Spis treści

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego dentystycznego

Gabinet stomatologiczny to miejsce bardzo wymagające. Odbywa się tam wiele czynności i zabiegów wymagających precyzji i dokładności. Dlatego też, oświetlenie gabinetu stomatologicznego dentystycznego musi posiadać odpowiedni współczynnik oddawania barw oraz właściwe natężenie. Normy oświetlenia gabinetu stomatologicznego dentystycznego określane są przez normę PN-EN 12464-1:2021. W poniższym artykule podpowiadamy jak poprawnie oświetlić gabinet stomatologiczny i na co zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia.

 • Jakie są normy oświetleniowe w gabinecie dentystycznym?
 • Jaką barwę światła zastosować w gabinecie stomatologicznym?
 • O czym pamiętać podczas oświetlania gabinetu stomatologicznego?
 • Oświetlenie gabinetów stomatologicznych – jak powinno wyglądać?
Oświetlenie gabinetu stomatologicznego dentystycznego

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego dentystycznego

Stomatolodzy najczęściej wybierają do oświetlenia gabinetu: Panele LED UGR19

Panel LED UGR19
Panel LED UGR19

Panele LED UGR<19 to panele LED w najpopularniejszym rozmiarze 60 cm x 60cm, o niskim wskaźniku olśnienia czynnego UGR. Panele UGR<19 LED nie powodują olśnienia w przypadku długiego przebywania w emitowanym przez niego świetle. Kierując wzrok bezpośrednio w źródło światła nie odczujemy przykrego efektu olśnienia. Dzięki temu panel LED UGR<19 może być stosowany wszędzie tam, gdzie często patrzymy w niego. Doskonałym przykładem takiego wnętrza są gabinety dentystyczne, w których pacjent patrzy prosto w górę w kierunku paneli na suficie. Dzięki panelom z niskim wskaźnikiem olśnienia, nie odczuje on dyskomfortu podczas leczenia. Panel o współczynniku UGR<19 to bardzo często panel LED z atestem PZH. Oznacza to, że jest on bezpieczny dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego.

Zobacz produkty

Jak powinno wyglądać oświetlenie gabinetów stomatologicznych?

Oświetlenie gabinetów stomatologicznych musi zgadzać się z określonymi normami. Przykładowo do oświetlenia przestrzeni nad pacjentem potrzebne będzie natężenie wynoszące 1000 luksów. Oświetlenie w gabinetach stomatologicznych jest bardzo ważne ze względu na precyzję i dokładność pracy stomatologa. Przy projektowaniu oświetlenia w gabinecie stomatologicznym należy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. W gabinecie stomatologicznym konieczne jest zastosowanie światła o wysokiej intensywności, aby umożliwić stomatologowi dokładne widzenie szczegółów w jamie ustnej. Intensywność oświetlenia pola zabiegowego powinna wynosić około 5000 luksów. Światło powinno padać bezpośrednio na obszar, który jest badany lub leczony. Należy unikać światła odbitego od innych powierzchni, które mogą wprowadzać zaburzenia w odczytywaniu szczegółów. W gabinecie stomatologicznym zalecana jest temperatura barwowa około 5300-5500 K, co zapewni optymalny kontrast i redukcję zmęczenia wzroku. Oświetlenie powinno być równomiernie rozproszone, aby uniknąć ostrych cieni i refleksów na powierzchniach. Najlepiej zastosować źródło światła o wysokiej jakości, takie jak światło LED, ponieważ zapewnia ono najwyższą jakość światła. Oświetlenie powinno być regulowane, aby umożliwić dostosowanie intensywności światła do różnych procedur i pomieszczeń. Oświetlenie powinno być skierowane na twarz pacjenta, a nie na oczy. Oświetlenie z góry, z boku lub z przodu jest zazwyczaj najlepsze. Podsumowując, oświetlenie w gabinecie stomatologicznym powinno być dostosowane do potrzeb stomatologa i pacjenta, aby zapewnić dokładność i wygodę podczas pracy.

Jak powinno wyglądać oświetlenie gabinetów stomatologicznych?

Jak powinno wyglądać oświetlenie gabinetów stomatologicznych?

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego – normy

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego posiada określone w polskiej normy PN-EN mówiące o natężeniu światła. Odpowiednie natężenie jest niezwykle ważne, ma wpływ na przebieg wykonywanych zabiegów. Oświetlenie ogólne w gabinecie stomatologicznym powinno wynosić 500 lx, przy równomierności wynoszącej 0.6. Gabinet stomatologiczny jest miejscem, którym światło odgrywa kluczową rolę dla komfortu pracy stomatologa i poprawnie wykonanego zabiegu. W gabinecie stomatologicznym należy zapewnić oświetlenie dzienne, a także oświetlenie wspomagające. Oświetlenie sztuczne powinno się składać z oświetlenia ogólnego (całego gabinetu) i miejscowego (bezpośrednie oświetlenie stanowiska pracy). Lampy powinny zapewniać ogólny dobry poziom jasności gabinetu, równomierność jego oświetlenia, dobre warunki oświetleniowe w miejscu pracy (fotel stomatologiczny) i odpowiednie oświetlenie punktowe (jama ustana pacjenta). Właściwe oświetlenie zapewni dobry odbiór bodźców wizualnych, zapobiegnie zmęczeniu stomatologa i umożliwi właściwy dobór odcieni wypełnień stomatologicznych. Oświetlenie powinno jednocześnie spełniać wymogi, jakie stawi przed nim Polska Norma. Przewiduje ona dla gabinetów stomatologicznych następujące parametry:

 • w gabinecie stomatologicznym dentystycznym powinno znajdować się światło o temperaturze barwowej powyżej 5300 K
 • w gabinecie dentystycznym współczynnik rozróżnialności barw światłą Ra równy 90 lub więcej,
 • w gabinecie stomatologicznym ważny jest brak efektu migotania i efektu stroboskopowego,
 • natężenie światła w całym gabinecie powinno wynosić nie mniej niż 500 lx
 • w przypadku przestrzeni nad i wokół pacjenta, oświetlenie powinno wynosić 1000 lx
 • pole zabiegowe oświetlające jamę ustną pacjenta powinno posiadać 5000 lx
Oświetlenie gabinetu stomatologicznego - normy

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego – normy

Głównym oświetleniem gabinetu stomatologicznego powinno być światło sufitowe. Równomierność oświetlenia zapewni kilka źródeł światła, w tym jedno bezpośrednio nad fotelem dentystycznym. Oprawy, ze względu na fakt, że pacjent jest w pozycji, w której wpatruje się w sufit, powinny być z jednolitą powierzchnią świecącą lub mleczne. Zalecane jest używanie lamp wyposażonych w regulację natężenia. Zapewni to optymalny dobór natężenia oświetlenia do warunków panujących na zewnątrz, jak i pory dnia.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego cena

Jaka jest cena oświetlenia gabinetu stomatologicznego? Cena oświetlenia gabinetu stomatologicznego zależy od wielu czynników, takich jak jakość i wydajność źródeł światła, wybrane rozwiązania techniczne oraz koszty instalacji. Oświetlenie główne gabinetu może wynosić około 80zł za metr kwadratowy (wzwyż). W przypadku oświetlenia dedykowanego do poszczególnych stref znajdujących się w gabinecie dentystycznym ceny mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do oświetlenia pola zabiegowego, w którym należy zapewnić 5000 lx musimy zapewnić specjalistyczne lampy, których cena będzie wyższa od tych stosowanych do oświetlenia całego gabinetu. Przykładowo, cena pojedynczej lampy operacyjnej LED może wynosić od kilku tysięcy złotych do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od producenta i modelu. Jednak oprócz samej lampy operacyjnej, w gabinetach stomatologicznych stosuje się również inne rodzaje oświetlenia, takie jak oświetlenie sufitowe, punktowe, czy podłogowe, co również wpływa na łączny koszt oświetlenia. Podsumowując, cena oświetlenia gabinetu stomatologicznego może być dość zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Warto skontaktować się z kilkoma producentami i uzyskać oferty, aby dokonać odpowiedniego wyboru i porównać ceny.

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego cena
Atest PZHPANELE LED ATEST PZHZobacz więcej

Jak oświetlić gabinet stomatologiczny?

Jak oświetlić gabinet stomatologiczny? Przede wszystkim pamiętaj o zastosowaniu Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r dotyczącego norm w pomieszczeniach leczniczych. Oświetlenie gabinetu stomatologicznego powinno być odpowiednio zaprojektowane, aby zapewnić dobre warunki pracy stomatologa i komfort pacjenta. Do oświetlenia gabinetu dentystycznego użyj oświetlenia o wysokiej jakości. Najlepiej zastosować oświetlenie LED, które zapewnia wysoką jakość światła, a także cechuje się długą żywotnością. Należy unikać tańszych i mniej trwałych źródeł światła. Zastosuj temperaturę barwową odpowiednią do pomieszczenia. W gabinetach stomatologicznych zaleca się stosowanie światła o temperaturze barwowej 5300-5500 K, co zapewnia optymalny kontrast i redukcję zmęczenia wzroku. Zastosuj odpowiednią intensywność światła w gabinecie dentystycznym. Intensywność oświetlenia powinna wynosić około 500 luksów w całym pomieszczeniu (do oświetlenia konkretnych stref należy zapewnić dodatkowe oświetlenie). Należy unikać zbyt słabego lub zbyt intensywnego światła, które może wpłynąć negatywnie na jakość pracy stomatologa. Oświetlenie powinno być równomiernie rozproszone, aby uniknąć ostrych cieni i refleksów na powierzchniach. Należy unikać światła odbijającego się od innych powierzchni, które mogą wprowadzać zaburzenia w odczytywaniu szczegółów. Dostosuj oświetlenie do różnych zadań wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Oświetlenie powinno być regulowane, aby umożliwić dostosowanie intensywności światła do różnych procedur i pomieszczeń. Na przykład, podczas pracy z wiertłem stomatologicznym, światło powinno być bardziej skupione, a podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich – mniej intensywne. Specjalistyczne oświetlenie powinno być skierowane na twarz pacjenta, a nie na oczy. Najlepiej zastosować oświetlenie z góry, z boku lub z przodu. System sterowania oświetleniem powinien być łatwy w obsłudze i umożliwiać szybką zmianę intensywności i kierunku światła.

Jak oświetlić gabinet stomatologiczny

Jak oświetlić gabinet stomatologiczny

Zapraszamy również na inne artykuły

Oświetlenie gabinetu dentystycznego – jaka barwa światła?

Oświetlenie gabinetu dentystycznego powinno posiadać odpowiednią barwę światła. Zaleca się stosowanie światła o temperaturze barwowej 5300-5500 K w gabinetach stomatologicznych dentystycznych. Ta temperatura barwowa nazywana jest „białym światłem dziennym” i jest uważana za optymalną dla zadań związanych z diagnostyką, leczeniem i zabiegami stomatologicznymi. Barwa światła o temperaturze 5300-5500 K zapewnia dobry kontrast i redukcję zmęczenia wzroku, co ułatwia pracę stomatologowi i zapewnia wygodę pacjenta. Warto zaznaczyć, że barwa światła powinna być dostosowana do konkretnego zastosowania, a temperatura barwowa 5300 K jest powszechnie stosowana w gabinetach stomatologicznych, ale nie jest to jedyna opcja.

Oświetlenie gabinetu dentystycznego - jaka barwa światła?
OPRAWA V-TAC LED LINEAR SAMSUNG CHIP 40W WPUSZCZANA BIAŁA VT-7-42 4000K 3200LM 120CM 5 LAT GWARANCJIOPRAWA V-TAC LED LINEAR SAMSUNG CHIP 40W WPUSZCZANA BIAŁA 120 CM Zobacz produkt
OPRAWA V-TAC LED LINEAR SAMSUNG CHIP 40W WPUSZCZANA SREBRNA VT-7-41 6400K 3200LM 120CM 5 LAT GWARANCJI OPRAWA V-TAC LED LINEAR SAMSUNG CHIP 40W WPUSZCZANA SREBRNA 120 CMZobacz produkt

Optymalne oświetlenie w gabinecie dentystycznym

Optymalne oświetlenie w gabinecie dentystycznym jest bardzo ważne, ponieważ pozwala lekarzowi na dokładne zobaczenie jamy ustnej pacjenta podczas wykonywania procedur stomatologicznych. Optymalne oświetlenie w gabinecie dentystycznym nie posiada migotania, ani efektu stroboskopowego i zgadza się z Polską Normą PN-EN 12464-1:2012. Oświetlenie znajdujące się w pomieszczeniach lekarskich musi być właściwie dobrane pod względem przeznaczenia. Do oświetlenia gabinetu dentystycznego powinny być zastosowane oprawy o jasnym i nierażącym świetle. Należy wyeliminować migotanie światła, które mogłoby źle wpływać na pracę stomatologa. Oświetlenie musi spełniać warunki określone w rozporządzeniach. Lampy stosowane w pomieszczeniach dentystycznych muszą być trwałe i sprawdzone. Ilość światła emitowanego przez lampy musi być wystarczająca do oświetlenia powierzchni gabinetu bez zostawiania cienia. Dzięki panelom LED otrzymujemy dużą powierzchnię świecącą. Prawidłowe oświetlenie zgodne z obowiązującymi przepisami, a także oświetlenie awaryjne potrzebne w tego typu miejscach to gwarancja bezpiecznych warunków pracy.

Zobacz więcej z kategorii

Lampa medycznaZobacz produkty

Nieprawidłowe oświetlenie wymusza wytężanie wzroku co może wpłynąć na zdrowie i jakość pracy stomatologa. Światło i oświetlenie w gabinecie dentystycznym spełnia wiele ról. Stomatologia to zawód wymagający, dentysta zajmuje się takimi czynnościami jak wybielanie zębów, prace protetyczne, czy zabiegi z wykorzystaniem wiertła. Nie może sobie pozwolić na błędy. W pracy stomatologa mamy do czynienia z pacjentami, którzy półleżąc na fotelu oddają swoje zdrowie w nasze ręce, dlatego też zachowanie bezpieczeństwa pracy i optymalnych warunków świetlnych jest kluczowe. Współczynnik oddawania barw RA (CRI) powinien wynosić 90. Oświetlenie miejsc pracy to nie tylko zapewnienie komfortu pracy stomatologowi, ale także komfort dla pacjenta. Gabinety dentystyczne już same w sobie dla wielu są przerażające, niewłaściwe ich oświetlenie mogłoby to potęgować. Odpowiednie natężenie światła i gabinet urządzony zgodnie z przeznaczeniem to wizytówka lekarza stomatologa. Podstawowym oświetleniem pomieszczeń takich jak gabinet stomatologiczny jest zazwyczaj panel LED. Doskonale przystosuje się do całego dnia pracy i do rodzaju świadczonych usług. Oczywiście jest on tylko oświetleniem głównym. Pozostałą powierzchnię należy oświetlić dobrze zaplanowanym oświetleniem. Lampy dedykowane do gabinetów stomatologicznych pomogą Ci wybrać nasi profesjonaliści. W sprawie szczegółowych wymagań i wszelkich wątpliwości skontaktuj się z nami.

Optymalne oświetlenie w gabinecie dentystycznym
PANEL LED V-TAC 45W 600X600 VT-6245 6400K CRI95+ 3600LMPANEL LED V-TAC 45W 600X600 VT-6245 6400K CRI95+ 3600LMZobacz produkt

Jakie oświetlenie w gabinecie stomatologicznym?

Jakie oświetlenie w gabinecie stomatologicznym sprawdzi się najlepiej? Jako główne oświetlenie w gabinecie stomatologicznym doskonale sprawdzą się panele LED, a także plafony z możliwością regulacji jasności. Pamiętajmy, by zapewnić nie mniej niż 500 luksów. W gabinecie stomatologicznym ważne jest odpowiednie oświetlenie, które zapewni dentyście odpowiednią widoczność podczas wykonywania procedur stomatologicznych, a także zapewni komfort pacjentowi. Oświetlenie powinno być wystarczająco jasne, aby stomatolog mógł zobaczyć każdy szczegół w jamie ustnej pacjenta. Do tego potrzebne są specjalistyczne lampy. Najlepsze efekty uzyskuje się przy jasności na poziomie 5000lx. Oświetlenie powinno być skoncentrowane na miejscu pracy, aby zapewnić maksymalne oświetlenie obszaru pracy. Obszar pracy powinien posiadać odpowiednie natężenie i rozproszenie światła. Światło powinno mieć odcień neutralny lub biały, aby umożliwić dokładne rozróżnienie kolorów i zapewnić najlepszą widoczność. Oświetlenie w gabinecie dentystycznym nie powinno być zbyt jaskrawe lub oślepiające, aby uniknąć zmęczenia oczu i błędnego odczytania kolorów. Oświetlenie powinno być regulowane, aby umożliwić kierowanie światła w określonym kierunku i zapewnić optymalne oświetlenie obszaru roboczego. Lampy powinny być łatwe do czyszczenia, aby uniknąć tworzenia się bakterii i innych drobnoustrojów. Samodzielne próby aranżacji oświetlenia mogą spowodować niedostateczną jasność. Gabinety dentystyczne i pole pracy znajdujące się w nim muszą być zaplanowane przez profesjonalistów. Źle dobrane światło to czynnik wpływający znacząco na zmęczenie. Osoba znajdująca się na fotelu widząca sufit musi mieć zapewnioną ochronę wzroku. Należy unikać efektu migotania i oślepienia.

Jakie oświetlenie w gabinecie stomatologicznym?
PANEL LED LINE EASY FIX CCT AURA 18W TUYA SMARTPANEL LED LINE EASY FIX CCT AURA 18W TUYA SMARTZobacz produkt
_OPRAWA V-TAC DOWNLIGHT SAMSUNG CHIP 36W UGR19 CRI90+ 12ST 5700K VT-2-36 2880LM 5 LAT GWARANCJIOPRAWA V-TAC DOWNLIGHT SAMSUNG CHIP 36W UGR19 CRI90+Zobacz produkt

Jak dobrać oświetlenie do gabinetu stomatologicznego?

Jak dobrać oświetlenie do gabinetu stomatologicznego? Dobranie odpowiedniego oświetlenia do gabinetu stomatologicznego wymaga uwzględnienia kilku czynników, takich jak:

 1. Rodzaj wykonywanych czynności
 2. Wielkość i układ pomieszczenia

Do oświetlenia gabinetu stomatologicznego doskonale sprawdzą się między innymi takie rodzaje oświetlenia jak panele LED, które doskonale oświetlą całe pomieszczenie. Panele LED dobrze rozprowadzają światło po całym wnętrzu oraz pomagają uniknąć efektu cienia. Doskonale sprawdzą się także plafony z możliwością regulacji jasności światła. Dzięki temu doskonale dopasujemy oświetlenie do potrzeb w danej chwili. W miejscach takich jak gabinety stomatologiczne i dentystyczne idealnie sprawdzą się różnego rodzaju lampy sufitowe. Przed rozpoczęciem poszukiwań najlepiej określić swoje wymagania i potrzeby. Warto zastanowić się, jakie rodzaje zabiegów będą wykonywane w gabinecie i jakie są wymagania w zakresie oświetlenia w danym przypadku. Istnieje kilka rodzajów oświetlenia, które mogą być stosowane w gabinecie stomatologicznym, takie jak oświetlenie sufitowe, punktowe, operacyjne, czy też oświetlenie szafek i szuflad. Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia powinien być dostosowany do wymagań i potrzeb danego gabinetu. Odpowiednia jasność oświetlenia jest bardzo ważna w gabinecie stomatologicznym. Zazwyczaj zaleca się stosowanie światła o jasności 500 lx w oświetleniu ogólnym. Temperatura barwowa oświetlenia ma wpływ na percepcję kolorów w jamie ustnej. Zazwyczaj zaleca się stosowanie światła o temperaturze 5300 K, co zapewni odpowiedni kontrast między zębami, dziąsłami i tkankami miękkimi w jamie ustnej. Dobrej jakości oświetlenie powinno być regulowane, co pozwala na dostosowanie jasności do konkretnej sytuacji i zadań stomatologicznych. Oświetlenie w gabinecie stomatologicznym powinno być również estetyczne i pasować do wystroju pomieszczenia.

Jak dobrać oświetlenie do gabinetu stomatologicznego?
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
INTELIGENTNA OPRAWA ALGINE 22W PODTYNKOWA OKRĄGŁA LED SPECTRUM SMARTINTELIGENTNA OPRAWA ALGINE 22W PODTYNKOWA OKRĄGŁA LED SPECTRUM SMARTZobacz produkt

Odpowiednie oświetlenie w gabinecie stomatologicznym jest niezbędne do zapewnienia precyzyjnej pracy oraz komfortu zarówno dla stomatologa, jak i pacjenta. Oświetlenie powinno być dostosowane do norm PN-EN 12464-1:2021, co gwarantuje właściwe natężenie i jakość światła. Ważne jest, aby oświetlenie było wysokiej jakości, zaleca się stosowanie źródeł światła LED ze względu na ich długą żywotność i wydajność. Temperatura barwowa światła powinna wynosić około 5300-5500 K, co zapewnia optymalny kontrast i minimalizuje zmęczenie wzroku. Natężenie światła w gabinecie ogólnym powinno wynosić 500 lx, z równomiernością 0.6, podczas gdy w przestrzeni nad pacjentem zaleca się natężenie 1000 lx, a bezpośrednio w polu zabiegowym – 5000 lx. Kluczowe jest, aby oświetlenie było równomiernie rozproszone, unikając ostrych cieni i refleksów. Powinno również zapewniać odpowiednią widoczność bez wpływania na zdolność do rozróżniania kolorów. Oświetlenie powinno być regulowane, umożliwiając dostosowanie do różnych procedur dentystycznych. Dodatkowo, oświetlenie powinno być skoncentrowane na twarzy pacjenta, bez oślepiania. Oświetlenie w gabinecie stomatologicznym pełni również funkcję estetyczną, wpływając na wygląd i atmosferę pomieszczenia. Panele LED są często używane jako główne źródło światła, zapewniając dobrą widoczność i komfort pracy. Wybór odpowiedniego oświetlenia powinien uwzględniać zarówno funkcjonalność, jak i estetykę, aby stworzyć optymalne warunki pracy i przyjazną atmosferę dla pacjentów.

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego dentystycznego

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 10 marca 2023