Spis treści

Oświetlenie kanału samochodowego – jakie lampy wybrać?

Garaż – bawialnia dorosłego chłopca. Może i jest to stwierdzenie żartobliwe, ale jednak garaż często jest miejscem nie tylko przechowywania samochodu, ale i jednocześnie warsztatem samochodowym i miejscem przeznaczonym do majsterkowania. Zdarza się, że wyposażony jest w kanał samochodowy ułatwiający proste naprawy auta, przy których musimy mieć dostęp od spodu samochodu. W sytuacji, gdy samemu podejmujemy się niektórych prac mechanicznych, warto dobrze oświetlić cały warsztat. Do oświetlenie kanału samochodowego, garażu czy całego warsztatu możemy wykorzystać lampy warsztatowe, które ułatwią nam pracę i zapewnią komfort oraz bezpieczeństwo.

Oświetlenie kanałowe

Oświetlenie kanałowe

Lampy do kanału samochodowego

Kanał powinien być oświetlony w kilku miejscach. Główne źródło światła powinno wystarczająco rozświetlać przestrzeń garażu, jednak nie może być jedynym. Osobno oświetlony powinien być blat roboczy, przy którym wykonywać będziemy naprawy poszczególnych części auta. Szczególnie ważne będzie oświetlenie kanału. Ze względu na lokalizację (pod samochodem) i ograniczenie dostępu zewnętrznego oświetlenia, wymaga ono dodatkowego źródła światła w każdej sytuacji. Dobre warunki świetlne ułatwią diagnostykę i mechanikę pod samochodem. Szczególnie ważne będzie oświetlenie kanału w warsztacie samochodowym. Jest on bowiem pełnoprawnym miejscem pracy mechanika, spędzającego w nim znaczącą część czasu swojego dnia. Większość warsztatów wyposażona jest obecnie podnośniki, zapewniające zdecydowanie lepszy dostęp światła niż kanał, jednak nadal jest spora część warsztatów, szczególnie zajmujących się serwisem aut ciężarowych jest wyposażona w kanał warsztatowy. W tym wpisie zajmiemy się właśnie tematem oświetlenia samego kanału zarówno w garażu, jak i warsztacie. Jakie oświetlenie kanału samochodowego lub warsztatowego zainstalować, jakie lampy do kanału samochodowego wybrać? Postaramy się ułatwić odpowiedź na tego typu pytania.
oświetlenie kanału

Oświetlenie kanału

Oświetlenie kanału

Jeśli garaż wyposażony jest w kanał samochodowy, wymaga on oddzielnej lampy do oświetlenia kanału samochodowego. Idealnie sprawdzą się w tej roli świetlówki LED w obudowie oraz lampy halogenowe LED. Są one bowiem wysoce energooszczędne, posiadają szczelne obudowy, co jest ważne w tym, narażonym na trudne warunki pracy miejscu. Jednocześnie nie emitują zbyt dużej ilości ciepła, dając przy tym odpowiednią ilość światła, która ułatwi nam wszelkie prace. Możemy również wyposażyć nasz kanał w naświetlacz LED. Ważne, aby nasze źródło światła posiadało obudowę o zwiększonej klasie szczelności. Powinniśmy poszukiwać lamp o klasie szczelności IP 44 lub większej. Warto skorzystać z dostępnych w naszym sklepie lamp hermetycznych, których oprawy posiadają IP 44 lub IP 65, wyposażonych źródło światła LED i przystosowane do pracy nawet w najtrudniejszych warunkach. Mimo bowiem, że „amatorski” kanał, nie będzie wykorzystywany tak intensywnie, jak kanał znajdujący się w wyspecjalizowanym warsztacie samochodowym, to i tak lampa w nim się znajdująca narażona będzie na ciężkie warunki pracy.

Podwyższony stopień szczelności zabezpieczy lampę przed pyłem znajdującym się w powietrzu, a także wpływem ewentualnego podwyższonego poziomu wilgotności. Lampy hermetyczne z łatwością poradzą sobie w obiektach o podwyższonej wilgotności, czy dużym zapyleniu takich jak choćby kanał samochodowy, o którym mowa. Zapewnią również oszczędność energii względem tradycyjnego oświetlenia sięgającą nawet 50%. Solidne oprawy zabezpieczą przed uszkodzeniami mechanicznymi, na jakie lampa będzie narażona podczas pracy w kanale samochodowym. Wskazane jest też wykorzystanie oświetlenia o temperaturze barwowej zbliżonej do światłą dziennego. Zapewni to komfortowe dla naszych oczu warunki pracy.

W kanale samochodowym dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze świetlówek LED (polecamy świetlówki LED 24V). To nowoczesne źródła światła, coraz częściej wypierające tradycyjne świetlówki gazowe. Charakteryzują się zdecydowanie mniejszym poborem energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych świetlówek (nawet o 50%) oraz przyjaznym, bezpiecznym dla wzroku światłem. Świetlówki LED nie wysuszają śluzówek, są pozbawione efektu migotania i błyskawicznie się rozpalają. To właśnie świetlówki LED są obecnie przodującym rozwiązaniem służącym do oświetlania magazynów, powierzchni przemysłowych i garaży, także tych posiadających kanał samochodowy. Najczęściej wybieraną świetlówką jest świetlówka T8 o długości 120 cm. Dostępne również są świetlówki o innych długościach. W naszym sklepie mogą Państwo wybrać świetlówki o długościach 60 cm, 90 cm, a także najdłuższą 150 cm. Dostępne są również świetlówki T5. Są to tuby LED o mniejszej średnicy i możemy je zamontować tam, gdzie świetlówka T8 po prostu się nie zmieści. Wszystkie świetlówki mogą posiadać różne moce oświetlenia (od 6 W dla świetlówki 60 cm, aż do 26 W dla świetlówki 150 cm).

Jakie natomiast oświetlenie wybrać do kanału samochodowego, jeśli nie mamy możliwości skorzystania z gniazdka elektrycznego? Odpowiedź jest banalnie prosta. Skorzystać bowiem możemy z oświetlenia mobilnego, akumulatorowego. Lampa warsztatowa zasilana za pośrednictwem akumulatora może być wykorzystana w każdym miejscu, także poza kanałem i garażem. Poręczność, możliwość regulacji kierunku świecenia okaże się dużo lepszym rozwiązaniem od np. tradycyjnej latarki. Energooszczędność LED pozwoli także na długi czas pracy takiej lampy bez konieczności ładowania akumulatora. Kolejnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie latarki czołowej. Jest to bowiem bardzo praktyczny rodzaj latarki, stosowany również przez wykwalifikowanych mechaników. Latarka taka nie angażuje bowiem rąk, przy okazji stale oświetlając miejsca, w które skierowany jest nasz wzrok. Jest to idealne rozwiązanie dodatkowego, precyzyjnego oświetlenia, nie tylko w kanale samochodowym. W naszym sklepie znajdą Państwo lampy do kanału samochodowego w odpowiadającej Państwu formie. Pisząc do nas na adres sklep@smd-led.pl lub dzwoniąc pod numer 531 344 300, mogą Państwo uzyskać szczegółowej informacji i pomocy przy wyborze odpowiedniego dla Państwa rodzaju oświetlenia.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu warsztatów i garaży

Oświetlenie kanału warsztatowego

Oświetlenie kanału w warsztacie

Warsztat samochodowy, a więc i kanał w nim się znajdujący muszą spełniać wymogi, jakie stawia przed nimi rozporządzenie ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzającej badania techniczne pojazdów. Określa ono między innymi rozmiary kanału, a także oświetlenie kanału w warsztacie, w jakie powinien on być wyposażony. Światło powinno być możliwie rozproszone, oświetlające miejsce pracy, a także skupione, kierowane na poszczególne miejsca w pojeździe. To drugie źródło światłą może być w postaci lampy przenośnej lub lampy na elastycznym, regulowanym wysięgniku. Główne oświetlenie kanału powinno kompleksowo rozświetlić cały kanał, dając nam dobrą widoczność zarówno pojazdu, który naprawiamy, jak i całego kanału i rozlokowanych w nim narzędzi. Dobre oświetlenie będzie podstawą bezpiecznej, efektywnej i wydajnej pracy w kanale. Oprawy oświetleniowe zastosowane w kanale powinny cechować się wysokim poziomem szczelności, a także być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobrą alternatywą dla tradycyjnych opraw natynkowych są halogeny (zarówno zasilanie sieciowe, jak i akumulatorowe), a także oprawy warsztatowe montowane na hak lub magnes. Będą to rozwiązania poręczne, umożliwiające dowolne rozmieszczenie w kanale punktów oświetleniowych. Szeroki wybór opraw LED umożliwi dopasowanie oświetlenia do poszczególnych rodzajów pracy wykonywanej w kanale, a także zewnętrznych warunków oświetleniowych panujących w warsztacie. Mamy także możliwość wyboru odpowiedniej dla nas mocy i jasności emitowanego strumienia światła. Ogromnymi zaletami oświetlenia kanału w postaci LEDów są także: wysoka skuteczność świecenia, energooszczędność i długa żywotność. Zwiększenie długości okresów między wymianami oświetlenia znacząco wpływa bowiem na jakość i płynność wykonywanej pracy. Mała emisja ciepła, jaką charakteryzują się lampy LED, dodatkowo wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w całym warsztacie. Eliminujemy bowiem możliwość oparzenia mechanika rozgrzaną obudową lampy, a także minimalizujemy ryzyko zagrożenia, wynikającego z oddziaływania wysokiej temperatury na materiały niebezpieczne znajdujące się w warsztacie. Dobre oświetlenie kanału warsztatowego to jak widać, nie tylko kwestia poprawy standardu warsztatu. To konieczność, niezbędna do bezpiecznej i wydajnej pracy.

Oświetlenie kanału samochodowego

Jak widać oświetlenie kanału samochodowego, zarówno w prywatnym garażu, jak i warsztacie samochodowym może pozytywnie wpłynąć na jakość pracy w nim wykonywanej. Wszelkie majsterkowanie i naprawy okażą się szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze, jeśli kanał ten wyposażymy w dobrej jakości oświetlenie. W dzisiejszych czasach, przy mocno już rozwiniętej technice LED, oświetlenie do kanału samochodowego wybierzemy i zainstalujemy bez większych trudności i dopasujemy do indywidualnych potrzeb. Nasz zespół specjalistów oświetleniowych chętnie doradzi i pomoże przy wyborze rozwiązań oświetleniowych.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 13 kwietnia 2020