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oczywiście to tylko kilka naszych propozycji odnośnie do oświetlenia produktowego w naszych sklepach stacjonarnych. Prócz tego możemy wybierać także plafony LED, oprawki sufitowe z żarówkami, czy innego rodzaju gotowe lampy. Technologia LED dzisiaj dysponuje ogromnymi możliwościami, dlatego taki wybór jest naprawdę szeroki. Wszystko zależy wyłącznie od naszej wyobraźni oraz indywidualnych preferencji i potrzeb.
Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Najwyższy czas zająć się głównym oświetleniem naszego sklepu. Obecnie produkty do tego rodzaju zastosowań występują w bardzo atrakcyjnych cenach, dlatego coraz rzadziej współcześni klienci decydują się na oświetlenie sklepowe, gdzie ich wybór pada na lampy używane. Obecnie tradycyjne lampy rastrowe, czy inne źródła światła starego typu od razu są wymieniane na te ledowe. Przyczyną tego jest głównie energooszczędność. Inwestując w oświetlenie ledowe, zwróci nam się bardzo często nawet po roku użytkowania. Drugim chyba najważniejszym aspektem w tej sprawie jest jakość światła. Lampy sklepowe wykonane w technologii LED emitują znacznie przyjemniejsze dla oczu światło. Odczują to najbardziej pracownicy sklepu, którzy nie będą czuć się tak znużeni, jak to było w przypadku tradycyjnych lamp oświetleniowych.
Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

OPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WOPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WZobacz produkt
LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WLAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WZobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁAOPRAWA LED NEXFORCE1 60WZobacz produkt

Koniec krótkiego wstępu i przechodzimy do wyboru samych lamp. Tutaj podobnie jak w przypadku oświetlenia punktowego, mamy ogromny wybór. Zacznijmy może od tego najbardziej popularnego, czy świetlówek LED. Jeszcze dosyć niedawno sklepy były rozświetlane główne za pomocą opraw z tradycyjnymi świetlówkami gazowymi. Były to najczęściej zwykłe belki lub oprawy rastrowe w wersji z dwiema tubami 120 cm, lub czterema 60 cm. Dzisiaj jest to praktycznie coraz rzadziej spotykane. Zostały one zastąpione głównie świetlówkami ledowymi, które do pracy nie potrzebują żadnych stateczników, ani starterów i wystarczy podłączyć je bezpośrednio do prądu o napięciu 230 V. Tutaj prócz samych tub, wybieramy również rodzaj oprawy. Jeśli w naszym sklepie nie będą one narażone na podwyższoną wilgotność, czy kurz, ze spokojem możemy wybrać zwykłe belki, czy rastry. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowej ochrony dla naszych lamp, najlepiej wybrać oprawy hermetyczne. Kosz takiej z dwiema świetlówkami LED 120 cm zaczyna się już od 49 zł brutto.

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Jeśli nie chcemy zmieniać całej oprawy, pamiętajmy o tym, że aby podłączyć świetlówkę LED do lampy starego typu, musimy odpowiednio ją przerobić.
Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Kolejnym bardzo atrakcyjnym zamiennikiem tradycyjnych opraw rastrowych są panele LED. Są to lampy o wymiarach 30×30, 30×60, 60×60, 30×120 lub 60×120, które zostały wyposażone w zintegrowane źródło światła, ukryte najczęściej pod mleczną przesłoną. Emitują one jednolite światło na całej swojej powierzchni, dzięki czemu wyróżniają się one swoim wyglądem i są znacznie bardziej eleganckie od tradycyjnych lamp ze świetlówkami. Dzisiaj są one stosowane nie tylko w biurowcach, ale również w sklepach stacjonarnych.

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe

W ofertach sklepów oświetleniowych dużą popularnością cieszą się także lampy liniowe. Są to odpowiedniki świetlówek, wyposażone w zintegrowane źródło światła. Kupując takie lampy, otrzymujemy gotowe oprawy, które wystarczy podłączyć do prądu, aby zaczęły swoją pracę. Dostępne są one w wielu długościach i możemy je zamontować zarówno natynkowo, podtynkowo, czy zwiesić (w zależności od wybranego modelu). Bardzo wygodnym rozwiązaniem tych lamp jest możliwość liniowego łączenia. Taka opcja pozwoli nam na połączenie ze sobą nawet kilku lamp, tak aby stworzyły nam eleganckie, a zarazem bardzo skuteczne oświetlenie liniowe naszego sklepu. Tutaj podobnie jak w przypadku opraw świetlówkowych, możemy wybierać także lampy z klasą szczelności IP20, jak i te o podwyższonej odporności.
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Profesjonalne oświetlenie do sklepów

Profesjonale oświetlenie sklepów charakteryzuje się odpowiednio dobranym natężeniem, które zapewni komfort i doświetli produkty zwracając uwagę klientów. W 2022 roku najchętniej wybieranym oświetleniem sklepów są wszelkie lampy LED-owe. Równomierne oświetlenie i dobra jakość światła to bez wątpienia jedne z ważniejszych cech profesjonalnego oświetlenia sklepu. Nie bez znaczenia pozostaje również barwa światła, jaką zastosujemy w naszym sklepie. Najlepiej zastosować światło w temperaturze barwowej odpowiadającej światłu naturalnemu. Jest to barwa, która nie „przekłamuje” nam koloru zwłaszcza ubrań wiec klient nie zdziwi się, kiedy założy daną rzecz i okaże się, że jest zupełnie innej barwy niż w sklepie. Pamiętajmy również, żeby nie mieszać ze sobą kilku barw światła, ponieważ uzyskamy chaotyczny efekt, który negatywnie wpłynie na ocenę klienta. Warto zainwestować również w dobre oświetlenie witryny, która jest wizytówką naszego sklepu. Odpowiednio oświetlone i wyeksponowane towary przykuwają uwagę i zachęcają klienta do odwiedzenia naszego sklepu. Właściwe oświetlenie produktów zarówno jeśli chodzi o oświetlenie do sklepu spożywczego jak i sklepów typu butik ma niebagatelną rolę w sprzedaży. Profesjonalne oświetlenie ekspozycji w kontakcie z żywnością wpływa na oddawanie soczystych kolorów np. produktów mięsnych. i utwierdza klienta w przekonaniu o świeżości i jakości produktu. Tak samo sprawa wygląda w kwestii ubrań i wszystkich innych artkułów. Profesjonalne oświetlenie sklepów.

Profesjonalne oświetlenie sklepów

Profesjonalne oświetlenie sklepów

Zmiana wystroju wnętrza sklepu, reorganizacja półek lub przenoszenie określonych towarów może spowodować, że przedmiot zostanie całkowicie przeoczony lub otrzyma mniej uwagi, dlatego pamiętajmy, by zwracać uwagę na szczegóły i nie zapominać o doświetleniu każdego miejsca. Nie warto też oszczędzać na źródłach światła. Ponieważ zastosowanie oświetlenia o słabym wskaźniku oddawania barw sprawi, że klient nie będzie w stanie dobrze przyjrzeć się produktowi. A każdy z nas woli unikać sytuacji, w których klient wraca do sklepu z zakupionym towarem, gdyż jego wygląd w naturalnym świetle różni się od tego co widział kupując go w naszym sklepie. Należy również pamiętać, że prawidłowe oświetlenie witryny wymaga, aby miała ona wyższy poziom oświetlenia niż wnętrze lokalu. Nieodpowiednie oświetlenie przedmiotów na wystawie może szybko zniechęcić potencjalnego kupującego może do dokonania zakupu. Jednym z ważniejszych aspektów podczas projektowania oświetlenia jest też fakt zwrócenia uwagi na efekt olśnienia. Pamiętajmy, że mając do czynienia z tym zjawiskiem sprawimy, że klient będzie zdenerwowany i zniechęcony. Bezsprzecznie należy pamiętać o umiejscowieniu światła tak, by nie powodowało nieprzyjemnego oślepiania klienta.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Jak oświetlić sklep

Jeśli interesuje nas jak oświetlić sklep, istotnym faktem jest barwa, która powinna być neutralna, by dokładnie oddawać kolory produktów i nie powodować zmęczenia oczu. Optymalna wartość takiego oświetlenia sklepu to od 4000 K do 6000 K. Oświetlenie sklepu ma wiele zadań. Pomijając oczywistą funkcję zapewnienia odpowiedniego oświetlenia pracownikom, to jak oświetlimy sklep ma duży wpływ na przyciągnięcie potencjalnych klientów. Są często spotykanym wyborem szczególnie w sklepach odzieżowych. Lampy sklepowe wykonane w technologii LED pozwalają na właściwą prezentację towaru i zapewniają przyjemną atmosferę niemęczącą wzroku. Dostępne są różne warianty takiego oświetlenia. Jako oświetlenie ogólne doskonale sprawdzają się lampy liniowe. Dzięki możliwości liniowego łączenia, możemy bez większego problemu rozmieścić oświetlenie na całą powierzchnię lokalu. Reflektory są przydatne w przymierzalniach, wyglądają efektownie i są funkcjonalne. Oświetlenie sklepowe LED doskonale sprawdza się jako ogólne oświetlenie w hipermarketach, lampy sufitowe ledowe zapewniają odpowiedni kąt świecenia, dzięki czemu oświetlenie strefy nie jest problemem. Oprawy LED oferują wiele pozytywnych aspektów. Jedną z głównych zalet takiego oświetlenia jest emitowanie światła idealnie akcentującego świeżość i kuszący wygląd produktów spożywczych. Przydatność oświetlenia LED do sklepu ma też inną ważną cechę, a mianowicie są energooszczędne.

Jak oświetlić sklep

Jak oświetlić sklep

Jak oświetlić sklep – etapy:

 1. Podziel sklep na strefy takie jak np. dział mięsny w przypadku sklepu spożywczego; przymierzalnie, w butikach
 2. Sprawdź wymagane normy oświetleniowe do każdej strefy
 3. Wybierz główne źródło światła – w sklepach dobrze sprawdzają się plafony LED, oświetlenie liniowe i szynowe
 4. Zastanów się nad dodatkowym oświetleniem np. przydatne będzie doświetlenie niektórych półek z produktami, przymierzalni, oświetlenie LED do lad chłodniczych

Jakie natężenie oświetlenia w sklepie – oświetlenie do sklepu

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jakie natężenie oświetlenia w sklepie jest właściwe, ponieważ natężenie zależy od rodzaju sklepu. W przypadku większości zwykłych hipermarketów natężenie powinno wynosić ok. 750 lx (luksów). Normy natężenia oświetlenia w sklepie dzielimy na:

 • Stanowisko pracownicze – zgodnie z ustawą PN-EN 12665:2008 dotyczącą wymagań oświetleniowych musimy pamiętać, że osoba znajdująca się na stanowisku pracy musi mieć zapewnione odpowiednie natężenie światła, jeśli np. na stanowisku jakim jest kasa znajduje się komputer będzie wynosiło około 500 lx
 • W przypadku hipermarketów, optymalnym natężeniem oświetlenia będzie 750 lx. W miejscach tych znajduje się wiele różnych produktów i wykonywanych jest wiele prac takich jak sprzątanie, przewożenie towaru paletą, obsługa kas itp.
 • Małe sklepy osiedlowe nie są tak wymagające, odpowiednie natężenie w tego rodzaju sklepach wynosi ok. 200 lx
 • Jeśli chodzi o domy towarowe, optymalnym natężeniem jakie musi znaleźć się w ich wnętrzu jest wartość 250 – 500 lx
 • Oświetlenie w strefach komunikacji i kas mieści się w natężeniu wynoszącym 500 lx
 • Oświetlenie wejścia do sklepu musi być dobrze widoczne i oznaczone, do oświetlenia tego miejsca możemy użyć lamp zewnętrznych lub oświetlenia wewnętrznego
Jakie natężenie oświetlenia w sklepie

Jakie natężenie oświetlenia w sklepie

Trendy w oświetleniu sklepu na 2022 rok

Trendy w oświetleniu sklepu na 2022 rok zależą od rodzaju sklepu z jakim mamy do czynienia. W sklepach odzieżowych, butikach i sklepach obuwniczych stawiamy na taśmy LED podświetlające ekspozycję. Niezwykle modne jest używanie taśm RGB. Tak samo jak moda odzieżowa zmienia się co jakiś czas, tak samo w przypadku oświetlenia można dostrzec najnowsze trendy. To na jaki rodzaj oświetlenia powinniśmy się zdecydować, zależy przede wszystkim od specyfiki sklepu. Musimy pamiętać, że światło ma nie tylko pełnić funkcję ozdobną, ale też być funkcjonalne.

Trendy w oświetleniu sklepu na 2022 rok

Trendy w oświetleniu sklepu na 2022 rok

Oświetlenie sklepu pełni kluczową rolę w prezentacji produktów i kreowaniu przyjemnego środowiska dla klientów oraz pracowników. Ważne jest, aby oświetlenie było dopasowane do specyfiki danego sklepu, czy to spożywczego, odzieżowego, czy wielobranżowego. W 2022 roku, trendy w oświetleniu sklepu kładą nacisk na nowoczesne rozwiązania, takie jak technologia LED, która jest energooszczędna, wydajna i zapewnia wysoką jakość światła. Odpowiednie natężenie światła jest niezbędne dla różnych stref sklepu. Dla stanowisk pracy, jak kasa, zalecane jest natężenie około 500 lx, podczas gdy dla hipermarketów może sięgać nawet 750 lx. W małych sklepach osiedlowych wystarczające będzie natężenie około 200 lx. Oświetlenie powinno być neutralne, aby dokładnie oddawać kolory produktów i nie powodować zmęczenia wzroku. Popularnymi rozwiązaniami są panele LED, lampy liniowe i szynowe, które równomiernie oświetlają powierzchnię sklepu oraz podkreślają cechy produktów. Oświetlenie punktowe, takie jak lampy szynowe LED, jest idealne do wyeksponowania konkretnych towarów. Dodatkowo, oświetlenie dekoracyjne, jak taśmy LED RGB, może wzbogacić estetykę sklepu, tworząc przyjemną atmosferę i przyciągając uwagę klientów. Odpowiednie oświetlenie witryny jest również istotne, ponieważ stanowi ona pierwsze wrażenie sklepu. Dlatego warto zainwestować w dobre oświetlenie, które przyciągnie klientów i sprawi, że ich doświadczenia zakupowe będą pozytywne. W ten sposób, dobrze zaprojektowane oświetlenie sklepu przyczynia się do zwiększenia sprzedaży i poprawy ogólnego wizerunku marki.

oświetlenie sklepu

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 23 czerwca 2022