Jak oświetlić drzewa w ogrodzie

Ogród – już sama nazwa kojarzy się z relaksem i zielenią. Ogród dla wielu z nas jest odskocznią od zgiełku i pędu świata jaki towarzyszy na co dzień. Jest to także idealne miejsce do zabaw dzieci, czy spotkań z najbliższymi, dlatego aranżując ogród warto zastanowić się nie tylko nad roślinnością, którą chcielibyśmy w nim zobaczyć. Ważne są też inne sprawy, które powinniśmy zrobić takie jak oświetlić drzewa w ogrodzie, a także jak zbudować nastrój na jakim nam zależy za pomocą światła. W 2022 roku oświetlenie drzew w ogrodzie jest prawdziwym hitem, w którym często wykorzystywane są reflektory umieszczone w ziemi.

 

Bezsprzecznie najczęściej spotykanym rodzajem oświetlenia w ogrodzie jest podświetlenie wjazdu wzdłuż całej długości. Takie oświetlenie jest dość powszechne, zapewne ze względu na swoją funkcjonalność. Doświetlenie podjazdu jest też wspaniałą ozdobą naszej posesji. Coraz częściej spotykane są świecące kostki brukowe. Wybranie takiego dekoracyjnego podświetlenia ścieżek ogrodowych, nada naszej działce nowego wyglądu i magii. Wybrukowanie podjazdu lub wejścia do domu w ciekawe kształty za pomocą tych nowoczesnych lamp sprawi, że wygląd domu i otoczenia zyska nowe życie i nietuzinkowy wygląd.

Oświetlenie podjazdu
Oświetlenie podjazdu

Interesuje Cię oświetlenie podjazdu? Sprawdź nasze produkty: lampy najazdowe i kostka brukowa LED

Jak oświetlić drzewa w ogrodzie
Jak oświetlić drzewa w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie Instalacja

Oświetlenie w ogrodzie i jego instalacja. Co warto wiedzieć? Oto poszczególne etapy instalacji oświetlenia w ogrodzie:

  1. Ustal dokładnie miejsca, w których planujesz instalację oświetlenia ogrodu
  2. Zastanów się nad rodzajem napięcia, które zastosujesz
  3. Stosując niskie napięcie nie musisz martwić się głębokością czy sposobem ułożenia kabli, co jest dość problematyczne i złożone w przypadku użycia napięcia sieciowego 230 V
  4. Napięcie 230 V można stosować do lamp stojących. Do lamp osadzonych w gruncie najlepiej zastosować niższe napięcie.
  5. Zastosuj ochronę na kabel.
  6. W miejscu stawiania lamp potrzebne będzie około 1m kabla. Podczas wyboru lamp do ogrodu pamiętaj, że ich szczelność musi wynosić co najmniej IP67, sprawdź ich napięcie pracy i rodzaj oprawki
  7. Zaplanuj sposób sterowania oświetleniem
Oświetlenie w ogrodzie Instalacja
Oświetlenie w ogrodzie Instalacja

Oświetlenie dużych drzew

Oświetlenie dużych drzew jest bardzo modną i niezwykle efektowną metodą na wyeksponowanie i oświetlenie ogrodu. Szczególnie duże wrażenie uzyskamy podświetlając drzewa w ogrodzie, które mierzą co najmniej 6 metrów. Wybierając oświetlenie dużych drzew pamiętajmy, że ważne jest dobranie odpowiedniej barwy, która jest istotnym aspektem rzutującym na końcowy efekt. Do pięknego oświetlenia drzew, najczęściej wybieranym sposobem jest oświetlenie od spodu. Na czym polega? Oświetlenie dużych drzew od dołu polega na zastosowaniu lamp wbitych wprost w ziemię. Padające od spodu światło zapewnia wspaniałe efekty wizualne, szczególnie jeśli zależy nam na oświetleniu korony drzewa. Pamiętajmy jednak, że opcja ta nie sprawdzi się w przypadku bardzo wysokich drzew.

Oświetlenie dużych drzew
Oświetlenie dużych drzew

Innym sposobem na podświetlenie drzew w ogrodzie jest użycie lampek LED. Należy ułożyć je wokół obiektu, tak by swobodnie mogły oświetlać pień. Do najlepszych sposobów na oświetlenie dużych drzew jest użycie reflektorów wąskostrumieniowych, pozwalają one na właściwe oświetlenie tych roślin sięgających często kilkunastu metrów wysokości. Do oświetlenia drzew i roślin w ogrodzie idealnie sprawdzi się zielone światło.

Jak podświetlić drzewa

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, której możemy użyć do opisania oświetlenia w ogrodzie. To jak podświetlić drzewa w naszym ogródku zależy od ich wysokości, a także od naszych wymagań. Możemy wyróżnić co najmniej 3 sposoby na to jak podświetlić drzewa, by efekt był zadowalający:

  • Oświetlenie od góry – sprawdzi się idealnie jeśli nasz ogród jest częstym miejscem spotkań przy grillu lub po prostu zależy nam na modnych lampach ogrodowych wiszących. Lampy w postaci żarówek zawieszonych na sznurku tzw. girlandy ogrodowe są doskonałym sposobem na udekorowanie oraz oczywiście oświetlenie ogrodu
  • W przypadku posiadania bardzo wysokich drzew, sprawdzą się reflektory wąskostrumieniowe. Nie tylko idealnie poradzą sobie z oświetleniem koron drzew znajdujących się na wysokości kilkunastu metrów, ale też zapewnią nietuzinkowe wrażenia estetyczne, gdy zastosujemy zieloną barwę
  • Najczęściej wybierane podświetlenie drzew to reflektory wbijane w ziemię. Stosowane są nie tylko w domowych ogrodach, ale też parkach miejskich i nie tylko. Ze względu na swoją szczelność i wytrzymałość naciskową stosowanie na zewnątrz tych lamp jest proste niemalże bezproblemowe

Pamiętajmy, że bez względu na wybór lampy do oświetlenia ogrodu, musi ona przede wszystkim pełnić funkcję, dlatego zwracajmy uwagę na barwę światła, wodoszczelność a także rodzaj zasilania danej lampy.

Jak podświetlić drzewa
Jak podświetlić drzewa

Podświetlenie roślin w ogrodzie

Podświetlenie roślin w ogrodzie to niezawodny sposób na udekorowanie swojej posesji. Wybierając lampy do podświetlenia naszych roślin w ogrodzie pamiętajmy o odpowiednim poziomie szczelności IP67. Lampa musi być dostosowana do każdych warunków atmosferycznych. Dlaczego podświetlanie roślin w ogrodzie stało się tak modne? Rośliny za dnia są ozdobą ogrodu i domu. Usytuowane są w ciekawych miejscach, w okolicy oczka wodnego, wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu, dzięki czemu nasz działka wygląda na zadbaną i przemyślaną. Jak wiadomo, gdy zapada zmrok, często podświetlone są tylko wybrane elementy jak drzwi czy schody. Zastosowanie podświetlenia roślin w ogrodzie pozwala na nadanie charakteru i oryginalnego wyglądu także w nocy. Zamiast stosować typowe, nudne lampki, dobrze jest zastosować reflektory ogrodowe, które posiadają szpikulec dzięki czemu bez problemu umieścimy je przy wybranej roślinie, czy naświetlacze LED. Dostępne jest wiele ciekawych wersji i kształtów różnego typu oświetlenia ogrodowego, od nas zależy na co się zdecydujemy. Zarówno zwykły reflektor jak i lampa w kształcie kuli dadzą niesamowite efekty. Dopełnieniem bajkowego wyglądu ogrodu jest oświetlenie kostki za pomocą coraz częściej spotykanych opraw najazdowych i kostek brukowych LED.

Podświetlenie roślin w ogrodzie
Podświetlenie roślin w ogrodzie

Oświetlenie drzew od dołu

Oświetlenie drzew od dołu jest najwygodniejszym sposobem, dzięki zastosowaniu lamp najazdowych nie musimy martwić się trudnościami przy koszeniu trawy lub podczas wjazdu samochodem do garażu. Oświetlenie drzew od dołu jest doskonałym sposobem na dekorację ogrodu w 2022 roku.

Oświetlenie drzew od dołu
Oświetlenie drzew od dołu

Oświetlenie drzew i krzewów wokół domu w ostatnich latach stało się niezwykle modne i powszechne. Sklepy prześcigają się w coraz to bardziej wymyślnych kształtach lamp zewnętrznych. Oświetlając drzewa i ogólnie ogród nie zapominajmy, że nasze oświetlenie powinno być energooszczędne i trwałe. Z tego powodu najlepszym wyborem są oświetlenia zewnętrzne LED. Przykładowo oświetlenie wejścia na podwórko wygląda niesamowicie za użyciem kostek brukowych LED. W przypadku oświetlenia drzew od dołu tak jak wspomnieliśmy najlepszym wyborem są oprawy najazdowe LED, które są nie tylko trwałe, energooszczędne, ale też efektowne.

przez

Post Author: Edyta Kawnik