Spis treści

Oświetlenie kuchni – jak rozplanować i rozmieścić

Oświetlenie w kuchni to bardzo ważny element wykończenia każdego domu, czy mieszkania. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy bardzo dużo codziennego czasu. To tutaj przygotowujemy posiłki dla siebie i rodziny często również pijemy kawę czy, jeśli posiadamy w niej stół, spożywamy wszystkie posiłki. Odpowiednie oświetlenie kuchni to bardzo ważny aspekt, o który musimy zadbać podczas jej urządzania. Oświetlenie do kuchni powinno być więc funkcjonalne, ale również interesujące i przytulne. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie reflektorów punktówych. Mówi się niejednokrotnie, że kuchnia to serce naszego domu. Jest ona miejscem, w którym każdy z nas spędza bardzo dużo czasu.

oswietlenie kuchni jak rozplanowac i rozmiescic, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w oświetleniu kuchni. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Poszukując rozwiązań dla naszej kuchni, możemy spojrzeć na kilka różnych aspektów. Inaczej bowiem oświetlimy małą kuchnię, inaczej dużą czy taką bez okna. Każda przestrzeń wymaga od nas nieco innego rozwiązania oświetleniowego. Oświetlenie do kuchni powinno być więcej nie tylko eleganckie i doskonale wpasowywać się do stylu naszego wnętrza, ale przede wszystkim musi być na tyle funkcjonalne, aby przy jego świetle móc swobodnie się w niej poruszać, czy przygotowywać jedzenie.

Oświetlenie kuchni zdjęcia

 

Oświetlenie do kuchni – najpopularniejsze rozwiązania

Światło w kuchni i jego projekt powinniśmy zacząć od najważniejszego oświetlenia ogólnego. Najczęściej do tego celu wybierane są lampy sufitowe wyposażone w zintegrowane źródło światła LED lub przystosowane do montażu w nich żarówek Ledowych. My stawiając na energooszczędne oświetlenie, powinniśmy bardziej skupić się na równomiernym rozmieszczeniu kilku źródeł światła niż stawiać na jedną lampą o dużej mocy świetlnej i wysokim poborze energii. Jeśli nie decydujemy się na jedno centralne źródło światła, do oświetlenia kuchni najlepiej sprawdzają się oprawy halogenowe, plafony LED, czy oprawy typu downlight. Ich ilość oraz moc dobieramy odpowiednio do rozmiarów naszej kuchni.

LAMPA WISZĄCA K-4787 Z SERII FAVOZobacz produkt
KINKIET K-4789 Z SERII FAVOZobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-4787 Z SERII FAVOZobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-4788 Z SERII FAVOZobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-4785 Z SERII FAVO

Zobacz również nasze artykuły:

Oświetlenie kuchni aranżacje

W przypadku małych i dużych kuchni bardzo interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie wielu źródeł światła o nie dużym poborze energii. Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie nie musimy martwić się o szczelność naszych lamp, a więc wybór mamy naprawdę ogromny.

Do montażu natynkowego polecić możemy:

Plafon LED okrągły natynkowy o mocy 6W

Czy jego kwadratową odsłonę, czyli plafon LED kwadratowy 6W

Są to propozycję w barwie ciepłęj, ale tego typu lampy występują także w wersji neutralnej i zimnej. Mamy więc możliwości wyboru barwy światła, która doskonale wpasuje się do naszego wnętrza, a także będzie na tyle jasna, aby optymalnie i efektywne pracować w kuchni.

W przypadku kiedy chcemy, wpuścić nasze lampy w sufit najlepszym rozwiązaniem będzie:

oprawa satynowa z żarówką

Satynowa oprawa halogenowa z żarówką GU10 o mocy 5W. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które wpasuje się praktycznie do każdego wnętrza. Taki zestaw podłączamy bezpośrednio do prądu o napięciu 230V, więc nie ma potrzeby wykorzystania w nich żadnych zewnętrznych zasilaczy. Ogromną zalętą jest również ogromny wybór, jeżeli chodzi o wersje kolorystyczne opraw. Są one dostępne w przeróżnych kolorach, od chromu zaczynając, po czarnym kończąc.

montaz-opraw-halogenowych

Możemy zdecydować się także na lampy ze zintegrowanym źródłem światła, czyli oprawy typu Downlight. My w tym przypadku możemy polecić Panel podtynkowy Ultra Slim o mocy 12W. Dostępny obecnie w barwie neutralnej i bardzo atrakcyjnej cenie, doskonale sprawdza się w pomieszczeniach kuchennych.

Oprawa Downlight 12W

 

Oświetlenie sufitowe kuchni to nie wszystko, o co warto zadbać w tego rodzaju wnętrzach. Pamiętajmy także o odpowiednim oświetleniu aneksu kuchennego i stołu roboczego. Dobre światło przydaje nam się również do zmywania i sprzątania. Stwórzmy zatem bazę, która oświetli całą kuchnię, nie zapominając o tak ważnych punktach jej wnętrza. Bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem do tego typu oświetlenia jest profil aluminiowy LED. Dostępny jest w wielu rodzajach, więc będziemy mogli go zamontować zarówno natynkowo, jak i podtynkowo. Zastosowanie listwy LED pozwoli nam również swobodnie dobrać jej źródło światła i moc. Wszystko zależy wyłącznie od nas, jakiej mocy taśmy LED do niego wykorzystamy, a także, na jaką barwę światła się zdecydujemy.

Oświetlenie w kuchni aranżacje

Oświetlenie w kuchni połączonej z salonem i jadalnią

Obecnie coraz popularniejszym trendem staje się łączenie kuchni z salonem i jadalnią. Jeśli w naszym mieszkaniu zastosowano właśnie takie rozwiązanie, powinniśmy integralną całość stworzyć również w przypadku oświetlenia takiego wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc spojrzenie na taką przestrzeń jak na jedno pomieszczenie. Światło w takiej kuchni dobierajmy tak, aby stylem pasowało do jej wnętrza, a także do designu salonu.

Oświetlenie w kuchni galeria

Nie musimy stosować tych samych lamp w kuchni co w salonie. Wybierajmy jednak stonowane oświetlenie w postaci plafonów czy halogenów, pozostawiając sobie dowolność wyboru lamp ozdobnych do naszego salonu. Jeśli kuchnię łączymy z jadalnią czy salonem, warto dodatkowo pokusić się o odpowiednie oświetlenie stołu, które może być używane niezależnie od oświetlenia głównego. Świetnie sprawdzą się tutaj lampy bezpośrednio umieszczone nad stołem. Dadzą nam mocne światło, jeśli takowe preferujemy lub nastrojowe, jeśli lubimy spożywać posiłki i jednocześnie się relaksować. Barwa światła w naszych kuchniach jest oczywiście dowolna, więc od nas zależy czy wolimy to neutralne najbardziej przypominające dzienne, czy to ciepłe.

LAMPA WISZĄCA K-4407 Z SERII MILE BLACKZobacz produkt
SPOT K-4405 SANTI Z SERII MILE BLACKZobacz produkt
LAMPA SUFITOWA K-4402 Z SERII MILE BLACKZobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-4401 Z SERII MILE BLACK

Kuchnia, a oświetlenie wnętrza bez okna

Mamy dużo szczęścia, kiedy w naszej kuchni znajduje się dużo okien, które dostarczają nam ogromne ilości światła słonecznego. Jednak nie jest to regułą. Jeśli nasza kuchnia nie ma żadnego okna to jej światło pracować praktycznie przez dzień. W takich przypadkach warto zadbać o oświetlenie kuchni, które jest przystosowane do dłuższej pracy i nie zużywa się zbyt szybko. Najlepiej zastosować więc kilka różnych źródeł światła. Oświetlenie główne na całe pomieszczenie i kierunkowe doświetlające konkretną przestrzeń. Zastosowanie mieszanego oświetlenia pozwoli na optymalne doświetlenie przestrzeni, która jest nam aktualnie potrzebna. Takie światło w kuchni pozwoli nam również uniknąć konieczności rozświetlania za każdym razem całego wnętrza. Delikatne światło przyda nam się w nocy czy o poranku. Dzięki niemu nie pobudzimy reszty domowników. Natomiast w czasie przygotowywania obiadów, czy kolacji możemy uruchomić wszystkie światła zarówno to główne, jak i doświetlające blaty robocze, czy aneks kuchenny.

Oświetlenie kuchenne aranżacje

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Nasze oświetlenie kuchni możemy wybierać wśród wielu różnych rozwiązań. Zastosować możemy zarówno standardowe żyrandole, lampy zwieszany, oprawy sufitowe, czy żarówki z oprawami halogenowymi. W zależności od wybranych przez nas produktów będziemy mogli umieścić je w centralnej części naszego wnętrza lub równomiernie je rozmieścić po całym suficie. Wielkość naszej kuchni będzie miało również ogromne znacznie, w wyborze odpowiedniego oświetlenia W zależności od wielkości pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednią ilość lumenów kąt świecenia, czy miejsce montażu naszego nowoczesnego oświetlenia. Zapewnimy sobie w ten sposób równomiernie jasne i rozchodzące światło w kuchni. Wybór rodzaju oświetlenia kuchni zależy także od naszych możliwości i rodzaju montażu.

LAMPA WISZĄCA K-8005A-1 BK Z SERII WATSO BLACK K-8005A-1 BKZobacz produkt
KINKIET WEWNĘTRZNY CZARNY K-8005W-1 BK Z SERII WATSO E14Zobacz produkt
LAMPA SUFITOWA K-8005-2 BK Z SERII WATSO BLACK K-8005-2 BKZobacz produkt
LAMPA WISZĄCA K-8005-1 BK Z SERII WATSO BLACK K-8005-1 BK

Oprawy sufitowe halogenowe montujemy podtynkowo, więc niezbędne jest tu stworzenie niezbędnej bazy. Plafony możemy zainstalować zarówno podtynkowo, jak i natynkowo więc mamy większe możliwości ich zastosowania. Wybierajmy więc technologię LED, która pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko energię elektryczną, ale także pozwoli dobrać nam oświetlenie do kuchni, które sprosta także naszym wymaganiom wizualnym.

Oświetlenie w kuchni zdjęcia

Światło do kuchni – jego moc i barwa światła

Od tego, na jakie oświetlenie do kuchni się zdecydujemy ogromny wpływ, będzie miała kolorystyka wnętrza, ale także barwa światła, którą osobiście preferujemy najbardziej. Obecnie do wyboru mamy szeroki wachlarz temperatury barwy, zaczynając już od około 2000K (bardzo ciepłego światła) aż do 11000K (zimnego światła). Jest to najpopularniejszy przedział, który spotkamy obecnie najczęściej w domach, biurach, czy sklepach lub galeriach.

Barwa światła w kuchni

Światło w kuchni najczęściej jest ciepłe, dlatego, że właśnie do tej barwy światła jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni ze względu na tradycyjne oświetlenie. To właśnie o tej barwie najczęściej spotkamy żarówki w żyrandolach, źródła światła w oprawach halogenowych, czy linie świetlne podświetlające nasz aneks kuchenny. Coraz częściej spotkać możemy się także z barwą neutralną, którą obecnie najczęściej stosuje się w biurach, czy salach sprzedażowych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kolor światła zbliżony do światła słonecznego, dlatego właśnie przy nim nasze produkty wyglądają najbardziej naturalnie. Barwa zimna jest używana najrzadziej i spotkać ją możemy przede wszystkim we wnętrzach ludzi lubiących typowo chłodne oświetlenie. Najczęściej wybierane jest ona do szpitali, a nikt z nas przecież za tego rodzaju światłem nie przepada. Najlepiej więc ten kolor oświetlenia wybierać jedynie dla dekoracji i kontrastu z głównym źródłem światła.

kuchnia oswietlenie kuchni

Oświetlenie kuchni – jak rozplanować i rozmieścić

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 8 listopada 2019