Oświetlenie fryzjerskie, a nowoczesny salon fryzjerski

Oświetlenie salonu fryzjerskiego powinno być podzielone na różne strefy. Stefa samego fotela musi być  najmocniej oświetlona w przedziale 300-500 lx. Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy w salonie fryzjerskim wpływa na lepszy komfort i bezpieczeństwo pracy.

oswietlenie fryzjerskie a nowoczesny salon ryzjerski, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl
SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w oświetleniu Twojego salonu fryzjerskiego. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Salon fryzjerski to zaraz obok barów czy pubów miejsce spotkań mężczyzn tych młodszych pokoleniem i starszych. Zawsze warto, jest więc zadbać o odpowiedni klimat w swoim salonie fryzjerskim i tym samym sprawić by mężczyźni ci młodsi i starsi czuli się tam komfortowo. Tutaj bardzo ważną funkcję pełnić będzie oświetlenie fryzjerskie. Odpowiednio dobrane lampy do salonu fryzjerskiego mogą nie tylko efektownie wyglądać, ale także wyjątkowo rozświetlić całe nasze wnętrze. Badania naukowe dowodzą, iż większa część Panów nie zmienia fryzjera, jest przyzwyczajony do jednego i przez długie lata stara się być mu wiernym. Powinniśmy zadbać więc o pełen komfort naszego stałego klienta i sprawić by każde pójście do fryzjera stało się czymś magicznym. Ważna jest też poczta pantoflowa, robiąc bardzo dobre wrażenie na swoim kliencie, on poleci nas następnemu i tak tworzymy łańcuszek zadowolonych klientów. Jest kilka czynników wpływających na komfort i zadowolenie naszych Klientów, o których trzeba pamiętać. W tym krótkim blogu postaramy się omówić je wszystkie i dać kilka ciekawych rozwiązań jak uprzyjemnić czas spędzony u fryzjera i dzięki temu kupić jego wierność na lata.

Nowoczesny fotel do salonu fryzjerskiego
Nowoczesny fotel do salonu fryzjerskiego

Oświetlenie do salonu fryzjerskiego

Oświetlenie do salonu fryzjerskiego powinno być przemyślane i dobrane biorąc pod uwagę 2 ważne aspekty: 1. Normy oświetleniowe, jakie obowiązują każdy zakład pracy 2. Styl salonu – oświetlenie do salonu fryzjerskiego musi pasować do jego charakteru.

oswietlenie fryzjerskie a nowoczesny salon fryzjerski
Oświetlenie fryzjerskie, a nowoczesny salon fryzjerski

Zacznijmy od podstaw. Fotel, na którym będzie wykonana usługa fryzjerska, powinien charakteryzować się nieprzeciętną funkcjonalnością. Musi mieć regulowane zarówno położenie, wysokość, jak i kąt nachylenia oparcia czy możliwość obracania. Materiał, z którego nasz fotel został wykonany, nie powinien stanowić problemów, z utrzymaniem jego czystości. Bardzo ważną rzeczą jest też jego wygląd zewnętrzny. Fotel jest jak siedzenie kierowcy, im bogatsza i bardziej wypasiona wersja, tym lepiej się w niej czuje kierowca. Oprócz walorów estetycznych ważne jest, aby miał on regulację góra dół, co pozwoli nam optymalnie go dopasować pod każdego klienta. Regulacja ta zapewni także komfort pracy fryzjerowi i pozwoli oszczędzić jego kręgosłup. Po wybraniu naszego fotela powinniśmy przejść do zakupu odpowiedniej lampy do salonu fryzjerskiego. Fotel to miejsce, gdzie ważne jest odpowiednie doświetlenie. Minimalny przedział podawany w luksach waha się między 300lx, a 500lx. Odpowiednie oświetlenie fryzjerskie jest gwarancją lepszej kondycji naszych oczów. Wbrew temu, co może nam się wydawać praca fryzjera polega na wzmożonym wysiłku zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Praca przez kilka godzin na nogach często w pozycji mało naturalnej. Wpatrywanie się w jeden punkt podczas strzyżenia też nie działa komfortowo na nasze oczy.

Dlatego ważne jest, aby to miejsce nie było zbyt słabo oświetlone. Tu mamy świetnie pokazane jak za pomocą dwóch odpowiednio rozstawionych lamp bezpośrednio nad fotelami zadbaliśmy o to, aby poziom luksów był odpowiedni do wymagań nowoczesnego salonu fryzjerskiego. Kolejnym bardzo ciekawym elementem są dwie lampy zamontowane nad lustrami. Lampy te mają możliwość regulacji kierunku padania światła co w skrajnych przypadkach pozwoli nam na dodatkowe doświetlenie miejsca pracy. Na przedstawionym poniżej zdjęciu znajdziemy reflektor Haron 10W czarny. Jest to lampa zamontowana bezpośrednio nad lustrem. Na suficie dosyć szybko można spostrzec także lampy wiszące sufitowe, czyli te odpowiedzialne za ogólne oświetlenie wnętrza.

Nowoczesny salon fryzjerski
Nowoczesny salon fryzjerski

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu salonu beauty

Lampa fryzjerska

Czym kierować się wybierając oświetlenie do swojego salonu fryzjerskiego? Lampa fryzjerska musi mieć odpowiedni kąt padania światła i nie powodować cienia, gdyż utrudniałoby to pracę. Pamiętajmy, by zastosować co najmniej 2 rodzaje oświetlenia, takie jak lampa sufitowa oraz lampa fryzjerska doświetlająca stanowisko. Bardzo istotnym elementem, jeżeli chodzi o oświetlenie salonu fryzjerskiego, jest także odpowiednie zaakcentowanie wnętrza światłem. Do tego celu powinniśmy wybrać lampy nie tylko o odpowiedniej barwie światła, ale również mocy. Bardzo często spotykamy się z pytaniem „Jaka barwa światła do salonu fryzjerskiego jest najlepsza?” Z naszej strony polecamy głównie barwę neutralną. Jest to światło pośrednie między ciepłą i zimną, a więc doskonale sprawdza się w miejscach pracy, a przy tym nie przekłamuje naturalnych kolorów. W poczekalni możemy wykorzystać ciepłą barwę światła, która pozwoli naszym klientom zrelaksować się i odpocząć.

Oświetlenie fryzjerskie

Projektując oświetlenie do salonu fryzjerskiego obecnie, powinniśmy wybierać wyłącznie lampy wykonane w technologii LED. Pobierają one znacznie mniej energii od tradycyjnego oświetlenia, a przy tym ich światło jest znacznie lepszej jakości. Prawidłowe oświetlenie salonu fryzjerskiego powinno być równomiernie rozmieszczone po całym jego wnętrzu. Największą jasność powinniśmy uzyskać przy fotelu, czyli tam, gdzie odbywa się większość pracy dobrego fryzjera.

W niedalekiej przeszłości jako oświetlenie w salonie fryzjerskim wykorzystywano głównie oprawy rastrowe z tradycyjnymi świetlówkami. Po pewnym okresie pracy pewnie każdy z nas zauważył, że ich światło jest słabsze i zaczynają coraz bardziej hałasować. Obecnie prawie całkowicie zastąpiono je przez lampy sufitowe lub panele LED (najczęściej wybierany Panel LED Aigostar 40W 4000K). Na poniższym zdjęciu mogą Państwo zauważyć Panel LED Zorda, czyli ramkową lampę pełniącą w tym wnętrzu nie tylko rolę oświetleniową, ale także ozdobną.

Sprawdź jaki panel LED wybrać i jak go zamontować

Lampy do salonu fryzjerskiego

Oświetlenie w salonie fryzjerskim

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, projektując oświetlenie do zakładów fryzjerskich, zalecamy wybór głównie lamp wykonanych w technologii LED. Oświetlenie w salonie fryzjerskim wyposażone w pełni z opraw wykonanych w nowoczesnej technologii LED przyniesie nam nie tylko szereg zalet oświetleniowych, ale także znacznie niższe wydatki za energię. Oszczędność ta może sięgać nawet do 60%.

Oświetlenie do salonu fryzjerskiego

Obecnie dostępnych jest wiele różnych modeli lamp. W naszym wpisie blogowym skupiliśmy się głównie na lampach sufitowych, ale jako lampy do salonu fryzjerskiego równie dobrze sprawdzą się kinkiety ścienne, czy reflektory szynowe. Jako oświetlenie ozdobne będziemy mogli wykorzystać także taśmy LED, które zamontowane w profilach aluminiowych, przykują uwagę swoją nowoczesną formą. Pamiętajmy jednak o tym, że oświetlenie dekoracyjne nie powinno służyć nam jako główna forma oświetleniowa. Do tego celu powinniśmy używać wyłącznie lamp o odpowiedniej mocy świetlnej i w zależności od zastosowania o szerokim lub wąskim kącie świecenia.

Nowoczesne oświetlenie do salonu fryzjerskiego

Nowoczesne oświetlenie do salonu fryzjerskiego musi spełniać zarówno funkcję praktyczną, jak i designerską. Jeśli nasz salon nawiązuje przykładowo do stylu Retro i lat 70-tych, oczywistym jest, że nie użyjemy nowoczesnej lampy. Salon fryzjerski obecnie jest projektowany zgodnie ze współczesnymi trendami i rzadko dziś spotkamy miejsca nawiązujące do tradycyjnego, klasycznego wyglądu. Nowoczesne oświetlenie do takiego salonu fryzjerskiego będzie pełniło tutaj również niebagatelną funkcję. Nasze współczesne wyposażone wnętrza musi przecież doskonale komponować się również z resztą naszej aranżacji. Nie wybierzemy przecież nowoczesnego fotelu, który byśmy oświetlili tradycyjną lampą. Najlepszą decyzją wtedy będą lampy sufitowe do salonu fryzjerskiego, które jak najbardziej wpasują się do aranżacji naszego wnętrza. Ogromną zaletą, jaką posiadają tutaj lampy LED, jest ogólna dostępność ich wielu modeli. Dzisiaj na rynku oświetleniowym spotkamy wiele zwykłych lamp niewyróżniających się swoim wyglądem. Oświetlenie salonu fryzjerskiego oparte o tego typu lampy nie będzie praktycznie niczym wyróżniać się w porównaniu z naszą konkurencją. Technologia LED daje nam jednak możliwość wyboru oświetlenia, które również swoim designem wpasuje się do naszego wnętrza. Eleganckie lampy do salonu fryzjerskiego nie tylko będą efektownie wyglądać, ale także spełnią wszystkie nasze indywidualne wymagania odnośnie do oświetlenia tego typu wnętrza.

Oświetlenie salonu fryzjerskiego

Profesjonalne oświetlenie salonu fryzjerskiego

W salonie fryzjerskim światło odgrywa znaczącą rolę. To właśnie profesjonalne oświetlenie salonu pozwala na dobranie i wykonanie idealnej fryzury i koloru. Dlatego też profesjonalne oświetlenie w salonie fryzjerskim musi być niemęczące dla wzroku wynoszące od 300 do 500 lx, posiadające neutralną barwę. Oświetlenie salonu fryzjerskiego w pomieszczeniu, w którym odbywa się praca musi być dostosowane głównie pod fryzjera, to w jego rękach jest, jakby nie patrzeć, dosyć duża odpowiedzialność za wykonaną usługę. Nie może być więc rozpraszany przez błędnie dobrane światło czy nieodpowiednią jego barwę. Gdy chcesz wybrać oświetlenie do swojego salonu fryzjerskiego przede wszystkim zastanów się jakiego typu lampy będą pasowały do wystroju i ogólnego zamysłu jaki masz co do tego miejsca. Sklepy oferują wiele ciekawych rozwiązań i bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Lampy sufitowe w postaci żyrandola nadadzą klasy i elegancji, wybierając niestandardowy wzór, nadasz swojemu salonowi charakteru. Nie zapominaj o oświetleniu dodatkowym, które sprawdzi się na przykład do doświetlenia dyplomów i certyfikatów świadczących o kompetencji salonu.

Profesjonalne oświetlenie salonu fryzjerskiego
Profesjonalne oświetlenie salonu fryzjerskiego

Natężenie oświetlenia w salonie fryzjerskim

Źródło światła w salonie fryzjerskim musi być funkcjonalne i być przystosowane do obowiązujących norm. Tak jak w każdym miejscu pracy, natężenie oświetlenia w salonie fryzjerskim musi spełniać określone wytyczne. 300 – 500 lx (luksów) to optymalne natężenie oświetlenia w salonie fryzjerskim. Pozwoli ono na wydajną i efektywną pracę. Praca fryzjera wiąże się z wielogodzinnym wytężaniem wzroku, pracownik musi każdego dnia zmagać się z dokładnym rozpoznawaniem odcienia włosów klienta i dobieraniem właściwego koloru czy strzyżenia. Zapewne nie należy to do łatwych zadań samo w sobie, dlatego tak istotne jest, by dodatkowo nie utrudniać pracy poprzez rozproszenie na przykład poprzez zbyt małą ilość źródeł światła. Jeśli mamy taką możliwość, warto zapewnić w salonie jak największą ilość światła naturalnego wpadającego przez okna. Niestety nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania. Na szczęście nowoczesne lampy sprawdzają się równie dobrze co światło słoneczne.

Natężenie oświetlenia w salonie fryzjerskim
Natężenie oświetlenia w salonie fryzjerskim

Jakie światło do salonu fryzjerskiego ciepłe czy zimne

Miejsce takie jak salon fryzjerski wymaga odpowiedniego światła, by umożliwiać właściwe wykonywanie obowiązków przez pracowników, a także by było odpowiednie dla klientów. Dlatego jeśli zastanawiamy się jakie światło do salonu fryzjerskiego będzie odpowiednie ciepłe czy może zimne, odpowiedź brzmi: neutralne! Neutralne światło nie przekłamuje kolorów, oddaje obraz 1:1. Jeśli chodzi o ciepłą barwę światła, nie musimy rezygnować z niej w 100%. Jest to idealna barwa, którą możemy zastosować w poczekalni dla klientów naszego salonu. Ciepła barwa światła umili oczekiwanie na zabieg fryzjerski, pozwoli klientowi zrelaksować się i czerpać jeszcze więcej przyjemności z pobytu w salonie. Z oczywistych względów, zastosowanie takiej barwy w pomieszczeniu, w którym pracujemy byłoby niewłaściwe. Fryzjer mógłby poczuć się zmęczony i jego praca przestałaby być efektywna, co przełożyłoby się na straty salonu.

Jakie światło do salonu fryzjerskiego ciepłe czy zimne
Jakie światło do salonu fryzjerskiego ciepłe czy zimne

Jakie światło w salonie fryzjerskim jest niewskazane

Jak już wiemy światło ma istotne znaczenie w miejscu takim jak salon fryzjerski. Odgrywa jedną z głównych ról i posiada normy, których należy przestrzegać. Warto zastanowić się i wiedzieć jakie światło w salonie fryzjerskim jest niewskazane, odpowiedzią bez wątpienia jest fakt, że współczynnik oddawania barw CRI musi być powyżej 80. Niższa wartość współczynnika sprawiłaby, że kolory nie będą oddawane w naturalny sposób co bez wątpienia miałoby wpływ na koloryzację. Bez wątpienia nikt z nas nie chciałby doświadczyć źle dobranego koloru i fryzury na własnej skórze. Takie faux pas spędza sen z powiek nie tylko klientom, ale też właścicielom salonów fryzjerskich. Włosy to ozdoba każdego człowieka i dla większości z nas są niezwykle ważne i zapuszczamy je latami, dbając o nie najlepiej jak potrafimy. W zawodzie fryzjera nie tak łatwo naprawić błąd, dlatego najlepiej zrobić wszystko co w naszej mocy, by uniknąć wspomnianego wyżej koszmaru. Jak już wspomnieliśmy, współczynnik oddawania barw CRI80 to minimalna podstawa jaką należy zapewnić, by zminimalizować ryzyko pomyłki podczas pracy.

Jaka barwa światła do salonu fryzjerskiego

Co jeszcze musimy wiedzieć o oświetleniu w salonie fryzjerskim? Często zadawanym pytaniem jest pytanie jaka barwa światła do salonu fryzjerskiego jest odpowiednia, a odpowiedź na to jest prosta: barwa światła do salonu fryzjerskiego powinna wynosić 4000 K i być neutralna. Możemy też zastosować chłodną barwę wynoszącą ok. 6000 K.

Jaka barwa światła do salonu fryzjerskiego
Jaka barwa światła do salonu fryzjerskiego

W salonie fryzjerskim barwa światła jest niezwykle istotna. Naturalnie wyglądające barwy zapewnią odpowiednio dobraną oraz wykonaną koloryzację. Dzięki zapewnieniu odpowiedniej barwy światła nasz salon będzie wyglądał profesjonalnie, a jego wyposażenie będzie prezentować się idealnie. Pamiętajmy, że nawet najmniejszy szczegół ma znaczenie, a zadbanie o takie rzeczy jak właściwie dobranie oświetlenie i jego barwa, zaprocentują zadowoleniem klientów.

Lampy LED-owe do salonu fryzjerskiego

Lampy LED-owe do salonu fryzjerskiego to dobry pomysł z kilku względów, po 1 nie powoduje rzucania cienia, a co za tym idzie nie utrudnia pracy fryzjera, po 2 wielkość przestrzeni nie ma znaczenia, gdyż lampy LED-owe potrafią dokładnie oświetlić każde pomieszczenie.

Lampy LED-owe do salonu fryzjerskiego
Lampy LED-owe do salonu fryzjerskiego

Salony fryzjerskie nie mają określonej wielkości pomieszczenia, a każdy salon charakteryzuje się niepowtarzalnością w swoim stylu i sposobie pracy. Lampy ledowe to oświetlenie, które do niedawna kojarzone było z biurami czy sklepami. Warto jednak wiedzieć, że oświetlenie LED idealnie sprawdza się w różnego typu salonach usługowych, a wygląd lamp nie musi być nudny i przewidywalny. Lampy ledowe coraz częściej stosowane są również w domach prywatnych, a to wszystko dzięki wielu zaletom, które posiadają. Przede wszystkim lampy ledowe są energooszczędne, pozwala to znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Oprócz tego znane są ze swojej nieocenionej możliwości dokładnego oświetlenia całego pomieszczenia, nie powodując przy tym niepotrzebnego cienia. Dzięki swoim formom, idealnie dopasują się też do salonów o małej powierzchni nie zmniejszając jej.

przez

Post Author: Marcin Pietrasik