Oświetlenie drukarni – czyli jakie oświetlenie jest odpowiednie w poligrafii?

Każda branża posiada specyficzne wymogi, jakie musimy spełnić, aby prawidłowo wykonywać powierzone zadania. Jednymi z bardziej wymagających pod względem oświetleniowym miejsc pracy są drukarnie. Dlaczego tak jest? Specyfika tego zawodu polega na pracy z kolorem i barwą, ludzie wykształceni do pracy w tym zawodzie odpowiedzialni są między innymi za kontrolę wizualną produktu jaki wychodzi z ich firmy. Jak więc oświetlić drukarnię tak, by spełniała należycie swoją funkcję? Współczynnik CRI, czyli współczynnik oddawania barw to jeden z najistotniejszych parametrów podczas dobierania oświetlenia w drukarni. Współczynnik ten powinien być w tym przypadku możliwie jak najwyższy, najlepiej wynoszący co najmniej 90, dzięki czemu przedmioty wyglądają bardzo naturalnie. Jest to niezwykle ważne pracując w miejscu tego typu, gdyż każdy produkt jest wizytówką firmy.

oświetlenie drukarni
Darmowy projekt i wycena oświetlenia drukarni

Jakie oświetlenie wybrać do drukarni?

Jak już wiemy, aby wydrukować najlepszej jakości produkty potrzebne jest idealne źródło światła. Jeśli zastanawiają się Państwo jakie oświetlenie wybrać do swojej drukarni, oto nasza porada. Oświetlenie LED – to bez wątpienia strzał w 10. Lampy ledowe posiadają światło o temperaturze barwowej ok. 4000K i białe światło, dzięki którym widoczność jest najwyższej jakości, a wykonywanie pracy będzie efektywniejsze.

Innym powodem częstego wyboru ledowego oświetlenia jest energooszczędność. Warto wziąć pod uwagę ten aspekt, ponieważ zastosowanie takiego źródła światła pozwala na obniżenie kosztów nawet do 60%.

Oświetlenie LED w drukarni
Ledowe oświetlenie w drukarni

Normy i wymogi oświetlenia w drukarniach

Branża poligraficzna ze względu na swoją specyfikę, ma wiele wymogów, które należy spełnić. W drukarni ważne jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa i komfortowych warunków pracy. Jakie są normy i wymogi dotyczące oświetlenia w drukarniach? Podstawą jest zapewnienie światła dziennego w miarę możliwości. Zainstalowane oświetlenie powinno być dobrane tak, aby nie powodowało olśnienia. Odpowiednimi normami objęty jest poziom natężenia jakie powinno znajdować się w poszczególnych 5 pomieszczeniach zakładu:

  • W każdej drukarni znajdują się pomieszczenia służące do docinania, pozłacania, wytłaczania lub produkcjach matryc, trawienia klisz – natężenie oświetlenia powinno w tego typu pomieszczeniach powinno wynosić minimum 500 lx (luksów) (Mierzymy około 0,80cm od podłogi i powinno posiadać współczynnik oddawania barw minimum CRI80. Pomiary powinny odbywać się na wysokości 0.80m, a równomierność powinna być na poziomie 0.60. Do oświetlenia tego typu obiektów powinniśmy wykorzystywać produkty o wysokiej odporności na trudne warunki pracy. Z naszego asortymentu możemy polecić tutaj głównie lampy przemysłowe przeznaczone do obiektów produkcyjnych.
  • W pomieszczeniach służących do kontroli koloru – natężenie oświetlenia powinno wynosić 1500 lx (luksów) i posiadać współczynnik oddawania barw CRI90. Pomiary powinny odbywać się na wysokości 0.80m, a równomierność powinna być na poziomie 0.70. Najczęściej wybierana lampa do tego typu pomieszczeń to panel LED CRI>90Ra, czyli oprawa oświetleniowa zapewniająca odpowiedni poziom oddawania naturalnych kolorów.
  • W pomieszczeniach służących do składania czcionek, retuszu, litografii – natężenie oświetlenia powinno wynosić 1000 lx (luksów) i posiadać współczynnik CRI80. Pomiary powinny odbywać się na wysokości 0.80m, a równomierność powinna być na poziomie 0.70. Do tego rodzaju pomieszczeń możemy wykorzystać standardowe panele LED, dostępne w różnych rozmiarach.
  • Pokoje przeznaczone do sortowania papieru i druku ręcznego – natężenie oświetlenia powinno wynosić w nich 500 lx (luksów) i posiadać współczynnik oddawania barw CRI80. Pomiary powinny odbywać się na wysokości 0.80m, a równomierność powinna być na poziomie 0.60
  • Tam, gdzie wykonywany jest staloryt i miedzioryt – natężenie oświetlenia powinno wynosić 2000 lx (luksów) i posiadać współczynnik CRI80. Pomiary powinny odbywać się na wysokości 0.80m, a równomierność powinna być na poziomie 0.70

 

Sprawdź także normy oświetlenia biur i obiektów biurowych

Jedną z ważnych spraw jest też samo zaaranżowanie pomieszczeń. Chcąc świadczyć usługi drukarskie pamiętajmy o zastosowaniu wymogów takich jak: odpowiednia wysokość pomieszczenia, rozplanowane ustawienie maszyn i zapewnienie bezpiecznego przejścia do nich, założenia antypoślizgowej i stabilnej podłogi, czy zaopatrzenie lokalu w wentylację.

drukarnia oświetlenie
oświetlenie w drukarni

Na co zwrócić uwagę podczas oświetlania drukarni?

Ustaliliśmy już, że oświetlenie LED jest odpowiednie do pomieszczenia jakim jest drukarnia. Czy są jakieś istotne aspekty, którym należy się przyjrzeć? Podczas oświetlania drukarni należy zwrócić uwagę na 5 ważnych czynników.

Oto ważne czynniki, o których powinniśmy pamiętać:

  • Jeśli jest to możliwe zapewnij dostęp światła naturalnego
  • Przy wyborze oświetlenia pamiętaj o tym, że współczynnik oddawania barw powinien być jak największy (CRI90)
  • W pomieszczaniach takich jak drukarnia występuje duże zakurzenie, ważne jest więc zapewnienie szczelnych opraw
  • Tego typu pracownie potrzebują dużego natężenia światła, oprócz ogólnego oświetlenia watro zaopatrzyć się w lampy stanowiskowe dodatkowo doświetlające i ułatwiające pracę
  • Energooszczędność – to nie tylko modny, ale co ważne praktyczny i obniżający koszty aspekt wart przemyślenia podczas dokonania wyboru oświetlenia

 

Sprawdź najważniejsze parametry dotyczące oświetlenia

oświetlenie w zakładzie
Jakie oświetlenie do drukarni wybrać?

Oświetlenie stanowiska pracy

Tak jak w każdym zakładzie, tak i w drukarni obowiązują normy dotyczące odpowiedniego oświetlenia stanowiska pracy. Stanowisko pracy musi być zaopatrzone w oświetlenie o naturalnej barwie, która nie męczy wzroku. Podstawowym natężeniem oświetlenia jakie powinno znajdować się na stanowisku pracy w drukarniach to co najmniej 500 lx. Pracodawca powinien zapewnić dopływ światła naturalnego, jeśli jednak z jakichś względów nie jest to możliwe, musi zaopatrzyć pracowników w odpowiednie lampy. Bez względu na to o jakiej pracy mowa, stanowisko musi być oświetlone równomiernie. Nieodpowiednio dobrane źródło światła wpływałoby niekorzystnie na zdrowie pracowników oraz na ich wydajność. Aby tego uniknąć pamiętajmy o najważniejszych zasadach i normach, które mogą Państwo znaleźć czytając nasz artykuł – ” Oświetlenie stanowiska pracy – normy i wymagania „.

stanowisko pracy oświetlenie w drukarni
Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy
przez

Post Author: Edyta Kawnik